ÚvodCo chcete dělat?PamátkyKaple svatého Antonína Paduánského – Svatý Antonínek v Blatnici
Památky

Kaple svatého Antonína Paduánského – Svatý Antonínek v Blatnici

Svatý Antonínek patří mezi nejznámější poutních místa Moravského Slovácka. Nachází se na Blatnické hoře, nejzápadnějším výběžku Bílých Karpat. Kopec samotný dle předpokladu a archeologických nálezů sloužil v pradávné době jako pohanské pohřebiště.
Na Blatnické hoře, severně od obce Blatnice pod Svatým Antonínkem se nachází poutní místo s kaplí sv. Antonína. Základ zdejšího poutního místa je dán výstavbou kaple sv. Antonína v roce 1688 a to Hartmanem, synem knížete z Lichtenštejna, který soudil české stavy při stavovském povstání. Kaple však záhy nepostačovala a tak byla nákladem Maxmiliána z Lichtenštejna rozšířena o dvanáct metrů dlouhou loď.

Krušné časy pro zdejší místo nastaly po roce 1783, kdy císař Josef II. zakázal zdejší poutě. Kaple byla odsvěcena a prodána jedné židovce. Ta co mohla odvezla a prodala, včetně oken, dveří a cihelné klenby. Zůstaly stát jen holé zdi, které se nevyplatilo bourat. Až v roce 1814 požádala blatnická obec císaře o obnovení kaple. Ten to povolil, pod podmínkou, že se obec zaváže z vlastních prostředků o obnovu a údržbu kaple včetně starost o bohoslužby. Obec pozemky včetně zbořeniště odkoupila od knížete Lichtenštejna a obnovená kaple mohla být 16. 5. 1819 znovu vysvěcena. Na konci 19. století byla provedena generální oprava kaple, zejména její střechy. V roce 1904 byl pořízen nový oltář. Další velká generální oprava proběhla kolem roku 1936. Tehdy kaple dostala nový železobetonový strop, vyzděna kopule, nová střecha, zvětšena malá věž, přistavěna druhá místnost sakristie a vnitřek kaple vymalován. Poslední opravy proběhly v letech 1996-1997.
 
Uvnitř kaple se dnes se nachází hlavní oltář sv. Antonína z roku 1904 v kombinaci italského mramoru a moravského pískovce. Nad oltářem je poutní obraz sv. Antonína z roku 1885 od Josefa Hány. Na obrazu je také vidět jak tehdy vypadala Blatnická hora. Pod obrazem je znázorněna Poslední večeře Páně, plastika zhotovená strážnickým stavitelem Slovákem v roce 1887. Kromě toho jsou zde dva boční oltáře (sv. Josefa a Panny Marie), soška Panny Marie pořízená roku 1917. Výmalbu kaple provedl v roce 1937 malíř Ježek z Bystřice pod Hostýnem. Dále jsou k vidění dva nástěnné obrazy od Jana Köhlera ze Stražovic u Kyjova. Nad oltářem Panny Marie je to Zázrak v Rimini, nad oltářem sv. Josefa pak Postní kázání v Padově. V presbytáři můžeme pak vidět nedokončený obraz Smrt sv. Antonína. Původně měl Köhler namalovat čtyři obrazy, ale při malbě toho třetího onemocněl a 20.1.1941 zemřel. Obraz tak dává úvahy o majestnátosti smrti: „Buď připraven, nevíš dne ani hodiny. Můžeš začít a nedokončit!“.
 
V poutním areálu se pak ještě najdete křížovou cestu. Z vrcholu od kaple je dobrý výhled směrem k obci.

Aktuality

Komentované procházky hrušňovými a třešňovými sady Farma Blatnička

Kolem Blatničky se rozprostírají hrušňové a třešňové sady plné rozmanitých chutí. Cílem je vytvořit největší a nejucelenější sbírku odrůd hrušní a třešní z celého světa na jednom místě. Nyní roste kolem Blatničky 160 odrůd hrušní a 129 odrůd třešní. Přijeďte se podívat!
Blatnička, Jihomoravský kraj

Jízda králů Hluk 2025 a Dolňácké slavnosti písní a tanců

Velká sláva vypukne v Hluku – během prvního červencového víkendu se zde uskuteční Dolňácké slavnosti písní a tanců s tradiční jízdou králů. Jejich součástí bude i další ročník slováckého festivalu dechových hudeb.
Hluk, Zlínský kraj

Ostroh Fest

Další ročník festivalu Ostroh Fest je tu, koná se 6. června 2025 od 18 hodin na střelnici.
Uherský Ostroh, Zlínský kraj

Hradišťan & Jiří Pavlica ve Veselí nad Moravou

Hradišťan & Jiří Pavlica – Veselí nad Moravou.
Veselí nad Moravou, Jihomoravský kraj

Mikulášská saunová noc

Zveme všechny milovníky saunování a wellness na Mikulášskou saunovou noc. Těšit se můžete na sadu saunových rituálů, drink zdarma a další.
Veselí nad Moravou, Jihomoravský kraj

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu ve Veselí nad Moravou

Tradiční Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí Míru ve Veselí nad Moravou se v letošním roce uskuteční v sobotu 30. listopadu v 17:00. Akci bude provázet bohatý kulturně gastronomický program. Přijet můžete i netradičně, třeba parním vlakem s Mikulášem.
Veselí nad Moravou, Jihomoravský kraj

Mikulášským parním vlakem do Skanzenu Strážnice

V sobotu 30. listopadu se uskuteční jízdy mikulášského vlaku s parní lokomotivou EP 1000 mezi Veselím nad Moravou, Strážnicí, kde se ve skanzenu koná akce Radujme se, veselme se..., a Hodonínem.
Veselí nad Moravou, Jihomoravský kraj

Svět nevídaný

Výstava fotografií, které nemusíte vidět, ale zároveň ji pocítíte více smysly!
Veselí nad Moravou, Jihomoravský kraj

Armádní bunkr pod sv. Antonínkem

Nedaleko známého poutního místa na sv. Antonínku nedaleko Uherského Hradiště objevíte armádní bunkr, který v 50. letech minulého století sloužil nedaleké posádce. Armáda ho ale později opustila a nyní jej zpřístupnili místní turisté.
Ostrožská Lhota, Zlínský kraj

Strážnická vinařská stezka

Trasa vede částečně Dolnomoravským úvalem, směrem na východ dosahuje k podhůří Bílých Karpat. Nejdelší úsek prochází zvlněnou Hluckou pahorkatinou. Klikatá, více než stokilometrová trasa pokrývá rozsáhlé území, jehož západní hranici tvoří Bzenec a Rohatec, na východě dosahuje až k Boršicím a Hluku.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Vinařství i poutní slavnosti v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Významnou obcí Moravského Slovácka je Blatnice pod Svatým Antonínkem s památkovou rezervací vinných sklepů. Leží na úpatí Bílých Karpat pod kopci Svatý Antonínek, Střečkův kopec a Roháč. Kostel s poutní kaplí sv. Antonína Paduánského (lidově nazývaného Antonínek) je jedním z nejznámějších poutních míst na Moravě.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Jakuba Staršího v Ostrožské Lhotě

Kostel sv. Jakuba staršího v Ostrožské Lhotě pochází z roku 1908, postaven byl v pozdně barokním stylu. Stojí na místě zbořeného kostela z roku 1832, jehož věž pocházela z předchozího kostela, který se v roce 1830 zhroutil.
Ostrožská Lhota, Zlínský kraj

Blatnické muzeum

Obecní muzeum v Blatnici pod Svatým Antonínkem zahájilo provoz v roce 2006 a po přestávce, kdy bylo uzavřeno kvůli stavebním úpravám, je od začátku května 2016 opět otevřeno.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Muzeum obce Ostrožská Lhota

Obecní muzeum s výstavou archeologických nálezů ze starší doby kamenné až po novověk, dále také repliky pravěkých nádob nebo model obce zachycující stav k roku 1827. Velkou atrakcí je reinstalovaný ženský kostrový hrob z pozdní doby kamenné.
Ostrožská Lhota, Zlínský kraj

Přírodní památka Údolí Okluky

Křovinatá stráň se starým ovocným sadem se nachází u Ostrožské Lhoty. Hlavním předmětem ochrany je populace ohroženého motýla bourovce trnkového, vázaného na porosty hlohu a trnky obecné (housenky bourovce se živí listy těchto dvou keřů).
Uherský Ostroh, Zlínský kraj

Památkové domky v uličce Rajčovňa v Hluku

Pět domků je majetkem města a najdete je v ulici se starobylým názvem Rajčovňa. Jsou postaveny z "kotovic" neboli nepálených cihel, a jejich zdi pokrývá mazanina z ječmenných plev, hlíny a vody, přemalovaná vápnem.
Hluk, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vinařství Těthal

Menší vinařství z Blatnice pod Svatým Antonínkem, které můžete navštívit v autentické, více než tři sta let staré búdě Pod Lipou (vinný sklep) v památkové rezervaci "Vinné búdy Pod Starou horou". Búda slouží jako degustační místnost pro menší skupiny a můžete zde ochutnat či koupit vynikající víno.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Víno Blatel v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Společnost Víno Blatel byla založena v roce 1990 a ve své činnosti se zaměřuje na zpracování hroznů a výrobu a prodej vína. Sídlo společnosti je v obci Blatnice pod Svatým Antonínkem, v kraji s mimořádně příznivými podmínkami pro pěstování vinné révy.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Ochutnávka vína u sudů se sklepmistrem v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Cyklistická vinařská stezka s možností návštěv snadno dostupných blízkých vinařskému městečku Blatnice v podhůří Bílých Karpat. V památkově chráněné viniční oblasti Staré Hory můžete ochutnet skvělá místní vína.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Hospůdka Na Obecním

Příjemná hospůdka v Ostrožské Lhotě na nachází v srdci obce, ve stejné budově jako obecní úřad. Za hezkého počasí můžete posedět a vychutnat si pivo, limonádu a dobré jídlo na zahrádce.
Ostrožská Lhota, Zlínský kraj

Mladé vinařství v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Mladé vinařství bylo založeno v roce 2010. Obhospodařuje 3 hektary vlastních vinic ve Slovácké vinařské podoblasti v okolí obce Blatnice pod Svatým Antonínkem, kde také sídlí. Mladé v tomto případě neznamená jen nedávno vzniklé, ale také charakterizuje jeho zakladatele Tomáše Rumíška a Jana Polehňu.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Vinařství Staňkovi – rodinné vinařství s tradicí

Vinařství se nachází v malebné vesničce Blatnice pod Sv. Antonínkem. Kopec Svatý Antonínek je významné poutní místo na Jižní Moravě, který je součástí Cyrilometodějské cesty Svatý Antonínek – Velehrad. Počátky vinařské tradice rodiny Staňků sahají až do konce 19. století.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Rybářská chata Hluk

Volně stojící útulná chata, poskytuje možnost ubytování až pro 12 osob v celkem 3 pokojích.
Hluk, Zlínský kraj

Víno Hruška – víno, které chutná

Víno Hruška se sídlem v Blatničce je dynamicky se rozvíjející společností, která byla založena v lednu roku 2007. Cenné zkušenosti o výrobě vína a jeho pěstování si rodina předává již 8 generací.
Blatnička, Jihomoravský kraj