ÚvodCo chcete dělat?Letní sportyStrážnická vinařská stezka
Letní sporty

Strážnická vinařská stezka

Trasa vede částečně Dolnomoravským úvalem, směrem na východ dosahuje k podhůří Bílých Karpat. Nejdelší úsek prochází zvlněnou Hluckou pahorkatinou. Klikatá, více než stokilometrová trasa pokrývá rozsáhlé území, jehož západní hranici tvoří Bzenec a Rohatec, na východě dosahuje až k Boršicím a Hluku.
Více než sto kilometrů Strážnické vinařské stezky jejíž západní hranici tvoří Uherský Ostroh a Rohatec a na východě dosahuje k bělokarpatským stráním, je námětem na několikadenní pobyt v kraji Joži Úprky, svébytné lidové architektury a lahodných bílých vín. Tipem na jednodenní výlet je okruh ze začátkem i cílem ve Bzenci, na jehož trase leží nejcennější památky i cyklistické lahůdky Strážnicka.
 

Úsek Bzenec – Petrov

Úsek ze Bzence míjející národní přírodní památku Váté písky vede po silnici a končí u Muzea vesnice jihovýchodní Moravy na okraji Strážnice. Návštěva expozice je návratem do časů roubených chaloupek s doškovými střechami, řemeselných dílen, klidu a harmonie.

Po překonání silnice a železničního přejezdu se trasa stezky větví. Odbočte doprava, proslulá "lumpenštráse" vede do petrovských Plžů. Barokně laděná průčelí se do dálky bělají v zeleni stromů a travnatých nadsklepí. Soubor padesáti zemních sklepů stavěných od 16. století jednotným stylem, je od roku 1983 chráněnou památkou lidové architektury.
 

Úsek Petrov – Kněždub

Stejnou cestou, i když tentokrát jí můžete říkat Kosečkova, v Petrově či Strážnici vám rádi vysvětlí oba názvy, se vrátíte do Strážnice. A pak už vzhůru do Bílých Karpat. Před Radějovem leží kopec Žerotín, který je jednou z mála viničních tratí orientovaných na severní stranu, která však díky svému mikroklimatu přináší velmi kvalitní bílá vína. Osada Radějov je vstupní branou do Bílých Karpat, biosférické rezervace s bohatou květenou a zajímavou faunou.

Po silnici pokračuje stezka do Tvarožné Lhoty. V sousedství stezky, na vrcholu kopce Travičná, stojí v nadmořské výšce 380 m železná rozhledna, která nabízí daleké výhledy do kraje. Další osadou na stezce je Kněždub, rodiště bratří Úprků, s pseudogotickým kostelem sv. Jana Křtitele a malebnými ukázkami lidové architektury domkářské části obce. Na místním hřbitově, který je nazýván "Slováckým Slavínem" našli místo posledního odpočinku umělci, jejichž věhlas přesáhl nejen regionální, ale i české hranice. Malíři Joža Úprka a Antoš Frolka a sochař Franta Úprka ve své tvorbě uplatnili motivy z rodného Slovácka a jejich výtvarná díla se stala národopisnými dokumenty.
 

Úsek Kněždub – Blatnice

Z Kněždubu podél hranice CHKO Bílé Karpaty vede cesta do Hroznové Lhoty. Novodobá historie obce je také spjata se jménem Joži Úprky. Od začátku minulého století žil a tvořil v Hroznové Lhotě, tady ho v r. 1902 navštívil slavný francouzský sochař Auguste Rodin. Dům, který pro Úprku postavil v secesním stylu architekt Dušan Jurkovič však v obci nejspíše nenajdete. Chátrá v nepřehledné zástavbě za kostelem. Na konci Tasova zatáčí trasa stezky doprava přes říčku Veličku, po kilometru zabočí vlevo a přivede cyklisty k informační tabuli před kostelem Všech svatých v Lipově, jehož interiér ozvláštňují dřevěné pavlače a strop. Horňácká obec s protestanskou minulostí vlastní horenské právo již od 16. století, latinský spis z roku 1669 považuje bílá vína z Lipova za nejlepší na Moravě.

Podél řeky Veličky pokračuje stezka do Louky, nejstarší obce na Horňácku. Náves osady zdobí kaplička se zvonicí z 18. století. Z Louky přes Blatničku na Boršice spěje stezka na Blatnicko, vinařsky nejatraktivnější část oblasti. Silnici lemují vinice na jižních svazích kopce Jasenová, uvidíte i vysílač na Velké Javořině. V Boršicích u Blatnice směřuje modrá značka doleva; stezka pokračuje po klidné asfaltové cestě kolem chatové osady Babí hora s panoramatem Hluku nadohled. Před městem nečekaně odbočí doleva pod Kobylí hlavu, chráněnou památku s vzácnou flórou. Následující desetikilometrový úsek je cyklisticky nejzajímavější částí etapy.

Na rozbitou, místy mokrou polní cestu navazuje úsek s travnatým povrchem, který za Blatničkou vystřídá kopcovitý terén vinařské trati Milovy. Panelová cesta točící se v členitém terénu končí u odpočívky stezky nad Blatnicí, odkud stezka prudce klesá do vinařské obce pod sv. Antonínkem. Dávná vinařská tradice – již ve 13. století se blatnické víno vozilo na knížecí dvůr do Prahy – se tady snoubí se s živou současností. Památkově chráněný areál sklepů s lisovnami z nepálených cihel "Stará hora" je připomínkou časů, kdy ruku stavitelů vedla pokora a pochopení účelu stavby. V některém ze starobylých sklepů můžete ochutnat i proslavený Blatnický roháč, cuvée s dominantním podílem Ryzlinku rýnského, doplněné Sylvánským zeleným a Rulandským bílým do harmonické symfonie chuti a vůně. Ostatně s tímto zlatistým mokem získal již v roce 1880 kníže Jan II. z Lichtensteinu zlatou medaili na mezinárodní výstavě vín v Paříži.


Úsek Blatnice – Bzenec

Stoupání na kopec sv. Antonínka vrcholí u stejnojmenné kaple, jednoho z nemnoha poutních míst Slovácka. Zvláštní atmosféra místa, klid a daleký výhled vybízí k zastavení, prohlídce kaple, zamyšlení. Následný sjezd do Ostrožské Lhoty nás přivede na Uherskohradišťsko a stejnojmenná vinařská stezka přes Ostrožskou Novou Ves do Uherského Ostrohu. Rozcestník nedaleko Moravy oznamuje, že jste znovu na Strážnické vinařské stezce. Na komfortní cyklostezku vlnící se mezi silnicí a řekou navazují milokošťské uličky a místní komunikace směřující k jezu u Bartolomějského náměstí ve Veselí nad Moravou. Nedaleko zámku je také přístaviště Baťova kanálu, historické vodní cesty vybudované ve 30. letech dvacátého století. Po levém břehu Moravy vede stezka do Vnorov, rodiště básníka a milovníka vína Jana Skácela. V obci, jejíž malebný obraz dotváří kostel sv. Alžběty Durynské, se vyrábělo v 18. století 1500 hl vína ročně, o sto let později byly Vnorovy vyhlášené pěstováním křenu.

Již mimo vinařskou stezku, asfaltovou cestou kolem hřiště k plavební komoře Vnorovy II., spěje etapa k cíli. Krátký úsek kolem řeky končí na mostě, jehož zábradlí připomínající vlnící se vodu jste viděli již při ranní cestě do Strážnice. Do cílového Bzence odtud zbývá sotva pět kilometrů.

Aktuality

Nominujte Alej roku 2024

Oblíbenou alej můžete ocenit různými způsoby. Jedním z nich je anketa Alej roku, kterou už po čtrnácté vyhlašuje spolek Arnika. Hlavním cílem ankety je vyzdvihnout přírodní a kulturní význam alejí pro krajinu a člověka.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Komentované procházky hrušňovými a třešňovými sady Farma Blatnička

Kolem Blatničky se rozprostírají hrušňové a třešňové sady plné rozmanitých chutí. Cílem je vytvořit největší a nejucelenější sbírku odrůd hrušní a třešní z celého světa na jednom místě. Nyní roste kolem Blatničky 160 odrůd hrušní a 129 odrůd třešní. Přijeďte se podívat!
Blatnička, Jihomoravský kraj

Hradišťan & Jiří Pavlica ve Veselí nad Moravou

Hradišťan & Jiří Pavlica – Veselí nad Moravou.
Veselí nad Moravou, Jihomoravský kraj

Andělské hody ve Veselí nad Moravou

Tradiční lidová slavnost ve Veselí nad Moravou ozdobí první říjnový víkend. Těšit se můžete na košt burčáků a místních specialit, výstavu krojů, kurz lidových tanců, krojovaný průvod a hodovou zábavu.
Veselí nad Moravou, Jihomoravský kraj

Jízda králů Hluk 2025 a Dolňácké slavnosti písní a tanců

Velká sláva vypukne v Hluku – během prvního červencového víkendu se zde uskuteční Dolňácké slavnosti písní a tanců s tradiční jízdou králů. Jejich součástí bude i další ročník slováckého festivalu dechových hudeb.
Hluk, Zlínský kraj

Houbařská poradna

ZO ČSOP Bílé Karpaty letos zahajuje houbařskou poradnu v Domě přírody Bílých Karpat.
Veselí nad Moravou, Jihomoravský kraj

Houbařská poradna

ZO ČSOP Bílé Karpaty letos zahajuje houbařskou poradnu v Domě přírody Bílých Karpat.
Veselí nad Moravou, Jihomoravský kraj

Svět kostiček ve Veselí nad Moravou

Náplní výstavy je tematická expozice modelů ucelených edic továrních setů a drobné vlastní tvorby ze světové fenomenální stavebnice LEGO®.
Veselí nad Moravou, Jihomoravský kraj

Vinařství i poutní slavnosti v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Významnou obcí Moravského Slovácka je Blatnice pod Svatým Antonínkem s památkovou rezervací vinných sklepů. Leží na úpatí Bílých Karpat pod kopci Svatý Antonínek, Střečkův kopec a Roháč. Kostel s poutní kaplí sv. Antonína Paduánského (lidově nazývaného Antonínek) je jedním z nejznámějších poutních míst na Moravě.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Blatnické muzeum

Obecní muzeum v Blatnici pod Svatým Antonínkem zahájilo provoz v roce 2006 a po přestávce, kdy bylo uzavřeno kvůli stavebním úpravám, je od začátku května 2016 opět otevřeno.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Kaple svatého Antonína Paduánského – Svatý Antonínek v Blatnici

Svatý Antonínek patří mezi nejznámější poutních místa Moravského Slovácka. Nachází se na Blatnické hoře, nejzápadnějším výběžku Bílých Karpat. Kopec samotný dle předpokladu a archeologických nálezů sloužil v pradávné době jako pohanské pohřebiště.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Armádní bunkr pod sv. Antonínkem

Nedaleko známého poutního místa na sv. Antonínku nedaleko Uherského Hradiště objevíte armádní bunkr, který v 50. letech minulého století sloužil nedaleké posádce. Armáda ho ale později opustila a nyní jej zpřístupnili místní turisté.
Ostrožská Lhota, Zlínský kraj

Přírodní památka Údolí Okluky

Křovinatá stráň se starým ovocným sadem se nachází u Ostrožské Lhoty. Hlavním předmětem ochrany je populace ohroženého motýla bourovce trnkového, vázaného na porosty hlohu a trnky obecné (housenky bourovce se živí listy těchto dvou keřů).
Uherský Ostroh, Zlínský kraj

Kostel sv. Jakuba Staršího v Ostrožské Lhotě

Kostel sv. Jakuba staršího v Ostrožské Lhotě pochází z roku 1908, postaven byl v pozdně barokním stylu. Stojí na místě zbořeného kostela z roku 1832, jehož věž pocházela z předchozího kostela, který se v roce 1830 zhroutil.
Ostrožská Lhota, Zlínský kraj

Muzeum obce Ostrožská Lhota

Obecní muzeum s výstavou archeologických nálezů ze starší doby kamenné až po novověk, dále také repliky pravěkých nádob nebo model obce zachycující stav k roku 1827. Velkou atrakcí je reinstalovaný ženský kostrový hrob z pozdní doby kamenné.
Ostrožská Lhota, Zlínský kraj

Rozhledna Radošov u Veselí nad Moravou

Na kopci Radošov u Veselí nad Moravou na Hodonínsku stojí patnáct metrů vysoká rozhledna. Stavba stojí mezi vinohrady a tak je její tvar v podobě poháru vína více než symbolický.
Veselí nad Moravou, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Ochutnávka vína u sudů se sklepmistrem v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Cyklistická vinařská stezka s možností návštěv snadno dostupných blízkých vinařskému městečku Blatnice v podhůří Bílých Karpat. V památkově chráněné viniční oblasti Staré Hory můžete ochutnet skvělá místní vína.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Vinařství Těthal

Menší vinařství z Blatnice pod Svatým Antonínkem, které můžete navštívit v autentické, více než tři sta let staré búdě Pod Lipou (vinný sklep) v památkové rezervaci "Vinné búdy Pod Starou horou". Búda slouží jako degustační místnost pro menší skupiny a můžete zde ochutnat či koupit vynikající víno.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Vinařství Staňkovi – rodinné vinařství s tradicí

Vinařství se nachází v malebné vesničce Blatnice pod Sv. Antonínkem. Kopec Svatý Antonínek je významné poutní místo na Jižní Moravě, který je součástí Cyrilometodějské cesty Svatý Antonínek – Velehrad. Počátky vinařské tradice rodiny Staňků sahají až do konce 19. století.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Víno Blatel v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Společnost Víno Blatel byla založena v roce 1990 a ve své činnosti se zaměřuje na zpracování hroznů a výrobu a prodej vína. Sídlo společnosti je v obci Blatnice pod Svatým Antonínkem, v kraji s mimořádně příznivými podmínkami pro pěstování vinné révy.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Mladé vinařství v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Mladé vinařství bylo založeno v roce 2010. Obhospodařuje 3 hektary vlastních vinic ve Slovácké vinařské podoblasti v okolí obce Blatnice pod Svatým Antonínkem, kde také sídlí. Mladé v tomto případě neznamená jen nedávno vzniklé, ale také charakterizuje jeho zakladatele Tomáše Rumíška a Jana Polehňu.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Hospůdka Na Obecním

Příjemná hospůdka v Ostrožské Lhotě na nachází v srdci obce, ve stejné budově jako obecní úřad. Za hezkého počasí můžete posedět a vychutnat si pivo, limonádu a dobré jídlo na zahrádce.
Ostrožská Lhota, Zlínský kraj

Pivovar Louka

V Louce můžete ochutnat piva z místního Pivovaru Louka.
Louka, Jihomoravský kraj

Víno Hruška – víno, které chutná

Víno Hruška se sídlem v Blatničce je dynamicky se rozvíjející společností, která byla založena v lednu roku 2007. Cenné zkušenosti o výrobě vína a jeho pěstování si rodina předává již 8 generací.
Blatnička, Jihomoravský kraj