ÚvodAktualityCo dělat na Šumavě, když prší? Vyzkoušejte tipy pro rodinnou dovolenou
Příroda

Co dělat na Šumavě, když prší? Vyzkoušejte tipy pro rodinnou dovolenou

  • 25. července 2024
Zalézt do postele a spát nebo si číst. Hrát deskové hry, karty nebo nekonečné Člověče, nezlob se. Vzít si pláštěnku a se skřípěním zubů se po několika desítkách minut vrátit mokří a promrzlí. A pokud jste tohle všechno zkusili a nebaví vás už vůbec nic, vezměte si k ruce našeho průvodce mokrou Šumavou.
Hezké počasí vám na Šumavu nepřičarujeme, ale nápadů kam se vypravit a co tam podniknout máme dost. Co budete potřebovat? Především auto a deštník – to abyste dokázali v suchu přeběhnout někam pod střechu. A kam?
 

Krátké zastávky na hodinu

O krátkou zábavu maximálně na půlhodinu až hodinu se postarají informační střediska a návštěvnická centra národního parku Šumava. Dobře dostupné je například Návštěvnické centrum v Kvildě, věnované jelenům; za špatného počasí můžete využít nabídku, která jinak slouží návštěvníkům s pohybovým omezením a jeleny ve výběhu sledovat pomocí ovládané kamery. Podobně můžete z Návštěvnického centraSrní pozorovat výběh vlků. Informační centrum Svinná Lada vám představí šumavská rašeliniště, stálá expozice informačního střediska Rokyta je zaměřena na historii a osídlení horní Šumavy, především však na lesní hospodaření a plavení dřeva, a na geologii Šumavy.

Poměrně rozsáhlé je Česko-bavorské informační středisko Národních a přírodních parků Šumavy v Alžbětíně, sídlící v historické budově hraničního nádraží Železná Ruda. Pozornost přitahuje plastická mapa Šumavy, zachycující oblast od Regensburgu po Linec a od Českých Budějovic po Čerchov, opatřená světelnou signalizací. V německé části střediska si můžete prohlédnout placenou interaktivní výstavu o Velkém Javoru, o historii zdejší železnice a lyžování, a navíc se seznámit se životem netopýrů.
 

Brány Šumavy: program nejméně na půl dne

Hrad KašperSpoustu radosti pod střechou poskytují Kašperské Hory. Tamní Muzeum Šumavy je ze všech poboček této instituce největší a nabízí především rozsáhlou národopisnou a přírodovědnou expozici se spoustou vycpaných zvířat. Když přeběhnete náměstí, objevíte Muzeum historických motocyklů a hraček, prohlídky můžete proložit návštěvou cukráren, kaváren a restaurací. Pokud nebude pršet příliš vydatně, vydejte se na hrad Kašperk – z parkoviště v Českých Domcích (GPS N 49°9.89952', E 13°34.86962') je to na hrad 1,5 km pěšky, téměř po rovině.

Podobně je na tom Sušice. Na náměstí objevíte Muzeum Šumavy s hezkou expozicí sušického sirkařství a mechanickým betlémem, až do konce října je zde k vidění výstava Retro svět dětských kočárků a hraček, o další program se postará zdejší krytý bazén.

Klatovech čekají na mokré výletníky katakomby, barokní lékárna U Bílého jednorožce a Vlastivědné muzeum Dr. Hostašemoderním pavilonem skla a spoustou dlouhodobých i krátkodobých výstav.

Výlet můžete protáhnout ještě na nedaleký hrad Švihov; mezi šumavskými hrady je pro deštivé dny tou nejlepší volbou. Právě tak je jedním z nejlepších muzeí na Šumavě Muzeum české loutky a cirkusuPrachaticíchdivadelní hernou, o další program pod střechou se postará menší, ale moc hezké Muzeum Zlaté stezky.
 

Daleké cesty se spoustou zábavy

TechmaniaKdyž je situace opravdu zoufalá (a máte třeba hodně malé děti), nastává čas pro zoufalé činy – třeba cesty do vzdálenějších míst, kde se ale většinou zabavíte na opravdu hodně dlouho. Samozřejmě záleží na tom, ve které části Šumavy jste ubytovaní – z centrální části se tak můžete během hodiny a půl dostat třeba do Plzně a tamního Techmania Science Center3D planetáriem, naopak z Lipna to nemáte tak daleko do Českého Krumlova nebo do Českých Budějovic. Co tam můžete podniknout? V Krumlově vám úkryt před deštěm poskytne třeba hrad a zámek, areál krumlovských klášterů nebo grafitový důl, v Budějovicích se můžete seznámit s příběhem piva Budvar. Děti nechte vyřádit v zábavném parku Hopsárium. Ve dnech 22. až 27.8. 2024 se navíc bude na českobudějovickém výstavišti konat oblíbená výstava pro milovníky zemědělství Země živitelka.
 

Kam s dětmi za technickými památkami?

Čeňkova PilaSpolehlivou zastávkou zejména pro ty, co fandí technice, je Informační centrum malých vodních elektráren Vydra a Čeňkova Pila. Nenechte se však mýlit názvem, jde o expozici ČEZ s modelem části Šumavy, historickými přístroji, několika dioramaty a modely vodních elektráren s aktivní simulací technologického procesu. Navíc se tu promítají krátké filmy, a kdo chce, ten může navštívit i blízkou národní technickou památku, malou vodní elektrárnu Čeňkova Pila z roku 1912.

Vyzkoušet můžete také Galerii Hrádek aneb prostor her a inspirace u zámku Hrádek poblíž Sušice, na břehu Lipna pak čeká Frymburk a expozice Svět pod hladinou, několik desítek akvárií v areálu Wellness Hotelu Frymburk. Pokud zatoužíte po koupání pod střechou, vyzkoušejte Aquaworld na Lipně, AquaPark ve Frymburku, aquapark v Horažďovicích nebo Centrum vodní zábavy ve Kdyni, nahlédnout můžete i do Poštovního muzea ve Vyšším Brodě.
 

Zakázaná místa

šumavaPodobně jako mezi zakázané výrazy po několika deštivých dnech patří výkřiky „támhle se to trhá“ nebo „houstne to“, existují i místa, kam byste v dešti neměli chodit. Proč? Protože vás tam chytne ještě větší deprese a nebudete se mít kam schovat.

Nenechte se tedy zlákat třeba k procházce Povydřím nebo po naučné stezce Karla Klostermanna (aneb nevěřte tomu, že koruny stromů neproprší), nechoďte do vyhlášených šumavských slatí (voda dole, voda nahoře) a na hony se vyhýbejte Březníku – bývá totiž uváděn jako nejdeštivější místo v Česku.


Vyzkoušejte další tipy pro deštivé počasí
Muzeum Šumavy Kašperské Hory Kultura

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Muzeum Šumavy Kašperské Hory prochází nyní rekonstrukcí. Od 1. 11. 2023 je kvůli rekonstrukci otevřená pouze nová expozice skla s názvem Cesty šumavského sklářství.

Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje Příroda

Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje

Pověstmi opředené Čertovo jezero ledovcového původu leží na jihovýchodním svahu Jezerní hory, poblíž Železné Rudy. Jako jediné ze šumavských jezer náleží k povodí Dunaje.

Soví voliéra na Borových Ladech – největší voliéra v Česku Příroda

Soví voliéra na Borových Ladech – největší voliéra v Česku

Venkovní voliéry pro pěvce a skupinu sov běžně žijících na Šumavě. Nad hlavami vám tu bude poletovat dvacet různých sov. Součástí jsou expoziční panely a pozorovací kukátka. Sovy jsou bezplatně zapůjčeny ze zoologických zahrad v Hluboké nad Vltavou a v Plzni.

Muzeum Františka Křižíka v Plánici – život a dílo českého vynálezce Kultura

Muzeum Františka Křižíka v Plánici – život a dílo českého vynálezce

Křižíkovo muzeum nabízí jedinečnou expozici věnovanou životu a dílu významného českého vynálezce a zakladatele elektrotechniky v Čechách Františka Křižíka. Expozice se nachází v rodném domku vynálezce v Plánici na Šumavě.

Země živitelka 2025 v Českých Budějovicích

21. 8.26. 8.
Země živitelka 2025 v Českých Budějovicích

Mezinárodní agrosalon Země živitelka je jednou z největších výstav v České republice zaměřených na tradiční zemědělské obory mezi něž patří rostlinná a živočišná výroba, zemědělská technika, potravinářská výroba, lesní a vodní hospodářství, zahradnictví a pěstitelství a další.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Černé jezero na Šumavě – největší přírodní jezero České republiky Příroda

Černé jezero na Šumavě – největší přírodní jezero České republiky

Podniknout výlet k Černému jezeru by měl každý, kdo se ocitne v krásném prostředí Šumavy. Největší české přírodní jezero ledovcového původu totiž poskytuje jeden z nejhezčích zážitků při toulkách šumavskou přírodou.

Zážitková trasa na Poledníku Příroda

Zážitková trasa na Poledníku

Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava otevřela novou zážitkovou trasu polomem horské smrčiny. Trasa v těsné blízkosti rozhledny Poledník v délce necelého kilometru umožní návštěvníkům sledovat přirozenou obnovu horské smrčiny po orkánu Kyrill, který se přehnal územím v roce 2007.

Zážitková stezka Duch pralesa na Šumavě Letní sporty

Zážitková stezka Duch pralesa na Šumavě

Na jihu Šumavy si můžete projít turisticky značenou trasu s názvem "Duch pralesa". Zážitková stezka je v provozu od roku 2006, nedaleko hranic s Rakouskem a Německem. Návštěvníci zde na vlastní kůži mohou zažít původní prales.

Medvědí stezka na Šumavě Příroda

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.

Cikánská slať – jedno z nejcennějších míst šumavského parku Příroda

Cikánská slať – jedno z nejcennějších míst šumavského parku

Cikánská slať je vrchovištní rašeliniště v Národním parku Šumava asi 2 km jihozápadně od obce Modrava, na jižním svahu Modravské hory v nadmořské výšce 1103 m.

Muzeum Šumavy Železná Ruda Kultura

Muzeum Šumavy Železná Ruda

Expozice muzea je umístěna v domě, který v roce 1877 dal vystavět Jiří Kryštof Mikuláš Abele. Základ expozice pochází z rodinného majetku a rodinných sbírek sklářského rodu Abele. Vystavené sklo představuje v převážné většině produkci abelovských hutí.

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava Příroda

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava

Jezerní slať patří mezi vrchovištní rašeliniště ležící na náhorní plošině Šumavských plání mezi osadami Kvildou a Horskou Kvildou. Průměrná hloubka rašeliny je 2,5 m, nejvyšší mocnost 7,6 m je v severozápadní neporušené části.

Čeňkova pila – funkční vodní elektrárna Příroda

Čeňkova pila – funkční vodní elektrárna

Zpestřete si toulky Šumavou návštěvou hned dvou vodních elektráren – Vydry a Čeňkovy pily. Mohlo by se zdát, že tyto dva široko daleko nejvyhledávanější turistické cíle jsou dnes už jen zajímavou technickou památkou. Opak je ale pravdou! Obě elektrárny stále věrně slouží a dodávají elektřinu.

Informační středisko Idina Pila na Šumavě Kultura

Informační středisko Idina Pila na Šumavě

V Chráněné krajinné oblasti Šumava nedaleko od Kaplice u Zátoně můžete navštívit nově zrekonstruované sezónní informační středisko Idina Pila. Středisko je zaměřené především na Boubínský prales a patří k nejnavštěvovanějším na Šumavě.

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy Příroda

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy

Modravské pláně leží v první zóně národního parku, a i když tu vede značné množství cest a silniček, nejsou z důvodu ochrany vegetace a zvěře přístupné. Žijí zde chránění živočichové jako tetřev hlušec, chrostíci, ještěrky, vážky, myšivky horské nebo rys ostrovid.

Muzeum Kvilda – stálá expozice historie Kvildy a Bučiny Kultura

Muzeum Kvilda – stálá expozice historie Kvildy a Bučiny

Je jen málo tak malých obcí jako je Kvilda, které se mohou pochlubit stálou expozicí zachycující historii obce. V obecním muzeu na Kvildě jsou shromážděny veškeré informace i artefakty, týkající se způsobu života a práce zdejších obyvatel.

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot Památky

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí Příroda

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo několik míst, kde lze pozorovat jeleny a několik výběhů, kam se vrátily šumavské šelmy. V NP jsou nyní k dispozici tři pozorovatelny – dvě u Kvildy a jedno v Srní.

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy Příroda

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy

Nejvyšší hora české části Šumavy Plechý 1378 m, leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem.

Klostermannova rozhledna na Javorníku u Vacova Příroda

Klostermannova rozhledna na Javorníku u Vacova

Vrch Javorník byl oblíbeným místem spisovatele Karla Klostermanna, který měl rád jeho tehdy hluboké lesy a samoty. Kamenná rozhledna, postavená roku 1938, poskytuje překrásné výhledy na šumavské hory i do vnitrozemí.

Muzeum Šumavy Sušice Kultura

Muzeum Šumavy Sušice

V muzeu je k vidění hned několik expozic, které se vztahují jak Šumavě, tak i historickým faktům této oblasti. Asi nejzajímavější expozicí je Sušický mechanický betlém, který byl v roce 2014 po několikaměsíční pauze znovu zpřístupněn veřejnosti.

Muzeum Královského hvozdu Nýrsko Kultura

Muzeum Královského hvozdu Nýrsko

V nýrském muzeu máte jedinečnou možnost nahlédnout do života šumavské rodiny na začátku minulého století. Další stálá expozice se věnuje místnímu rodákovi JUDr. Antonínu Randovi.

Vycházky s průvodci Národním parkem Šumava Zážitky

Vycházky s průvodci Národním parkem Šumava

Průvodce krajinou a přírodou Šumavy vám pomůže objevovat Šumavu z nového úhlu pohledu – zaostřeným na přírodu, zvířata a rostliny, na její obyvatele, historii i kulturu.

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě Památky

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala – jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.

Nádraží Železná Ruda-Alžbětín – jediné nádraží v ČR, které patří dvěma státům Památky

Nádraží Železná Ruda-Alžbětín – jediné nádraží v ČR, které patří dvěma státům

Budova vlakového nádraží leží na hranici Česka a Německa. Před rokem 1989 bylo možné dojet jen do Železné Rudy – města. Do Alžbětína na pilu se dostali pouze nákladní vlaky a lidé s povolením. Znovuobnovená budova začala sloužit opět po revoluci. Od roku 2012 je zde evropské informační centrum.

Další aktuality

Tipy, jak poznat Holašovice: cesta k tradicím a kultuře starých časů

Selské baroko tradičního českého venkova, folklórní tradice dávných dní a příjemná vesnická pohoda, to vše v sobě skrývá vesnička Holašovice v jižních Čechách nedaleko Českých Budějovic. Vydejte se s námi za selským skvostem pod ochranou UNESCO.
23. listopad 2024 0:38
Zážitky, Jihočeský kraj

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

Festival vína Český Krumlov nabídne v sobotu 23. listopadu 2024 dlouho očekávanou a veřejností velmi oblíbenou Zámeckou slavnost vína. Návštěvníci degustační a prodejní přehlídky vín se od 14:00 do 23:00 hod. v Zámecké jízdárně mohou těšit na degustaci mnoha vzorků vín z Itálie, Španělska, Rakouska, Německa a samozřejmě i z Moravy.
19. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Kdysi zakázaný pravý břeh Lipna odkrývá unikátní přírodu a historické skvosty

Kdysi z velké části zakázaný a téměř neprodyšně uzavřený pravý břeh lipenského jezera nedaleko hranice s Rakouskem dnes odkrývá návštěvníkům svou unikátní přírodu a historické skvosty v celé kráse. Kouzlo této oblasti s řadou obnovených či stále ještě obnovovaných kulturních památek ocení hosté napříč generacemi, a co je podstatné: celoročně.
16. listopad 2024 15:00
Příroda, Jihočeský kraj

Hradní muzeum v Českém Krumlově je otevřeno i během zimních měsíců

Vydejte se na putování časem! Hradní muzeum v Českém Krumlově vás zavede do dob pánů z Krumlova, Rožmberků a dalších významných šlechticů, kteří v průběhu staletí sídlili v Českém Krumlově a měnili jeho tvář. K vidění je množství cenných exponátů ze zámeckých depozitářů, v kinematografu pak můžete shlédnout filmy z počátku 20. století. Expozice Hradního muzea má, na rozdíl od standardních muzeí, charakter historické muzejní instalace 19. století.
16. listopad 2024 9:00
Památky, Jihočeský kraj

Táborská zoo vítá nové vzácné přírůstky – lva bílého a mývala severního

Místo svatého Martina na bílém koni mají v Zoo Tábor bílého lva. Tito vzácní savci se v přírodě vyskytují jen v počtu přes deset jedinců. Na začátku listopadu táborská zoo přivítala lva Gandalfa. Dorazil s samicí Aishou, jejíž zbarvení je standardní. Zoo pro ně postavila nový výběh. Dvojice více času tráví v teple v ubikaci, přesto je možné je zahlédnout i venku. Zoo Tábor je otevřena v listopadu každý víkend od 9 do 16 hodin.
15. listopad 2024 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

Již v pondělí 18. listopadu 2024 odstartují tradiční vánoční trhy na hlavním náměstí Přemysla Otakara II. v jihočeské metropoli a s nimi symbolicky začne i advent na Budějovicku, který potrvá až do 6. ledna 2025. Program je jako každoročně velmi bohatý a zajímavý. Obyvatelé i návštěvníci krajského města si znovu užijí originální koncepci pojetí adventních trhů, v jejichž středu bude unikátní ledové kluziště kolem Samsonovy kašny. Stánky budou mít otevřeno denně od 10:00 do 22:00 hodin. Loni malebné adventní městečko inspirované jihočeskou architekturou ocenil britský deník The Times, který Českobudějovický advent zařadil mezi deset nejkrásnějších adventních trhů v Evropě.
14. listopad 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

Husa upečená dozlatova podávaná se zelím a knedlíky, ale také další tradiční speciality, jako je například kaldoun, to jsou neodmyslitelné komponenty svatomartinských hodů. Období od 6. do 17. listopadu 2024 nebude pro jihočeské husy úplně veselý, ale koho naopak rozveselí, jsou všichni milovníci dobrého jídla. Tradiční Svatomartinské husí menu naplánovala řada restaurací na Českobudějovicku v jižních Čechách. Restauratéři zvou na husí pokrmy po celý týden. Svou návštěvu si předem zarezervujte, volné kapacity jsou často během týdne, ale také v neděli.
4. listopad 2024 12:25
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

Na hradě v Nových Hradech bude probíhat v sobotu 26. října 2024 již tradiční podzimní hradní slavnost. Můžete se těšit na hrané příběhy, Svatohubertskou mši, ukázky praktické lovecké hudby, vábení zvěře, sokolníky, loveckou kynologii, prohlídky hradu a mnoho dalšího.V pondělí 28. října bude na Nových Hradech také otevřeno! A na prohlídku můžete zavítat až do neděle 3. listopadu 2024.
26. říjen 2024 10:32
Památky, Jihočeský kraj