ÚvodKalendář akcíPříroda a ekologiePrůvodci divočinou 2024 v Národním parku Šumava
Příroda a ekologie

Průvodci divočinou 2024 v Národním parku Šumava

Při „výpravách za divočinou“ budete mít možnost nahlédnout do domova vzácných divokých zvířat a rostlin, do míst, která jinak žijí svým životem bez přítomnosti člověka. Doprovázet vás budou vyškolení šumavští průvodci.
Od června až do konce října je možné zúčastnit se jedinečných vycházek na území v Národním parku Šumava, které dodnes zůstaly domovem velkých zvířat. Vyskytuje se zde volně rys, tetřev, jelení zvěř, tetřívek, vlk, bobr a mnoho dalších vzácných živočichů a samozřejmě i rostlin. Aby na Šumavě zůstala i pro příští generace zachována, tak je nutné ponechat co nejrozsáhlejších území bez ovlivňování člověka. V národním parku jsou za tímto účelem vymezeny klidové zóny (dříve I. zóny), kde je vstup omezen jen na řídkou síť značených stezek anebo se zde trasy vůbec nevyskytují. (Celkem tvoří pouze 17,6 % území národního parku).

Při „výpravách za divočinou" má možnost nahlédnout do šumavského domova divokých zvířat z pochopitelných důvodů pouze omezený počet lidí. Vycházky se konají za každého počasí a jsou fyzicky i značně náročné.

V roce 2024 je v CHKO připraven vycházkový kalendář poznávacích doprovodů s průvodcem do 12 oblastí Národního parku Šumava po celkem 35 rozličných trasách. Celkem je pro letošek naplánováno více než 100 výprav, včetně dvoudenních tras.

Zahájení registrací a prodeje vycházek bude spuštěno ve středu 15. 05. 2024 od 09:00 na webu npsumava.cz.
 

Vstup na vlastní nebezpečí

  • Vycházky za šumavskou divočinou mohou být fyzicky velmi náročné
  • Sledujte popis náročnosti u jednotlivých tras
  • Nutné vybavení: pevná obuv, vhodné oblečení (i do deště), jídlo, pití, dobrou kondici
  • Jde o poznávací výlety s odborným výkladem určené pro osoby starší 14 let
  • Části vycházek jsou vedeny mimo značené trasy se zvýšeným nebezpečím pádů stromů, větví, apod.
  • Každý návštěvník se účastní vycházky na vlastní nebezpečí a stvrzuje to svým podpisem před začátkem doprovodu
  • Vycházka se koná za každého počasí
  • Pořadatel si vyhrazuje právo vycházku zrušit pouze za extrémních povětrnostních podmínek (živelná pohroma, apod.), kdy by mohlo dojít k ohrožení zdraví nebo života osob. Jiným důvodem zrušení termínu může být nebezpečí ohrožení předmětu ochrany přírody v dotčeném území (např. zahnízdění sokola)

Aktuality

Divadlo Rybáři

Představení.
Velhartice, Plzeňský kraj

Bělinka a Růženka

Přijďte na lesní pohádku o dvou nerozlučných sestrách, medvědovi a trpaslíkovi, která se odehraje na hradě Velhartice.
Velhartice, Plzeňský kraj

Dětské prohlídky s Bílou paní

Netradiční prohlídka gotického hradu s Bílou paní.
Velhartice, Plzeňský kraj

Světový koblížek

Malá akrobatická šou právě upečeného zlatavého koblížka.
Velhartice, Plzeňský kraj

Hradozámecká noc – Hudba na talíři

Přijďte si poslechnout netradiční koncert česko-slovenského uskupení „Hudba na talíři“.
Velhartice, Plzeňský kraj

Dny šumavského Trojhradí

Speciální akce.
Velhartice, Plzeňský kraj

Tradiční zamykání velhartického hradu

Běh o hradní klíč.
Velhartice, Plzeňský kraj

Krajina míru, pole války – období 30 leté války v západních Čechách

Odkaz Martina Huerty – nižšího šlechtice a vojenského dobrodruha, který v rámci třicetileté války a vojenských služeb dostal mimo jiného i velhartické panství. Nechal si zde postavit zámek na horním nádvoří.
Velhartice, Plzeňský kraj

Gerlův dvůr na Šumavě

Gerlův dvůr je bývalý zemanský dvorec nedaleko Javorné, který svým vzhledem přípomíná spíše venkovský zámeček. Původně zde asi už v polovině 16. století stávala sklářská huť.
Čachrov, Plzeňský kraj

Přírodní rezervace Páteříkova huť

Přírodní rezervaci tvoří odmáčená louka s rašeliništěm a chráněnými druhy rostlin. Vlhké prostředí vyhovuje orchidejím, roste zde prstnatec májový, prstnatec Fuchsův, bradáček vejčitý, vemeník zelenavý. K dalším ohroženým druhům patří dřípatka horská, pleška stopkatá a masožravka tučnice obecná.
Čachrov, Plzeňský kraj

Zřícenina staré vápenky Svinná

Když půjdete z Bucharu po žluté značce směr Svinná, můžete si u penzionu Stará Vápenka prohlédnout pozůstatky bývalé vápenky. Vápenka byla v provozu do roku 1925 a zpracovávalo se zde vápno ze zdejších lomů.
Čachrov, Plzeňský kraj

Osada Šukačka

Šukačka je osada (877 m n. m.) spadající pod nedalekou vesnici Javorná v jihozápadních Čechách. Je známa hlavně kvůli svému názvu a sousedství s vesnicí Onen Svět.
Čachrov, Plzeňský kraj

Přírodní rezervace Onen Svět

Onen Svět je přírodní rezervace poblíž obce Čachrov v okrese Klatovy. Chráněné území se rozkládá severně od osady Onen Svět, kde vyplňuje mělké údolí bezejmenného levostranného přítoku říčky Ostružné.
Čachrov, Plzeňský kraj

Terapeutické toulky Šumavou

Na výlet do výšin i hlubin, světa vnějšího i vnitřního, za klidem i radostí, za sebou samým v doprovodu terapeutky.
Čachrov, Plzeňský kraj

Přírodní rezervace Prameniště na Šumavě

Prameniště je přírodní rezervací v Pancířském hřbetu na Šumavě. Důvodem ochrany je zachování systému pramenišť a rašelinišť kolem říčky Křemelná se všemi jejich součástmi, včetně rostlinných a živočišných společenstev.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Bývalá obec Suché Studánky na Šumavě

Zaniká obec pod Pancířským hřebenem se skládala z části Ober Dürnbrunn na náhorní plošině (kde nyní stojí kaplička Panny Marie) a Unter Dürnbrunn (spodní části, nedaleko cesty Onen Svět – Šukačka). V obou částech obce jsou doposud patrné zbytky zbořených stavení.
Čachrov, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Stará vápenka – Ekofarma Svinná

Penzion Stará Vápenka – Ekofarma Svinná se nachází na hranici Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava, nedaleko od německých hranic a 14 km od Železné Rudy. Poskytuje ubytování v pokojích i apartmánech.
Čachrov, Plzeňský kraj

Kávobudka

Vše pro chvíli s dobrou kávou na Šumavě.
Čachrov, Plzeňský kraj

Resort Horizont Šumava

Zrekonstruovaný OREA Resort Horizont**** Šumava je ideálním místem pro dovolenou se zaměřením na turistiku, cykloturistiku, nordic walking a další aktivity spojené s procházkami v přírodě. Nachází se v chráněné krajinné oblasti Šumava v Železné Rudě na jižním svahu vrchu Pancíř jen 3 km od Špičáku.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Penzion restaurant Bečvářův srub – trvale uzavřeno

Penzion Bečvářův srub je nový srubový penzion, který poskytuje nadstandardní ubytování, kvalitní služby ve stylové restauraci a možnost využití nádherného wellness studia s masážní vířivkou a saunou.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Hotel Špičák

OREA Hotel Špičák*** se nachází v Železné Rudě na jižním svahu vrchu Pancíř v chráněné krajinné oblasti Šumava. Díky své jedinečné poloze nabízí krásný výhled na Špičák a nejvyšší horu Šumavy Velký Javor. Hotel je obklopen přírodou a je významnou křižovatkou turistických cest a cyklotras.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Turistická ubytovna Zámeček v Hojsově Stráži

Ubytovna Zámeček se nachází v klidné části Hojsovy Stráže u lesa. Své zalíbení v ní najdou všechny nostalgické duše toužící po troše retro atmosféry.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Tři domky

Jedinečné ubytování v moderních dřevěných domcích v CHKO Šumava.
Dešenice, Plzeňský kraj

Velhartická chalupa

Pronájem chalupy v šumavské vesničce.
Velhartice, Plzeňský kraj