Jednou z poboček Hornického muzea Příbram je Muzeum zlata Nový Knín, které představuje muzeum těžby a zpracování zlata na Novoknínsku a historii samotného města.
Expozice je umístěna v historické budově tzv.
Mincovny z 15. století, někdejším sídle perkmistrovského úřadu v královském horním městě, a seznamuje s historií těžby a zpracování zlata na Novoknínsku, s dějinami města, místními řemesly a průmyslem a s historií mistrovství světa v rýžování zlata u nás i v zahraničí. Významné místo v archeologické části expozice zaujímá tzv.
Vikinský náramek z Nového Knína – unikátní šperk pocházející z 11. století.
V okolí Nového Knína jsou pro turisty k dispozici
naučné stezky s geologicko hornickou tematikou. Provázejí po stopách důlní činnosti, které jsou patrné dodnes, zejména na katastrech obcí Čelina, Chramiště, Kozí Hory, Libčice, Mokrsko a dalších.
Z historieO výjimečném postavení Knína již v raném středověku svědčí první písemná zmínka z roku 1186 o historické události mající velký význam pro celé další období české státnosti. Toho roku zde byla na knížecím přemyslovském dvorci uzavřena smlouva, známá jako "Knínský smír", o opětovném připojení Moravy k Čechám v nedílný celek. Tato smlouva byla výsledkem mírového jednání mezi českým knížetem Bedřichem a moravským markrabětem Konrádem Otou. Pozdější záznam z roku 1321 hovoří o zdejší osadě spojené s rozvojem těžby zlata, která v následujících letech přivedla do těchto končin horníky a znamenala prudký rozvoj vedoucí až k získání statutu královského zlatohorního města. Během třicetileté války v roce 1639 bylo město vypáleno a vydrancováno. Jeho význam byl opět povznesen až roku 1776 za císařovny Marie Terezie založením Včelařské školy, jediné svého druhu v Čechách. Správní reforma v roce 1850 však zbavila Nový Knín jeho starobylých výsad. Hospodářské podmínky rozvoje lokality se zhoršovaly. Nový Knín byl odkázán především na řemeslnou a zemědělskou výrobu a na obchod. Rozmach těchto činností v první polovině 20. století přerušila druhá světová válka a po únoru 1948 komunistický režim. V současné době se mění tvář města, ovlivněná napravenými vlastnickými vztahy po listopadu 1989. Památková ochrana byla v roce 1990 zajištěna vyhlášením městské památkové zóny. V roce 1996 byl obnoven Novému Knínu statut města.
Otvírací dobakvěten a říjen: so–ne 9–16 h
červen–září: út–ne 9–17 h
Poznejte fascinující historii těžby zlata a unikátní exponáty, včetně vikinského náramku, v Muzeu zlata Nový Knín.
Muzeum zlata Nový Knín je pobočka Hornického muzea Příbram, která se zaměřuje na historii těžby a zpracování zlata v regionu a historii města.
Muzeum se nachází v historické budově zvané Mincovna, což bylo v 15. století sídlo perkmistrovského úřadu.
Expozice zahrnuje artefakty spojené s historií těžby zlata, dějinami města, místními řemesly a průmyslem a historií mistrovství světa v rýžování zlata.
Jedním z významných artefaktů je Vikinský náramek z 11. století, což je unikátní šperk nalezený v Novém Kníně.
Od května do října je muzeum otevřeno soboty a neděle od 9 do 16 hodin. Od června do září je otevřeno od úterý do neděle od 9 do 17 hodin.
V okolí města jsou dostupné naučné stezky s geologickou a hornickou tematikou, které vedou po stopách důlní činnosti.
Knínský smír z roku 1186 byl dohodou o opětovném připojení Moravy k Čechám, což mělo velký význam pro českou státnost.
Během třicetileté války bylo město v roce 1639 vypáleno a vydrancováno, což vedlo k jeho dočasnému úpadku.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.