Nový Knín

Nový Knín, který dnes leží stranou hlavních tras mezi Dobříší a přehradou Slapy, patřil v 16. století spolu s městy Jílové a Kašperské Hory ke královským zlatotohorním městům. Slavnou minulost připomíná místní muzeum v historické budově Mincovny přímo na náměstí.

Co musíte vidět v Novém Kníně

Muzeum zlata, pobočka Hornického muzeaPříbrami, se nachází na náměstí Jiřího z Poděbrad v historické budově Mincovny. Expozice přibližují historii těžby a zpracování zlata na Novoknínsku, dějiny města, místní řemesla a průmysl či historii mistrovství světa v rýžování zlata u nás i v zahraničí. Severní stranu náměstí uzavírá barokní kostel sv. Mikuláše, v západním rohu stojí pohledná barokní radnice. Zdobené fasády mají i další domy kolem náměstí, uprostřed stojí kašna.
 

Za zlatem ke Kocábě

Královské horní město vzniklo na březích zlatonosné říčky Kocáby a právě po jejích březích vede naučná stezka s geologicko-hornickou tematikou. V okolí Nového Knína jsou na řadě míst dodnes patrné stopy po dávných dolech, ale najdete tu i nové průzkumné štoly. Budování naučné stezky se neobešlo bez potíží, například oblast středověkých dolů v Babím dole, na Nevadě a na Krámském potoce nemohla být zahrnuta do trasy naučné stezky pro nesouhlas majitelů pozemků a chatařů.
 

Výlety za zlatem, výhledy a Karlem Čapkem

Jihovýchodně od Nového Knína leží Prostřední Lhota s další pobočkou Hornického muzea, Muzeem života venkovského obyvatelstva středního Povltaví v barokním špýcharu. S jedním z největších známých ložisek zlata v Evropě v okolí Mokrska vás seznámí naučná stezka Zlaté Psí hory, vedená z velké části v příkrém lesnatém svahu nad Slapskou přehradou. Rozhlédnout se po okolí můžete z rozhledny Veselý vrch anebo z Drtinovy rozhledny na vrchu Besedná, k výletům láká také zámek Dobříš a Čapkova Strž.
 

Akce ve městě Nový Knín

Stíny minulosti na fotografiích

Muzeum zlata Nový Knín zve na výstavu fotografií dostupnou od 31. 5. do 15. 9. 2024.
Nový Knín, Středočeský kraj

Aktivity ve městě Nový Knín

Zlatonosná říčka Kocába

Kocába je 45 km dlouhá říčka, která pramení u obce Dubno 3 km od Příbrami a zapsala se do historie trampingu těsně po I. světové válce, kdy začala být navštěvována milovníky Divokého západu, kteří Kocábu přezdívali Hadí řekou.
Nový Knín, Středočeský kraj

Muzeum zlata Nový Knín

Jednou z poboček Hornického muzea Příbram je Muzeum zlata Nový Knín, které představuje muzeum těžby a zpracování zlata na Novoknínsku a historii samotného města.
Nový Knín, Středočeský kraj

Naučná stezka Kozí hory: Nový Knín – Libčice

Trasa stezky s osmi zastávkami je zaměřená na pozůstatky těžby zlata v okolí Nového Knína a obce Libčice. Od Kozích hor vede stezka převážně lesním terénem.
Nový Knín, Středočeský kraj

Muzeum Špýchar Prostřední Lhota

V obci Prostřední Lhota asi 5 km jihozápadně od Nového Knína najdete jednu z poboček Hornického muzea Příbram, Muzeum Špýchar Prostřední Lhota.
Nový Knín, Středočeský kraj

Geologické naučné stezky v okolí Nového Knína

V okolí Nového Knína jsou pro turisty k dispozici naučné stezky s geologicko hornickou tematikou.
Nový Knín, Středočeský kraj

Kostel sv. Mikuláše v Novém Kníně

Původně románský kostel z poslední čtvrtiny 12. století, údajně součást dvora pražských kněžen. Z románské stavby se zachovalo řádkové zdivo lodi – viditelné je na severní straně lodi, na jižní stěně je odkryt románský portál a okno.
Nový Knín, Středočeský kraj

Barokní radnice v Novém Kníně

Budova pochází nejpozději ze začátku 17. století (tehdy patřila majitelům sousedního staroknínského panství), byla upravována v pozdějších dobách.
Nový Knín, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Nový Knín

Cholín – ubytování a restaurace

V Cholíně u Slapské přehrady naleznete ubytování v penzionu, v chatkách i v kempu a prostornou restauraci s terasou.
Nový Knín, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Brdy a okolí


Z Prahy všemi směry: výlet do Příbrami – za barokní perlou, nádhernými výhledy i do hlubin země

Městečko jako na dlani, ve kterém se potkává hornická historie s mariánským kultem. Taková je Příbram ležící ve stínu Brd a jejich nekonečně hlubokých lesů, plná nečekaných rozdílů, půvabných zákoutí a velkých příběhů. Vydejte se sem s Kudy z nudy na krátký výlet!

Pohodový víkendový výlet z Prahy do Hořovic a Příbrami

Naplánujte si víkend nedaleko Prahy, kde hodně uvidíte a přitom nemusíte trávit příliš času na cestách. Čeká vás návštěva zámku, svezení po skluzavce v hornickém muzeu a pobyt v příjemném wellness hotelu.
Praha - Hořovice a Příbram, Cesty poznání

Vánoční trh a procházka parkem na Dobříši

Chcete si užít trochu klidu a pohody v předvánočním shonu? Dopřejte si procházku zámeckým parkem v Dobříši. Během adventu se na nádvoří zámku koná oblíbený vánoční trh a také prohlídky Zrcadlového sálu.

Cyklotoulky Brdy – z Orlova na Tok a k Padrťským rybníkům

Příbramská část Orlov má pro turisty ideální polohu. Parkoviště pod lesem svou nadmořskou výškou 650 m převyšuje řadu jiných brdských výchozích bodů, umístěných kolem hranic CHKO. Vypravte se tedy z Orlova na Tok, poté do překrásného údolí Reservy, k Padrťským rybníkům, na Bor a přes Borské sedlo zpět do Orlova. Čekají vás krásné výhledy, pěkné sjezdy i trocha stoupání. Cyklovýlet Brdskou vrchovinou si určitě užijete, ačkoliv turistické stezky tu zatím nevedou. Trocha dobrodružství však nemůže být na škodu!
Příbram a Brdy, Na kole po Česku