Na Chebsku se nachází národní přírodní památka Bublák a niva Plesné, byla vyhlášena v roce 2017. Najdete zde mokřady a mofety, kterým se lidově říká bubláky, což je vyvěrající oxid uhličitý.
Chráněná oblast má rozměr zhruba 145 hektarů a táhne se podél říčky Plesná. V jejím okolí rostou vzácné rostliny a chráněné jsou i mofety. O oblast pečuje správa
CHKO Slavkovský les.
Potok Plesná se stále ještě přirozeně klikatí a na jaře rozlévá do okolí. Vytváří dlouhou údolní nivu. Divokost a neprostupnost zdejší přírody dotvářejí vulkanické projevy tektonického zlomu. Jedná se o území s častým výskytem zemětřesných rojů, nejsilnějších na území Česka. Tato místa jsou doprovázená výdechy plynů a bublajícími mofetami. Národní přírodní památka Bublák a niva Plesné leží jen 4 km východně od
Soosu mezi vesnicemi Mlýnek a Hartoušov.
Poznejte unikátní přírodní oblast Bublák a niva Plesné s mokřady, vzácnými rostlinami a bublajícími mofetami na Chebsku.
Národní přírodní památka Bublák a niva Plesné byla vyhlášena v roce 2017.
V této oblasti můžete vidět mokřady, mofety známé jako bubláky vyvěrající oxid uhličitý a vulkanické projevy tektonického zlomu.
Chráněná oblast má přibližně 145 hektarů.
V okolí říčky Plesné rostou vzácné rostliny.
Mofety jsou chráněné a o oblast se stará správa CHKO Slavkovský les.
Potok Plesná se přirozeně klikatí a na jaře se rozlévá do okolí, čímž vytváří dlouhou údolní nivu.
Divokost a neprostupnost zdejší přírody je zvýrazněna vulkanickými projevy a tektonickým zlomem.
Oblast je známá častými zemětřesnými roji, které jsou zde nejsilnější na území Česka, doprovázené výdechy plynů a bublajícími mofetami.
Leží pouhé 4 km východně od Soosu.
Táhne se mezi vesnicemi Mlýnek a Hartoušov.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.