V obci Dobřichov (v okresu Kolín), je nově vybudovaná naučná stezka, která návštěvníky seznámí s historií a přírodními památkami obce. Milovníci historie ocení zajímavá fakta o životě Markomanů, oživené sochami a modelem markomanského obydlí.
Historicko-naučná stezka, která měří 1120 m, vás provede osmi zastávkami. Cesta je navržená tak, aby zaujala nejen zájemce o historii cennými fakty, ale také nabízí místa pro hry dětí a odpočinek příchozích.
První stanoviště se nachází na návsi u morového kříže. Další stanoviště je u kostela Nejsvětější trojice, který pochází z 1. poloviny 13. století. Na upomínku rekvírovaných zvonů kostela tu stojí zvonička se zvonem na dřevěné konstrukci. Následující stanoviště přivede zájemce o historii k litinovému pomníku Františka Klecanského. Právě tady se lidé dozvědí zajímavosti z novodobé historie obce.
Čtvrté stanoviště najdete na jižním okraji obce, na rozcestí u hřbitova. Toto zastavení je věnované Sládkově stráni. Jde o přírodní chráněnou památku z 80. let minulého století. Na stráni se vyskytují vzácné rostliny, roste zde až 73 druhů květin.
Další dvě stanoviště budou jsou umístěné přímo na hoře Pičhora. Jde o místně evropsky ojediněle významné naleziště hrobů z mladší doby římské. Právě na tomto místě je vybudováno funkční žároviště, žárový hrob usazený do země s průhledem do jeho vnitřní části a také tu stojí dřevěná socha markomanského bojovníka v životní velikosti.
Sedmé stanoviště na vrcholu hory poskytuje jak odpočinek, tak vyhlídku do okolí. Nachází se zde také audio přehrávač, který seznámí zájemce s významnými a orientačními body v okolí – zámkem v Radimi, kouřimským skanzenem, ale také pohled na vzdálenou Sněžku či Ještěd.
Osmé a poslední stanoviště je věnované životu Markomanů. Hlavní dominantou se stal model markomanského obydlí zhotoveného z přírodních materiálů. Nechybí tu ani sochy koní, markomanského a současného. Děti si užijí speciální herní prvky. Informační tabule pojednává o denních rituálech a způsobu života Markomanů.
Přehled stanovišť:
- 1. tabule ukazující průběh celé stezky ve stylizované mapě Dobřichova s Pičhorou.
- 2. tabule před kostelem nejsvětější trojice, na níž je představena starší historie obce.
- 3. tabule postavená u památníku Fr. Klecanského, představuje novější dějiny obce.
- 4. tabule na křižovatce na jižním okraji obce pojednávající o přírodě Dobřichova a nejbližšího okolí.
- 5. toto stanoviště se již nachází na Pičhoře a bude k němu vést ukazatel rozcestníku.
- 6. tabule pojednává hlavně o bohatství předmětů nalezených na Pičhoře.
- 7. tabule pojednává o náboženských představách starých Germánů a především o jejich pohřebním ritu.
- 8. poslední stanoviště, kde byly nalezeny sídlištní objekty ze stejného období jako pohřebiště.
Naučná stezka se napojuje na stávající cyklotrasu a turistickou trasu a zároveň jim přidává na atraktivnosti, navíc nabízí také místa k zastavení a odpočinku.