ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: po stopách starých Římanů Českem
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Římanů Českem

Poslechněte si audio verzi článku
Chcete se projít po cestách, kudy chodili Římané, objevovat staré vojenské tábory a vrátit se zpět o dva tisíce let? Zblízka poznat život římských legionářů, ochutnat římskou kuchyni a vyzkoušet si vojenskou zbroj? Pak se vypravte s Kudy z nudy po stopách starých Římanů. Památky na jejich pobyt objevíte i tam, kde byste je nečekali!
Ve druhém století našeho letopočtu dosáhlo Římské impérium svého největšího územního rozsahu. Jeho hranice rozdělovaly Evropu na dva kulturně, ekonomicky a politicky rozdílné světy. Na jedné straně to byla vyspělá civilizace s bohatými provinciemi, městskými samosprávami, kvalitními silnicemi a rozvinutou ekonomikou, na straně druhé barbarské národy ze severu – Germáni, Markomani (jejichž král Marobud byl prvním obyvatelem české kotliny, jehož známe jménem), Kvádové, Keltové a další. Dělicí čarou mezi těmito světy byla ve střední Evropě linie řeky Dunaje.


 

Dunajský Limes, památka UNESCO

K zabezpečení svého světa před nepřátelskými kmeny vybudovali Římané řetěz opevnění se strážními věžemi a vojenskými tábory, takzvaný Dunajský limes. Latinsky výraz limes označuje cestu, mez či hranici, v současnosti v širším smyslu označuje pevninskou hranici Římské říše. Ta se táhla v celkové délce 2 400 kilometrů od pramene Dunaje až k Černému moři a její západní část je od roku 2021 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Společnou žádost podalo Slovensko, Rakousko a Německo.

Některé opevněné římské základny se používaly i ve středověku a staly se základy mnoha měst – namátkou tábory Adjuvense (dnes Wallsee), Arelape (Pöchlarn), Favianis (Mautern), Augustiana (Traismauer), Comagenis (Tulln), Cannabiaca (Zeiselmauer), Vindobona (Vídeň), Ala Nova (Schwechat) a nakonec hlavní město provincie Carnuntum. Ve vnitrozemí vznikla správní centra jako Aelium Cetium (dnešní St. Pölten) anebo lázně Aquae (dnešní Baden). Archeologická naleziště a pozůstatky opevnění ale prozrazují, že Římané se často dostávali daleko za Dunaj, a tak všechny jejich cesty nevedly jen do Říma, ale také na jižní Moravu, k Mikulovu a pod Pálavu, anebo dokonce až do Olomouce.
 

Římané pod Pálavou a návštěvnické středisko Brána do Římské říše

Na našem území měli Římané hlavní posádku na Hradisku u Pasohlávek nedaleko Novomlýnských nádrží. Vojenská základna se rozkládala zhruba na třicetihektarové ploše a je doposud jedinou lokalitou na českém území s pozůstatky zděných antických staveb. Byla mnohem větší než dočasně budované tábory a dokonce známe i její obyvatele: nalezené cihly totiž nesou kolky s označením X. legie Gemina Pia Fidelis, která měla stálý tábor v dnešní Vídni. O nejlépe dochovaný tábor římské armády na našem území se zajímal i prezident T. G. Masaryk, který římské opevnění na Hradisku osobně navštívil roku 1927.

Dnes římskou pevnost, kde žily desetitisíce vojáků a nacházely se tu řemeslné dílny, nemocnice i lázně, podrobně představuje návštěvnické centrum Brána do Římské říše. V moderně pojaté expozici uvidíte nejenom model pevnosti, ale i výstroj i výzbroj římských vojáků, repliky i originály archeologických objevů. Dozvíte se nejenom to, jak Římané bojovali, ale také jak se bavili, jak vařili a stolovali nebo jak pracovali. Okolím vás provedou naučné stezky, v krajině objevíte i vyznačené půdorysy někdejších římských staveb, jejich repliky a rekonstrukce.

Pokud se o pobytu Římanů v kraji pod Pálavou chcete už nyní dozvědět něco víc, musíte se vypravit na zámek do Mikulova, kde sídlí Regionální muzeum. Stálá expozice Římané a Germáni v kraji pod Pálavou, oceněná v Národní soutěži muzeí cenou Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku, mapuje prostřednictvím archeologických nálezů život na Moravě v prvních staletích našeho letopočtu.
 

Římané v Olomouci

Vypravíte se za Římany do Olomouce? Pak byste měli vědět, že barokní Caesarova kašna v historickém centru města dokonce odkazuje na bájného zakladatele města Gaia Julia Caesara anebo že se u kostela Panny Marie Sněžné podařilo objevit římskou pálenou střešní krytinu. V městském znaku také najdete zlatá písmena SPQO, zkratku latinského výrazu Senatus Populusque Olomucensis, česky Senát a lid olomoucký. V něm ale Římané prsty nemají: do městského znaku je nechala doplnit Marie Terezie roku 1758 za hrdinný odpor měšťanů při pruském obléhání.

V městské části Neředín v létě 2001 archeologové objevili pozůstatky římského vojenského tábora z druhého století našeho letopočtu. Podle historiků to byl fascinující objev: jde o nejseverněji položené průkazné stopy římského impéria ve střední Evropě. Jednotka římské armády na střední Moravě sídlila v době markomanských válek, kdy kontrolovala okolí, zejména cesty a brod přes řeku Moravu. Památník pobytu Římanů objevíte kousek od někdejšího římského tábora. Jeho dominantou je replika kamenného římského milníku, jimiž Římané označovali významné cesty. Památník doplňují lavičky a nápaditě upravená zastávka MHD s plánem archeologického naleziště a informacemi o nalezených stříbrných mincích, bronzových sponách či střepech keramických nádob. Nechybí ani údaj, kolik římských mil museli legionáři urazit, aby se z Olomouce dostali do věčného města, anebo odkaz na speciální web, kde se o římských nálezech v Olomouci dozvíte řadu podrobností a zajímavostí.


 

Římané na dalších místech Moravy

Díky archeologickým výzkumům víme o několika desítkách dalších římských táborů. Byly objeveny především díky terénním výzkumům a také nápadným tvarům nebo barevným rozdílům v lánech obilí, patrným na leteckých fotografiích. Na jihu Moravy byly například římské tábory v Ivani, v Mušově a v Drnholci. Další tábory budovala římská armáda v místech s největším množstvím germánských osad a také podél hlavních cest; to byly například tábory v Olomouci-Neředíně, v Hulíně nebo v Jevíčku.
Zámeček Pohansko – archeologická expozice Památky

Zámeček Pohansko – archeologická expozice

Empírový lovecký zámeček z let 1810 – 1812 vybudovaný podle návrhu architekta Josefa Hardtmutha, v němž byla po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1997 otevřena archeologická expozice dokumentující výsledky výzkumů slovanského hradiště.

10 tipů na letní dovolenou v rekreační oblasti Nové Mlýny

10 tipů na letní dovolenou v rekreační oblasti Nové Mlýny

Na Pálavě není větší vodní plochy, než jsou Nové Mlýny, soustava tří přehradních nádrží na řece Dyji, o celkové rozloze 3 226 ha. Horní a dolní nádrž slouží k rekreaci a rybolovu, střední je přírodní rezervací s ostrůvky pro hnízdění ptáků. Břehy Novomlýnských nádrží lemují stezky pro pěší i pro cyklisty, k výletům lákají rozlehlé vinice, ovocné sady i zříceniny několika hradů. Z vodních sportů je tu populární windsurfing, ke koupání lákají travnaté i písčité pláže. Vody rozlehlých nádrží brázdí výletní lodě a na své si zde přijdou i rybáři, kteří ze zdejší vody vytahují především cejny a kapry. Inspirujte se našimi tipy a naplánujte si tu nejkrásnější letní dovolenou u Nových Mlýnů!

Archeologické léto nabízí procházky na archeologické lokality s odborníky

Archeologické léto nabízí procházky na archeologické lokality s odborníky

Archeologické léto probíhá i letos a příznivce archeologie a historie zve na zajímavé akce, během nichž odborníci odkrývají příběhy minulosti v akcích pro veřejnost po celé republice. Zájemci se můžou vydat na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy. Na více než 250 prohlídek je třeba se objednat předem, Archeologické léto probíhá během prázdnin 2024 a potrvá až do poloviny září 2024.

Dovolená s dětmi – Jihomoravský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Jihomoravský kraj – 5denní program

Vinohrady, krásná přírodní zákoutí, malebná údolí řek, spousta krásných hradů a zámků, kouzelné krápníkové jeskyně a památky UNESCO: to je jen malý výběr zajímavostí, které nabízí Jihomoravský kraj. Vaše děti si na jižní Moravě užijí spoustu zábavy, od dovádění v aquaparku po dobrodružství ve westernovém městečku.

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích Kultura

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích je návštěvnickým střediskem chráněné krajinné oblasti Pálava. Moderní expozice představuje druhovou pestrost vzácných rostlin i živočichů oblasti a ukazuje, jak lidé po tisíciletí utvářeli zdejší krajinu svým hospodařením.

Užívejte si jako Římané v kraji pod Pálavou: Brána do Římské říše, stezky Germánů a tipy na další výlety

Užívejte si jako Římané v kraji pod Pálavou: Brána do Římské říše, stezky Germánů a tipy na další výlety

Plánujete rodinný výlet spojený s hrou na staré Římany? Vydejte se do Pasohlávek, rekreačního střediska na břehu Novomlýnských nádrží. Čeká tu na vás nejenom největší kemp v České republice, aquapark Aqualand Moravia, spousty restaurací a cyklostezek, ale hlavně Brána do Římské říše a místa, kde před téměř 2000 lety tábořili slavní římští legionáři císaře Marca Aurelia.

Stolová hora na Pálavě – nejbohatší lokalita šalvěje etiopské v Česku Příroda

Stolová hora na Pálavě – nejbohatší lokalita šalvěje etiopské v Česku

Stolová hora (Tabulová hora) na Pálavě je mohutný vápencový kopec s téměř dokonale rovnou vrcholovou plošinou, na které už v mladší době bronzové stávalo opevněné sídliště. Na jižním svahu roste vzácná šalvěj etiopská. Stolová hora jedinou původní lokalitou této květiny na našem území.

Tradice: Pálava, André, Laurot, Floriánka, Muškát moravský a další odrůdy vinné révy aneb úspěchy našich šlechtitelů

Tradice: Pálava, André, Laurot, Floriánka, Muškát moravský a další odrůdy vinné révy aneb úspěchy našich šlechtitelů

Když se řekne Müller Thurgau, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský nebo Frankovka, milovníci vína a portálu Kudy z nudy dobře ví, že řeč bude o vinařské turistice. Co když se ale přidá Cabernet Moravia, Neronet, André nebo Laurot? Anebo Pálava? Pojďte se s námi podívat do světa vína a odrůd révy vinné, které vznikly díky našim šlechtitelům a svůj původ mají přímo v České republice.

Mikulovská vinařská podoblast Gurmánská turistika

Mikulovská vinařská podoblast

Mikulovská vinařská podoblast se rozkládá na 4737 ha vinic, zahrnuje 30 vinařských obcí a zaujímá 25,3 % z vinic ČR. Jde o největší a nejteplejší vinařskou podoblast pod bělostnými svahy Pálavy. Mimořádně se zde daří bílým odrůdám.

Památník starých Římanů v Olomouci – Neředíně Památky

Památník starých Římanů v Olomouci – Neředíně

Novodobý milník, upomínající na tradiční římský způsob označování významných cest, stojí jen kousek od místa, kde si ve druhém století vybudovali římští legionáři opevněný tábor. Naleznete jej na parkovišti u krematoria v olomoucké čtvrti Neředín.

Naučná stezka Brána do Římské říše v Pasohlávkách Památky

Naučná stezka Brána do Římské říše v Pasohlávkách

Archeologická naučná stezce u Pasohlávek se věnuje historii Římanů na tamním území. Stezka je dlouhá 1,5 km a najdete na ní 10 zastavení. Zavede vás na místa unikátních archeologických nálezů v jedné z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v ČR, Hradiska u Mušova.

Vlárský průsmyk v Bílých Karpatech Příroda

Vlárský průsmyk v Bílých Karpatech

Vlárský průsmyk je průlomové údolí řeky Vláry v pohoří Bílé Karpaty na česko-slovenských hranicích. V rámci obchodní stezky byl znám od doby bronzové a často jej využívali i Římané. Železniční stanice v průsmyku je poslední zastávkou na českém území.

Městská památková rezervace Olomouc Památky

Městská památková rezervace Olomouc

Historické jádro města Olomouce je od roku 1971 městskou památkovou rezervací. Jedná se o druhou nejrozsáhlejší památkovou rezervaci v ČR. Na území MPR je soustředěno na 280 kulturních památek, nejvýznamnější veřejná městská prostranství a velké množství institucí.

Historie žije! Stačí se rozhlédnout aneb poznejte naše nejstarší dějiny

Historie žije! Stačí se rozhlédnout aneb poznejte naše nejstarší dějiny

Národ, který se nedokáže poučit ze svojí historie, je odsouzen k zániku. Tak to alespoň tvrdili už staří Římané a všichni víme, jak to s nimi dopadlo. Protože se chceme jejich osudu vyhnout, máme k dispozici bezpočet muzeí a expozicí, které jsou věnovány historii a archeologii. Navíc máme tu výhodu, že na našem území se toho dělo za posledních pár tisíc let opravdu hodně – někdy možná až trochu moc – a tak mají badatelé co zkoumat a objevovat.

Pasohlávky

Pasohlávky

Obec na břehu Novomlýnských nádrží pod Pálavou je vyhledávaným rekreačním střediskem. V létě se můžete koupat v přehradě i pobřežních jezerech, celý rok pak v aquaparku Aqualand Moravia. Známá je i archeologická lokalita se zbytky římského tábora a opuštěný kostel na ostrově uprostřed jezera.

Pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic – největší pravěká sídliště v České republice

Pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic – největší pravěká sídliště v České republice

Světové prvenství mají pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic, kde žili naši předkové před 25 000 lety. Jsou zde četné nálezy hlavně z doby lovců mamutů, mezi nimi i jeden z nejvýznamnějších Věstonická venuše.

Edukační programy v Bráně do Římské říše Zážitky

Edukační programy v Bráně do Římské říše

Vydejte se po stopách římských legií tajemným barbarikem spolu se zkušeným římským důstojníkem.

#světovéČesko: Středomoří i Bílé útesy doverské na jižní Moravě

#světovéČesko: Středomoří i Bílé útesy doverské na jižní Moravě

Cyklisté, pěší turisté i milovníci památek, vína a historie: ti všichni mají rádi Pálavu. Bílá vápencová skaliska uvidíte z okolní z rovinaté krajiny z obrovské dálky a přitáhnou vaši pozornost jako spolehlivý magnet. A rozhodně nebudete litovat!

Navštivte přírodní památky a rezervace jižní Moravy

Navštivte přírodní památky a rezervace jižní Moravy

Jižní Morava, to není jen dobré víno, ale i krásná a jedinečná příroda. Pokud plánujete výlet do některého vinného sklípku, můžete zároveň navštívit některé přírodní památky a rezervace Jihomoravského kraje. Jako inspirace vám mohou posloužit naše tipy.

Praotec Čech – legendární předek všech Čechů

Praotec Čech – legendární předek všech Čechů

Hora Říp vystupující z rovin jižně od Roudnice nad Labem je památné místo české mytologie. Podle pověsti právě sem přišel praotec Čech, rozhlédl se po okolní krajině „mlékem a strdím oplývající“, a rozhodl se, že to je bude nový domov jeho lidu. Kdo ale byl ten legendární prapředek všech Čechů a odkud přišel?

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše Památky

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše prezentuje mimořádnou archeologickou lokalitu Hradisko u Mušova a vše, co archeologie kdy zjistila o pobytu Římanů u nás.

Hradisko v okolí Pasohlávek Památky

Hradisko v okolí Pasohlávek

Hlavním rekreačním centrem na vodní nádrži Nové Mlýny je obec Pasohlávky. Využít zde můžete řadu vodních sportů, turistiku či cykloturistiku v okolí.

Žárové pohřebiště Pičhora Památky

Žárové pohřebiště Pičhora

Pičhora je evropsky významná archeologická lokalita ze starší doby římské. V roce 1896 zde dělníci při těžbě štěrku a písku objevili žárové pohřebiště. Výzkum poté prováděl Jan Waněk pod dohledem Josefa Ladislava Píče. Do roku 1906 bylo prozkoumáno 160 žárových hrobů, zhruba polovina popelnicových.

Keltské oppidum na Závisti – nejstarší keltské město v České republice

Keltské oppidum na Závisti – nejstarší keltské město v České republice

Keltové si stavěli výšinná sídliště o ploše několika hektarů. Největší oppidum bylo na Závisti u Zbraslavi. Osídlení na Závisti bylo doloženo již 3000 let před naším letopočtem. Hradiště mělo 170 hektarů a složitou hradbu z dřevěných palisád, kamene a nasypané hlíny.

Pasohlávky – rekreační centrum na Novomlýnských nádržích Letní sporty

Pasohlávky – rekreační centrum na Novomlýnských nádržích

Na území především rekreační obce a v jejím blízkém okolí najdeme penziony, rekreační střediska a kempy. Pasohlávky jsou vyhledávaným cílem především letní rekreace s možností koupání v přehradě i pobřežních jezerech. V jihovýchodní části obce a na břehu vodní nádrže je Jacht klub. Od západního a východního okraje obce se rozprostírají rozlehlé ovocné sady.

Naučná stezka Dobřichov Příroda

Naučná stezka Dobřichov

V obci Dobřichov (v okresu Kolín), je nově vybudovaná naučná stezka, která návštěvníky seznámí s historií a přírodními památkami obce. Milovníci historie ocení zajímavá fakta o životě Markomanů, oživené sochami a modelem markomanského obydlí.

Další aktuality

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
13. říjen 2024 10:38
Památky, Jihomoravský kraj

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
12. říjen 2024 5:27
Památky, Jihomoravský kraj

Festival Janáček Brno 2024 bude ve znamení Roku české hudby

Mottem letošního festivalu Janáček Brno, který se bude konat od 1. 11. do 24. 11. 2024 je Bez hranic!… a česká hudba žádné hranice nezná. Zažijte s námi Brno a českou hudbu v místech, kde vznikla a která ji inspirovala Užijte si během tří festivalových týdnů jedinečný genius loci Brna, multikulturního města plného krásné architektury, umění i gastronomie, kde se zrodila myšlenka genetiky i vrcholná díla Leoše Janáčka, génia hudby 20. století.
4. říjen 2024 12:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Máte vadu zraku, ale neradi nosíte brýle? Pak pravděpodobně používáte jeden z nejvýznamnějších českých vynálezů: kontaktní čočky. Jejich otcem je Otto Wichterle. Je to ale trochu smutný příběh. Nadaný vědec vyrobil první čočky o Vánocích roku 1961 doma za pomoci stavebnice Merkur patřící jeho dětem. Vynález si nechal řádně patentovat, ale v tehdejším Československu nenašel využití a patent odkoupili Američané. Nasaďte čočky nebo brýle a jeďte se podívat na originál čočkostroje z Merkuru profesora Wichterleho, který je vystaven v pražském Národním technickém muzeu. Slavných chemiků je u nás ale daleko víc – Jaroslav Heyrovský, Antonín Holý či Gabriela Basařová.
4. říjen 2024 7:03
Zážitky, Jihomoravský kraj

Objevujte pestrý svět kávy po celý týden v Brně

Mezinárodní den kávy slaví celý svět 1. října. V Brně však oslavy černého nápoje trvají dokonce celý týden! Vydejte se do jihomoravských kaváren, vychutnejte si kvalitní kávu a užijte si nabitý program plný workshopů, degustací, ale i akcích pro celé rodiny. Týden kávy se v Brně koná již po 14., podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co můžete těšit.
1. říjen 2024 10:05
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Oslavte Mezinárodní den kávy 2024 lahodným šálkem či na zajímavé akci v Brně, Praze i ve Zlíně

Brno se během posledních několika let stalo českou Mekkou kavárenství a kávy. Přesvědčit se o tom můžete během Týdne kávy, který začne v úterý 1. října 2024, kdy se slaví Mezinárodní den kávy. Cílem je zviditelnění pracovních a životních podmínek těch, kdo kávu pěstují. Během týdne kávy se dozvíte mnoho zajímavostí, ale můžete se i naučit, jak připravovat kávu i s pěkným latté art. Podívejte se s Kudy z nudy, co se chystá i jinde po Česku.
30. září 2024 17:33
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Lednicko-valtickým areálem zní klasická hudba

Devátý ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu je dle svého podtitulu uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí. Od 28. září do 12. října 2024 se ve městech a vybraných lokalitách Lednicko-valtického areálu konají koncerty a zajímavé přednášky, festival otevře novou hudební pokladnici a představí zednářské inspirace v hudební klasice.
30. září 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Do Valtic se vydejte na začátku října na tradiční vinobraní

Od pátku do soboty 4. a 5. října 2024 zažijete ve Valticích významnou kulturní událost, Valtické vinobraní. Na třech pódiích se soustředí směsice hudebních žánrů z celého portfolia české hudební scény. Hlavními tahouny hudebního programu budou letos koncerty Petra Koláře, Michala Hrůzy a Kapely Hrůzy, Adama Mišíka a Lake Malawi. Kulturní program nabídne také vystoupení místních tanečních, dechových a folklórních spolků. Vinobraní toho ale nabízí mnohem víc.
29. září 2024 11:25
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj