V malířově rodném domě je prezentován výbor z celoživotního díla významného umělce, zaměřujícího se na venkovskou tématiku Plzeňska.
Mezi dominanty celé expozice patří kopie známé opony, kterou Augustin Němejc vymaloval pro plzeňské divadlo J. K. Tyla. Rovněž je zde vystaven nedokončený obraz pro prezidenta Masaryka, který se měl stát vrcholným dílem autora, nicméně nakonec zůstal nedokončen. Charakteristická barevnost malířovy palety nás vrátí do přelomu 19. a 20. století, do doby slovanských ideálů, žánrových výjevů z venkova a nálady společnosti před světovými válkami. V samostatné expozici, situované vedle hlavní muzejní budovy je k vidění přes 50 obrazů či kreseb. Doporučujeme se na návštěvu této části expozice telefonicky objednat, ale pokud to situace dovolí, otevřeme Vám i bez předchozí domluvy.
Augustin Němejc byl původně hodinář. Studoval na malířských akademiích v Praze a Mnichově. Ve svém díle se zaměřil především na život prostých lidí na venkově na Plzeňsku.
Prozkoumejte rodný dům Augustina Němejce, významného českého malíře, a objevte kopii opony pro plzeňské divadlo a další umělecká díla.
Augustin Němejc byl významný český malíř, který se ve svém díle zaměřil na venkovskou tématiku zejména Plzeňska.
V rodném domě jsou vystaveny obrazy a kresby, které reprezentují celoživotní dílo Augustina Němejce, včetně kopie opony pro plzeňské divadlo a nedokončeného obrazu pro prezidenta Masaryka.
Ano, doporučuje se telefonicky objednat návštěvu expozice, ale za určitých okolností je možné expozici navštívit i bez předchozí domluvy.
Kopie opony, kterou Němejc vymaloval pro plzeňské divadlo J. K. Tyla, je jednou z dominant celé expozice a ukazuje vliv umělce na místní kulturu.
Němejcova díla reprezentují žánrové výjevy z venkova a odrážejí společenskou náladu přelomu 19. a 20. století s důrazem na slovanské ideály.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.