ÚvodAktualityVydejte se po stopách českých malířů
Čeští malíři, Kudy z nudy, umění
Kultura

Vydejte se po stopách českých malířů

Máte rádi výtvarné umění a zároveň i historii, ale představa dne prožitého v galerii vás neláká? Využijte některý z našich tipů a spojte výlet za krásami přírody nebo historií měst s návštěvou muzeí a památníků některého z významných i méně známých českých malířů.
Výlet do Bludova a Loštic za malířem Adolfem Kašparem

Výlet do Bludova a Loštic za malířem Adolfem Kašparem

Adolf Kašpar (27. prosince 1877 Bludov – 29. června 1934 Železná Ruda) byl český malíř a ilustrátor. Venkovská idyla, skrytá v knížce Boženy Němcové Babička, je pro mnohé čtenáře neodmyslitelně spojená právě s překrásnými ilustracemi Adolfa Kašpara. J. V. Myslbek se vyjádřil, že je veliká "…škoda, že Božena Němcová nemůže vidět tyto perly" – a Kašpar se díky nim zaslouženě proslavil navždy coby pokračovatel mánesovské a alšovské tradice českého výtvarnictví.

Egon Schiele Art Centrum – mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově Kultura

Egon Schiele Art Centrum – mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Vedle dokumentace o životě a díle Egona Schieleho a celoroční výstavy jeho prací nabízí Egon Schiele Art Centrum na ploše 3 000 m² výměnné výstavy klasického a současného umění 20. století.

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích Kultura

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

Zajímáte se o život a dílo bratří Čapků? Chtěli byste vidět Karlovo vysvědčení, nebo Josefovy grafiky? To vše nabízí muzeum v domě na náměstí v Malých Svatoňovicích, kde rodina Čapkova bydlela. Ve zdejších lázních působil od roku 1883 doktor Antonín Čapek, otec bratří Čapků.

Zámek Chropyně Památky

Zámek Chropyně

S městečkem v rovinách Hané je spojena lidová pověst o králi Ječmínkovi. Ve zdejším zámku jsou umístěny expozice chropyňského rodáka malíře Emila Filly (1882–1953), jednoho z nejvýznamnějších představitelů evropského kubismu.

Galerie Joži Uprky v Uherském Hradišti Kultura

Galerie Joži Uprky v Uherském Hradišti

Zrekonstruovaná hradišťská jezuitská kolej je sídlem Slováckého centra kultury a tradic, ve kterém se nachází Uprkova s unikátní sbírkou obrazů Nadace Moravské Slovácko.

Výlet barokní Prahou za malířem Karlem Škrétou

Výlet barokní Prahou za malířem Karlem Škrétou

Karel Škréta, celým jménem Karel Škréta Šotnovský ze Závořic (1610 Praha – 30. července 1674 Praha), byl patrně nejvýznamnější český barokní malíř a kreslíř. Úspěšný a energický muž s nesmírným intelektuálním rozhledem se stal zakladatelem českého barokního malířství a je považován za největšího umělce období od konce středověku do 19. století. Proslul jako portrétista a figuralista rozměrných, převážně sakrálních olejomaleb na plátně.

Výlet do petřínského bludiště v Praze za malířem Adolfem Liebscherem

Výlet do petřínského bludiště v Praze za malířem Adolfem Liebscherem

Adolf Liebscher (11. března 1857 Praha – 11. června 1919 Potštejn) byl český malíř-figuralista, jeden z umělců generace Národního divadla, jeden znejpopulárnějších umělců 80. a 90. let 19. století. Bratr malíře Karla Liebschera. Otec architekta a malíře Adolfa Liebschera mladšího.. Jeho obrazy zdobí předsíň před foyerem Národního divadla v Praze, na řadě zakázek však pracoval společně s bratrem Karlem, který byl malířem-krajinářem.

Výlet za malířem Františkem Ženíškem po Praze

Výlet za malířem Františkem Ženíškem po Praze

František Ženíšek (25. května 1849, Praha-Nové Město – 15. listopadu 1916, Praha) byl český malíř z generace umělců kolem Národního divadla. Pro úspěšného umělce své doby bylo charakteristické perfektní zvládnutí řemesla a uhlazený styl, který dokonale vyhovoval tehdejšímu oficiálnímu vkusu. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do míst, kde žil a hlavně tam, kde tvořil – třeba do pražského Karlína, do Národního muzea, Obecního domu, Národní galerie anebo do Národního divadla.

Výlet na Zákupy a Ploskovice za malířem Josefem Navrátilem

Výlet na Zákupy a Ploskovice za malířem Josefem Navrátilem

Josef Matěj Navrátil (17. února 1798 Slaný – 22. dubna 1865 Praha) byl český malíř. Říká se, že kdyby neexistoval Josef Mánes, považovali bychom za nejznámějšího malíře poloviny 19. století právě Josefa Navrátila. Mánes v tom je bezpochyby nevinně, ale je opravdu nespravedlivé, že navzdory širokému tematickému záběru a množství prací se dnes na Navrátila téměř zapomnělo.

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století Kultura

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově – expozice Muzea Česká Třebová Kultura

Chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově – expozice Muzea Česká Třebová

Chaloupka Maxe Švabinského leží na okraji vesnice Kozlov pod vrcholkem Kozlovského kopce. Kozlovská krajina a zdejší obyvatelé malíře inspirovali k celé řadě prací, např. Chudý kraj, U stavu, Dvě matky nebo Bílá kamélie.

Pamětní síň Jana Zrzavého Kultura

Pamětní síň Jana Zrzavého

Pamětní síň významného českého malíře Jana Zrzavého, který je pohřben na nedalekém hřbitově u kostela na náměstí Jana Zrzavého v Krucemburku na Vysočině. Jan Zrzavý byl významný avantgardní malíř a scénograf.

Rodný dům Augustina Němejce v Nepomuku Kultura

Rodný dům Augustina Němejce v Nepomuku

V malířově rodném domě je prezentován výbor z celoživotního díla významného umělce, zaměřujícího se na venkovskou tématiku Plzeňska.

Alšova vyhlídka v Tichém údolí Příroda

Alšova vyhlídka v Tichém údolí

Skalnatý vrchol nedaleko Únětic se nachází nad Únětickým potokem v Tichém údolí. Místo s výhledem na Kozí hřbety navštěvoval s oblibou také malíř Mikoláš Aleš, podle něhož dostala vyhlídka své pojmenování.

Naučná stezka Krajem malíře – básníka Jana Zrzavého Letní sporty

Naučná stezka Krajem malíře – básníka Jana Zrzavého

Dvaadvacet kilometrů dlouhá stezka vznikla jako poděkování a pocta velkému rodákovi a jako dárek všem, jimž může přinést alespoň malé obohacení jejich života. Stezka začíná v Okrouhlici, povede vás přes Vadín, Krásnou Horu, Lipnici, Babice a Olešnici zpátky do Okrouhlice.

Památník Josefa Lady v Hrusicích Kultura

Památník Josefa Lady v Hrusicích

Stálá expozice díla Josefa Lady – malíře a spisovatele, karikaturisty, tvůrce pohádkových postav provázejících děti od nejútlejšího dětství, ilustrátora, který nezapomenutelně ztvárnil Haškova Švejka. Prohlídky s průvodcem.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Pravěk na obrazech Zdeňka Buriana ve Štramberku Kultura

Pravěk na obrazech Zdeňka Buriana ve Štramberku

Cesta do pravěku, obrazy života pravěkého osídlení, to i mnoho dalšího od světoznámého malíře pravěku a dobrodružství Zdeňka Buriana láká od roku 1992 děti i dospělé do autorova muzea ve Štramberku.

Obec Kameničky – zdroj inspirace pro Karla Václava Raise a Antonína Slavíčka Památky

Obec Kameničky – zdroj inspirace pro Karla Václava Raise a Antonína Slavíčka

Obec Kameničky leží pod vrcholky Českomoravské vysočiny v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, jihovýchodním směrem od města Hlinska. Malebnost obci dodávají roubené chalupy a usedlosti. Obec proslavil spisovatel Karel Václav Rais a malíř Antonín Slavíček.

Boučkův statek s galerií Josefa Jíry v Malé Skále Kultura

Boučkův statek s galerií Josefa Jíry v Malé Skále

V Boučkově statku v Malé Skále si můžete prohlédnout galerii výtvarných děl, která představuje sbírku obrazů a plastik více než 120 českých výtvarníků 20. století. Samostatnou část tvoří stálá přehlídka tvorby zdejšího rodáka, akademického malíře Josefa Jíry.

Naučná stezka malíře Jana Dědiny v Tatobitech Příroda

Naučná stezka malíře Jana Dědiny v Tatobitech

Stezka v Tatobitech vás provede po zajímavostech a pamětihodnostech obce a jejího okolí. Začátek stezky naleznete v Malířově zahradě, kde měl ateliér malíř Jan Dědina.

Památník Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého Kultura

Památník Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého

Památník Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého stojí na místě, kde před požárem stával rodný dům Mikoláše Alše. V domě si prohlédnete expozici těchto dvou velikánů českého umění – Alšova díla a výstavu loutek.

Další aktuality

50 tipů na nejzajímavější podzimní výstavy 2024

Máme pro vás nejaktuálnější tipy, kam vyrazit za kulturou a uměním! Zářící barvy babího léta a podzimu přímo vybízí k poznávání a tvoření z podzimních darů. Proměnlivé podzimní počasí pak naznačuje, že je čas hledat zábavu jinde než na procházkách v přírodě a při sportu. Pokud nechcete během podzimu zůstávat doma, načerpejte inspiraci z našich tipů a vydejte se na zajímavou výstavu.
15. září 2024 8:47
Kultura

Zdraví všude kolem nás: Lékařské expozice a mezinárodní dny plné zdraví

Zdraví je prý to nejdůležitější, co v životě máme. Přejeme si ho pro sebe i pro své blízké, a je zkrátka všudypřítomné. Vypravte se za zdravím s Kudy z nudy! Představíme vám lékařské expozice a muzea medicíny, anatomie nebo patologie, a také mezinárodní a světové dny z našeho kalendáře, které se točí kolem tématu zdraví a první pomoci.
10. září 2024 10:17
Kultura

Poznejte naše slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa v Česku

Nechte se vtáhnout do světa hudby! Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Máme pro vás i další jména a výlety za poznáním míst, kde rádi tvořili slavní skladatelé.
8. září 2024 9:55
Kultura

Po stopách Antonína Dvořáka nejen Českem

Víte, že Antonín Dvořák pocházel ze zcela nehudební rodiny řezníka a k hudbě se prokousával složitě od vesnických kantorů a varhaníků? Nakonec si však prosadil studium hudby, stal se uznávaným pedagogem a skladatelem až v New Yorku, Cambridgeská univerzita jej dokonce ocenila čestným doktorátem hudby. Proslavil se symfoniemi, nástrojovými koncerty i komorní hudbou a operami.
7. září 2024 7:47
Kultura

Tradice tkaná paličkami: tipy, kam se vypravit za krajkářským uměním

Tradiční výroba paličkované krajky má v Česku několikasetletou historii. Již v 16. století se jeho sláva šířila zejména v Krušných horách a na Šumavě. Známá vamberecká krajka se dostala do povědomí od poloviny 17. století. Vrcholu české krajkářství dosáhlo v 60. letech 19. století, kdy se domácké výrobě krajek věnovalo okolo 80 000 amatérských krajkářů z řad žen i mužů. Roku 1834 vznikla v Letovicích na Moravě první továrna na výrobu krajek v Evropě. Jako umělecké řemeslo přežilo krajkářství dodnes. Od roku 2020 je vamberecká krajka zapsána na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury a v příštích letech se očekává zápis českého krajkářství i do UNESCO. Kam se za tradiční výrobou krajek vypravit vám poradí Kudy z nudy.
2. září 2024 12:36
Kultura

Cesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha

Sarah Bernhardt (1844–1923) byla ikonická herečka a umělkyně přelomu 19. a 20. století. Na divadelních jevištích se proslavila jako Medea, Dáma s kaméliemi i dánský princ Hamlet, mezi její přátele patřili Edmond Rostand, autor Cyrana z Bergeracu, Sigmund Freud, Emile Zola, Victor Hugo či otec i syn Dumasovi, tedy Alexandre Dumas starší i mladší. A také malíř Alfons Mucha: díky jeho divadelním plakátům dodnes zná božskou Sarah celý svět. Seznamte se s ní na Kudy u nudy!
29. srpen 2024 19:44
Kultura

Výlety za Josefem a Karlem Čapkem: poznejte místa, která měli rádi

Spisovatel Karel, malíř Josef a jejich sestra Helena, dohromady sourozenci Čapkovi: lidé, kteří se svým dílem i osudy zapsali do historie našeho národa. Pokud zamíříte na Královéhradecko, určitě někde objevíte jejich stopy, ale pozveme vás také do Prahy a na Strž. Naplánovat si pěkný výlet po stopách těchto velikánů umožňuje Projekt Karel Čapek, který představuje řadu míst spojených spojených s rodinou Čapkových.
25. srpen 2024 10:00
Kultura

František Gellner, Amelia Earhartová a Glenn Miller: slavné osobnosti, které se ztratily

Také pohřešovaní lidé mají svůj svátek: každý rok 30. srpna si připomínáme Mezinárodní den zmizelých. Je věnovaný těm, kteří zmizeli při válkách a jiných ozbrojených konfliktech, přírodních katastrofách či migraci. Znáte některé slavné osobnosti, které zmizely? Seznamte se s nimi na Kudy z nudy.
25. srpen 2024 8:09
Kultura