Bývalá rožmberská obora, zvaná Netolická, je historicky, krajinářsky a památkově jedinečný fenomén v jihočeské krajině. Rozkládala se v prostoru na západ od okraje města Netolice. Obora ze 16. století je dodnes příkladem unikátně zachovalé historické jihočeské krajiny s řadou starodávných rybníků.
Oplocenou oboru pro zvěř a lovecký
zámeček Nový Leptáč si zde začal budovat ke konci 16. století rožmberský regent
Jakub Krčín z Jelčan (1535–1604). Vladaři
Vilému z Rožmberka (1535–1592) se zde tak zalíbilo, že je vyměnil s Krčínem za Sedlčany a nechal si v centru obory postavit lovecký zámek nazvaný
Kratochvíle.
Svou funkci uzavřené obory přestala pravděpodobně plnit
po třicetileté válce, kdy měla poškozené oplocení a
zvěř byla vyhubena vojáky, a také kvůli poválečným změnám majitelů, kterými se staly Eggenberkové a posléze Schwarzenberkové. V oboře je
přes 30 rybníků, rybníčků a téměř zapomenutá technická památka –
umělá stoka Krčínka.
Dodnes tvoří obora
unikátní krajinný celek, tvořený promyšleně budovanou mozaikou lesů, luk, alejí a rybníků s množstvím významných archeologických a historických památek. Těmi jsou vedle několika původně renesančních statků, jako je
Petrův Dvůr, Grejnarov a Švarcenberk, několik pravěkých mohylových pohřebišť,
halštatské hradiště Velký Hrádeček a keltské kultovního ohrazení u osady
Hradiště i zaniklé středověké vsi.
Jedinečný celek obory je i dnes místem uchráněným před vlivy zemědělské velkovýroby, výstavby a dalšími rušivými civilizačními zásahy. Díky tomu se zde zachovalo prakticky
neporušené životní prostředí, které tak reprezentuje ukázku zachovalé historické krajiny v její původní renesanční podobě.
Sdružení obcí Netolicka usiluje o vyhlášení tohoto území chráněnou krajinnou památkovou zónou.
Objevte Netolickou oboru, historický a krajinářský skvost Jižních Čech s unikátními rybníky, loveckými zámky a archeologickými památkami.
Netolická obora je historicky, krajinářsky a památkově jedinečný fenomén v jihočeské krajině, zahrnující starodávné rybníky a historické stavby.
Lovecký zámeček Nový Leptáč začal budovat Jakub Krčín z Jelčan koncem 16. století pro rožmberského vladaře Viléma z Rožmberka.
Po třicetileté válce bylo oplocení obory poškozeno, zvěř vyhubena a později se změnili majitelé obory na Eggenberkové a následně Schwarzenberkové.
V oboře se nachází více než 30 rybníků a rybníčků, technická památka - umělá stoka Krčínka, a množství archeologických a historických památek.
V Netolické oboře lze nalézt několik pravěkých mohylových pohřebišť, halštatské hradiště Velký Hrádeček a keltské kultovní ohrazení u osady Hradiště.
Obora slouží jako uchráněné místo před rušivými civilizačními zásahy, díky čemuž zde přetrvává neporušené životní prostředí původní historické renesanční krajiny.
Sdružení obcí Netolicka usiluje o ochranu unikátního historického a krajinného fenoménu oblasti jako chráněné krajinné památkové zóny.
Netolická obora má velkou historickou hodnotu díky svému zachování od 16. století a spojení s významnými osobnostmi jako byli Jakub Krčín z Jelčan a Vilém z Rožmberka.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.