Procházka po Českém Krumlově je sama o sobě zážitkem. Krčma U dwau Maryí nabízí neobvyklý gastronomický zážitek – chuťový návrat o několik století zpátky. Při přípravě jedinečných jídel tu pracují se surovinami jimiž se živili naši předkové.
Autentická středověká krčma s jídelníčkem inspirovaným staročeskou kuchyní, to jej krčma U dwau Maryí. V krčmě můžete ochutnat jídla našich předků a vyzkoušet tradiční suroviny, ze kterých se běžně vařilo (pohanka, jáhly, kroupy). Vše ve velmi nápadité a chutné formě.
Ochutnat můžete pravou staročeskou hostinu. Vyberte si tác s bažantem, kuřetem nebo králíkem doplněný uzeným masem, jáhelníkem, plackou, knedlíkem, bramborem a salátem. Hostina je to v pravém slova smyslu – z tácu může uždibovat až osm lidí. Můžete si objednat také vegetariánskou variantu, maso zde nahrazuje staročeský houbový kuba.
Z historie porkmů:
V raném feudalismu, kdy se Češi formovali jako svébytný národ, se zřejmě ustalovala první česká jídla vydělením ze všeslovanské stravy. K hlavním potravinám lze tehdy řadit proso, med, vejce, luštěniny, mléko, zelí, houby, ovoce, používána byla již i sůl. Jednou ze základních složek potravy našich předků byl tmavý chléb – např. kronikář Kosmas povyšuje chléb se sýrem na základní jídlo pracujícího muže a dále uvádí, že byl zapíjen mlékem, kyškou nebo podmáslím. Pilířem staročeské stravy byly také kaše – prosná či jahelná, pohanková, ovesná i krupičná.
Typické pro starou dobrou českou kuchyni bývalo i poměrně hojné používání hrachu. Své pevné místo si dlouho uchovalo mnohé, co bylo možné získat pouhým sběrem – např. rozmanité jídelní kořínky, houby a lesní plody, v době nouze se např. jedly i žaludy. Pevné místo si zde zabezpečila jablka, hrušky a švestky, později za Jana Lucemburského i višně, špendlíky a slívy. Ovoce, zejména pečená jablka byla přílohou téměř ke všem masům.