Regionální židovské muzeum Podorlicka – Památník Karla Poláčka v synagoze Rychnov nad Kněžnou dokumentuje historii židovství v Podorlicku a zároveň přibližuje život rychnovského rodáka, spisovatele a humoristy Karla Poláčka.
V jedné z rychnovských židovských rodin se v roce 1892 narodil budoucí spisovatel a novinář
Karel Poláček, autor knihy Bylo nás pět.
Expozice v bývalé synagoze připomíná jeho život a dílo, mapuje rovněž dějiny židovských komunit, které se v minulosti nacházely na několika místech v Podorlicku.
Karel Poláček byl židovského původu a okupace a
rasová perzekuce ho donutily opustit práci v novinách. Přijal pak práci knihovníka v Židovské náboženské obci.
V červenci 1943 byl převezen do
terezínského Ghetta a v říjnu následujícího roku poslán do
koncentračního tábora v Osvětimi. Původně se předpokládalo, že zde skončil jeho život v plynové komoře, ale v 90. letech účastnice pochodu smrti Klára Baumöhlová potvrdila, že Karel Poláček přežil transpor
t z Osvětimi do tábora Hindenburg a zde ještě napsal krátkou divadelní hru. Z Hindenburgu byl poslán do tábora
Gleiwitz, kde byl
nacisty popraven. Dříve uváděné datum jeho smrti tak bylo posunuto na 21. leden roku 1945. Židovská synagoga – Památník Karla Poláčka v Rychnově nad Kněžnou je
expozicí mapující stopy judaismu v Podorlicku a připomínána je tu také právě tato výrazná osobnost české literatury.
Synagoga v Rychnově nad Kněžnou
I synagoga v Rychnově byla v roce 1830 zasažena ohnivým živlem, avšak po požáru byla obnovena a získala klasicistní podobu. Při opravách v letech 1898 a 1913 byl zmodernizován její interiér, byla rozšířena okna a rovněž přistavěno schodiště na galerii pro ženy. Sloužila do období druhé světové války. Za okupace byla zničena a zpustošena a její zařízení podlehlo zkáze.
Po válce pak byly její prostory využívány jako sklad a prodejna. Až v letech 1993 – 1995 byla zrekonstruována do původní podoby a stala se opět důstojným místem. Roku 2002 byl na jejím jižním průčelí odhalen památník obětem holocaustu. Židovské komunity se v Podorlicku nacházely až do 2. světové války a synagoga je důstojným místem, kde je možné si osudy židů připomenout.