ÚvodAktuality30 tipů, kde najdete památníky významných osobností
Kultura

30 tipů, kde najdete památníky významných osobností

Máte rádi českou historii? Zajímají vás příběhy konkrétních lidí, nejen suchá fakta? Po celé ČR se nachází památníky věnované osudům zajímavých a důležitých Čechů, které je třeba si i nadále připomínat. Vydejte se s Kudy z nudy na prohlídku zajímavých míst.
Socha Jana Žižky z Trocnova u Sudoměře Památky

Socha Jana Žižky z Trocnova u Sudoměře

Památník Jana Žižky u Sudoměře je monumentální socha vojevůdce Jana Žižky, připomínající jeho vítězství v bitvě u Sudoměře. Nachází se mezi rybníky Markovcem a Škaredým, nedaleko Strakonic. Památník z roku 1925 je sestavený z kamenných kvádrů a vysoký 16 m.

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě Kultura

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě

Objevte místo, které inspirovalo jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů! Ve Vysoké u Příbramě našel na více než 20 let svůj druhý domov Antonín Dvořák. Novorenesanční zámeček s rozlehlým parkem je otevřen celoročně.

Dům Gustava Mahlera v Jihlavě – expozice světového skladatele Kultura

Dům Gustava Mahlera v Jihlavě – expozice světového skladatele

V Domě Gustava Mahlera je umístěna expozice světově proslulého dirigenta a hudebního skladatele s názvem Gustav Mahler a Jihlava. Expozice dokumentuje prostředí, v němž Mahler prožil své mládí, zdroje jeho tvorby i pozdější vzájemné vztahy s Jihlavou.

Pomník selského povstání v parku u Chlumce nad Cidlinou Památky

Pomník selského povstání v parku u Chlumce nad Cidlinou

Na památku porážky selského povstání v roce 1775 byla v roce 1938 u příležitosti 90. výročí zrušení roboty vytvořena východně od Chlumce nad Cidlinou na malém návrší řečeném Skalka stojící socha rebela.

Památník Oskara Schindlera ve Svitavách Památky

Památník Oskara Schindlera ve Svitavách

Oskar Schindler se narodil ve Svitavách v roce 1908 a ve svém rodném městě byl znám spíše pod přezdívkou Schindler – gauner. Na konci druhé světové války se Oskar Schindler zasloužil o záchranu téměř 1200 Židů před jistou smrtí v polských táborech.

Památník Dr. Emila Holuba v Holicích Kultura

Památník Dr. Emila Holuba v Holicích

Láká vás výlet do Afriky? V Holicích uvidíte nejen pracovnu Dr. Emila Holuba včetně jeho několika osobních věcí, řádů, trofejí a darů od domorodých náčelníků, ale i expozici africké přírody včetně Viktoriiných vodopádů.

Památník Mistra Jana Husa v Husinci Kultura

Památník Mistra Jana Husa v Husinci

Původně gotický rodný domek Mistra Jana v Husinci je od roku 1873 oficiálně přístupný. Velkou rekonstrukcí prošel v roce 2015. Připraveno je zde mnoho nových expozic, návštěvníci a turisté se mohou do hlouby seznámit se životem a dílem Mistra Jana Husa pomocí moderní multimediální expozice.

Pomník Josefa Jungmanna v Praze Památky

Pomník Josefa Jungmanna v Praze

Pomník Josefa Jungmanna tvoří dominantu Jungmannova náměstí v centru Prahy. Byl slavnostně odhalen 15. května 1878. Při této příležitosti byl Františkánský plácek přejmenován na Jungmannovo náměstí a někdejší Široká ulice na ulici Jungmannovu.

Památník  faráře Josefa Toufara v Ledči nad Sázavou Památky

Památník faráře Josefa Toufara v Ledči nad Sázavou

Na Boží hod velikonoční, v roce 2013, po ranní mši svaté byl v parku před kostelem sv. Petra a Pavla slavnostně vysvěcen památník P. Josefa Toufara rodáka z Arnolce, který byl významnou osobností kraje Vysočina.

Památník Járy Cimrmana  u Kunžaku Památky

Památník Járy Cimrmana u Kunžaku

Hned u vlakové zastávky Kaproun nalezneme Cimrmanův památník společně s kamennou mohylou.

Socha Karla IV. – novogotický památník na Křížovnickém náměstí v Praze Památky

Socha Karla IV. – novogotický památník na Křížovnickém náměstí v Praze

Novogotický bronzový pomník císaře Karla IV. byl odhalen uprostřed náměstí roku 1848 u příležitosti 500. výročí založení Univerzity Karlovy.

Pomník Jana Sladkého Koziny na vrchu Hrádek Památky

Pomník Jana Sladkého Koziny na vrchu Hrádek

Pomník Jana Sladkého Koziny stojí na vrcholu Hrádek u Domažlic. Byl postaven roku 1895, deset let po prvním knižním vydání Psohlavců A. Jiráska. Na podstavci je také umístěna pametní deska Čs. legionářům.

Pomník Přemysla Oráče ve Stadicích Příroda

Pomník Přemysla Oráče ve Stadicích

V obci Stadice kousek od Ústí nad Labem najdete netradiční památník zpodobňující pluh – právě zde byl prý od onoho pluhu na trůn povolán zakladatel dynastie Přemyslovců, bájný Přemysl Oráč.

Památník Joachima Barranda Kultura

Památník Joachima Barranda

Francouzský inženýr a paleontolog Joachim Barrande věnoval téměř pětačtyřicet let svého života studiu českých silurských skal a zkamenělin ve středních Čechách, tím proslavil Čechy a také Skryje.

Památník Prokopa Diviše v Příměticích Kultura

Památník Prokopa Diviše v Příměticích

Památník vynálezce bleskosvodu, Prokopa Diviše, najdete v Příměticích. Památník je symbolickou připomínkou života a díla řádového bratra premonstrátů a badatele v oboru elektřiny. Exponáty dokumentují život a dílo P. Diviše a oslavy jeho výročí ve Znojmě a v Příměticích v létech 1898 až 1998.

Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele Kultura

Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Památník Josefa Lady v Hrusicích Kultura

Památník Josefa Lady v Hrusicích

Stálá expozice díla Josefa Lady – malíře a spisovatele, karikaturisty, tvůrce pohádkových postav provázejících děti od nejútlejšího dětství, ilustrátora, který nezapomenutelně ztvárnil Haškova Švejka. Prohlídky s průvodcem.

Památník Jana Palacha Všetaty Kultura

Památník Jana Palacha Všetaty

Památník Jana Palacha ve Všetatech připomíná zoufalý čin studenta historie a politické ekonomie Filozofické fakulty UK, který se v roce 1969 upálil na protest proti rezignaci lidí po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici Kultura

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici

Nejstarší české literární muzeum s pozůstalostí po nejznámější české spisovatelce, nabízí návštěvníkům stálé expozice věnované Boženě Němcové a historii města. Expozice prošla v roce 2020 velkou proměnou.

Památník Františka Palackého v Hodslavicích Kultura

Památník Františka Palackého v Hodslavicích

Rodný dům Františka Palackého, národní kulturní památka, sídlo Památníku Františka Palackého, byl na základě iniciativ někdejšího spolku Svatobor, sahajících k roku 1886, trvale zpřístupněn v roce 1948.

Památník a rodný domek Adalberta Stiftera v Horní Plané Kultura

Památník a rodný domek Adalberta Stiftera v Horní Plané

Expozici, která připomíná osobnost i dílo německy píšícího spisovatele Adalberta Stiftera, si můžete prohlédnout v rodném domě spisovatele v Horní Plané u Lipna.

Památník Petra Chelčického Kultura

Památník Petra Chelčického

Obec Chelčice je rodištěm světoznámého středověkého náboženského reformátora a filozofa Petra Chelčického (1390 – 1460). Prohlédnout si zde můžete jeho památník s interaktivními prvky středověké doby Chelčického.

Památník Karla Poláčka v Rychnově nad Kněžnou Kultura

Památník Karla Poláčka v Rychnově nad Kněžnou

Regionální židovské muzeum Podorlicka – Památník Karla Poláčka v synagoze Rychnov nad Kněžnou dokumentuje historii židovství v Podorlicku a zároveň přibližuje život rychnovského rodáka, spisovatele a humoristy Karla Poláčka.

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích Kultura

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Obec Jabkenice nedaleko Mladé Boleslavi je pevně spojena s posledním desetiletím života a tvorby hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824-1884). V jabkenické myslivně v bezprostřední blízkosti rozsáhlé, dodnes zachované obory knížat Thurn-Taxisů, působil od r. 1875 Smetanův zeť Josef Schwarz.

Památník Jana Amose Komenského – Komňa Kultura

Památník Jana Amose Komenského – Komňa

Stálá expozice věnovaná J. A. Komenskému se nachází v památkově chráněné sýpce. Uvnitř je stálá expozice historie obce, J. A. Komenského, vykopávky z hradu Zuvačov, sbírky předmětů, dobového nářadí a nábytku.

Památník dr. Edvarda Beneše v Sezimově Ústí Kultura

Památník dr. Edvarda Beneše v Sezimově Ústí

Památník dr. Edvarda Beneše, prezidenta republiky je věnován státnickému dílu a demokratickému odkazu druhého československého prezidenta Edvarda Beneše a zároveň jeho rodinnému životu v Sezimově Ústí.

Rodný dům Antonína Dvořáka Kultura

Rodný dům Antonína Dvořáka

Barokní rodný dům světoznámého skladatele Antonína Dvořáka v Nelahozevsi je významným cílem milovníků hudby z celého světa. Od 28. června tu můžete nahlédnout do dětství jednoho z největších hudebních skladatelů všech dob a poznat místa, zvuky a vlivy, které inspirovaly jeho tvorbu.

Pomník sv. Václava a blanických rytířů ve Voticích Památky

Pomník sv. Václava a blanických rytířů ve Voticích

Pomník sv. Václava a blanických rytířů se nachází před farním kostelem. Památník vytvořil akademický sochař Č. Vosmík z Prahy.

Památník Antonína Sovy v Lukavci Kultura

Památník Antonína Sovy v Lukavci

Památník Antonína Sovy se nachází ve volně přístupném zámeckém parku městyse Lukavec. Vchod do parku najdete v ulici Antonína Sovy. Vydáte-li se z náměstí směrem na Velkou Ves, určitě ho neminete.

Slovácký Slavín v Kněždubu Památky

Slovácký Slavín v Kněždubu

V obci Kněždub najdete hřbitov, kde jsou umístěny hroby místních umělců, kteří ve svém díle zvěčnili krajinu a obyvatele Slovácka. Nejznámějším z nich je Jožka Úprka, dále jsou zde hroby malíře Antoše Frolky a akademického sochaře Františka Úprky.

Pomník vltavských plavců v Davli Památky

Pomník vltavských plavců v Davli

Památník na paměť bývalé slávy davelských šífařů, vorařů a plavců byl postaven v roce 1967 z podnětu spolku Vltavan Davle a nachází se pod býv. restaurací Vltavanka v ulici K Pivovaru.

Památník Leoše Janáčka v Brně Zážitky

Památník Leoše Janáčka v Brně

V domku, kde žil Leoš Janáček, se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál, součástí expozice je výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a především kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.

Expozice Knihovny Václava Havla Kultura

Expozice Knihovny Václava Havla

Václav Havel – český mýtus aneb Havel v kostce. Cílem expozice je představit celistvost života a osobnosti Václava Havla. Většina exponátů pochází od Václava Havla, některé dokumenty jsou zapůjčeny Památníkem národního písemnictví, Divadelním ústavem a Divadlem Na Zábradlí.

Socha Franze Kafky v pražském Židovském městě Památky

Socha Franze Kafky v pražském Židovském městě

Pomník Franze Kafky najdete na hranicích bývalého židovského města, mezi Španělskou synagogu a gotickým katolickým kostelem sv. Ducha. Autorem je sochař Jaroslav Róna, při realizaci spolupracoval s architektonickým studiem Davida Vávry.

Další aktuality

Po stopách Antonína Dvořáka nejen Českem

Víte, že Antonín Dvořák pocházel ze zcela nehudební rodiny řezníka a k hudbě se prokousával složitě od vesnických kantorů a varhaníků? Nakonec si však prosadil studium hudby, stal se uznávaným pedagogem a skladatelem až v New Yorku, Cambridgeská univerzita jej dokonce ocenila čestným doktorátem hudby. Proslavil se symfoniemi, nástrojovými koncerty i komorní hudbou a operami.
7. září 2024 7:47
Kultura

50 tipů na nejzajímavější podzimní výstavy

Máme pro vás nejaktuálnější tipy, kam vyrazit za kulturou a uměním! Zářící barvy babího léta a podzimu přímo vybízí k poznávání a tvoření z podzimních darů. Proměnlivé podzimní počasí pak naznačuje, že je čas hledat zábavu jinde než na procházkách v přírodě a při sportu. Pokud nechcete během podzimu zůstávat doma, načerpejte inspiraci z našich tipů a vydejte se na zajímavou výstavu.
2. září 2024 21:36
Kultura

Tradice tkaná paličkami: tipy, kam se vypravit za krajkářským uměním

Tradiční výroba paličkované krajky má v Česku několikasetletou historii. Již v 16. století se jeho sláva šířila zejména v Krušných horách a na Šumavě. Známá vamberecká krajka se dostala do povědomí od poloviny 17. století. Vrcholu české krajkářství dosáhlo v 60. letech 19. století, kdy se domácké výrobě krajek věnovalo okolo 80 000 amatérských krajkářů z řad žen i mužů. Roku 1834 vznikla v Letovicích na Moravě první továrna na výrobu krajek v Evropě. Jako umělecké řemeslo přežilo krajkářství dodnes. Od roku 2020 je vamberecká krajka zapsána na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury a v příštích letech se očekává zápis českého krajkářství i do UNESCO. Kam se za tradiční výrobou krajek vypravit vám poradí Kudy z nudy.
2. září 2024 12:36
Kultura

Cesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha

Sarah Bernhardt (1844–1923) byla ikonická herečka a umělkyně přelomu 19. a 20. století. Na divadelních jevištích se proslavila jako Medea, Dáma s kaméliemi i dánský princ Hamlet, mezi její přátele patřili Edmond Rostand, autor Cyrana z Bergeracu, Sigmund Freud, Emile Zola, Victor Hugo či otec i syn Dumasovi, tedy Alexandre Dumas starší i mladší. A také malíř Alfons Mucha: díky jeho divadelním plakátům dodnes zná božskou Sarah celý svět. Seznamte se s ní na Kudy u nudy!
29. srpen 2024 19:44
Kultura

Výlety za Josefem a Karlem Čapkem: poznejte místa, která měli rádi

Spisovatel Karel, malíř Josef a jejich sestra Helena, dohromady sourozenci Čapkovi: lidé, kteří se svým dílem i osudy zapsali do historie našeho národa. Pokud zamíříte na Královéhradecko, určitě někde objevíte jejich stopy, ale pozveme vás také do Prahy a na Strž. Naplánovat si pěkný výlet po stopách těchto velikánů umožňuje Projekt Karel Čapek, který představuje řadu míst spojených spojených s rodinou Čapkových.
25. srpen 2024 10:00
Kultura

František Gellner, Amelia Earhartová a Glenn Miller: slavné osobnosti, které se ztratily

Také pohřešovaní lidé mají svůj svátek: každý rok 30. srpna si připomínáme Mezinárodní den zmizelých. Je věnovaný těm, kteří zmizeli při válkách a jiných ozbrojených konfliktech, přírodních katastrofách či migraci. Znáte některé slavné osobnosti, které zmizely? Seznamte se s nimi na Kudy z nudy.
25. srpen 2024 8:09
Kultura

Co je prakťák, hokr, šlágvort, štich a forbína? Dozvíte se to na prohlídkách divadel

Rádi byste někdy poznali divadlo jinak než jako obyčejní diváci? Prošli se labyrintem divadelních chodeb, zkušeben a sálů, nahlédli do zákulisí, krejčovny a maskérny, zastavili se na jevišti a třeba i odhalili to, jak funguje propadliště? Vydejte se s portálem Kudy z nudy na prohlídky divadel!
24. srpen 2024 16:00
Kultura

50 tipů, kam se vydat za uměním napříč Českem

V České republice je výjimečné množství muzeí a galerií – najdete jich u nás více než 700. Vyberte si z rozsáhlého kulturního bohatství a inspirujte se tipy portálu Kudy z nudy. Můžete zajít do galerie, muzea, na stálé expozice nebo aktuální výstavy starých mistrů i moderních umělců.
20. srpen 2024 13:00
Kultura