Podlipanské muzeum v Českém Brodě bylo založeno již v roce 1896 a sídlí v pozoruhodné secesní budově, postavené podle projektu architekta Antonína Balšánka, kterou obklopuje původní zahrada.
Expozice Bitva u Lipan
Český Brod leží devět kilometrů od Lipan, kde se
30. května 1434 odehrála rozhodující bitva, která ukončila období husitských válek. Expozice se zaměřuje na přípravu a průběh bitvy samotné, avšak zachyceny jsou i širší souvislosti tohoto důležitého mezníku husitského hnutí. Seznamuje tak se základními událostmi, osobnostmi a dalšími stránkami husitství. Stálá výstava prošla mezi lety 2019-22 výraznou rekonstrukcí a nyní kromě bitvy u Lipan a souvisejících historických událostí přibližuje také
životní styl v období pozdního středověku. Návštěvníci si prohlédnou například
vybavení vojenského tábora v době husitských válek, seznámí se s užíváním tehdejších
zbraní, zbroje, oděvů a dalších předmětů každodennosti.
V následné části je dokumentována
husitská tradice ve východní části středních Čech od 2. poloviny 19. století. V této době bylo husitství povýšeno na český národní symbol a každoroční pouti k lipanské mohyle měly dalekosáhlý ohlas. Vedle poutí na Lipany však nejsou opomenuty i další projevy
husitské tradice na Českobrodsku, Kouřimsku, Kolínsku, Poděbradsku, Nymbursku, Kutnohorsku a Čáslavsku. Součástí expozice jsou
repliky i originály zbraní, další historické i umělecké exponáty.
Podlipanské muzeum v Českém Brodě nabízí pohled na klíčové historické události českého národa včetně obsáhlé expozice o husitských válkách.
Podlipanské muzeum v Českém Brodě bylo založeno v roce 1896.
Budova muzea byla postavena podle projektu architekta Antonína Balšánka.
Expozice se zaměřuje na přípravu a průběh bitvy u Lipan a širší souvislosti tohoto důležitého mezníku husitského hnutí.
Stálá výstava zaměřená na bitvu u Lipan a životní styl v období pozdního středověku prošla mezi lety 2019-22 výraznou rekonstrukcí.
Výstava ukazuje životní styl v období pozdního středověku.
Návštěvníci si mohou prohlédnout vojenské vybavení, zbraně, zbroje, oděvy a další předměty každodennosti z období husitských válek.
Husitství bylo ve 2. polovině 19. století povýšeno na český národní symbol.
V expozici jsou zmíněny regiony jako Českobrodsko, Kouřimsko, Kolínsko, Poděbradsko, Nymbursko, Kutnohorsko a Čáslavsko.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.