Asi 10 km od Zlína leží malá obec Štípa, která je poutním místem s mariánskou soškou. Milostná socha Panny Marie s Ježíškem, stojící na hlavním oltáři v poutním kostele zasvěceném Narození Panny Marie, patří mezi nejstarší mariánské sochy na Moravě.
Chrám se nachází asi kilometr od zoologické zahrady v
Lešné. Podle ústní tradice a dochovaných písemných dokladů můžeme předpokládat
poutě věřících k Panně Marii do Štípy již od 14. století. První písemná zmínka o farnosti Štípa je z roku 1391. Tehdy z dřevěného kostelíka v nedalekém Kostelci záhadně zmizela vzácná
soška Panny Marie s Ježíškem, kterou nalezl oráč ozářenou ve Štípském háji na místě, kde věřící postavili malou kapličku a tuto časem přebudovali na gotický kostelík.
Později, v roce 1616, se ve Štípě začal stavět
prostorný barokní kostel Narození Panny Marie. Ke stavbě kostela s klášterem před svou smrtí zavázala svého manžela Albrechta z Valdštejna urozená
Lukrecie Nekešová z Landeku a na tento úmysl odkázala velké peníze. V roce 1620 stavba kostela ustala a pokračovala až v roce 1743. Milostná soška byla 30. září roku 1764 z gotického kostelíka za účasti 35 000 poutníků slavnostně přenesena do nového kostela. Kronikář uvádí, že při přenášení milostné sošky mohli poutníci vidět
zvláštní úkaz na obloze: vedle slunce byly dvě jasně svítící hvězdy.
Chrám je jednolodní stavbou s
půlkruhovým presbytářem a klenbou, který je však impoznatní svou
vnitřní bohatou výzdobou a výmalbou. V interiéru zaujme kromě oltáře se středověkou Madonou také oltářní náhrobek hraběte Seilerna v klasicistním stylu.
Varhany postavili roku 1890
František Čapek a
Max Zachistal z Kremže (nynější Rakousko) a štípský nástroj patří k jejich největším a
nejkvalitnějším dochovaným dílům. Stavbu varhan ve výši 5.500 zlatých hradil tehdejší patron kostela hrabě
František Seilern. Varhany jsou vyrobeny z velké části ze dřeva tzn. impuls od klávesy až k píšťale je veden pomocí systému dřevěných táhel (mechanická traktura). Tato skvostná památka je nejen cenným historickým a uměleckým dílem, ale i nádherným odkazem našich předků, neboť zde nacházelo a stále nachází pomoc, útěchu i uzdravení mnoho věřících.
Nad obcí Štípa se nachází
větrný mlýn Větřák, zvaný také
Kovářův, jediná dochovaná památka svého druhu v okolí
Zlína. Mlýn byl postaven v letech 1858-60. Tento zděný mlýn je holandského typu a je unikátní tím, že jako jediný v oblasti se dochoval i s původním technickým zařízením, na kterém se pracovalo ještě za druhé světové války.