Díky své poloze v zalesněném údolí řeky Labe a svým architektonickým ztvárněním je přehrada jednou z nejkrásnějších v celé České republice a snad i proto byla v roce 1964 prohlášena národní technickou památkou. Navštívit zde můžete také zajímavou expozici.
Podnětem pro výstavbu přehrad na horním toku Labe byla katastrofální povodeň v červenci 1897. Podrobný projekt přehrady Les Království (dříve uváděné jako přehrada Těšnov nebo Bílá Třemešná) vypracovalo Technické oddělení pro úpravu řek v Praze pod vedením stavebního rady Ing. Josefa Plicky.
V roce 1909 byla stavební část vodního díla zadána firmě Ing. J. V. Velflík v Praze a dodávka železných konstrukcí firmě Fanta & Jireš v Praze. Stavba proběhla v letech 1910–1919, dlouhou dobu výstavby značně ovlivnila 1. světová válka.
Ve své době se jednalo o největší nádrž v Československé republice, pokud se týkalo zadrženého množství vody, a nejdelší přehradě, co do délky zděné hráze.
V letech 1920–1923 byla na pravém břehu pod hrází firmou Ing. J. V. Velflík v Praze postavena průběžná vodní elektrárna. Technologickou část dodala firma Českomoravská-Kolben z Prahy a elektrické zařízení firma Křižík Praha.
Od roku 1958 je přehrada včetně vodní elektrárny pro svoji architektonickou jedinečnost nemovitou památkou.
Expozice v budově dozorství
Přehrada Les Království je prezentačním místem státního podniku Povodí Labe – v budově dozorství najdete expozici, která se věnuje historii a současnosti vodního díla Les Království, které je národní kulturní památkou, dále informuje o činnosti státního podniku Povodí Labe. Návštěvníkům je za příznivých podmínek umožněn také vstup na vyhlídkovou věž, která je součástí budovy.
Prohlídka je bez výkladu a trvá 30-40 minut (včetně věže). Budova není bezbariérová.
Vstupné základní 50 Kč; snížené 20 Kč; děti do 6 let zdarma. Vstupné se platí na místě platební kartou nebo v hotovosti. Expozice má omezený počet míst (20), a proto doporučujeme provést si rezervaci. Vstup je možný i bez rezervace, ale přednost mají vždy přihlášení návštěvníci. Rezervací lze provést nejpozději 15 minut před začátkem prohlídky.
Účelem vodního díla je
- snížení velkých vod na Labi a částečná ochrana území pod přehradou před účinky povodní
- využití odtoků z nádrže k výrobě elektrické energie v průběžné vodní elektrárně
- zajištění minimálního zůstatkového průtoku v Labi pod nádrží
- další využití ve smyslu obecného užívání vody mimo ochranné pásmo vodního díla (rekreace, sportovní rybolov apod.)
Jedná se o gravitační, obloukovou zděnou přehradní hráz z královédvorského pískovce, která je umístěna na Labi v úzkém kaňonovitém údolí Tišnov nade Dvorem Králové nad Labem. Výška koruny hráze nad základovou spárou je 41 m, šířka v koruně činí 7,2 m a šířka úrovni základů 37 m. Celková délka koruny hráze je 218 m. Pro převádění průtoků pod hráz slouží pět spodních výpustí. Nehrazený korunový přeliv ve středu hráze má pět polí. Dva šachtové přelivy jsou umístěny symetricky k ose hráze. Levý s vnitřním průměrem 4,2 m je umístěn asi 80 m nad hrází, pravý s vnitřním průměrem 5,1 m asi 150 m nad hrází. Odpady od jednotlivých šachtových přelivů jsou navázány na levý a pravý obtokový tunel, který ústí do koryta pod hrází. Přehradní nádrž má celkový objem 7260,5 tis. m3.
Průběžná vodní elektrárna je umístěna při pravém břehu pod přehradní hrází. Elektrárna je vybavena dvěma horizontálními Francisovými turbínami, které mají při max. hltnosti 2 x 6,0 m3/s instalovaný výkon 2 x 1,105 MW.