Na severovýchodním okraji města Žďár nad Sázavou u zámku se nachází Přírodní památka Louky u Černého lesa, která je součástí Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.
Území je tvořeno údolní nivou s meandrujícím Strženským potokem a mokřady v severní až severovýchodní části Konventského rybníka. Soubor společenstev zrašelinělých luk údolní nivy, olšin a mokřadů rybníka představuje zachovalý biotop řady ohrožených druhů organismů.
Přírodní památka Louky u Černého lesa v Žďáru nad Sázavou nabízí bohaté ekosystémy s mokřady a ohroženými druhy.
Přírodní památka Louky u Černého lesa je chráněná přírodní oblast s lučními ekosystémy a mokřady na severovýchodním okraji města Žďár nad Sázavou.
Nachází se na severovýchodním okraji města Žďár nad Sázavou u zámku.
Hlavní biotopy zahrnují údolní nivu s meandrujícím Strženským potokem a mokřady, které se nacházejí v severní až severovýchodní části Konventského rybníka.
V této oblasti lze nalézt řadu ohrožených druhů organismů, které obývají lokalitu v důsledku dobrého zachování přírodních biotopů.
Přírodní památka Louky u Černého lesa je součástí Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a přispívá k ochraně a udržitelnosti místních ekosystémů.
Území údolní nivy je charakteristické svým meandrujícím potokem, zrašeliněnými lukami a olšinami, které jsou důležité pro udržení biodiverzity a ochranu vodního ekosystému.
Mokřady představují důležitý biotop pro vodní a bahenní flóru a faunu, přispívají k čištění vody a jsou klíčové pro zachování hydrologické rovnováhy v oblasti.
Návštěvníci mohou pozorovat různé druhy rostlin a živočichů, prozkoumat mokřadní a luční ekosystémy a užívat si krásných krajinných výhledů a přírodního klidu.
Text nezahrnuje informace o přístupnosti, doporučuje se zjistit aktuální informace před plánovanou návštěvou.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.