ÚvodAktualityPoznejte Vysočinu: tipy na procházku do přírody
Letní sporty

Poznejte Vysočinu: tipy na procházku do přírody

Plánujete víkend nebo máte před sebou volný den a přemýšlíte, kam vyrazit na výlet? Líbit se vám bude určitě na Vysočině! Zdejší lesy a malebná údolí lákají k procházce přírodou a na své si přijdou i milovníci památek – objeví zde jak starobylé hrady, tak impozantní zámky nebo tiché kláštery. Tipy, kam na Vysočině vám přináší Kudy z nudy.
Rozhledna na Pekelném kopci u Třebíče Příroda

Rozhledna na Pekelném kopci u Třebíče

Nová rozhledna na Pekelném kopci poblíž Třebíče je zhotovena z modřínového dřeva a měří 26,5 metru. Uvnitř konstrukce se nachází točité ocelové schodiště a na vrcholu je vyhlídková terasa. Při dobré viditelnosti lze zahlédnout i vrcholky Alp.

Sražená voda – spojnice dvou povodí Příroda

Sražená voda – spojnice dvou povodí

Hydrologická zajímavost se nachází v místě evropského rozvodí mezi Severním a Černým mořem. Naši předkové – mlynáři a hamerníci zde vytvořili umělý kanál se stavidly propojující Svratku a Stržský potok. Mohli tak regulovat množství vody tekoucí daným korytem.

Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou Příroda

Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou

V žulových lomech nedaleko hradu Lipnice objevíte uměleckou galerii v přírodě – Národní památník odposlechu. Tvoří jej Bretschneiderovo ucho, Zlaté oči a Ústa pravdy. Cestou se můžete zastavit v hospodě U České koruny v podhradí Lipnice, kde Jaroslav Hašek psal Osudy dobrého vojáka Švejka.

Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou Příroda

Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou

Hamry nad Sázavou leží v údolí řeky Sázavy. Projít se tu můžete po jedinečném „Hamerském vycházkovém okruhu", na kterém zhlédnete mnohé zajímavosti. Pod rukama sochaře Michala Olšiaka zde vyrostlo několik originálních soch.

Údolí řeky Doubravy u Chotěboře Příroda

Údolí řeky Doubravy u Chotěboře

Přírodní rezervace Údolí Doubravy je nejcennějším územím jižní části chráněné krajinné oblasti Železných hor. Úzký, strmý kaňon řeky Doubravy je zmenšeným obrazem obřích kaňonů nacházejících se jinde ve světě. Údolí je však neméně krásné, romantické a tajuplné.

Vyhlídka Lhánické Baby do kaňonu řeky Jihlavy Příroda

Vyhlídka Lhánické Baby do kaňonu řeky Jihlavy

Na levém úbočí údolí řeky Jihlavy se nachází Lhánické Baby, skalní útvary z granulitu, které jsou hojně vyhledávány horolezci. Nad skalami prochází červená turistická značka.

Přírodní památka Louky u Černého lesa Příroda

Přírodní památka Louky u Černého lesa

Na severovýchodním okraji města Žďár nad Sázavou u zámku se nachází Přírodní památka Louky u Černého lesa, která je součástí Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

Zřícenina hradu Rokštejn Památky

Zřícenina hradu Rokštejn

Pokud patříte k milovníkům starých hradů a romantických zřícenin, vydejte se na hrad Rokštejn, jeden z historických skvostů Vysočiny. Hrad měl zmizet pod hladinou přehrady, z jejíž stavby nakonec sešlo.

Bystřicko – eden na Vysočině Příroda

Bystřicko – eden na Vysočině

Bystřicko je krajinou protkanou nespočetným množstvím potoků, říček a řek, střežených tajemnými zříceninami, rozhlednami nebo kostely. Disponuje výbornými podmínkami pro letní i zimní aktivity jako jsou turistika, cykloturistika, běžecké lyžování a sjezdové lyžování.

Údolí Chlébského potoka – desetitisíce bledulí v lužním lese Příroda

Údolí Chlébského potoka – desetitisíce bledulí v lužním lese

V hluboce zaříznutém údolí Chlébského potoka na Svratecku se dochovala vegetace potočních olšin s hojným výskytem chráněné bledule jarní. Dále se zde vyskytují pcháčové louky a řada zajímavých druhů rostlin a živočichů.

Přírodní rezervace Meandry Svratky u Milov Příroda

Přírodní rezervace Meandry Svratky u Milov

Přírodní rezervace Meandry Svratky u Milov se nachází podél řeky Svratky. Lokalita představuje unikátní krajinný celek vodního toku se slepými rameny a přilehlých podmáčených luk.

Přírodní památka Malinská skála ve Žďárských vrších Příroda

Přírodní památka Malinská skála ve Žďárských vrších

Malinská skála je výrazný skalní vrchol na hřebeni táhnoucím se z Devíti skal na východ směrem na Dráteníčky a zároveň přírodní památka.

Národní přírodní rezervace Radostínské rašeliniště Příroda

Národní přírodní rezervace Radostínské rašeliniště

Na plochém rozvodí s rozvětvením vod do řek Sázavy a Doubravy asi kilometr od obce Radostín vzniklo rašeliniště s výměrou cca 35 hektarů s hloubkou rašelinných vrstev až 3,26 m.

Konventský rybník ve Žďáru nad Sázavou Příroda

Konventský rybník ve Žďáru nad Sázavou

Konvenský rybník zabírající plochu asi 11 ha, je napájen Stržským potokem, který pokračuje pod barokním mostem a ústí do Bránského rybníka. Rybník byl dříve využíván pro chov ryb a jeho vody pro potřeby kláštera a pohonu mlýnu.

Přírodní rezervace Peperek ve Žďárských vrších Příroda

Přírodní rezervace Peperek ve Žďárských vrších

Skalnatý hřeben dlouhý cca 300 metrů byl vytvarovaný mrazovým zvětráváním ve starších čtvrtohorách. Od něj vybíhají balvanové proudy a sutě. Skalní podloží tvoří pyroxenické ruly a kvarcity se společenstvy suťových lesů a květnatých bučin.

Přírodní památka Lisovská skála Příroda

Přírodní památka Lisovská skála

Skalní útvar Lisovská skála (802 m) s navazujícím balvanovým mořem je jednou z nejlépe zachovalých ukázek mrazového zvětrávání rul ve vrcholových partiích Žďárských vrchů. Výška skal dosahuje až 12 metrů.

Skalní útvar Velké Perničky Příroda

Skalní útvar Velké Perničky

Velké Perničky, zvané též Milovské Perničky, představují pozoruhodný skalní útvar nalézající se v centrální části Českomoravské vysočiny – Žďárských vrších. Skalním mísám, v lidovém podání "perničkám", byl v minulosti připisován umělý vznik a kultovní funkce.

Ptáčovský kopeček u Třebíče – místo, kde rozkvétá koniklec Příroda

Ptáčovský kopeček u Třebíče – místo, kde rozkvétá koniklec

Ptáčovský kopeček je osamělý travnatý vršek ležící asi 700 m severovýchodně od Ptáčova u Třebíče v nadmořské výšce asi 400 m. Jedná se významnou lokalitou koniklece velkokvětého rostoucího na krátkostébelných kostřavových pastvinách.

Přírodní památka Kobylinec u Trnavy – louky plné konikleců Příroda

Přírodní památka Kobylinec u Trnavy – louky plné konikleců

Přírodní památka Kobylinec se rozprostírá severovýchodně od Třebíče, nedaleko obce Trnava. Jedná se o chráněnou lokalitu – původně pastvinu na nevýrazném pahorku se skalním výchozem. Vzácné rostliny jsou zde předmětem ochrany od roku 1982.

Národní přírodní rezervace Ransko – bledule ve Žďárských vrších Příroda

Národní přírodní rezervace Ransko – bledule ve Žďárských vrších

Na jaře kvetou v Národní přírodní rezervaci Ransko mezi Ždírcem nad Doubravou a Havlíčkovou Borovou desetitisíce bledulí jarních. Zdejší rozsáhlé lesy o rozloze necelých 700 ha jsou domovem pro celou řadu chráněných a ohrožených rostlin a živočichů.

Blatná hráz na Vysočině s koberci bledule jarní Příroda

Blatná hráz na Vysočině s koberci bledule jarní

Přírodní rezervace Blatná hráz se nachází nedaleko obce Želetava na Vysočině, v okresu Třebíč. Jedná se o jedno z posledních bohatých nalezišť bledule jarní v třebíčském okrese.

Přírodní rezervace Ranská jezírka Příroda

Přírodní rezervace Ranská jezírka

Soustava lesních jezírek je ukryta hluboko v lesích rezervace Ransko. Jezírka jsou vlastně původně zatopené prohlubně vedle starých zarostlých hald železných limonitových rud po dřívější těžbě.

Přírodní park Rokytná a údolí Rokytné Příroda

Přírodní park Rokytná a údolí Rokytné

Údolí meandrujícího toku Rokytné vyniká zachovalým krajinným rázem. Ten tvoří zákruty řeky se starými břehovými porosty a četnými skalisky. V jejich okolí jsou hustě zalesněné a nepřístupné svahy.

Pramen řeky Svratky Příroda

Pramen řeky Svratky

Na úbočí Křivého javoru a Žákovy hory ve Žďárských vrších pramení řeka Svratka. K prameništi vede neznačená pěšinka, odbočka z modré značky spojující Cikháj a Tři Studně.

Naučná stezka S kvíčalou za humna Příroda

Naučná stezka S kvíčalou za humna

Naučná stezka "S kvíčalou za humna" v Sněžném nabízí skvělou příležitost pro objevování a poznávání přírody Žďárských vrchů a zároveň prohloubení znalostí o historii této oblasti. Stezka zahrnuje 12 různých stanovišť, kde se návštěvníci mohou seznámit s historií Sněžného a okolní přírodou.

Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví Památky

Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví

Ledečský hrad se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Během staletí se na hradě vystřídala řada majitelů, kteří upravovali původně gotický hrad renesančně a barokně. Dnes zde můžete navštívit Městské muzeum a v sezóně i hradní věž s vyhlídkou.

Bystřický park miniatur Zážitky

Bystřický park miniatur

V Bystřici nad Pernštejnem vyrostla neobyčejná expozice modelů s názvem Bystřický park miniatur. Kolem místního potůčku vznikla kopie údolí Svratky se zhruba dvacítkou historických modelů hradů, klášterů a jiných památek v měřítku 1:50.

Javořice – nejvyšší vrchol Vysočiny Příroda

Javořice – nejvyšší vrchol Vysočiny

Javořice (837 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Jihlavských vrchů a současně nejvyšším vrcholem celé Českomoravské vrchoviny. Leží asi 10 kilometrů severozápadně od Telče a přibližně 5 kilometrů severovýchodně od Studené.

Přírodní rezervace Jechovec – bledule nedaleko Telče Příroda

Přírodní rezervace Jechovec – bledule nedaleko Telče

Jechovec je přírodní rezervace na Telčsku, konkrétně v Markvartické pahorkatině, vyhlášená v roce 1982 kvůli ochraně bledulí. Má rozlohu asi 3 ha a jedná se vlastně o velmi vlhký až podmočený les, kde rostou v hojné míře olše (až 90 let staré) a pod nimi koberce bledulí.

Přírodní rezervace Zaječí skok s vyhlídkou Příroda

Přírodní rezervace Zaječí skok s vyhlídkou

Zaječí skok mezi obcemi Plandry a Rantířov u Jihlavy je vůbec první rezervací na Českomoravské vrchovině (1933). Již v roce 1924 ji na svém území za soukromou rezervaci vyhlásil statkář Leopold Kosovský.

Zřícenina hradu Zubštejn Památky

Zřícenina hradu Zubštejn

Zřícenina hradu se nachází na vrcholu protáhlého kopce asi 10 kilometrů severně od hradu Pernštejna a tvoří dominantu krajiny v okolí Pivonic. Zubštejn nebyl příliš rozlehlý, protože jeho rozměry určovalo temeno kopce, na němž byl postaven. Na severní straně byl chráněn širokým a hlubokým příkopem.

Cesta partyzánské brigády Mistra Jana Husa Letní sporty

Cesta partyzánské brigády Mistra Jana Husa

Cesta partyzánské brigády Mistra Jana Husa je dlouhá 25 km a vede z Krucemburku k Cyklo Areně Vysočina v Novém Městě na Moravě.

Vrchol Devět skal – nejvyšší vrchol Žďárských vrchů Příroda

Vrchol Devět skal – nejvyšší vrchol Žďárských vrchů

Devět skal (836 m) je nejvyšším vrcholem Žďárských vrchů a druhý nejvyšší vrchol celé Českomoravské vrchoviny. V roce 1976 byl vyhlášen přírodní památkou. Skalní útvar se nachází asi 3,5 km jihovýchodně od obce Herálec.

Hranice Na Konci světa – česko-moravská hranice u Šlakhamru Památky

Hranice Na Konci světa – česko-moravská hranice u Šlakhamru

Na okraji osady Šlakhamry se nachází budka s figurínou celníka, která upozorňuje na historickou česko-moravskou hranici.

Další aktuality

Užijte si letošní vánoční trhy v Jihlavě

Vánoční trhy s řemeslnými výrobky, jmelím, stromky, pamlsky a svařeným vínem najdou lidé během adventu na řadě míst Česka. V Jihlavě vánoční jarmark probíhá od 1. do 31. prosince 2024. Trhy na Masarykově náměstí budou všem návštěvníkům otevřeny od desáté do osmnácté hodiny a nabídnou bohatý program.
2. prosinec 2024 19:29
Kultura, Kraj Vysočina

Pivovarem roku se letos stal humpolecký Bernard, který získal čtyři další ocenění pro svá piva

Rodinný pivovar Bernard se stal pivovarem roku 2024. Titul získal od Sdružení přátel piva v soutěži vyhlašované pravidelně již od roku 1990. Pivovar také získal čtyři ocenění pro svá piva, z toho dvě první místa. Soutěž Pivovar roku, kterou pořádá Sdružení přátel piva, je jednou z nejstarších a nejprestižnějších u nás.
1. prosinec 2024 9:00
Gurmánská turistika, Kraj Vysočina

Památky na Vysočině zvou na prohlídku i v zimě

Řada památek se na zimní sezónu ukládá k dlouhému spánku a až do jara zavírá své brány. Je ale i spousta těch, které jsou otevřeny celoročně a pro návštěvníky si v tomto období připravily celou řadu akcí. Naplánujte si výlet na Vysočinu, kde na vás čekají hrady, zámky a další kulturní památky, které nezavírají ani v zimě. Projít se můžete i krásnou a rozmanitou přírodou tohoto kraje.
30. listopad 2024 9:44
Památky, Kraj Vysočina

Jedinečné prohlídky zimní zoo s průvodcem zažijete v jihlavské zoo

Jedinečná vánoční prohlídka jihlavské zoo s průvodcem spojená se zábavným programem pro rodiny s dětmi bude probíhat 30. listopadu, 27. a 28. prosince 2024. Zimní zoo má svoje kouzlo! Už v sobotu 30. listopadu 2024 na vás čeká v Zoo Jihlava začátek adventu a Putování za betlémskou hvězdou. Jako bonus mají všechny děti v tematických kostýmech vstup za symbolickou 1 Kč.
30. listopad 2024 9:10
Příroda, Kraj Vysočina

Na třebíčském zámku si prohlídnete betlémy z nejrůznějších materiálů

Muzeum Vysočiny Třebíč, které sídlí na třebíčském zámku, připravilo pro své návštěvníky tradiční výstavu betlémů nazvanou Třebíčské betlémy včera a dnes. Ta velkým i malým návštěvníkům nabízí pohled do současné betlemářské tvorby. Výstava trvá od 29. listopadu 2024 do 5. ledna 2025.
29. listopad 2024 6:13
Kultura, Kraj Vysočina

Rodinné klany: Lipští, komedianti, herci a režiséři z Vysočiny

Šest medvědů s cibulkou, Ať žijí duchové nebo Jáchyme, hoď ho do stroje: to je jen malá část filmů, na nichž spolupracovali bratři Lubomír a Oldřich Lipští. Narodili se v Pelhřimově, kde je připomíná malé muzeum, Síň Lipských. Po kom bratři zdědili své nadání a komediální talent? S Kudy z nudy se vydejte pátrat po historii rodinného klanu Lipských.
21. listopad 2024 8:40
Zážitky, Kraj Vysočina

Návštěvu v Zoo Jihlava si užijete v zimě i za tmy

Zoo Jihlava je otevřená každý den po celý rok, tedy i v zimě. Počátkem října pouze začaly platit zimní změny v otvírací době a vstupu do zoo. Nejvýraznější z nich je ta, že od začátku listopadu do konce února je otevřen pouze hlavní vstup do zoo! To znamená, že spodní pokladna – od města, nebo lesoparku Heulos, se na zimu uzavírá. Hlavní pokladna je otevřena v období od listopadu do března včetně, od 9:00 do 16:00 hodin. I po zavření hlavní pokladny v 16:00 hodin ale mohou návštěvníci v areálu zoo setrvat minimálně další dvě hodiny.
14. listopad 2024 8:00
Příroda, Kraj Vysočina

Jarní prázdniny 2025 – Kraj Vysočina

Kam na jarní prázdniny, když chcete udělat něco pro svou fyzičku? Týdenní volno je jako dělané pro zimní rodinnou dovolenou na Vysočině. Vyrazit na týden na čerstvý vzduch bude pro vás i vaše děti příjemná změna. Portál Kudy z nudy však přináší i tipy, co dělat, když počasí nebude přát, či když budete chtít relaxovat.
10. listopad 2024 17:00
Zážitky, Kraj Vysočina