ÚvodCo chcete dělat?PřírodaPřírodní rezervace Kobyla v Českém krasu
Příroda

Přírodní rezervace Kobyla v Českém krasu

Opuštěný lom v severním úbočí a zalesněné východní úbočí vrchu Kobyla se nachází 1500 m jihovýchodně od Koněprus. V lomu je možné spatřit ukázku geologické poruchy, Očkovského přesmyku, kdy se během horotvorných procesů nasunuly starší vrstvy usazených hornin na vrstvy mladší.
Lom Na Kobyle v Českém krasu je geologicky významným odkryvem se zřetelným tzv. voškovským přesmykem, tektonickou poruchou z doby variského vrásnění (došlo k němu v prvohorách během devonu, cca před 416–359 miliony lety). V jeskyních byly učiněny pozoruhodné paleontologické a archeologické nálezy. Především v jihovýchodní části území jsou vyvinuta suchomilná a teplomilná stepní a lesostepní společenstva s bohatou květenou a zvířenou.

V severní části chráněného území je hluboký opuštěný lom “Na Kobyle”. Většina odkrytých hornin jsou masivní, světlé, místy narůžovělé krinoidové vápence slivenecké (stupeň prag, spodní devon). Jedná se "výčnělek" koněpruských vápenců z oblasti Zlatého koně. Na severním okraji lomu jsou tyto vápence tektonicky ohraničené voškovským přesmykem. Jedná se o směrnou poruchu, podél které byly při procesech variského vrásnění v mladších prvohorách od severu v podobě překocené vrásy přesunuty starší vápence lochkovského souvrství i silurské vápence požárského souvrství. Celková délka posunu se odhaduje na 1 km.

Těžbou v lomu byly odkryty i četné krasové jevy, které jsou významné z hlediska archeologie a čtvrtohorní geologie. Nejvýznamnější z nich je jeskyně Chlupáčova sluj s významnými nálezy kostí savců z poslední doby meziledové (např. jeskynní lev, hyena, medvěd, stepní kůň, dva druhy nosorožců), které zde především v posledních deseti letech svého života učinil významný český badatel Jaroslav Petrbok (1881–1960). Archeologické nálezy dosvědčují lidské využívání jeskyně v období starší doby kamenné.
 

Fauna a flóra oblasti

Bývalý lom Na Kobyle je domovem pro mnoho bezobratlých - vyskytují se zde některé reliktní druhy brouků, jako je bezkřídlý nosatcovitý brouk Acalles hypocrita nebo stepní mravenec Myrmica deplanata. Na svídu krvavou je potravně vázána vzácná bejlomorka, na skalních stěnách v lomu žije vzácná teplomilná snovačka Theridion betteni. Žije zde rovněž vzácný litobiontní plž Chondrina avenacea a teplomilná páskovka žíhaná Cepaea vindobonensis. V jezírku v lomu lze pozorovat čolka obecného, z žab je lom domovem ropuchy obecné a skokana hnědého. Žijde zde také velký počet ptáků, hnízdí jich tu až 60 druhů (např. datel černý, strakapoud velký, žluna zelená a šedá, puštík obecný, budníček lesní a sedmihlásek hajní). Na stepi každoročně hnízdí skřivan lesní. Ze savců se zde vyskytuje plch velký a jezevec lesní.

Rostliny jsou přizpůsobeny stepní povaze místa – rostou tu kostřavovité trávníky, silně ohrožený koniklec luční český, chrpa chlumní, trávy kostřava waliská a smělek štíhlý či byllina devaterník tmavý. Z dřevin zde najdete dub šípák, jeřáb břek a jeřáb muk. Na malé slatinném mokřadu v lomu Na Kobyle rostou mokřadní pampelišky, na výslunných až polozastíněných stěnách lomu se vyskytuje ohrožený druh mechu prutník zdobný. Z vřeckovýtrusných hub je odtud znám např. velmi vzácný ohnivec černý či velmi vzácná teplomilná pozemní náramkovitka žlutozelená.

Aktuality

Mykologická exkurze v Českém krasu

Hledání a určování hub podle aktuálních houbařských podmínek a počasí bude probíhat v okolí Srbska u Berouna.
Srbsko, Středočeský kraj

Cyklovlak Cyklo Brdy – z Prahy přes Příbram do Blatné

Víkendový turistický vlak „Cyklo Brdy“ jezdí každý víkend a o státních svátcích z Prahy do Blatné po trase Praha hl. n. – Beroun – Zdice – Příbram – Březnice –– Blatná a zpět.
Beroun, Středočeský kraj

S Trilobitem do Holyně bez holinek

Turistický pochod ze Zlíchova či Berouna do Holyně.
Beroun, Středočeský kraj

Míša Růžičková

Písničková show pro nejmenší.
Beroun, Středočeský kraj

Mezinárodní hudební festival Talichův Beroun 2024

Mezinárodní hudební festival nesoucí jméno věhlasného dirigenta uvede 1. října až 5. listopadu množství renomovaných těles a interpretů klasické hudby. Festival klasické hudby zaujme i doprovodným programem.
Beroun, Středočeský kraj

Den Středočeského kraje v Berouně – Muzeum Českého krasu

Muzeum Českého krasu připravilo na sváteční sobotu 28. 10. 2024 celou řadu akcí v Berouně, Žebráku i Hořovicích, i poslední letošní loučení v Geopark Barrandien. Vše za symbolickou 1 Kč.
Beroun, Středočeský kraj

Český kras a jeho lidé

V berounském Muzeu Českého krasu je k vidění výstava "Český kras a jeho lidé aneb Jak krajina mění lidi a lidé krajinu". Výstava je pojatá jako historické putování člověka Českým krasem, místem pro život, práci, zábavu, poznání i ochranu přírody.
Beroun, Středočeský kraj

Josef Kotrba, zapomenutý malíř

Výstava obrazů králodvorského malíře Josefa Kotrby, který byl po dlouhá léta zapomenut a v roce 2022 znovu objeven. Po stopách Josefa Kotrby pátralo Muzeum Českého krasu společně s Arthouse Hejtmánek a výsledkem společné práce je právě tato výstava ve výstavní síni Konírna.
Beroun, Středočeský kraj

Vydejte se Cestou do Barrandienu s netradičními průvodci

Geopark Joachima Barranda rozprostírající se od západního okraje Prahy ku Berounu a ještě dále vás zve k výletům, na kterých poznáte něco víc, než tradiční Karlštejn či Koněpruské jeskyně. Na vybraných místech si zdarma vyzvedněte originální putovní knížku a nechte se unášet příběhem...
Koněprusy, Středočeský kraj

Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců

Koněpruské jeskyně jsou zatím největším objeveným jeskynním systémem v Čechách. Vznikly v devonských vápencích starých až 400 milionů let. Jsou vyvinuty ve třech výškových úrovních s denivelací více jak 70 m. Jejich celková délka přesahuje 2 km, zpřístupněná trasa je dlouhá cca 620 m.
Beroun, Středočeský kraj

Dům přírody Českého krasu

Návštěvnické středisko Českého krasu vzniklo u Koněpruských jeskyní, v geologicky pozoruhodném území národních přírodních památek Kotýz a Zlatý kůň nad velkolomem Čertovy schody. Nový Dům přírody se otevřel na Velikonoce 2024.
Koněprusy, Středočeský kraj

Naučná stezka Zlatý kůň v Českém krasu

Naučná stezka Zlatý kůň začíná u východu z Koněpruských jeskyní a provede návštěvníky po zajímavostech v blízkém okolí jeskyní. Naučná stezka prochází národními přírodními památkami Zlatý kůň a Lom na Kobyle.
Koněprusy, Středočeský kraj

Lom Homolák u Berouna

Lom Homolák se nachází nedaleko obce Vinařice na Berounsku, asi 4 kilometry od Koněpruských jeskyní. Samotný lom je nepřístupný, ovšem ze zelené značky spojující obce Tobolka a Vinařice, se nad lomem nachází pěkné vyhlídkové místo.
Vinařice, Středočeský kraj

Koněpruská vápenice u Čertových schodů

Pod vrstvou hlíny a odpadků se až do jara 2020 skrývala poměrně dobře zachovalá cihlová topeniště bývalé vápenné pece. V současné době jsou částečně odkryta a pracuje se na jejich zpřístupnění.
Koněprusy, Středočeský kraj

Lom Čertovy schody v Českém krasu

Velkolom Čertovy schody je největším výrobcem vápenných a vápencových výrobků u nás. Vápenec jako hlavní surovina se těží v přilehlých ložiscích Koněprusy a Suchomasty I. Z hlediska chemického složení obsahuje tato geologicky významná oblast nejkvalitnější vápence v České republice.
Tmaň, Středočeský kraj

Národní přírodní památka Kotýz

Kotýz se nachází nedaleko Berouna na západním okraji CHKO Český kras. Územím prochází naučná stezka a je známé především dvěma skalními mosty, Aksamitovou bránou a Jelínkovým mostem, a archeologicky významnou Děravou jeskyní.
Tmaň, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Kulturák v obci Tmaň

Restaurace Kulturák pro vás připravuje denně z čerstvých surovin skvělá jídla převážně tradiční, ale též moderní české kuchyně. Zvláštní péči pak věnujeme našemu pivu. To vaše perfektně vychlazené na vás už čeká.
Tmaň, Středočeský kraj

Vinotéka Tetín – Víno Hruška

Vinotéka Tetín v prostorách staré kovárny je malou firemní vinotékou s posezením v malebné vesničce Tetín nad Berounkou. U vinotéky je vysazena malá vinička s posezením pod slunečníkem.
Tetín, Středočeský kraj

Velkostatek Tetín

Šetrný přístup ke zvířatům, vlastní krmení bez antibiotik a hormonů, vlastní porážka a bourárna, suché zrání hovězího masa a vakuové balení jsou naším klíčem k úspěchu. Steakům z Velkostatku Tetín nikdo neodolá!
Tetín, Středočeský kraj

Stellplatz Tetín

Stellplatz Tetín se nachází u fotbalového hřiště (příjezd ul. Hájka z Libočan) a celkem zahrnuje 8 karavanových stání.
Tetín, Středočeský kraj

Pivovar Srbecký lok

Pivovar Srbecký lok se nachází tam, kde se pivo také rovnou čepuje a pije. Najdete ho hned vedle hospody v Campu Srbsko.
Srbsko, Středočeský kraj

Camp Srbsko

Kemp se nachází na levém břehu řeky Berounky a je vyhledávaným místem vodáků, turistů, cyklistů a rybářů. Součástí tábořiště je recepce s občerstvením a krytou terasou, elektrické připojení pro karavany a nové sociální zařízení.
Srbsko, Středočeský kraj

Dvůr Všerad – Sportovně-oddychový areál uprostřed berounské přírody

Dvůr Všerad ve Všeradicích je sportovně-oddychový areál, kde si na své přijde každý. Najdete zde ubytování, restauraci, pivovar, nejrůznější sportoviště i knihovnu.
Všeradice, Středočeský kraj

Pivovar Všerad

Pivovar Všerad vaří z kvalitního českého chmele, sladu a kvasnic a používá krasovou vodu z podzemního jezera v chráněné krajinné oblasti.
Všeradice, Středočeský kraj