ÚvodAktualityU Koněpruských jeskyní se otvírá nový Dům přírody Českého krasu
Příroda

U Koněpruských jeskyní se otvírá nový Dům přírody Českého krasu

  • 29. března 2024
V Českém krasu, na návrší Zlatého koně, u Koněpruských jeskyní se 29. března 2024 otevírá dlouho očekávaný Dům přírody. Nabídne jak zázemí pro návštěvníky samotných jeskyní, tak i expozici a zajímavé informace o přírodě Českého krasu a její ochraně.
Otevření Domu přírody Českého krasuZískat povědomí o přírodě a ochraně Českého krasu a propojit je se zážitky z prohlídky Koněpruských jeskyní. To si klade za cíl Dům přírody Českého krasu, návštěvnické středisko chráněné krajinné oblasti Český kras na Zlatém koni u Koněprus na Berounsku, který se 29. března 2024 otevírá široké veřejnosti.

Dům přírody Českého krasu vyrostl v místě šedesát let staré původní provozní budovy jeskyní. Ta již nedostačovala a také byla energeticky velmi nehospodárná. Nová budova spojuje nadzemí s podzemím a návštěvníci se zde seznámí nejen s krásou Koněpruských jeskyní, ale i přírodou celého Českého krasu. Stálá expozice pobaví i poučí. Každého vtáhne například do příběhu o zrození trilobita, vzniku krasové krajiny a objevování jeskyní. Ukáže, že dnešní krajina a příroda Českého krasu vznikla a je dotvářená dlouhodobou činností člověka. Všechny seznámí s místními chráněnými druhy fauny a flóry a nutností jejich ochrany. Návštěvníci se mohou těšit na různé mechanické aktivity, pokusy, tematická zákoutí i prolézačku umělou jeskyní.
 

Neandrtálská tvář, 3D model a geostezka

koněpruské jeskyněMimo jiné zde zájemci uvidí také lebku nalezenou v Koněpruských jeskyních, jejíž genom před časem datoval mezinárodní vědecký tým na základě přítomnosti neandertálských genů do období před více než 45 tisíci roky. Patřila ženě a vědci také s pomocí antropologů vytvořili i rekonstrukci pravděpodobné podoby její tváře. Víceúčelový sál v novém Domu přírody poslouží k promítání tematických filmů, přednáškám a výstavám. Na expozici navazuje prohlídková trasa Koněpruskými jeskyněmi a naučné stezky po povrchu Zlatého koně a jeho opuštěných lomech, významných geologických a paleontologických nalezištích, či krasové květeně. Výukové programy pro školy se zaměří například na netopýry, trilobity, přírodu a příběhy Zlatého koně či minulosti krajiny Českého krasu. Zázemí pro návštěvníky tvoří také úschovna kol, odpočinkový altán a venkovní prvky doplňující expozici. Unikátní je 3D model Koněpruských jeskyní či geostezka představující horniny z širšího území Českého krasu, který je největším vápencovým územím v Čechách, kde je evidováno téměř 700 jeskyní.
Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců Příroda

Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců

Koněpruské jeskyně jsou zatím největším objeveným jeskynním systémem v Čechách. Vznikly v devonských vápencích starých až 400 milionů let. Jsou vyvinuty ve třech výškových úrovních s denivelací více jak 70 m. Jejich celková délka přesahuje 2 km, zpřístupněná trasa je dlouhá cca 620 m.

Expozice o CHKO Brdy v Příbrami Kultura

Expozice o CHKO Brdy v Příbrami

Expozice v Ekologickém centru Orlov se snaží nejen ukázat veřejnosti nejkrásnější místa Brd na fotografiích, ale také vysvětlit, jakým způsobem je o cenné lokality této chráněné krajiné oblasti pečováno.

7 věcí, které nevíte… o chráněných územích, národních parcích a novinkách v ochraně přírody

7 věcí, které nevíte… o chráněných územích, národních parcích a novinkách v ochraně přírody

Divoká příroda a panenská území, domovy vzácných živočichů a rostlin, filmové kulisy i místa s řadou nej: to jsou chráněná území naší přírody, od rozsáhlých národních parků až po malé přírodní památky. Mají za sebou složité roky: zažily časy bez návštěvníků i období, kdy byly přehlcené lidmi, sucha, požáry, záplavy i rozšiřování invazivních druhů. Pojďte se podívat, co se změnilo a jaké proměny naši přírodu čekají v blízké budoucnosti?

Dům přírody Českého krasu Příroda

Dům přírody Českého krasu

Návštěvnické středisko Českého krasu vzniklo u Koněpruských jeskyní, v geologicky pozoruhodném území národních přírodních památek Kotýz a Zlatý kůň nad velkolomem Čertovy schody. Nový Dům přírody se otevřel na Velikonoce 2024.

Přírodní rezervace Kobyla v Českém krasu Příroda

Přírodní rezervace Kobyla v Českém krasu

Opuštěný lom v severním úbočí a zalesněné východní úbočí vrchu Kobyla se nachází 1500 m jihovýchodně od Koněprus. V lomu je možné spatřit ukázku geologické poruchy, Očkovského přesmyku, kdy se během horotvorných procesů nasunuly starší vrstvy usazených hornin na vrstvy mladší.

Lom Čertovy schody v Českém krasu Příroda

Lom Čertovy schody v Českém krasu

Velkolom Čertovy schody je největším výrobcem vápenných a vápencových výrobků u nás. Vápenec jako hlavní surovina se těží v přilehlých ložiscích Koněprusy a Suchomasty I. Z hlediska chemického složení obsahuje tato geologicky významná oblast nejkvalitnější vápence v České republice.

Chráněná krajinná oblast Český kras Příroda

Chráněná krajinná oblast Český kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá pestrá a mnohotvárná krajina, která zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Tipy na výlety do Domů přírody našich hor aneb ve stínu i na výsluní

Tipy na výlety do Domů přírody našich hor aneb ve stínu i na výsluní

Skvělým cílem rodinných výletů jsou Domy přírody. V chráněných územích je jako moderní návštěvnická střediska postupně buduje Agentura ochrany přírody a krajiny. Některé jsou otevřené celý rok a jejich výhodou je nejenom zajímavá interaktivní expozice se spoustou zábavných modelů a exponátů, ale i příznivé vstupné. A nejen to: nabídnou vám zajímavý program, když venku prší. Podívejte se spolu s Kudy z nudy, ve kterých horách, vrších a pohořích tyto zajímavé Domy přírody najdete.

Národní přírodní rezervace Koda v Českém krasu Příroda

Národní přírodní rezervace Koda v Českém krasu

NPR Koda byla vyhlášena již v roce 1952 na rozloze 463,64 ha. Patří mezi nejstarší chráněná území v Chráněné krajinné oblasti Český kras. Je to členité a převážně zalesněné území na jih a západ od Berounky mezi Tetínem, Tobolkou a Srbskem.

Naučná stezka Zlatý kůň v Českém krasu Příroda

Naučná stezka Zlatý kůň v Českém krasu

Naučná stezka Zlatý kůň začíná u východu z Koněpruských jeskyní a provede návštěvníky po zajímavostech v blízkém okolí jeskyní. Naučná stezka prochází národními přírodními památkami Zlatý kůň a Lom na Kobyle.

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka Příroda

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka

Husova cesta je poutní stezka z Prahy do Kostnice o celkové délce 800 km. Trasa začíná v Praze, pokračuje přes hrad Krakovec, dále prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Od prvního německého města Bärnau pak stezka pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice.

Další aktuality

10 tipů na výlety s dětmi do Kraje blanických rytířů

Necelou hodinu jihovýchodním směrem od Prahy na vás čeká tak trochu tajemný kraj pod památným Blaníkem – Kraj blanických rytířů. A také kraj jako stvořený k rodinným výletům. Podíváte se za dobrodružstvím nejen na Velký Blaník, za motýly do Votic, na vlašimský zámek, kde si budete připadat jako princové a princezny, ale také do Zruče nad Sázavou, kde si můžete vyzkoušet všechny dovednosti, které by měl mít opravdový mladý rytíř! Tipy, kam na Podblanicku vám přináší Kudy z nudy.
7. září 2024 11:46
Zážitky, Středočeský kraj

Nelahozeves si připomíná narození Antonína Dvořáka

V Nelahozevsi se uskuteční tradiční hudební festival Dvořákova Nelahozeves, který každoročně oslavuje jednoho z nejvýznamnějších a také nejhranějších českých hudebních skladatelů, Antonína Dvořáka. Letošní 73. ročník, který se koná v neděli 8. září 2024, připomene výročí 183 let od Dvořákova narození. Centrem festivalového dění a oslav narození Antonína Dvořáka bude v letošním roce nově zrekonstruovaný rodný dům světově uznávaného skladatele. Hlavní koncert Prague Philharmonia se bude konat na nádvoří zámku Nelahozeves.
7. září 2024 11:35
Kultura, Středočeský kraj

Užijte si krajské vinobraní a dožínky na Kačině

Krajské vinobraní a dožínky na Kačině se uskuteční v sobotu 7. září 2024 v romantickém prostředí zámku a parku Kačina. Tradičně se můžete těšit na prezentaci a prodej vín českých, moravských i zahraničních, nebude chybět burčák, čerstvě lisovaný vinný mošt a další vinařské doplňky. Letošní 13. ročník kačinských oslav konce léta a sklizně je věnován Bohyni Demeter.
7. září 2024 9:00
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

V sobotu se pojede slavná jízda do vrchu ze Zbraslavi na Jíloviště

Již 57. ročník tradiční mezinárodní jízdy do vrchu Zbraslav-Jíloviště je tady! Pojede se už v sobotu 7. září 2024! Na start jízdy, která se pojede z náměstí ve Zbraslavi, se postaví opět na 200 předválečných vozidel, které ve třináct hodin vyjedou na jízdu pravidelnosti. Veteráni projedou ulici Elišky Přemyslovny, Na Baních, Jílovišťskou a vrátí se zpět na zbraslavské náměstí přes Lipence a Bartoňovou ulicí.
5. září 2024 10:00
Památky, Středočeský kraj

Do Průhonic za krásami Japonska a podzimu

Podzim v zámku Průhonice a Průhonické botanické zahradě bude plný barev, chutí a vůní, nám známých, i cizokrajných. Sobota 7. září vás přenese do Japonska, další víkend ochutnáte česká jablíčka a hrušky z místního sadu. A to vše si můžete okořenit krásnou procházkou v jednom z našich nejhezčích parků.
5. září 2024 6:00
Zážitky, Středočeský kraj

Podzimní hrnčířské trhy v Berouně zaplní náměstí keramikou

O víkendu 7. a 8. září 2024 ožije Husovo náměstí v Berouně hrnčířskými trhy. Tyto trhy jsou největší v České republice s pravidelnou účastí 200 vybraných hrnčířů a keramiků. Najdete zde nejenom repliky zmíněné berounské keramiky, ale také širokou nabídku keramiky různých technik od hrnčířů z celé republiky i zahraničí. Součástí akce bývají rovněž koncerty, ochutnávky staročeských specialit, piva i českých a moravských vín.
4. září 2024 6:00
Kultura, Středočeský kraj

Objevte krásu jiřinek v Lysé nad Labem

Jiřinky vynikají velkou rozmanitostí květů – o tom vás přesvědčí od 8. do 8. září 2024 Jiřinkové slavnosti v Lysé nad Labem. Uvidíte jiřiny s jednoduchými květy, trpasličí či stromkovité, plnokvěté, drobno i velkokvěté, nesčetné množství tvarů a barev. Mečík čili gladiol doplní aranžmá zimních krásek jiřinek. Koupěchtivé návštěvníky uspokojí Zahradnické trhy, vinaři a připravena je také poradna pro zahrádkáře. Na výstavišti proběhnou i výstavy Domov a Teplo 2024 a Mezinárodní výstava Bonsají a Suiseki 2024.
3. září 2024 6:52
Příroda, Středočeský kraj

Tankový den v Lešanech představí nejnovějšího Leoparda i konstrukční školy

Již 20. Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany nabídne v sobotu 31. srpna 2024 divákům celou plejádu těžké vojenské techniky, jimž bude vévodit sbírka tanků Vojenského historického ústavu Praha, ale také bojové ukázky. V rámci letošního kulatého ročníku budou předvedeny také konstrukční školy, které se nejen při vývoji tanků, ale i obrněných vozidel používaly a jsou zastoupeny ve sbírkách Vojenského historického ústavu Praha. Díky spolupráci s Českými drahami na jubilejní Tankový den můžete vypravit parním vlakem, který odjede z nádraží Praha-Vršovice krátce po osmé hodině ráno. Své brány otevře lešanské muzeum v 9:30, vstup je zcela zdarma.
30. srpen 2024 20:12
Památky, Středočeský kraj