Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.
Propast Macocha je
138,5 metrů hluboká a je
největší propastí svého druhu ("Light hole" –
jejíž dno je ozářeno sluncem) v
České republice a i ve střední Evropě. Horní část propasti je dlouhá 174 metrů a široká 76 metrů. V roce 1723 do propasti jako
první sestoupil mnich minoritského kláštera
Lazar Schopper, čímž byla zahájena dlouhá řada odvážných činů nadšenců i skutečných badatelů, kteří s nasazením vlastních životů odhalovali krok za krokem tajemství Macochy.
Významným mezníkem byl rok 1856, kdy do propasti podnikl výpravu známý krasový badatel
MUDr. Jindřich Wankel. V roce 1901 zahájil
systematický průzkum Macochy K. Absolon. Výsledkem vědeckých výprav bylo detailní probádání samotné propasti i jeskyní na propast vázaných. Tyto práce vyvrcholily v roce 1914 zpřístupněním suché části
Punkevních jeskyní.
Jak vznikla propast Macocha?
Propast Macocha nejspíš vznikla
prolomením klenby velkého podzemního dómu (během poslední doby meziledové), kterým protéká podzemní
říčka Punkva. Na dně propasti se nachází Horní a Dolní macošské jezírko. Pod hladinou
Dolního jezírka se skrývají
další podzemní prostory, prozatím prozkoumané do celkové hloubky propasti 187,5 metrů. Jezírko je spojené s řekou Punkvou a jeho velikost závisí na jejím průtoku. Za nízkého stavu vody vysychá a naopak za vysokého se může spojit s Horním macošským jezírkem. Rozměry propasti umožňují její celkové denní osvětlení a proto je řazena do kategorie propastí "
Light hole". V této kategorii je Propast Macocha nejhlubší ve střední Evropě.
Vyhlídkové můstky nad propastí Macocha
Na okraji propasti jsou
dva vyhlídkové můstky. Původní dřevěnou vyhlídkovou verandu (gloriet) nad propastí dal zbudovat kníže Liechtenstein v roce 1820. Na jejím místě byl v roce 1882 zbudován brněnskou sekcí Rakouského klubu turistů dnešní
Horní můstek. Ocelové konstrukční prvky můstku o hmotnosti 2500 kg vyrobily blanenské železárny.
Dolní můstek byl zbudován Klubem českých turistů v roce 1899 nákladem 800 zlatých. S malými opravami sloužil veřejnosti do dubna roku 2000. Zchátralá konstrukce musela být z bezpečnostních důvodů vyměněna. Opravený můstek byl otevřen na podzim roku 2001.
Lanovka na Macochu
Lanová dráha Macocha od roku 1995 zajišťuje návštěvníkům
spojení od Punkevních jeskyní k vyhlídkovým můstkům a Chatě Macocha u propasti. Je alternativou pro všechny návštěvníky
Moravského krasu, kteří nechtějí či nemohou chodit pěšky. Její trasa vede v blízkosti vápencových skal a je tedy zárukou atraktivní vyhlídky. Lanová dráha je
dlouhá 249 m a má převýšení
sto čtyřicet metrů. Je jak nejstrmější, tak nejkratší lanovkou v celé České republice.
Propast Macocha
Pohled do nejhlubší otevřené propasti v ČR z ptačí perspektivy
Z vyhlídkových můstků je možné vidět do hluboké propasti Macocha, z Horního můstku lze vidět dno propasti a okolní přírodní krásy.
Propast Macocha je hluboká 138,5 metrů, její horní část má délku 174 metrů a šířku 76 metrů.
Jindřich Wankel byl krasový badatel, který v roce 1856 podnikl výpravu do propasti Macocha a přispěl tak k jejímu průzkumu.
Horní můstek byl vybudován v roce 1882 Rakouským klubem turistů a Dolní můstek v roce 1899 Klubem českých turistů.
Macocha patří do kategorie propastí zvaných 'Light hole', což znamená, že její dno je dobře osvětleno sluncem. V této kategorii je nejhlubší v střední Evropě.
Dolní můstek musel být kvůli bezpečnostním důvodům opraven, opravy byly dokončeny a můstek znovu otevřen na podzim roku 2001.
Lanová dráha Macocha, zprovozněná v roce 1995, zajišťuje spojení od Punkevních jeskyní k vyhlídkovým můstkům a Chatě Macocha. Je to nejstrmější a nejkratší lanovka v České republice, její délka je 249 metrů s převýšením 140 metrů.
Explorace propasti Macocha byla zahájena v roce 1723, kdy do ní jako první sestoupil mnich Lazar Schopper.