Amatérská jeskyně je nejdelší jeskyní České republiky. Byla objevena roku 1969 po nesmírném úsilí při prokopávání desítek metrů zavalených komínů a postupně propojována s dalšími jeskyněmi, mezi něž patří i Punkevní jeskyně a propast Macocha. Celková délka propojeného systému dnes přesahuje 40 km.
Amatérská jeskyně patří k nejkrásnějším a nejpřísněji chráněným podzemním prostorám v Evropě. Systém Amatérské jeskyně sahá až do propasti Macocha a tvoří jej netradiční chodby připomínající tunely, jsou v něm rozlehlé dómy s krápníky, přičemž část podzemí je zatopená. Dodnes systém není zcela probádaný.
Amatérskou jeskyni zpřístupňují ochranáři jen při mimořádných příležitostech a prohlídka je zcela odlišná od ostatních pěti podzemních prostor v Moravském krasu, běžně přístupných. V jeskyni chybí betonové chodníčky, zábradlí, schodiště a elektroinstalace.
Prohlídka je tedy určena jen fyzicky zdatným osobám, které přijdou v holinkách, s vlastní přilbou (může být cyklistická) a baterkou. V jeskyni se prochází po tzv. Ministerské trase – jedná se o úsek, který si v minulosti prohlédlo několik ministrů životního prostředí, proto podle nich dostal netradiční název. Prohlídka vede nejen okolo krásných krápníků, ale také korytem potoka. Po půl kilometru končí v rozměrném Absolonově dómu.
Z historie Amatérské jeskyně
Objevování jeskyně bylo provázeno tragédiemi i mocenským zápasem o její využití a pojmenování a její název se nakonec stal trvalou připomínkou nezištné a obětavé práce stovek dobrovolných jeskyňářů. Jeskynní systém Amatérské jeskyně byl oběven roku 1969. V roce 1970 zde však došlo k největší tragédii v historii české speleologie, kterou měla na svědomí padesátiletá voda, která jeskyně zasáhla po intenzivním dešti – dva jeskyňáři Milan Šlechta a Marko Zahradníček se nestihli vrátit a při průzkumu zemřeli. Po několika letech byla v Západní macošské větvi proražena štola, která definitivně vyřešila otázku bezpečného a pohodlného vchodu do Nové Amatérské jeskyně.
Nová éra zkoumání jeskyně nastala po roce 1992, kdy bylo objeveno více než 7 km nových chodeb, zejména v Bludišti Milana Šlechty a ve Sloupském koridoru. V roce 2003 se po sérii odvážných horolezeckých výstupů podařilo lokalizovat vrchol jednoho z komínů a otevřít nový vchod do jeskyně ze zemského povrchu. Vyvrcholením jeskyňářského snažení bylo v roce 2005 propojení Amatérské jeskyně s posledním velkým systémem v okolí, se Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi, čímž bylo symbolicky završeno téměř 300 let trvající úsilí generací krasových badatelů o objasnění průběhu podzemních toků v severní části Moravského krasu.
Zkoumání Amatérské jeskyně probíhá i pod vodní hladinou četných jezer a sifonů. Více než deset let trvalo zkoumání podzemní Punkvy, které znamenalo objevení nejdelšího souvislého podvodního úseku v našich jeskyních, dlouhého více než 600 m nebo stovky metrů nečekaných objevů pod hladinou obou Macošských jezírek.
Počátkem roku 2023 výzkumníci oznámili nález dalších stovky metrů chodeb a především novou jeskyni. Největší dóm v ní pojmenovali Jiná dimenze.