Město Chrudim se spolu s ostatními vlastníky zpřístupnilo během let lesy na Podhůře veřejnosti a vytvořilo zde atraktivní území pro rekreaci. Lidé zde naleznou síť
běžeckých i
pěších tras,
hipostezek a
cyklotrasy pro cyklisty na
horských kolech (MTB). A co všechno v lese objevíte?
Singltrek Podhůra – hlavním lákadlem je zde 1,7 km dlouhý okruh typu
singltrek. Jedná se o úzkou, jednosměrnou stezku pro horská kola, která se proplétá mezi stromy a využívá přírodních překážek a terénních nerovností. Druhý, výrazně kratší, zato náročnější okruh zvaný
P-line využívá k dynamické jízdě přirozených nerovností zaniklého lomu. Třetí aktivitou je tzv.
pumptrack, dráha tvořená sledem umělých terénních vln a zatáček, na které se jezdí bez šlapání pouze s využitím vlastní kinetické energie. Zároveň slouží pro nácvik rovnováhy a dovedností na jízdních kolech.
Lesní stezka Podhůra – vede lesem poblíž
rozhledny Bára. Její trasa měří 3 km a vede po zpevněných cestách. Má sedm zastavení s naučnými tabulemi, na kterých se dovíte více o lese a životě v něm a o hospodaření a myslivosti. Jedna z tabulí je věnována slavnému chrudimskému rodákovi
Josefu Resslovi. Stezka zaujme i děti, na které čekají na šesti zastaveních interaktivní tabule s úkolem nebo horu (kolo štěstí, přiřazovací kruhy, xylofon, chytrý provázek, bludiště, skládačka).
Venkovní tělocvična – lesní tělocvičnu najdete asi 400m od rozhledny Bára a nabízí sportovní vyžití jak pro děti, tak pro dospělé. Najdete zde 6 cvičebních prvků pro dospělé, které plně odpovídají nářadí v posilovně (překážkový běh, hrazda, bradla, skok do výšky, plošiny pro sedy lehy a madla pro kliky). Dopadové plochy jsou tvořené kůrovou drtí. Aby se při vašem cvičení nenudily ani děti, je zde umístěn také dětský multifunkční prvek obsahující malou horolezeckou stěnu, sjížděcí tyč a žebříky.
Fit okruh Kometa – Fit okruh začíná a končí nedaleko parkoviště u bývalé restaurace Kometa. Fit okruh Kometa vede po opravených lesních cestách. Měří přesně 5 kilometrů a je vyznačen speciálním značením v červeno-bílé barvě. Ve vzdálenosti 1 km, 2 km, 3 km a 4 km jsou usazeny sloupky, na kterých se nachází piktogram Fit okruhu, informace o uběhnuté vzdálenosti a šipka udávající směr. Fit okruh je možné využít k chůzi, běhu, k Nordic walkingu a k dalším pohybovým aktivitám, kterým vyhovuje přesně změřená vzdálenost včetně kilometrovníku.
Trasa pro vozíčkáře – ve spolupráci s Klubem českých turistů je v leseích na Podhůře vyznačena okružní trasa pro vozíčkáře o délce 4,5 km – s propojkou pak 4,9 km. Začíná u rozhledny Báry, vede po značené turistické cestě ke Kočičímu hrádku a lesní cestou kolem venkovní tělocvičny zpět k rozhledně Báře. Je vedena po lesních zpevněných, případně asfaltových cestách s minimálním provozem. Převýšení na celé trase činí 105 m. Trasa je středně těžká a je doporučena pro zdatné vozíčkáře s doprovodem. U rozhledny Bára je bezbariérové WC a obslužný domek s občerstvením.
Hipostezky na Podhůře – cesty jsou odděleny od stezek pro cyklisty a pěší. Začínají u
hřebčína ve Slatiňanech a protínají les po trasách vyznačených značkou podkovy.
Rozhledna Bára – unikátní stavba z dílny ing. arch. Martina Rajniše s atypickou konstrukcí trojbokého komolého jehlanu a zajímavou historií. Výhled je opravdu do daleka. Otevřená je od dubna do října.
Kočičí hrádek – miniatura hradu kterou nechala v letech 1898-1901 vybudovat místní kněžna Vlemína Auerspergová, aby si měly kde hrát zámecké děti. Od jižní brány
zámku Slatiňany k němu vede naučná stezka (okružní stezka cca 3 km).
Švýcárna – chata pod
zámeckým parkem u Slatiňan na místě někdejší myslivny. V 19. století v těchto místech stála myslivna založená roku 1839 jako místo pro panstvo, které se chtělo pokochat nádhernou a nedotčenou přírodou.
Muzeum starokladrubského koně ve Švýcárně – v muzeu se seznámíte s problematikou chovu starokladrubských koní, s průběhem opravy celé stavby, zachráncem starokladrubských vraníků profesorem Bílkem a se standardem starokladrubských koní. V rámci prohlídky, si můžete prohlédnout box pro koně, který je replikou toho v hřebčíně v Kladrubech, vyzkoušet jízdu na kočáře a řízení koňského spřežení.
Vyhlídková věž Na Chlumu – vyhlídková věž byla postavena na přelomu 19. a 20. století, výhled z ní je omezen.
Naučná stezka Kolem Kochánovických rybníků – necelé 3 km dlouhá naučná stezka na 7 zastaveních seznamuje návštěvníky s místní vzácnou přírodou.
Bývalá střelnice Kochánovice s tůněmi a povalovým chodníkem – někdejší střelnice lidových milicí v Kochánovicích, která patří do prostoru Evropsky významné lokality Kochánovické rybníky a tůně, byla v roce 2023 revitalizována. Na potoce Podhůra bylo vybudováno 16 tůní, aby zde mohly vzniknout louky s mokřady. Území se má stát rájem obojživelníků jako čolek nebo kuňka, ale i dalších živočichů, kterým svědčí mokré prostředí. Výletníkům je k dispozici odpočinkový altán a povalový chodník, po němž se mohou projít přímo nad hlavami zdejší fauny.