Doposud největší pavilon v historii Zoo Praha je domovem rodinné skupiny goril nížinných a dalších druhů střední Afriky, jako jsou guerézy, kočkodani, osináci, kaloni, talapoini, štětkouni či zlatohlávci. Je otevřen od roku 2022.
Pavilon nese název
Rezervace Dja podle konkrétní
oblasti v Kamerunu, kde se
Zoo Praha dlouhodobě podílí na ochraně přírody a realizuje svůj projekt Toulavý autobus.
K novému pavilonu vede jednak lávka od západního okraje
Údolí slonů a jednak cesta od Afrického domu, která nabízí nečekané pohledy na výběh žiraf. Navíc přímo
před pavilonem vznikl další
vchod do zoo se zastávkou autobusů MHD (linky 234, 235 a 236 do zastávky Zoo Praha – Sklenářka).
V pražské Rezervaci Dja vlastními smysly zakusíte prostředí, které gorily obývají v Africe. Klíčovou úlohu při vytváření
věrohodné atmosféry tropického deštného lesa sehrála
živá zeleň. Užijte si procházku džunglí bující tisíci kusy rostlin v bezmála stovce druhů! Zelená střecha na Rezervaci Dja zvítězila v roce 2023 v soutěži Zelená střecha. Soutěž má již desetiletou tradici.
Kamerunský venkov reprezentuje v pavilonu především školní třída vytvořená tak, aby byla co nejvěrnější kopií skutečné třídy v Somalomu – malém městě na okraji Biosférické rezervace Dja, kde se nachází základna Toulavého autobusu. Věrohodnost naší třídě propůjčují jednotlivé detaily: speciálně tvarované cihly podsvícené tak, že imitují okna afrických škol, stylizované zdi třídy umazané od všudypřítomného červeného prachu nebo výukové plakáty dovezené z Kamerunu.
Obyvatelé Rezervace Dja
Chovnou skupinu goril nížinných v novém pavilonu tvoří dominantní samec Kisumu, samice Duni – dcera slavné pražské gorily Moji, která byla prvním mládětem tohoto druhu narozeným v českých a slovenských zoo, dále samice Kijivu, její poloviční sestra Shinda se svým synem Ajabuem a nejstarší gorila Kamba, která jako jediná pochází z přírody. V roce 2024 se Duni narodila dcera Mobi (dne 2. ledna) a Kijivu rovněž (12. dubna) přivedla na svět svého již 5. potomka.
V novém pavilonu gorilí skupina vůbec poprvé sdílí expozici s jiným živočišným druhem – společnost jim zde dělají guerézy pláštíkové, jimž promyšleně řešený prostor umožňuje, aby se vlastním vstupem kdykoli přesunuly do zázemí. Vedle vnitřní expozice mají gorily a guerézy k dispozici také prostorný venkovní výběh se vzrostlými stromy, kterým navíc protéká uměle vybudovaný potůček. Ten napájí přilehlou „bažinku“, ve které se gorily mohou brodit. V Rezervaci Dja jsou k vidění i další druhy: kočkodani, osináci, kaloni, talapoini, štětkouni či zlatohlávci.