ÚvodCo chcete dělat?PamátkyŘopíky vz. 37 v Kotelském sedle v Krkonoších
Památky

Řopíky vz. 37 v Kotelském sedle v Krkonoších

Mezi krkonošskou Lysou horou a Kotlem prochází linie prvorepublikového pohraničního opevnění tvořená řopíky, malými betonovými pevnostmi. Dnes se veškeré památky na obranu Československa nacházejí v I. zóně národního parku a proto je zde zakázán vstup mimo značené cesty.
Malé opevňovací objekty, bunkry a pevnůstky se budovaly v letech 1936 – 1938 jako obranná opatření proti hrozbě německého útoku na republiku i v Krkonoších. Linie těchto lehkých opevnění se táhla od Jestřebích hor a Babí a Rýchory přes celé Krkonoše až po Harrachov.
 
Název řopík je zkratkou slov ředitelství opevňovacích prací. Půdorys řopíků je 8,7 x 3,5 metrů, tloušťka stěn byla 50 až 80 cm a odolávaly palbě kanónů ráže 105 mm ze všech vzdáleností. Osádku tvořilo vždy 7 mužů se 2 až 3 kulomety. Na jednom kilometru bylo zbudováno 6 řopíků, mezi nimiž se táhly zákopy a byly zbudovány různé střelecké úkryty. Dodnes na tyto němé svědky pohnuté válečné historie narazíte na různých místech Krkonoš, nejen mezi Kotlem a Lysou horou, ale také v úseku Studniční a Luční hory.
 

Řopíky u staré obchodní stezky

Mezi vrcholy Kotle, Lysá hora, Zlaté návrší a hraničním hřebenem leží poměrně rozsáhlá náhorní rovina s prameništěm Labe, Mumlavy a Pančavy. A navíc tudy přechází hřebeny stará obchodní "Česká" cesta. Například po vzniku skláren na obou stranách hor se tudy (v krosnách na zádech nosičů) dopravovaly polotovary k dalšímu zpracování a hotové výrobky zpět na trhy do širokého podhůří.
 
Výstavbě již zmíněného opevnění předcházel projekt a výstavba tzv. Masarykovy horské silnice, jejíž budování bylo slavnostně odstartováno v roce 1934. Začínala nedaleko Jilemnice a podél toku Jizerky a kolem Dolních a Horních Míseček měla dosáhnout vrcholu Zlatého návrší a končit smyčkou u dnešní Vrbatovy boudy. Účel byl již zcela jasný – v sousedním Německu se totiž krátce po nástupu Adolfa Hitlera k moci začala stavět takzvaná sudetská silnice z Vratislavi až prakticky k hranicím, která výrazně snižovala možnost obrany západních Krkonoš.
 

Dokončené i nedokončené

Dnes se veškeré památky na obranu Československa nacházejí v I. zóně národního parku a proto je zde zakázán vstup mimo značené cesty. U jednoho z lehkých objektů při cestě od Vrbatovy boudy k prameništi Labe je však zřízena informační tabule se základním popisem a určením této pevnůstky. Ostatní stojí v kosodřevině ve stavu, v jakém byly zanechány po odstoupení pohraničí v roce 1938 a lze na nich velice dobře sledovat postup výstavby.
 
Zatímco řopíky při Vrbatově boudě jsou po stavební stránce prakticky dokončeny, u Harrachových kamenů již většinou nebyl proveden zemní zához a kamenná rovnanina, na západním úbočí Kotle chybí omítky a izolace a na Lysé hoře nemá poslední vybetonovaná pevnůstka osazen ani rám pancéřových dveří.
 

Ústup z hor a pokusná polární stanice Němců

Obranu planiny Labe měla na podzim 1938 za úkol třetí rota 2. hraničářského praporu pod velením poručíka J. Řehoře. Spolu s četou těžkých kulometů byla ubytována v Jestřábích boudách – pěti nově chatách sloužících jako kasárna při Masarykově silnici. (Vrbatova bouda byla vystavěna až v poválečných letech). Na přelomu léta a podzimu se zvyšovala aktivita jednotek sudetoněmeckého freikorpsu. Tyto jednotky obsadily několik bud na hraničních hřebenech, například Petrovku. Velitel čety SOS štábní strážmistr Bohumil Zenger který velel úseku mezi Labskou a Špindlerovou boudou toto hlásil nadřízeným, ale s omezenými silami nebylo možno proti tomuto podniknou žádné kroky. Ústup z hřebenů nastal mezi 7. a 8. říjnem. Hory se rozzářily desítkami ohníčků ale i větších požárů, jak ustupující jednotky ničily materiál, který nemohl být odsunut. Nešťastnou náhodou však lehla popelem jedna z pěti Jestřábích bud, kde bylo vojsko ubytováno.
 
Další osudy zbylých čtyř bud stojí za zmínku – ve válečných letech sloužily jako pokusná polární základna německé armády, jelikož zdejší okolí klimaticky nejvíce připomíná arktickou tundru (v Alpách je přílišná vlhkost vzduchu). Jedním z hlavních úkolů této jednotky byl kupodivu chov vzácných loveckých bílých sokolů dovezených sem z Grónska. Později zde vzniklo výcvikové středisko speciálních jednotek Wehrmachtu, určených pro boj v severských oblastech. Osvobození se dočkaly již jen tři boudy – další byla zapálena v rušných květnových dnech roku pětačtyřicátého. Zbývající tři dožívaly bez větší údržby až do roku 1986, kdy shořely další dvě boudy. Jejich zbytek a trosky boudy poslední byly pak v září stejného roku rozebrány a okolí navráceno přírodě.

Aktuality

Snowboard Zezula Tour 2024/2025

Snowboard Zezula Tour 2024-2025 je série 6 závodů ve Freestyle Snowboardingu. Cílem této série je najít mladé snowboardové talenty ve snowboardingu.
Vítkovice, Liberecký kraj

Dětská olympiáda 2024

V roce 2024 se uskuteční 7. ročník Dětské olympiády. Akce je rozdělena na dopolední část pro menší děti 1-4 roky a odpolední část pro starší děti 5-12 let. Akci zahajujeme zapálením olympijského ohně a pochodem s českou a olympijskou vlajkou.
Rokytnice nad Jizerou, Liberecký kraj

Vánoční trhy Rokytnice nad Jizerou

Přijďte nakoupit dárečky pro své blízké, vánoční ozdoby, svíčky, dekorace či další drobnosti, které vám pomohou vykouzlit příjemné vánoční chvilky plné klidu a pohody.
Rokytnice nad Jizerou, Liberecký kraj

Zimní minitábory pro rodiče s dětmi 2025

Vzpomínáte na své dětství, kdy jste jezdili na dětské tábory, a rádi byste se tak trochu vrátili anebo chcete strávit čas se svou rodinou se zábavným programem a chcete, aby děti byly v kolektivu jiných dětí?
Rokytnice nad Jizerou, Liberecký kraj

Zimní minitábory pro rodiče s dětmi 2025

Vzpomínáte na své dětství, kdy jste jezdili na dětské tábory, a rádi byste se tak trochu vrátili anebo chcete strávit čas se svou rodinou se zábavným programem a chcete, aby děti byly v kolektivu jiných dětí?
Rokytnice nad Jizerou, Liberecký kraj

Městské kluziště ve Špindlerově Mlýně na sídlišti Bedřichov

Hledáte místo, kde si v zimě pěkně zabruslit? Zkuste bruslení pod širým nebem ve Špindlerově Mlýně. Městské veřejné kluziště najdete na sídlišti Bedřichov. Osvětlená ledová plocha zde bude v provozu od konce listopadu do března.
Špindlerův Mlýn, Královéhradecký kraj

Slavnostní zahájení lyžařské sezony v Harrachově 2024

Slavnostní zahájení lyžařské sezony Skiopening se bude konat 14. 12. 2024 v prostoru skiareálu Harrachov.
Harrachov, Liberecký kraj

Tak to jsme ještě neviděli, Marie

Divadelní show ze života herce.
Harrachov, Liberecký kraj

Růženčina zahrádka

Růženčina zahrádka je kamenný val ve tvaru okvětí růže na severním svahu krkonošského Kotle, 1370 m n. m. Původ tohoto valu je dodnes záhadou – mohl sloužit k pěstování léčivých bylin nebo jako kultovní místo pravěkých lidí.
Rokytnice nad Jizerou, Liberecký kraj

Lysá hora v Krkonoších

Lysá hora (1344 m.n.m.) se nachází zhruba 4 km severovýchodně od zimního střediska Rokytnice nad Jizerou. Z Rokytnice míří k vrcholu sedačková lanovka. Ve výše 1310 m je položena její horní stanice. Lanovka je součástí ski areálu Rokytnice nad Jizerou a v provozu je v zimním období.
Rokytnice nad Jizerou, Liberecký kraj

Hora Kotel – jedna z nejmalebnějších hor Krkonoš

Hora Kotel se dříve jmenovala Kokrháč. Je vysoká 1435 metrů a je považována za jednu z nejkrásnějších hor v celých Krkonoších. Jihovýchodní srázy Kotle spadají do ledovcového dvoukaru Kotelních jam.
Rokytnice nad Jizerou, Liberecký kraj

Harrachovy kameny v Krkonoších

Harrachovy kameny (1421 m. n. m.) se nacházejí mezi masivem Kotle a Vrbatovým návrším. Zajímavostí tohoto vrcholu je, že se jedná o 10. nejvyšší místo Krkonoš. Z vrcholové partie, která je tvořena žulovými skalami se nabízí panoramatické výhledy.
Vítkovice, Liberecký kraj

Krakonošova snídaně – významná křižovatka Krkonoš

Krakonošova snídaně je významný turistický bod krkonošských hor. Odpočinkové místo leží v údolí řeky Mumlavy mezi Lysou horou a Voseckou boudou. V letní sezoně zde funguje informační srub správy KRNAP.
Harrachov, Liberecký kraj

Pančavská louka v Krkonoších

Pančavská louka je rozlehlá subalpínská louka s nejrozsáhlejším vrcholovým rašeliništěm nacházející se mezi Kotlem a Labskou loukou v západních Krkonoších.
Špindlerův Mlýn, Královéhradecký kraj

Mohyla Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší

Mohyla nad Vrbatovou boudou na Zlatém návrší, připomíná tragickou událost z 24.3. 1913, kdy zde při lyžařském závodě na 50 km ve sněhové bouři zahynul český závodník Bohumil Hanč a jeho přítel Václav Vrbata, který se mu snažil dojít pro pomoc.
Špindlerův Mlýn, Královéhradecký kraj

Vrbatova bouda na Zlatém návrší v Krkonoších

Vrbatovu boudu najdete na hřebenech Krkonoš na Zlatém návrší v nadmořské výšce 1 400 m.n.m. V její těsné blízkosti se nachází Pramen Labe a Pančavský vodopád s překrásným výhledem do Labského dolu.
Vítkovice, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Horská Bouda Dvoračky

Horská Bouda Dvoračky musela být roku 2023 stržena kvůli statice poškozené dřevomorkou. Majitel nyní staví její repliku, která by měla být hotova v roce 2025. Stejně jako její předchůdkyně poskytne turistům ubytování.
Rokytnice nad Jizerou, Liberecký kraj

Horský hotel Štumpovka – Dvoračky na hřebenech Krkonoš

Horský hotel Štumpovka v Krkonoších leží v nadmořské výšce 1 140 m n.m. mezi Lysou horou a horou Kotel na křižovatce turistických cest Dvoračky – Rokytnice nad Jizerou, Studenov, Harrachov, Mísečky, Špindlerův Mlýn, Rezek.
Rokytnice nad Jizerou, Liberecký kraj

Nouzové útulny v Krkonoších

Nouzové přístřešky slouží v horách při nepřízni počasí zbloudilým turistům, kteří se nestihli schovat před bouřkou, vánicí, větrem nebo deštěm, jako úkryt na pár hodin nebo i přes noc. V Krkonoších jich najdete dvacet, většinou v blízkosti křižovatek turistických cest.
Rokytnice nad Jizerou, Liberecký kraj

Labská bouda v Krkonoších

Horský hotel Labská bouda u Špindlerova Mlýna v Krkonoších je po rekonstrukci znovu v provozu. Můžete se zde ubytovat nebo navštívit bufet či restauraci.
Špindlerův Mlýn, Královéhradecký kraj

Rokytka Snowhouse v Rokytnici nad Jizerou

Rokytka Snowhouse je nový apartmánový dům v Rokytnici nad Jizerou. Nabízí moderní pohodlné ubytování přímo u sjezdovky (lanovka na Lysou Horu, skiareál Horní Domky), wifi zdarma a parkování přímo před hotelem.
Rokytnice nad Jizerou, Liberecký kraj

Vosecká bouda – nejzápadnější horská bouda na hraničním hřebenu Krkonoš

Vosecká bouda leží v západní části Krkonoš v první zóně Krkonošského národního parku ve výšce 1260 m n.m. Turistům nabízí své služby již od roku 1896 a je dostupná jak pěšky, tak i na kole. Bouda není napojena na elektrickou síť, veškerou potřebnou energii si vytváří sama.
Harrachov, Liberecký kraj

Nouzové útulny v Krkonoších

Nouzové přístřešky slouží v horách při nepřízni počasí zbloudilým turistům, kteří se nestihli schovat před bouřkou, vánicí, větrem nebo deštěm, jako úkryt na pár hodin nebo i přes noc. V Krkonoších jich najdete dvacet, většinou v blízkosti křižovatek turistických cest.
Harrachov, Liberecký kraj

Pension Horské Zátiší Horní Mísečky

Horský rodinný pension ležící přímo na Horních Mísečkách v Krkonoších v krásné přírodě vás zve v zimních měsících na lyžování a v letních měsících na pěší turistiku. Pension nabízí příjemné ubytování s možností polopenze nebo plné penzi. Pokoje mají vlastní sociální zařízení.
Vítkovice, Liberecký kraj