ÚvodAktualityZářijovou mobilizaci 1938 připomínají bunkry, pevnůstky a řopíky
Památky

Zářijovou mobilizaci 1938 připomínají bunkry, pevnůstky a řopíky

  • 20. září 2021
Dne 23. září 1938 začala v Československu mobilizace, která vzbudila v lidech naději na obranu před nacistickým Německem. Velitelé relativně dobře vyzbrojené československé armády si však uvědomovali, že úspěšná obrana vlasti spočívala v rychlém zásahu spojeneckých sil, především Francie. Spojenci však dali přednost politickému řešení konfliktu a vůli Čechů bránit se německé převaze převálcoval o týden později, 30. září 1938, mnichovský diktát. Připravenost Čechů k boji však dodnes dokazuje promyšlený pevnostní systém, který tvořilo několik tisíc objektů různého typu z let 1935 – 38 podél našich hranic. V některých z nich dnes naleznete velmi zajímavé vojenské expozice. Pojďte je prozkoumat i vy!
Pěchotní srub MO S-5 Na trati Kultura

Pěchotní srub MO S-5 Na trati

Pěchotní srub je jeden z prvních postavených v ČSR, patří do systému stálého pohraničního opevnění stavěného v letech 1935-1938.

Muzeum československého opevnění Na Kočičáku Památky

Muzeum československého opevnění Na Kočičáku

Muzeum československého opevnění se nachází na úpatí Krušných hor na nevýrazném vrchu zvaném Na Kočičáku (571 m.n.m.). Najdete ho jen kilometr za Chomutovem a nabídne vám neobvyklý pohled do historie vojenských opevnění.

Objekt čs. těžkého opevnění  MO-S 24 Památky

Objekt čs. těžkého opevnění MO-S 24 "Signál" u Vřesiny

Unikátní srub bývalého těžkého opevnění budovaného k obraně mladé Československé republiky v letech 1935-38. Klubu vojenské historie Hraničářský pluk 4 navrací objektu původní vzhled a vybavení. V rámci nepravidelné otevírací doby a akcí s názvem Dny otevřený mříží provádí odborné prohlídky.

Minimuzeum obrany hranic v Dyjákovičkách Kultura

Minimuzeum obrany hranic v Dyjákovičkách

V budově obecního úřadu je umístěna malá expozice, která vás provede historií budování pohraničních pevností (řopíků) na jihu Moravy. Uvidíte zde modely opevnění, vybavení, zbraně a uniformy obránců hranic od doby první republiky až do roku 1999.

Muzeum Československého opevnění 1938 ve Slupi u Znojma Památky

Muzeum Československého opevnění 1938 ve Slupi u Znojma

Pevnůstka v obci Slup typu A-160 je druhosledovým objektem vzor 37. Tento řopík byl s velkým citem pro detail uveden do původní podoby z roku 1938. Nachází se zde ukázka polního postavení těžkého kulometu proti letadlům, výstava modelů opevnění a zbraní Pohraniční stráže.

Pevnostní muzeum v Sazené Kultura

Pevnostní muzeum v Sazené

Unikátní objekt lehkého opevnění z roku 1938. Jde o jediný takto řešený řopík na celém území bývalého Československa.

Naučná stezka československého opevnění Dolní Morava Příroda

Naučná stezka československého opevnění Dolní Morava

Trasa se sedmi zastávkami vás seznámí s jednotlivými částmi opevnění v obci Dolní Morava. Stejnému tématu se věnuje i 12 km dlouhá okružní stezka se 13 zastávkami, která začíná a končí u železniční stanice Mladkov. Raritou na této trase je převrácený řopík.

Muzeum čs. opevnění Branná Památky

Muzeum čs. opevnění Branná

Vojín čs. armády vás provede plně vybaveným objektem lehkého opevnění vz. 37 „řopíkem“ a seznámí vás s jeho historií. Můžete si také vyzkoušet a potěžkat muzejní exponáty.

Naučná stezka Opevněné Trutnovsko Příroda

Naučná stezka Opevněné Trutnovsko

Naučná stezka vede po linii těžkého a lehkého opevnění, která v okolí Trutnova patří k nejmohutnějším pevnostním úsekům v bývalém Československu. V délce sedmi kilometrů vede po linii těžkých objektů a lehkého opevnění, od pevnosti Stachelberg k pěchotnímu srubu T-S 63 na okraji obce Libeč.

Testovací pěchotní pevnost a dělostřelecká střelnice Jordán Památky

Testovací pěchotní pevnost a dělostřelecká střelnice Jordán

Testovací pěchotní srub 'CE' Jordán byl postaven v roce 1936 ve vojenské střelnici Jince – Brdy a sloužil k pokusnému ostřelování a k výcviku posádek TO. Časem by zde mělo vzniknout malé muzeum.

Bunkr Pod Kolčarkou u Malých Svatoňovic Památky

Bunkr Pod Kolčarkou u Malých Svatoňovic

Unikátní umělý odkryv tektonického kontaktu permských a křídových hornin v zóně Hronovsko-poříčského zlomu. Na lokalitě je umístěna informační tabule s přehledným popisem celého profilu. Muzeum bylo zrušeno.

Památník armády České republiky a československého opevnění v Milostovicích Kultura

Památník armády České republiky a československého opevnění v Milostovicích

V Milostovicích u Opavy je k vidění mimořádně zachovalý soubor tří pevností a dvou pevnůstek ze třicátých let 20. století, které tvoří památník armády České republiky a československého opevnění.

Objekt Čs. pohraničního opevnění Pohansko U Závory Památky

Objekt Čs. pohraničního opevnění Pohansko U Závory

Řopík československého opevnění 1936-38 Pohansko představuje lehký objekt (LO) vzor 37, typ A-120N v sousedství loveckého zámečku Pohansko na břehu rybníka. V současné době není zpřístupněn.

Dělostřelecká tvrz Hanička – předválečné opevnění ze 30. let Památky

Dělostřelecká tvrz Hanička – předválečné opevnění ze 30. let

Dělostřelecká pevnost Hanička patří do systému předválečného opevnění budovaného ve 30. letech především proti Německu. Své dívčí jméno pevnost dostala podle osady nacházející se v okolí.

Běloveský pevnostní skanzen Památky

Běloveský pevnostní skanzen

Navštivte zpřístupněné objekty československého opevnění z let 1935-38! Srdcem Běloveského pevnostního skanzenu je objekt těžkého opevnění N-S 82 Březinka, který má návštěvníky co nejnázorněji seznámit s technickou dokonalostí a jednotlivými funkcemi nejdůležitějšího prvku pevnostní linie.

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka Památky

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Tvrz Hůrka je nejlépe dostupnou velkou moderní pevností v České republice (přístupná celoročně). Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Hůrka, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935–38.

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění Památky

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38. Raritou je objekt K-S22 Horymír pro výsuvnou otočnou dělovou věž.

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš Památky

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Dělostřelecká tvrz z let 1935-1938 na Babí u Trutnova měla být po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému. Dnes tvoří bývalé staveniště tohoto mohutného vojenského komplexu významnou stavebně-historickou památku.

Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově Kultura

Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově

Na jihomoravské hranici v Šatově vznikalo po německém záboru Rakouska v březnu 1938 těžké opevnění, ze kterého si dnes můžete prohlédnout pěchotní sruby MJ-S 3 Zahrada a MJ-S 2 Úvoz. Areál spravuje Technické muzeum v Brně.

Lesní hotel Peršlák – bývalá celnice, kterou střeží Kámen republiky Životní styl

Lesní hotel Peršlák – bývalá celnice, kterou střeží Kámen republiky

Při bývalé státní hranici s Rakouskem se nachází hotel, který sloužíval jako sídlo finanční stráže a celnice.

Pěchotní srub T-S 26 Odolov– setkání s osádkou v dobových uniformách Památky

Pěchotní srub T-S 26 Odolov– setkání s osádkou v dobových uniformách

Chcete-li se přesunout o 70 let zpět na opevněnou linii připravenou k boji, navštivte muzeum předválečného československého lehkého opevnění, nacházející se v masívu Jestřebích hor na Odolově.

Pěchotní srub K – S 5 U potoka – nejlépe zrekonstruovaný objekt na Kralicku Památky

Pěchotní srub K – S 5 U potoka – nejlépe zrekonstruovaný objekt na Kralicku

Jedním ze zpřístupněných objektů předválečného pohraničního opevnění je pěchotní srub K-S 5 "U potoka" nacházející se v jižní části obce Dolní Morava. Jeho výzbroj tvořily dva protitankové kanóny a 13 kulometů. Posádka čítala 40 mužů.

Pevnost MJ-S 29 Svah – opevnění v Mikulově Památky

Pevnost MJ-S 29 Svah – opevnění v Mikulově

Objekt pevnostního opevnění, jež bylo zařazeno do podúseku Mikulov a patřilo do úseku ŽSV XI. Hrušovany nad Jevišovkou. Jedná se o jediný realizovaný izolovaný pěchotní srub v tomto podúseku.

Naučná stezka vojenské historie Králíky Příroda

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka Vojenské historie Králíky je situována ve východní polovině Králické pevnostní oblasti, na severním okraji města Králíky. Trasa měří 6,5 km a spojuje Vojenské muzeum v Králíkách, dělostřeleckou pevnost Hůrka a pěchotní srub U Cihelny.

Vojenské muzeum Vysoký Kámen Památky

Vojenské muzeum Vysoký Kámen

Muzeum Vysoký kámen prezentuje objekty československého opevnění z let 1936-1938 a následné poválečné reaktivace. K vidění je objekt těžkého opevnění K-S 25 Na sedle, který je otevřen vždy za přítomnosti provozovatele.

Stezkou strážců hranice Příroda

Stezkou strážců hranice

Naučná stezka po linii lehkých vojenských opevnění, tzv. řopíků, vás zavede údolím Zlatého potoka do Řetenic, kde stoupá po úbočí hory Ždánov až na louku zmizelé osady stejného jména a odtud dále přes Pustý hrádek na hrad Kašperk.

Muzeum Československého opevnění Velké Březno Památky

Muzeum Československého opevnění Velké Březno

Muzeum Československého opevnění Velké Březno se nachází v těsné blízkosti cyklostezky podél Labe. Bunkr, tzv. "řopík" je z roku 1938 a během 2. světové války měl za úkol bránit Československo před nacistickými vojsky.

Řopíky vz. 37 v Kotelském sedle v Krkonoších Památky

Řopíky vz. 37 v Kotelském sedle v Krkonoších

Mezi krkonošskou Lysou horou a Kotlem prochází linie prvorepublikového pohraničního opevnění tvořená řopíky, malými betonovými pevnostmi. Dnes se veškeré památky na obranu Československa nacházejí v I. zóně národního parku a proto je zde zakázán vstup mimo značené cesty.

Vojenský skanzen Smečno Památky

Vojenský skanzen Smečno

Vojenský skanzen ve Smečně zahrnuje objekt lehkého opevnění vzor 37/B2-80z – jeden z mála zachovaných objektů tzv. Pražské čáry (tzn. Vnější obrana Prahy). Plně vybavená a vyzbrojená pevnůstka se nachází u zdi zámku ve Smečně.

Pevnostní muzeum ve Vranově nad Dyjí Památky

Pevnostní muzeum ve Vranově nad Dyjí

Pevnostní muzeum Vranov představuje zrenomované bunkry a řopíky z poválečného období. Muzeum je tvořeno dvěma objekty lehkého opevnění a navazující naučnou stezkou vedoucí kolem třetí pevnůstky.

Další aktuality

Přemyslovské otisky v Česku připomínají známá i dnes téměř zapomenutá místa

Český knížecí a později královský panovnický rod ovládal území Čech a později i Moravy déle než pět století. Vydejte se po jejich stopách a nalezněte otisky, které Přemyslovci v průběhu své vlády na našem území zanechali.
3. říjen 2024 9:03
Památky

100 tipů, kde vidět zajímavé mosty v Česku

Most – označovaný také jako „mladší bratr cesty“ – představuje prvek, který pomáhá překonávat nejrůznější překážky. Tak třeba na fotografie Karlova mostu narazíte téměř na každém rohu. Skoro by se zdálo, že jde o jediný most u nás. A přitom v České republice ale teče spousta řek, říček i potoků a na řadě z nich najdete jedinečné a krásné mosty. Přejděte s Kudy z nudy suchou nohou po nejzajímavějších mostech u nás.
3. říjen 2024 6:35
Památky

Sezóna na hradech a zámcích ještě nekončí – nenechte si ujít speciální prohlídky

Se začátkem října sezóna hradů a zámků ještě nekončí, i když některé památky se již pomalu chystají k zimnímu spánku. Až do konce měsíce však milovníky hradních a zámeckých výletů čekají zajímavé prohlídky, netradiční výzdoby interiérů a další speciální akce. Kudy z nudy vám přináší přehled těch nejlepších, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. Stačí si jen vybrat a pak už hurá na výlet.
2. říjen 2024 16:00
Památky

Vydejte se po stopách čestných i loupeživých rytířů Českem

Tajemné příběhy a legendy lákají na místa dávných skutků a hrady loupeživých rytířů. Mysleli jste si, že být rytířem znamenalo dodržovat určitý kodex cti, chránit slabší, bojovat za svého krále a být dvorný k dámám? Ne všichni rytíři měli čistý štít. Někteří se dokonce stávali postrachem svému okolí. Podívejte se na zoubek čestným i loupeživým rytířům.
1. říjen 2024 14:32
Památky

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let. Připomeňte si je na Kudy z nudy třeba při Světovém dni architektury, který se slaví vždy první pondělí v říjnu.
30. září 2024 19:31
Památky

Orloje: kde mají smrtky a kde chemiky, mariášové karty nebo trkající kozly?

Nejznámější český orloj v Praze na Staroměstském náměstí určitě zná každý, ovšem po České republice je jich víc, než byste čekali. Tak například v Olomouci se každou celou hodinu objeví figurky dělníků a dalších poctivých pracujících, figurky žateckého orloje zase předvádějí práce ve chmelnicích. Jeden z nejnověji sestavených orlojů byste našli v Zašové. A to není zdaleka všechno. Pojďte s námi objevovat další rarity a kuriozity českých hodinářů!
30. září 2024 8:11
Památky

Memento mori: tipy na místa, kde navštívit hrobky a kostnice

Lákají vás místa, která jiným nahánějí hrůzu? Pak se nechte inspirovat našimi tipy, které vás tentokrát zavedou do rodinných hroběk šlechticů, kostelních krypt se záhadnými ostatky nebo přímo do kostnic s podivuhodnou výzdobou z lidských kostí...
29. září 2024 12:00
Památky

Ať žijí husité: 10 tipů k výletům na slavná místa husitské historie, která inspirovala vývojáře kultovní hry Age of Empires

Je to tak, vojenská taktika a neporazitelnost husitských bojovníků inspirovala vývojáře slavné videohry Age of Empires 2 k jejímu rozšíření o české reálie. Od vydání Age of Empires II nás sice nedělí 600 let, ale výcvik vojáků k pokoření soupeře a strategie bitev se prakticky nezměnila. V DCL (k Age of Empires II: Definitive Edition) nazvaném Dawn of the Dukes si můžete zahrát za český národ, a to v duchu husitských válek a pod vedením Jana Žižky. S bílým lvem ve znaku můžete hrát jak v multiplayeru, tak v příběhové kampani, která v misích představuje příběh neporaženého vojevůdce Jana Žižky. Než začnete hrát, nechejte se inspirovat touto hrou k výletu – podívejte se na slavná místa husitské historie, ať máte ve hře co budovat a porovnávat!
29. září 2024 10:54
Památky