ÚvodCo chcete dělat?PamátkyRudní revír Starohoří a hornictví v okolí Zlatých Hor
Zdroj foto: mapy.cz, autor Křesomysl z Kotěhůlek
Památky

Rudní revír Starohoří a hornictví v okolí Zlatých Hor

Zlaté Hory a jejich okolí, je historicky nejvýznamnější lokalitou výskytu zlata ve Slezsku. V rudním revíru Starohoří (Altenberg) se těžilo převážně zlato a to pravděpodobně už od 13. století. Podzemí je protkáno chodbami, na povrchu jsou zřetelné jámy, propadliny, pinky, ústí štol a haldy.
Kolonizace Jesenicka je velmi úzce spjata s výskytem zlata. Iniciátory kolonizačních aktivit byla dvě biskupství - na severu vratislavské a na jihu olomoucké. Tyto skutečnosti se plně projevily při osídlování Zlatohorska, které se pro svá bohatá naleziště zlata stalo na dlouhá léta předmětem sporů mezi moravskými a slezskými zeměpány. Majiteli Zlatohorska byli převážně opavská nebo olešnická knížata. Teprve od druhé poloviny 15. století se území natrvalo stává součástí vratislavského biskupství (dnešní Wroclaw).

Již v tomto prvém období zde hornictví dosáhlo značného rozmachu. Pravděpodobně ještě ve 13. století se přešlo od "rýží" a primitivního povrchového dobývání k hlubinnému dolování. Netěžilo se jen zlato, ale v údolí řeky Bělé od Adolfovic až po Mikulovice se zpracovávala v četných hamrech železná ruda. Jesenické železo se vyváželo nejen do Slezska, ale i do Anglie.
 

Rudní revír Starohoří (Altenberg)

V poměrně větší vzdálenosti od Zlatých Hor, na vrcholové partii Příčného vrchu, se nachází montanistická technická památka rudní revír Starohoří (Altenberg). Od města je vzdálen asi 7,5 km jihozápadním směrem. Vede tudy Zlatohorská naučná stezka i modře značená Via Czechia – Slezskem a dále místní červeně značená "městská" trasa. Rudní revír Starohoří zahrnuje ústí několika štol, propadliny, pinky a haldy na povrchu; chodby, dobývky v podzemí středověkých rudných dolů a technické zařízení. Již ve 13. a 14. století se zde těžilo hlavně zlato. V podzemí se nachází komplex komor, chodeb, dobývek, nadlomů, komínů atd., labyrint chodeb s různou velikostí a profilem dokládá různé stáří dolování v období 16. až 19. století. V komorách vysokých až 50 m jsou zachovány dřevěné povaly, žebříky, korýtka a jiné památky. Dobývky, které se nacházely pod úrovni dědičné štoly, byly odvodňovány pomocí vodotěžných strojů. V 17. století byl sestrojen unikátní vodotěžný stroj, k jehož pohonu byla přivedena voda kanálem z prostoru Rejvízu. Další kanály byly vybudovány na svahu Příčné hory k zachycení povrchové a srážkové vody. Ministerstvem kultury České republiky byl Starohorský revír v roce 1994 prohlášen kulturní památkou ČR. Veřejnosti nejsou štoly přístupné.


Štola Marie Pomocná

Štola Marie Pomocná (Maria Hilfe) upomíná na těžbu zlatonosných a měděných rud. Stará štola, ve které se těžily rudy (zlatonosné a měděné) již ve středověku, se stala zimovištěm netopýrů. Přebývá jich zde celkem devět druhů. Památkově chráněná hornická oblast zahrnuje šachty a komíny na povrchu a chodby, dobývky a kamenné povaly. Uvnitř dolu se nachází úzké dobývky, široké okolo 40 až 60 cm a vysoké i přes 10 m. Také tato důlní památka leží na Zlatohorské hornické naučné stezce. Nad dobývkami stojí významný poutní kostel Panny Marie Pomocné (Maria Hilf). Od Zlatých Hor je to sem asi 5 km. Štole není přístupná.
 

Měděná štola (štola Fanny)

Původně středověké důlní dílo se nachází pod Osikovým vrchem, asi 3 km od Zlatých Hor. V roce 1878 byla Měděná štola nazývána Fanny. Součástí štoly je i ústupková jáma Johann, která byla založena zřejmě ve středověku. Měděnou štolou i šachtou Johann byly těženy měděné rudy, především chalkopyrit. Některé fragmenty po dobývání rud v Měděné štole jsou k vidění v Městském muzeu ve Zlatých Horách. Také Měděná štola je pro veřejnost uzavřená.
 

Poštovní štola

Poštovní štola se nachází nedaleko silnice ze Zlatých Hor do Heřmanovic na úpatí Příčného vrchu, asi 9 km od Zlatých Hor. První zmínky o ní pocházejí z roku 1513, největší rozmach zažila po svém znovuobjevení v polovině 18. století. Horníci v ní dobývali stříbro, olovo, měď a pravděpodobně i zlato. Podzemí skrývá řadu pozůstatků hornické činnosti: dřevěné potrubí, zbytky důlního čerpadla či například korýtka na odvádění důlní vody. Nejpozoruhodnějším prvkem v podzemí je modrá „alofánová“ výzdoba, ovšem ohromující je i křišťálově průzračné jezírko, které vznikalo po desítky let odkapáním vody ze stropu. Poštovní štola je otevřena v letní sezóně.
 

Bývalá štola Edel

Bývalá štola železorudného dolu ve Zlatých Horách byla přebudována na Sanatorium Edel a dnes se využívá k léčbě respiračních nemocí dětí i dospělých.
 

Bývalé Rudné doly (Starý závod)

V polovině 20. století probíhal průzkum místních ložisek, po kterém bylo rozhodnuto o vybudování závodu na těžbu a zpracování metalických rud. Těžba a úprava rud barevných kovů byly v areálu Starého závodu byly zahájeny v roce 1966. Tehdy byly společně s otvírkou dolu dokončeny povrchové těžební a úpravárenské technologie o kapacitě 260 kt těžených a zpracovávaných rud. V roce 1984 pak byla dokončena výstavba objektů „nového závodu“ umožňující rozšíření těžby na 310 kt. Těžba probíhala až do 90. let, kdy byl provoz ukončen. Areál je kompletně likvidován a rekultivován.
 

Rudné doly Sarkander, Barbora a Josef

Rudné doly Sarkander, Barbora a Josef se nachází na jihovýchodním svahu Hornických skal, pod úpatím Příčného vrchu. Jde o komplex původně středověkých dolů, o čemž svědčí ručně sekaný komín (nad Barborkou) a způsob otevření ložiska úklonnou šachtou (Barborka). V 19. století se zde intenzivně těžil pyrit a chalkopyrit na výrobu kyseliny sírové. V horní štole Sarkander je zachován poval s ručním rumpálem a dřevěná korýtka na odvádění vody. Horní štola Sarkander je se spodní štolou Barborou spojena 40 m dlouhým komínem. Podzemí není přístupné, při sanaci byly ústí štol zasypány odvalovým materiálem.
 

Propadlina Žebračka

V ložisku Žebračka byly těženy vtroušené rudy metodou komorováním na ploše asi 300 krát 200 metrů. V novodobé historii byla součástí rudného revíru Zlaté Hory – jih, kde se těžily monometalcké rudy mezi lety 1961 až 1968. Poddolovaný terén bývalé štoly Žebračka se dne 3. dubna 1985 propadl a vznikla ohromná propadlina o rozměrech 95 krát 55 metrů a hloubce 40 metrů. Žebračka se nachází již v katastru obce Heřmanovice.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.

Aktuality

Vernisáž absolventské výstavy žáků II. stupně ZUŠ Jeseník

Zahájení výstavy děl absolventů II. stupně ZUŠ proběhne za doprovodu příčné flétny Jany Svobodové ze třídy Veroniky Kroupové. Vstup volný.
Jeseník, Olomoucký kraj

27. Divadelní žatva

Tradiční lokální přehlídka amatérského divadla letos oslaví svůj 27. ročník. V kalendáři si poznačte...11.-12. dubna 2025 se koná Divadelní žatva!
Jeseník, Olomoucký kraj

Příběhy současné migrace – Autorské čtení knihy Do hranice čisto

Autorské čtení o lidech na útěku, o pouti z Blízkého východu do Evropy, o strastech života v ilegalitě.
Jeseník, Olomoucký kraj

Bosýma nohama po louce – Básnické čtení Otakara Ševčíka

Poslední dubnový pátek se těm, kdo mají rádi kvalitní poezii, představí v rámci pořadu Za oponou jesenický básník Otakar Ševčík.
Jeseník, Olomoucký kraj

Petr Spálený & Apollo Band

Zveme vás na koncert legendárního zpěváka s nezaměnitelným hlasem a nestárnoucími hity, který zavítá do Jeseníku.
Jeseník, Olomoucký kraj

Na poslední chvíli

Agentura Harlekýn uvádí v české premiéře (27. 7. 2020) volné pokračování úspěšné komedie „Jeden a jedna jsou tři“ slavného britského autora Raye Cooneyho, přezdívaného „mistr frašky“ (např. „Prachy? Prachy!“, „Rodina je základ státu“ aj.).
Jeseník, Olomoucký kraj

Krasavci

Agentura VIP Art Company uvádí divadelní komedii, která Vás rozesměje až k slzám! 11 lékařů z 10 doporučuje – smích prodlužuje život!
Jeseník, Olomoucký kraj

Techtle Mechtle -Hostinec U Maruny

Přidáváme představení na největší českou travesti show Techtle Mechtle „Hostinec u Maruny“!
Jeseník, Olomoucký kraj

Lurdská jeskyně na Rejvízu

Rejvízská Lurdská jeskyně se nachází v mohutném skalním pásu na úbočí Zámeckého pahorku nad Starým Rejvízem, kde je v jednom z výklenků umístěn obraz Panny Marie s malým oltářním stolem. Místo zmizelo po druhé světové válce, nyní se jej podařilo znovu obnovit.
Zlaté Hory, Olomoucký kraj

Lyžařské muzeum na Rejvízu u chaty Férovka

Expozice lyžování pana Květoslava Žalčíka na Rejvízu nabízí pohled na vývoj lyžařského sportu a připomíná české legendy. Najdete jí u chaty Férovka na okraji obce.
Zlaté Hory, Olomoucký kraj

Hrad Koberštejn nad údolím Černé Opavy

Zřícenina gotického strážního hradu Koberštejna se nachází nedaleko Zámeckého vrchu (934 m.n.m.) nad údolím Černé Opavy. Hrad byl založen ve 13. století na ochranu území vratislavského biskupství a zlatých dolů.
Zlaté Hory, Olomoucký kraj

Skiareál Dolní Údolí – U Pekina ve Zlatých Horách

Skiareál U Pekina se nachází v krásném prostředí Jeseníků ve Zlatých Horách – Dolní Údolí přimo u wellness penzionu Hotýlek U Pekina. Je ideálním místem pro strávení rodinné dovolené na lyžích nebo pro pořádání lyžařských výcvikových kurzů.
Zlaté Hory, Olomoucký kraj

Odpočívadlo U Hříbku nad Zlatými Horami

Vydáte-li se po silnici z Rejvízu u Jeseníku směrem k hranicím s Polskem a k městu Zlaté hory, potkáte u odbočky na Ondřejovice v ostré zatáčce nenápadné odpočívadlo. Místo, odkud je možné pohlédnout směrem na Horní Údolí, poskytuje pěkný výhled a zajímavou historii.
Zlaté Hory, Olomoucký kraj

Hrad Edelštejn – kdysi nejmohutnější pevnost na Jesenicku

Z kdysi nejmohutnější a nejvýstavnější středověké pevnosti na Jesenicku do dnešních dnů mnoho nezbylo. Poslední zarostlé zbytky Edelštejna se nacházejí na protáhlém výběžku Příčného vrchu u Zlatých Hor (697 m n.m.). Jméno hradu souvisí s těžbou vzácných kovů v okolí.
Zlaté Hory, Olomoucký kraj

Ekologická farma Bovine – odpočinek mezi zvířaty

Ekologická farma Bovine, která hospodaří v nádherné a drsné krajině Hrubého Jeseníku, je ideálním místem pro všechny milovníky zvířat i skvělým výchozím místem pro výlety do okolí.
Heřmanovice, Moravskoslezský kraj

Eko farma Orlí vrch Rejvíz

Chata Orlí vrch je zároveň farmou hospodařící v drsné, ale nádherné krajině Hrubého Jeseníku, na náhorní rovině osady Rejvíz v 772 m n. m. Dopřát si zde můžete zážitek z pobytu mezi zvířaty či gurmánské potěšení z domácí kuchyně.
Zlaté Hory, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotýlek U Pekina – penzion Jeseníky

Penzion Jeseníky vám nabízí velmi pěkné stylové ubytování v rekonstruovaném interiéru venkovské hospůdky. Penzion byl postaven již na konci 18. století a nachází se v Jeseníkách v oblasti Dolního Údolí ve Zlatých Horách, které je obklopeno horskými masivy s nejrozmanitějšími zajímavostmi.
Zlaté Hory, Olomoucký kraj

Restaurant a penzion V Gruntě

V překrásném údolí řeky Olešnice nedaleko Zlatých Hor uprostřed obce Dolní Údolí najdete Penzion V Gruntě, kde je hostům k dispozici stylová restaurace s krbem, nekuřácká jídelna s vyhlášenou domácí kuchyní, vyhřívaná vana, sauna finská, parní a infrasauna s ochlazovacím bazénem nebo sprchou.
Zlaté Hory, Olomoucký kraj

Horské apartmány Rejvíz

...kouzelné místo v srdci Jeseníků, které zažehne ve vašem srdci emoce. Příjemné apartmány s překrásnými výhledy se nacházejí v klidné části horské osady Rejvíz. Ideální poloha uprostřed přírody a turistických cílů umožňuje zažít jak dny plné aktivního odpočinku, tak i sladkého lenošení.
Zlaté Hory, Olomoucký kraj

Hotel Franz – kouzlo první republiky v Jeseníkách

Stylový prvorepublikový hotel se nachází v srdci Jeseníků na Rejvízu. Hotel uchvátí také stylovou restaurací a skvělou obsluhou. Okolní příroda jesenických hor bude pro vás balzámem pro duši.
Zlaté Hory, Olomoucký kraj

Penzion Rejvíz v Hrubém Jeseníku

Penzion Rejvíz stojí ve stejnojmenné osadě Rejvíz – nejvýše položené osadě (778 m n. m.) v Hrubém Jeseníku, obklopená hlubokými lesy, přírodní rezervací a mechovými jezírky. Tiché a klidné místo dává vynikající podmínky pro rekreaci dospělých i rodin s dětmi.
Zlaté Hory, Olomoucký kraj

Hotel Praděd Thamm

Hotel Praděd Thamm se naleznete v nedotčené přírodě divokých Jeseníků. Překrásná a liduprázdná příroda je ideálním místem pro odpočinek a nabízí celou řadu příležitostí pro aktivní i pasivní relax.
Zlaté Hory, Olomoucký kraj

Penzion Maya

Penzion na samotě v Jeseníkách je ideálním místem pro odpočinek a relaxaci.
Zlaté Hory, Olomoucký kraj

Chata Čertovy kameny

Turistická chata Čertovy kameny nabízí ubytování s kapacitou 38 lůžek ve dvoulůžkových, třílůžkových a čtyřlůžkových pokojích se sociálním zařízením, televizí a satelitem. Součástí chaty je i restaurace s možností venkovního sezení na dvou terasách.
Česká Ves, Olomoucký kraj