ÚvodAktualityOdhalte kouzlo tajných chodeb: tipy pro fajnšmekry, hubeňoury a blázny
Památky

Odhalte kouzlo tajných chodeb: tipy pro fajnšmekry, hubeňoury a blázny

Tajné chodby jsou nezbytnou rekvizitou romantických strašidelných příběhů, na rozdíl od upírů, vlkodlaků nebo bludiček ale skutečně existují. Pojďte s námi prozkoumat podzemí měst, kostelů a klášterů, hradní zdi a prastaré vinné sklepy!
Nechme stranou všetečnou úvahu, že chodby, jimiž procházejí skupiny turistů, jsou všelijaké, jen ne tajné. Někde do nich ale jen můžete na chviličku nahlédnout, jinde zase jsou přístupné jen občas anebo se do nich podívá jen někdo. Například kdo má velký zadek, ten bude mít ve Slavonicích a ve Znojmě smůlu.
 

Tak trochu tajná podzemí

podzemí slavoniceZ různých podzemních chodeb pod ulicemi a náměstími větších měst je nejtajemnější podzemí ve Slavonicích. Je hodně členité a prý doposud ne zcela zmapované, většina chodeb je 1,5 m vysoká a 40 až 60 cm široká, a také hodně mokrá. Nic pro klaustrofobiky, ale ani pro ty, kteří neradi chodí v předklonu anebo se do chodeb zkrátka nevejdou – i když na webových stránkách najdete ujištění, že chodby nejsou určené jen štíhlým návštěvníkům a informaci, že prozatímní rekord drží 215 cm vysoký odvážlivec se 130 kg živé váhy; podzemím se prý prosoukal v roce 2001.

znojemské podzemíPodobnou lahůdku už několik let nabízejí ve Znojemském podzemí; na rozdíl od běžných prohlídek na adrenalinových trasách budete procházet nízkými chodbami v předklonu, brodit se vodou a protahovat všelijakými úzkými místy. Abyste se ale náhodou v podzemí nezasekli, před samotnou prohlídkou vás pod dohledem průvodce čeká průchod zkušebním rámem. Kdo neproleze, má smůlu a tajné chodby pod Znojmem pro něj zůstanou tajné navždy. Pozor, na adrenalinových trasách je omezen vstup dětí a mladistvých!
 

Vzdušníky v klášteře Plasy

klášter PlasyNad technickým umem Jeana Baptisty Matheye, Jana Blažeje Santiniho a Kiliána Ignáce Dientzenhofera a promyšleností barokního inženýrství budete při prohlídce konventní budovy kláštera Plasích žasnout víckrát, ale nic vás nepřipraví na to, co uvidíte při prohlídkách vodního a vzdušného systému. Vedle základového roštu, který je trvale pod vodou a už po staletí nese celou stavbu, si prohlédnete vodní zrcadla se vzkazem budoucím pokolením „bez vody se stavba zřítí“ a také vzdušníkové chodby, spojené s důmyslným větracím systémem.

plasyAž vám průvodce nabídne možnost projít si část chodeb samostatně, neváhejte, je to luxusní zážitek – i když kvůli vodě a nerovnému povrchu se vám budou hodit opravdu dobré boty, nezbytná je baterka a přílba; tu zájemcům půjčí na místě. Chodby jsou přibližně 50 až 60 cm široké, místy se budete muset hodně přikrčit a kromě vody pod nohama čekají na trase schody; v předklonu se z nich leze opravdu špatně. Na prohlídky vodního systému je nezbytná rezervace, nepouštějí sem děti do 10 let.


Sklepní komplex vinařství Marek v Olbramovicích

Sklepy OlbramoviceHistorické vinné sklepy v Olbramovicích u Znojma představují unikátní sklepní komplex, který byl ručně vyhlouben v měkkých pískovcových sedimentech během mnoha generací a který nyní dosahuje délky téměř půl kilometru. Chodby těchto sklepů se nacházejí 7-8 metrů pod úrovní země a je v nich konstantní teplota a vlhkost. Podzemní prostory mají liniový charakter chodeb, který se navzájem protíná a kříží, má řadu odboček a výklenků a vytváří tak jedinečný labyrint chodeb, který téměř nemá na jižní Moravě obdoby.
 

Další tajné, objevené i neexistující chodby

  • Únikové chodby nemívaly jen hrady, ale také opevněné kostely, které sloužily lidem z okolí jako útočiště při ohrožení. Dokonalou ukázkou takového místa je hrazený kostel sv. Jana Křtitelejihomoravském Kurdějově, z něhož vedly rozvětvené podzemní chodby jednak do budovy tehdejší radnice, jednak směrem k faře. Část podzemních chodeb si projdete při prohlídce kostela.
  • Na zpřístupnění teprve čeká nově objevená gotická podzemní chodba z přelomu 15. a 16. století pod hlavním nádvořím hradu Karlštejn. Archeologové ji našli při stavebním průzkumu a jde o nejvýznamnější objev na Karlštejně od jeho přestavby na konci 19. století. Měří osm až deset metrů a zachovala se včetně kleneb.
  • Podobně jako v Karlštejně se dlouho spekulovalo o existenci tajné chodby v Olomouci, která měla vést z Klášterního Hradiska na Svatý Kopeček. Říkalo se, že je tak široká, že tam projede i koňský povoz, měla měřit přibližně 6,5 km a v jednom místě měla vést několik desítek metrů pod zemí. Ve skutečnosti neexistuje, ale kdysi se při výstavbě bastionové pevnosti Olomouc objevila v plánech. Když však francouzský inženýr Petr Filip Bechade de Rochepine vyčíslil její cenu i výši pravděpodobné roční údržby, nikdo se její stavbou už dál nezabýval.
  • Podobné legendy se vyprávějí i o Templářských sklepechČejkovicích; podzemí je přístupné, ale tajnou chodbu, která měla vést až na Slovensko, zatím nikdo neobjevil.
  • Tajné chodby mezi hradem Veveřím a kaplí Matky Boží u Brněnské přehrady také dlouho patřily do říše legend a přítrž jim měl učinit geotechnický průzkum pod vedením archeologa Zeno Čižmáře. Jenže tady se „něco“ objevilo: podzemní prostory, ať už umělé nebo přírodní, vedou od kaple k hradu v hloubce asi čtyř metrů.
Štola Svatého Mikuláše v Hoře Svaté Kateřiny – štola, kde hledali Jantarovou komnatu Památky

Štola Svatého Mikuláše v Hoře Svaté Kateřiny – štola, kde hledali Jantarovou komnatu

Mikulášská štola v obci Hora Svaté Kateřiny je největší a nejznámější štolou v oblasti české části Krušnohoří. Ve středověku se zde těžilo stříbro a měď. Celkově dosahují chodby hloubky až 157 m pod zem. V 90. letech tu hledači pokladů pátrali po Jantarové komnatě.

Hrad Trosky – symbol Českého ráje Památky

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto – věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Pekelné doly – největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře Příroda

Pekelné doly – největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře

V údolí Svitavky mezi obcemi Velenice a Svitava najdete největší pískovcové podzemí v Evropě. V současnosti se zde nachází speciální motorkářský klub, který nabízí odpočinek motorkářům i ostatním turistům. Motorky mohou vjet dovnitř!

Malovaný sklep v Šatově Gurmánská turistika

Malovaný sklep v Šatově

Vinný sklep vyzdobený plastickými malbami lidového umělce Maxmilliana Appeltauera je vyhloubený v pískovcovém svahu nad Šatovem. Víno se zde nikdy nevyrábělo ani neskladovalo. Pravděpodobně měl od počátku sloužit jako soukromá vinárna a místo k příjemnému posezení.

Klášter Teplá Památky

Klášter Teplá

Na řece Teplé, v Tepelské vrchovině na západě Čech, leží nedaleko Mariánských Lázní město a klášter Teplá. Prohlédnete si zde historické interiéry s rozsáhlou knihovnu, součástí expozice je kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století.

Podzemní chodby v Týně nad Vltavou Památky

Podzemní chodby v Týně nad Vltavou

V jihočeském Týně nad Vltavou se nacházejí středověké podzemní chodby, které se linou od městského zámečku, přes nádvoří až pod náměstí, kde bývala sklepení měšťanských domů.

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR Památky

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Znojemské podzemí je labyrint proplétajících se podzemních chodeb, místy až čtyřmi patry nad sebou, o celkovém rozsahu cca 25 km. Podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Do tajemna můžete nahlédnout na prohlídkové trase až s hororovým laděním.

Poznejte všechny zpřístupněné jeskyně v Česku

Poznejte všechny zpřístupněné jeskyně v Česku

V letním žáru či v podzimních plískanicích jsou jeskyně ideálním útočištěm. Každoročně je navštíví statisíce turistů různých cílových, zájmových a věkových skupin z domova i zahraničí. Jsou také často vyhledávaným objektem filmařů pro natáčení pohádek, dokumentárních pořadů apod. V současné době je u nás možné navštívit 14 jeskyní, které spadají do Správy jeskyní ČR. Některé jeskyně jsou otevřeny téměř celoročně, jiné se na zimní období zavírají. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do podzemí.

Kaple Matky Boží u hradu Veveří Památky

Kaple Matky Boží u hradu Veveří

Vznik kaple U Matky Boží známé také jako kostelík nanebevzetí Panny Marie se předpokládá v dobách okolo roku 1200, kdy v bezprostředním okolí stával zeměpanský dvorec a okolo kaple se rozkládala také středověká vesnice. Okolní osada utrpěla za husitských válek velké škody a následně zanikla.

Mělnické podzemí – historické podzemí s nejširší studnou Památky

Mělnické podzemí – historické podzemí s nejširší studnou

V Mělníku je možné podniknout prohlídku části podzemí a středověké studny ze 14. století, která je přístupná pouze 150 metrů dlouhou podzemní chodbou a je nejširší studnou v České republice.

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky Památky

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky

Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století raženy ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva, zásob potravin a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 12 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.

Podzemní labyrint Poštovní štola u Zlatých Hor Památky

Podzemní labyrint Poštovní štola u Zlatých Hor

Návštěvníci města Zlaté Hory mají jedinečnou příležitost nahlédnout do tajemného podzemního labyrintu, který v okolí města po staletí vznikal při dobývání vzácných kovů.

Muzeum koncentračního tábora podzemní letecké továrny Rabštejn Památky

Muzeum koncentračního tábora podzemní letecké továrny Rabštejn

Poté, co byl 3. 12. 1941 vydán Hitlerův výnos "O zefektivnění zbrojní výroby", stalo se Rabštejnské údolí předmětem zájmu fašistické válečné mašinerie.

Táborské středověké podzemí Památky

Táborské středověké podzemí

Rozsáhlé sklepy z 15. a 16. stol. byly vyhloubeny ve skalním podloží v hloubce až 16 metrů a jsou zajíma­vou technickou památkou pozdního středověku. Prohlídková trasa má délku přibližně 500 metrů a vznikla v roce 1947 propojením sklepů pod Žižkovým náměstím v Táboře.

Podzemí ve Slavonicích – adrenalin pro milovníky podzemí Památky

Podzemí ve Slavonicích – adrenalin pro milovníky podzemí

Slavonické podzemí je jednou z nejstarších částí města a pravděpodobně souvisí s gotickou zástavbou z 13. století. Podzemní kobky zasahují až pod náměstí, což napovídá tomu, že původní náměstí bylo menší, obestavěné většinou dřevěnými domy.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách Památky

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.

Městské podzemí v Telči Památky

Městské podzemí v Telči

Nejen pod většinou domů na náměstí Zachariáše z Hradce, ale také pod částí zámeckého areálu byste našli středověká sklepení. Jednotlivé, někde i dvouúrovňové sklepy, byly propojeny spletitými chodbami, jejichž zpřístupněná část je dlouhá 150 metrů. Je zde také interaktivní expozice o historii města.

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti Gurmánská turistika

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Historické vinné sklepy templářských rytířů ze 13. století – nabízíme prohlídky spojené s degustací dle individuální domluvy. Historie firmy Templářské sklepy Čejkovice je spojena s příchodem tajemného řádu templářských rytířů.

Prohlídková štola Lehnschafter v Mikulově u Teplic Památky

Prohlídková štola Lehnschafter v Mikulově u Teplic

Štola Lehnschafter je jedno z nejrozsálejších a nejstarších důlních děl ve starém rudném revíru v Mikulově u Teplic. Ve štole Lehnschafter se těžila stříbrná ruda již od 13. století a skončila zde kolem roku 1851. Důl má celkem 12 pater a je bezmála 250 metrů hluboký.

Historický sklepní komplex vinařství Marek v Olbramovicích Památky

Historický sklepní komplex vinařství Marek v Olbramovicích

Historické vinné sklepy v Olbramovicích u Znojma představují unikátní sklepní komplex, který byl ručně vyhlouben v měkkých pískovcových sedimentech během mnoha generací a který nyní dosahuje délky téměř půl kilometru.

Kasematy na Špilberku v Brně Památky

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.

Kostel Kurdějov – podzemní chodby opevněného kostela sv. Jana Křtitele Památky

Kostel Kurdějov – podzemní chodby opevněného kostela sv. Jana Křtitele

Krásným zážitkem, který by si žádný z milovníků historie neměl nechat uniknout, je návštěva podzemního systému opevněného kostela v Kurdějově. Osada je vzdálená 3 km severovýchodně od Hustopečí a rozprostírá se v hlubokém údolí končících výběžků Ždánické vrchoviny.

Prohlídka podzemí v Litomyšli – tajemství ukryté pod zámkem Památky

Prohlídka podzemí v Litomyšli – tajemství ukryté pod zámkem

Prohlídková trasa v podzemních chodbách pod areálem zámku je více než dobrodružná. Čekají vás podzemní odvodňovací chodby, plné tajemných zákoutí a zvuků.

Další aktuality

Andělská Hluboká vás příjemně naladí

Do osmého ročníku vstoupila 24. listopadu 2024 Andělská Hluboká. Opět se koná festival desítek kulturních, charitativních a církevních akcí pro malé i velké, bez kterého si advent a Vánoce Hlubočtí už ani nedokážou představit. Vánočně laděný program, který připravují místní spolky i profesionálové z kulturních organizací ve městě, zaplní všechny adventní víkendy, až do 22. prosince 2024. Uskuteční se na několika místech ve městě, především na hlavním pódiu na náměstí, ale i na zámku, v kostele anebo v zoo.
3. prosinec 2024 17:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Pohádková a filmová putování po jižních Čechách

Malebné rybníky a louky, hrady, zámky nebo tvrze, to všechno láká filmové štáby z domova i ze zahraničí do Jihočeského kraje. Pojďte se s námi na chvíli toulat místy, kde vznikaly poklady české kinematografie. Vydáme se třeba s Milošem Kopeckým na Červenou Lhotu za Petrem Vokem z Rožmberka anebo na výlet po stopách Homolkových. Babi jistě i vám ochotně ukáže, kde se jako mladá topila.
3. prosinec 2024 10:51
Zážitky, Jihočeský kraj

Adventní dny na zámku v Jindřichově Hradci navštíví i hradní pán Jindřicha IV. a jeho družina

Tradiční adventní a vánoční trhy se každoročně konají na Státním hradu a zámku v Jindřichově Hradci, letos 7. a 8. prosince 2024. V zámeckém Rondelu se bude tančit, v provozu bude Černá kuchyně. Nádvoří ožijí ukázkami různých řemesel a trhy s prodejem vánočního zboží. Současně probíhají vánoční trhy na náměstí Míru a řemeslné dílny v Domě gobelínů.
3. prosinec 2024 10:18
Kultura, Jihočeský kraj

Strakonice ožijí opět středověkým vánočním trhem pod Rumpálem

Od pátku 6. prosince do neděle 8. prosince 2024 se na strakonickém hradě uskuteční tradiční Adventní řemeslné trhy pod Rumpálem. Jako každý rok se hradní nádvoří zaplní řemeslníky a hudebníky ze širokého okolí. Chybět nebudou ani čerti s Mikulášem.
2. prosinec 2024 18:20
Památky, Jihočeský kraj

V zámeckém parku v Blatné se během adventních víkendů koná vánoční trh

I letos na nádvoří zámku Blatná bude konat tradiční vánoční trh. Těšit se můžete na vánoční svařák a punč, horkou čokoládu, ručně vyráběné šperky a vánoční ozdoby, farmářské výrobky a v neposlední řadě na kouzelnou atmosféru na blatenském zámku a parku!
2. prosinec 2024 18:13
Zážitky, Jihočeský kraj

Jihočeské památky lákají k návštěvě i v zimě

Na jihu Čech lákají památky k návštěvě nejen na zajímavé adventní akce, ale především na zimní prohlídkové trasy. Otevřeno zůstane po celou zimu například na zámku Hluboká, v Hradním muzeu v Českém Krumlově nebo na vimperském zámku.
1. prosinec 2024 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Orlík překlenul unikátní Schwarzenberský most – převeze vás přes něj vlak

Od roku 2022 vznikal nad Orlickou přehradou nový obloukový most pro železniční dopravu, který se podařilo otevřít 29. listopadu 2024. Nový most dostal své jméno po šlechtickém rodu Schwarzenberků, jelikož ten je s regionem výrazně spojený. Jeho železobetonový oblouk má rozpětí 156 metrů a je tak největší v Česku. Provoz na mostě přes vodní nádrž Orlík je povolen pro osobní i nákladní dopravu. Jezdit po něm budou moderní soupravy osobních vlaků a propojení mezi městy Tábor a Písek by mělo být výrazně rychlejší.
29. listopad 2024 11:00
Památky, Jihočeský kraj

Zažijte advent v Jindřichově Hradci: čekají na vás Krýzovy jesličky i andělé

Krásnou předvánoční nabídku pro návštěvníky přichystali v České Kanadě, přímo v centru starobylého Jindřichova Hradce. Hlavním tahákem jsou zrestaurované Krýzovy jesličky v Muzeu Jindřichohradecka, adventní program se však chystá také v Domě gobelínů anebo na jindřichohradeckém zámku.
28. listopad 2024 14:00
Kultura, Jihočeský kraj