Letní sporty

S kolem kolem Telče

Zajímavý cyklovýlet Vysočinou. Území Vysočiny spojuje úrodnou Moravu s krásným kopcovitým reliéfem Čech. Potkávají se zde vrcholy Žďárských vrchů a Železných hor s Národním parkem Podyjí.

Vydejte se z Telče po cyklotrase č. 16 přes Kostelní Myslovou (4 km), Zadní Vydří (1,8 km), kolem Židovského hřbitova (1,1 km), (možno zajet do Kostelního Vydří – 2,5 km) po cyklotrase č. 5124 přes Velký Pěčín (1,4 km), Černíč  (1,1 km), Strachoňovice (3 km), Dolní Vilímeč (2,5 km), Červený Hrádek (1,7 km), zde se dáte po silnici č. 407 do Nové Říše (2,5 km), odtud pak po cyklotrase č. 5125, přes Vystrčenovice (2,5 km), Zvolenovice (2,5 km) do Telče kolem rozhledny Oslednice (3,5 km).

Délka trasy:
27,6 km 

Zajímavosti na trase:

 • Náglův statek (do roku 1909 mlýn) je jedinečnou stavbou v klasicistním slohu, svým charakterem se blížící architektuře venkovského zámečku. Nachází se v obci Kostelní Myslová, která byla rodištěm a působištěm židovského malíře Františka Mořice Nágla. Statek bohužel není zrekonstruován a nedoporučujeme vstup do budov.
 • Náglova naučná stezka – vede kolem Náglova statku, vhodná pro pěší i pro jezdce na koni.
 • Kuželková dráha – venkovní dráha se nachází na návsi v obci Kostelní Myslová, kde také naleznete příjemné odpočívadlo s posezením a stojan s pitnou vodou.
 • Židovský hřbitov u Zadního Vydří – používaný do roku 1880, s asi 150 dochovanými náhrobky.
 • Shluky mravenišť u Zadního Vydří – obří mraveniště naleznete v lese při cestě z Myslůvky do Kostelního Vydří.
 • Klášter Karmelitánů a kostel P. Marie Karmelské – pozdně barokní poutní areál nad obcí Kostelní Vydří. Původní gotický kostel vznikl v roce 1310 a byl zničen požárem. V areálu kláštera je vydavatelství a prodejna literatury.
 • Tvrz v Černíči – pod hrází Černíčského rybníka se nachází rozsáhlý areál mlýna s mohutnou věží z lomového kamene – s největší pravděpodobností gotická vodní tvrz.
 • Stará planá hrušeň „Pastouška“ – tento více než 100 let starý ovocný strom naleznete v obci Dolní Vilímeč hned vedle kaple.
 • Kaple sv. Cyrila a Metoděje z roku 1728.
 • Premonstrátský klášter s kostelem sv. Petra a Pavla v Nové Říši byl založen v roce 1211. Klášterní a farní kostel sv. Petra a Pavla je barokní stavbou z konce 17. století, který je vyzdoben freskami. Skutečnými skvosty jsou dřevěná kazatelna a barokní varhany. Za zmínku stojí vzácná klášterní knihovna – přes 20.000 svazků s četnými rukopisy (nejstarší z 12. století).
 • KALVÁRIE – místo na kopci nad Novou Říší směrem na Zdeňkov nazývané též ”Na spravedlnosti”, dřívější popraviště. V roce 1863, u příležitosti tisíciletého výročí cyrilometodějské misie, zde byl postaven kříž a o deset let později, zásluhou městečka Nová Říše a zdejšího kláštera, křížová cesta. Z původních třinácti kaplí se jich dodnes zachovalo deset.
 • Brázdův mlýn – mohutný patrový objekt s erbem ve štítě, dalšími hospodářskými budovami a pilou se nachází asi 1 km od Nové Říše v směru do Telče. Ve svahu za mlýnem stojí kostel sv. Kříže z r. 1712. Nad mlýnem je Brázdův rybník, ve kterém se můžete vykoupat.
 • Rozhledna Oslednice (556,8 m) – na okraji Telče, vyhlídkový ochoz ve výšce 31,2 m, tel.567 213 325, přístupná je v letních měsících.

Provozovatel

Informační středisko Telč

Náměstí Zachariáše z Hradce 10
588 56 Telč
Tel.:
+420 567 112 407
Email:
info@telc-etc.cz
WWW:
www.telc.eu
GPS:
49,184260 15,452911
 
Region:
Kraj Vysočina
Oblast:
Javořičsko – Telčsko
Město:
Telč
Tipy na výlet:
Telč a okolí
 

Časová náročnost

5,0 hodin

 
 

Aktuality

Music Akademy Telč 2024

Oslavy 30. výročí akademie v Telči nabídnou rozšířený program a doprovodné oslavné akce. Přijeďte do Telče oslavit naše jubileum s námi!
Telč, Kraj Vysočina

Svatováclavské slavnosti v Telči 2024

Svatováclavské slavnosti se konají na náměstí Zachariáše z Hradce. Tradiční slavnost k ukončení letní sezóny.
Telč, Kraj Vysočina

Historické slavnosti v Telči

Tradiční Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna v Telči se konají ve dnech 16. – 17. srpna 2024.
Telč, Kraj Vysočina

Festival dobrovolnictví – Dort

Festival dobrovolnictví – DORT je jedinečná akce nejen svým programem, ale i rozsahem.
Telč, Kraj Vysočina

Z Itálie do Telče – po stopách kavalíra

Zachariáš s Kateřinou mají pro děti připravené úkoly, za jejich snahu či správnou odpověď jsou odměněny ze Zachariášovi pokladnice.
Telč, Kraj Vysočina

Z Itálie do Telče – po stopách kavalíra

Zachariáš s Kateřinou mají pro děti připravené úkoly, za jejich snahu či správnou odpověď jsou odměněny ze Zachariášovi pokladnice.
Telč, Kraj Vysočina

Z Itálie do Telče – po stopách kavalíra

Zachariáš s Kateřinou mají pro děti připravené úkoly, za jejich snahu či správnou odpověď jsou odměněny ze Zachariášovi pokladnice.
Telč, Kraj Vysočina

Balóny nad Telčí 2024

Posádky horkovzdušných balónů z celé České republiky se setkají v Telči při 28. ročníku akce. Balóny budou létat nad Telčí a dělat radost pilotům, posádkám, pasažérům, divákům, dětem, dospělým... prostě všem.
Telč, Kraj Vysočina

Vycházkové trasy městem Telč

Vydejte se poznávat Telč při některé z procházek městem. Určitě vás okouzlí krása památek přetrvávající staletí. Na výběr je 10 tematických procházek. Mapku a tištěného průvodce obdržíte v informačním centru Městského úřadu Telč.
Telč, Kraj Vysočina

Městské podzemí v Telči

Nejen pod většinou domů na náměstí Zachariáše z Hradce, ale také pod částí zámeckého areálu byste našli středověká sklepení. Jednotlivé, někde i dvouúrovňové sklepy, byly propojeny spletitými chodbami, jejichž zpřístupněná část je dlouhá 150 metrů. Je zde také interaktivní expozice o historii města.
Telč, Kraj Vysočina

Ulický rybník v Telči

Z jižní a západní strany historické centrum Telče obepíná Ulický rybník.
Telč, Kraj Vysočina

Štěpnický rybník v Telči

Rybníky obklopují historické centrum Telče. Ze severovýchodu je to Štěpnický rybník.
Telč, Kraj Vysočina

Radnice v Telči

Město Telč se jako jedno z nemnoha měst na Moravě mohlo chlubit už v 15. století tím, že mělo svou radnici. Nicméně dnešní podoba budovy je mladšího data. Původní budova vyletěla do povětří.
Telč, Kraj Vysočina

Kašna se sochou Siléna v Telči

Kamenná šestiboká tzv. horní kašna je situována ve východní části náměstí Zachariáše z Hradce v Telči na místě původní dřevěné kašny.
Telč, Kraj Vysočina

Kašna se sochou sv. Markéty v Telči

Uprostřed náměstí Zachariáše z Hradce v Telči se nachází renesanční kamenná šestiboká kašna, tzv. dolní. Je památkově chráněna.
Telč, Kraj Vysočina

Dolní brána v Telči

Z náměstí Zachariáše v Telči můžete vyjít Dolní bránou neboli malou bránou přes hráz Štěpnického rybníka.
Telč, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel U Černého orla v Telči

Hotel U Černého orla leží v historickém centru města a nabízí ubytování ve více než 30 pokojích v historické budově, jejíž historie sahá až do 16. století.
Telč, Kraj Vysočina

Penzion Chornitzerův dům v Telči

Chornitzerův dům z roku 1530 se nachází uprostřed náměstí Zachariáše z Hradce v Telči. Už při vstupu do penzionu z krásného náměstí ucítíte příjemnou atmosféru, která začíná u milé paní recepční a končí za domem u rybníka. Chornitzerův dům spadá do projektu Domy s duší.
Telč, Kraj Vysočina

Restaurace Amigo

Filozofií naší firmy je držet se daného italsko-mexického konceptu.
Telč, Kraj Vysočina

Švejk Restaurant v Telči

Švejk restaurant v Telči se nachází v historických prostorách provozních budov telčského zámku. Objekt byl vybudován Zachariášem z Hradce již v roce 1554. Po dlouhou dobu tyto prostory sloužily jako provozní sklady a sklepní místnosti.
Telč, Kraj Vysočina

Pension Kamenné slunce Telč

Penzion Kamenné slunce nabízí útulné ubytování v historickém domě přímo v ústí náměstí Zachariáše z Hradce. Citlivě zrekonstruované prostory, stylově zařízené pokoje, společenská místnost s krbem a kulečníkem a poloha domu se zahradou vytvářejí jedinečnou, nezpomenutelnou atmosféru.
Telč, Kraj Vysočina

Hotel U Hraběnky Telč

Hotel U Hraběnky, v těsné blízkosti centra města Telč, se nachází v budově z 18. století. Nabízí restauraci, 2 letní terasy a malé wellness centrum s vířivkou a saunou. Na historické náměstí je možné dojít příjemnou procházkou kolem rybníka nebo cestami zámeckého parku.
Telč, Kraj Vysočina

Panský pivovar a restaurace v Telči

S Hofmistrem, Holomkem, Nádeníkem a Klíčníkem se nově setkávají návštěvníci Panského dvora v Telči. Právě tak se jmenují čtyři druhy řemeslných piv, které uvařil místní sládek Marcel Hofman. První hosté zavítali do Panské restaurace a pivovaru 30. listopadu 2019.
Telč, Kraj Vysočina

Glamping – ubytovací posedy Panský dvůr Telč

Netradiční ubytovací posedy v blízkosti centra města Telče.
Telč, Kraj Vysočina