ÚvodCo chcete dělat?ZážitkyVycházkové trasy městem Telč
Zážitky

Vycházkové trasy městem Telč

Vydejte se poznávat Telč při některé z procházek městem. Určitě vás okouzlí krása památek přetrvávající staletí. Na výběr je 10 tematických procházek. Mapku a tištěného průvodce obdržíte v informačním centru Městského úřadu Telč.
Moravské Benátky“, „perla Vysočiny“, „jezerní růže“, „kamenná báseň“, všechny tyto příměry právem patří Telči – šestitisícovému městu ležícímu na pomezí Čech a Moravy, městu, které si vás zcela určitě podmaní svou krásou. Nejlépe ji poznáte na tematických okruzích městem i okolím.
 

Procházky městem

 

Vycházková trasa Město a historie:

Vycházková trasa historickým středem města, přibližná délka 2 kilometry. Trasa vás provede okolo věže sv. Ducha, k zámku, na náměstí Zachariáše z Hradce a podél krásných měšťanských domů, kašny i mariánského sloupu.
 

Vycházková trasa Město a voda:

Vycházková trasa okolo městských rybníkůŠtěpnického, Ulického a Staroměstského, přibližná délka výletu je 4 km. Na trase se dozvíte o městě Telči a jeho historii spjaté s vodou, zajímavosti o mlýně Na Romantice, o zdejším rybníkářství, kudy do se do Telče přivádí voda a další informace o životě ve vodě a kolem vody.
 

Vycházková trasa S Bílou paní po Telči a okolí:

Trasa určená především dětem seznamuje s pověstmi opředenými místy v Telči a okolí. Pro děti předškolního a mladšího školního věku jsou vydány omalovánky "Poznej a vymaluj telčské památky", pexeso (Památky a pověsti), leták s pověstmi sesoutěžní otázkou, pastelky.
 

Se Zachariášem z Hradce a Kateřinou z Valdštejna:

Procházka historickým centrem města se zvláštním zaměřením především na renesanční památky. Trasa se zastavuje u sgrafit na budově radnice, upozorňuje na štítky a atiky domů, poukazuje na nejkrásnější měšťanské domy, jejich historii a malebná podloubí. Zastavuje se u kašny, kostela sv. Ducha, jezuitské koleje, kostela sv. Jakuba i u zámku. Projekt je zaměřen na jedinečné představení města prostřednictvím historických osob, které jsou spojeny s jeho renesanční podobou.
 

Vítejte ve Starém Městě:

Procházka Starým městem začíná pod Horní bránou v ulici Na Dlážkách. Cesta lemovaná devíti sochami vede k staroměstském náměstíčku před portálem hřbitova, kde je umístěno sousoší Zvěstování s archandělem Gabrielem a Pannou Marií a sloup z roku 1673 s Immakulatou se svatozáří. Dále se pokračuje k božím mukám, ke kostelu Matky Boží, ke kapli sv. Rocha, k bývalému špitálu, parnímu mlýnu, židovskému hřbitovu a lesoparku Oslednice s rozhlednou.
 

Procházka na Staré Město:

Procházka vychází z náměstí Zachariáše z Hradce směrem na hráz Ulického rybníka. Za brankou hřbitova se ukrývá Kostel Matky Boží, jedna z nejstarších památek města. Na věži kostela je nejstarší telčský zvon, ulitý roku 1515 Janem z Mezříče. Na hřbitově v okolí kostela najdete četné staré náhrobní kameny už z 16. století. Ke hřbitovu přiléhá na jižní straně budova špitálu s dominující barokní špitální kaplí Ježíška s vížkou. V dolních Oslednicích cesta vede kolem rybníka. Zpět do Telče se vrátíte do ulice Maškova. V ohbí Svatoanenské ulice odbočíte vpravo ulicí Na Parkaně a dostanete se k městskému příkopu a okolo bývalé židovské synagogy se vrátíte na telčské náměstí.
 

Naučná stezka Lipky:

Naučná stezka v Lipkách je vstupní branou do jedné z nejcennějších částí přírody v okolí Telče. Tradice využívání této části města k aktivnímu odpočinku je překvapivě dlouhá. Začíná zálibami šlechty v lovu, střelbě a jízdě na koni, ke kterým se v období rekatolizace přidaly křesťanské poutě ke kapli sv. Karla Boromejského, kam vedla kolem rybníků Nadymáku a Roštejna křížová cesta. U cesty poblíž kaple najdete zbytky střelnice, z níž se zachovala kamenná stéla s otvory k upevňování střeleckých terčů.
 

Procházka kolem Štěpnického rybníka:

Na další kratší vycházku se vydáte z náměstí tentokrát Dolní bránou v blízkosti zámku. Hned za bránou sejdete pod zahrádkami podle Štěpnického rybníka (po jeho hladině se můžete projet na loďkách). Zahrádky tu vznikly po zrušení hradeb (1842), k nimž dosahovala voda rybníka. Hradby stávaly v místě dnešních teras v zahrádkách, či na konci dvorních zástaveb, v jejichž zdech je možno prvky hradeb ještě místy objevit. Se souhlasem vrchnosti si sousedé navozili zem a zúžili tak rybník o dobrých 10 i více metrů. Cesta vás vede pod hřbitov u sv. Anny a dále k citlivě umístěnému sídlišti "U Štěpnického rybníka".
 

Procházka ke kapli sv. Karla:

Procházka ke kapli sv. Karla nás vyvede mimo oblast města. Výchozím místem je zámecký park, do něhož se dostanete z Kyptova náměstí pod farním kostelem, nebo vraty vlevo za Dolní bránou. Projdete okolo zámeckého skleníku, vzrostlou lipovou alejí, myslivny a kolem Hadího jezírka přijdete ke kapli sv. Karla Boromejského. Ta stojí nad vlčí jámou, do které v roce 1662 spadl při lovu syn Františky Slavatové Jan Karel Jáchym. Na paměť jeho zachránění dala hraběnka roku 1663 postavit kapli.
 

Městský turistický okruh:

Turistická trasa měří cca 12 km a začíná na náměstí Zachariáše z Hradce. Dále vede Malou bránou na Lipky, dále k Hadímu jezírku a barokní kapli Karla Boromejského. Pak pokračuje k hrázi Ulického rybníka a ke kostelu Matky Boží i k židovskému hřbitovu. Vystoupat pak můžete na rozhlednu na Oslednicích a vrátit se do města ulicí Maškovou.

Provozovatel

Informační centrum Městského úřadu Telč

Náměstí Zachariáše z Hradce 10
588 56 Telč
Tel.:
+420 567 112 407
Email:
info@telc.eu
WWW:
https://www.telc....
GPS:
49,184260 15,452911
 
Region:
Kraj Vysočina
Oblast:
Javořičsko – Telčsko
Město:
Telč
Tipy na výlet:
Telč a okolí
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,5 hodiny

 
 

Aktuality

Svatováclavské slavnosti v Telči 2024

Svatováclavské slavnosti se konají na náměstí Zachariáše z Hradce. Tradiční slavnost k ukončení letní sezóny.
Telč, Kraj Vysočina

Historické slavnosti v Telči

Tradiční Historické slavnosti v Telči se konají ve dnech 16. – 17. srpna 2024.
Telč, Kraj Vysočina

Festival dobrovolnictví – Dort

Festival dobrovolnictví – DORT je jedinečná akce nejen svým programem, ale i rozsahem.
Telč, Kraj Vysočina

Z Itálie do Telče – po stopách kavalíra

Zachariáš s Kateřinou mají pro děti připravené úkoly, za jejich snahu či správnou odpověď jsou odměněny ze Zachariášovi pokladnice.
Telč, Kraj Vysočina

Z Itálie do Telče – po stopách kavalíra

Zachariáš s Kateřinou mají pro děti připravené úkoly, za jejich snahu či správnou odpověď jsou odměněny ze Zachariášovi pokladnice.
Telč, Kraj Vysočina

Z Itálie do Telče – po stopách kavalíra

Zachariáš s Kateřinou mají pro děti připravené úkoly, za jejich snahu či správnou odpověď jsou odměněny ze Zachariášovi pokladnice.
Telč, Kraj Vysočina

Balóny nad Telčí 2024

Posádky horkovzdušných balónů z celé České republiky se setkají v Telči při 28. ročníku akce. Balóny budou létat nad Telčí a dělat radost pilotům, posádkám, pasažérům, divákům, dětem, dospělým... prostě všem.
Telč, Kraj Vysočina

PodjaVínoHraní

PodjaVinoHraní pořádá folklórní soubor Podjavořičan Telč.
Telč, Kraj Vysočina

S kolem kolem Telče

Zajímavý cyklovýlet Vysočinou. Území Vysočiny spojuje úrodnou Moravu s krásným kopcovitým reliéfem Čech. Potkávají se zde vrcholy Žďárských vrchů a Železných hor s Národním parkem Podyjí.
Telč, Kraj Vysočina

Městské podzemí v Telči

Nejen pod většinou domů na náměstí Zachariáše z Hradce, ale také pod částí zámeckého areálu byste našli středověká sklepení. Jednotlivé, někde i dvouúrovňové sklepy, byly propojeny spletitými chodbami, jejichž zpřístupněná část je dlouhá 150 metrů. Je zde také interaktivní expozice o historii města.
Telč, Kraj Vysočina

Štěpnický rybník v Telči

Rybníky obklopují historické centrum Telče. Ze severovýchodu je to Štěpnický rybník.
Telč, Kraj Vysočina

Ulický rybník v Telči

Z jižní a západní strany historické centrum Telče obepíná Ulický rybník.
Telč, Kraj Vysočina

Radnice v Telči

Město Telč se jako jedno z nemnoha měst na Moravě mohlo chlubit už v 15. století tím, že mělo svou radnici. Nicméně dnešní podoba budovy je mladšího data. Původní budova vyletěla do povětří.
Telč, Kraj Vysočina

Kašna se sochou Siléna v Telči

Kamenná šestiboká tzv. horní kašna je situována ve východní části náměstí Zachariáše z Hradce v Telči na místě původní dřevěné kašny.
Telč, Kraj Vysočina

Kašna se sochou sv. Markéty v Telči

Uprostřed náměstí Zachariáše z Hradce v Telči se nachází renesanční kamenná šestiboká kašna, tzv. dolní. Je památkově chráněna.
Telč, Kraj Vysočina

Dolní brána v Telči

Z náměstí Zachariáše v Telči můžete vyjít Dolní bránou neboli malou bránou přes hráz Štěpnického rybníka.
Telč, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel U Černého orla v Telči

Hotel U Černého orla leží v historickém centru města a nabízí ubytování ve více než 30 pokojích v historické budově, jejíž historie sahá až do 16. století.
Telč, Kraj Vysočina

Penzion Chornitzerův dům v Telči

Chornitzerův dům z roku 1530 se nachází uprostřed náměstí Zachariáše z Hradce v Telči. Už při vstupu do penzionu z krásného náměstí ucítíte příjemnou atmosféru, která začíná u milé paní recepční a končí za domem u rybníka. Chornitzerův dům spadá do projektu Domy s duší.
Telč, Kraj Vysočina

Restaurace Amigo

Filozofií naší firmy je držet se daného italsko-mexického konceptu.
Telč, Kraj Vysočina

Švejk Restaurant v Telči

Švejk restaurant v Telči se nachází v historických prostorách provozních budov telčského zámku. Objekt byl vybudován Zachariášem z Hradce již v roce 1554. Po dlouhou dobu tyto prostory sloužily jako provozní sklady a sklepní místnosti.
Telč, Kraj Vysočina

Pension Kamenné slunce Telč

Penzion Kamenné slunce nabízí útulné ubytování v historickém domě přímo v ústí náměstí Zachariáše z Hradce. Citlivě zrekonstruované prostory, stylově zařízené pokoje, společenská místnost s krbem a kulečníkem a poloha domu se zahradou vytvářejí jedinečnou, nezpomenutelnou atmosféru.
Telč, Kraj Vysočina

Hotel U Hraběnky Telč

Hotel U Hraběnky, v těsné blízkosti centra města Telč, se nachází v budově z 18. století. Nabízí restauraci, 2 letní terasy a malé wellness centrum s vířivkou a saunou. Na historické náměstí je možné dojít příjemnou procházkou kolem rybníka nebo cestami zámeckého parku.
Telč, Kraj Vysočina

Panský pivovar a restaurace v Telči

S Hofmistrem, Holomkem, Nádeníkem a Klíčníkem se nově setkávají návštěvníci Panského dvora v Telči. Právě tak se jmenují čtyři druhy řemeslných piv, které uvařil místní sládek Marcel Hofman. První hosté zavítali do Panské restaurace a pivovaru 30. listopadu 2019.
Telč, Kraj Vysočina

Glamping – ubytovací posedy Panský dvůr Telč

Netradiční ubytovací posedy v blízkosti centra města Telče.
Telč, Kraj Vysočina