Úzké schody mezi Jetřichovicemi a Doubicí jsou jednou z nejzajímavějších partií Národního parku České Švýcarsko. Jedná se o úzké skalní průlezy (tzv. Myší díry, úzké místy na šířku ramen) a trhliny, které jsou zpřístupněny železnými žebříky.
Skalní průrva v dosahu
Lesní chaty Na Tokáni u Jetřichovic. V 19. století byla z iniciativy tehdejšího majitele českokamenického panství
knížete Ferdinanda Kinského zpřístupněna schodištěm. Původně byla nazývána Trpasličí roklí, lidově Úzké či Andělské schody.
Za zpřístupněním skalní průrvy v 19. století stál tehdejší majitel panství,
kníže Ferdinand Kinský. Zveleboval a zpřístupňoval krásnou zdejší krajinu a navázal tak na práci svých rodičů, Rudolfa a Vilemíny Kinských, kteří
otevřeli svá území turistům, budovali zde
stezky,
vyhlídky a zařízení, kde hladoví a žízniví turisté mohli doplnit energii.
Na jedné ze skal je
vytesán znak W, tzv. Kněžnina deska –
reliéf s korunkou. Jedná se o symbol
kněžny Vilemíny, která toto místo navštívila v roce 1849. Výstup po schůdcích a žebřících je poměrně náročný, ale nad Úzkými schody se nacházejí
skalní plošinky ze kterých jsou krásné výhledy na okolní skalní útvary zdejšího údolí. Výstup Úzkými schody vede po kamenných schůdcích a žebřících a je poměrně náročný.
Přečtěte si o Úzkých schodech, unikátních skalních průlezích v Národním parku České Švýcarsko, které zpřístupnil kníže Kinský.
Úzké schody mezi Jetřichovicemi a Doubicí jsou skalní průlezy a trhliny zpřístupněné železnými žebříky, nachází se v Národním parku České Švýcarsko.
V 19. století byly zpřístupněny knížetem Ferdinandem Kinským, který chtěl rozvíjet a zpřístupňovat krásnou zdejší krajinu.
Výstup po Úzkých schodech je poměrně náročný kvůli kamenným schůdcům a železným žebříkům.
Návštěvníci mohou obdivovat krásné výhledy na okolní skalní útvary a údolí z skalních plošinek nad schody.
Znak W, známý jako Kněžnina deska, je symbol kněžny Vilemíny, která místo navštívila v roce 1849.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.