Spaunova vila byla postavena v letech 1903–1904 v Rejštejně na Šumavsku. Vila se skládá ze dvou schodištěm oddělených částí a jejím autorem je vídeňský architekt Leopold Bauer. Vila je postavena v duchu vídeňské geometrické secese.
Vilu si nechal vystavět
Max von Spaun, majitel sklárny v Klášterském Mlýně. Zajímavostí je, že po jeho smrti mu náhrobek, který je dodnes k nalezení v horní části rejštejnského hřbitova, navrhl právě Leopold Bauer.
Omítka vily je osazena zlomky secesních irizovaných skel, zábradlí terasy oválnými tvarovkami, trojúhelníkový štít je násoben skleněnými trojúhelníkovými dlaždicemi. Dřevěné prvky byly prvotně natřeny na červeno, čímž se autor hlásil k původní
šumavské architektuře.
Interiér je plný dekorací – v hale
velkým krbem, koupelnou s bílými a modrými irizovanými dlaždicemi. Vyzdobená terasa krásnou mozaikou je dílem secesního malíře, grafika, loutkáře a hudebního skladatele Richarda Teschnera.
Odkryjte kouzlo Spaunovy vily v Rejštejně, jedinečné architektonické dílo vídeňské secese od Leopolda Bauera, postavené v letech 1903-1904.
Spaunova vila byla postavena v letech 1903-1904.
Spaunova vila se nachází v Rejštejně na Šumavsku.
Architektem Spaunovy vily je vídeňský architekt Leopold Bauer.
Spaunova vila je postavena v duchu vídeňské geometrické secese.
Vila byla postavena pro Maxe von Spauna, majitele sklárny v Klášterském Mlýně.
Na exteriéru vily lze vidět zlomky secesních irizovaných skel, zábradlí terasy s oválnými tvarovkami a trojúhelníkové skleněné dlaždice na štítu.
Interiér vily je plný dekorací, obsahuje například velký krb, koupelnu s bílými a modrými irizovanými dlaždicemi a vyzdobenou terasu s mozaikou od Richarda Teschnera.
Náhrobek Maxe von Spauna navrhl Leopold Bauer.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.