Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.
Dnešní objekt prošel několika proměnami – od vodní tvrze po renesanční zámek, později barokně upravený. Mezi stálé expozice muzea patří Historie a stavební vývoj zámku, Ateliér malířky Zdenky Braunerové, Salon ve stylu biedermeieru.
Součástí expozice je i vlastní presbytář bývalé kaple sv. Jošta z 80. let 14. století. Ke konci 70. let získalo muzeum areál Braunerova mlýna a po stavebních úpravách se sem přestěhovala celá administrativa muzea, včetně ředitelství, depozitářů a laboratoří.
Každé roční období zde najdete tématickou výstavu, pozorování zvířat, nebo folklórní akci. Na jaře je navíc Středočeské muzem ústředním bodem setkání historických vozidel. Součástí zámku je i kavárna a infocentrum, kde je pro vás připraven komplexní turistický servis.
Od roku 2014 jsou v Roztokách otevřeny dvě nové expozice – "Sídlo hospodářské a úřednické správy 18. století" v přízemí zámku, která představí zázemí Lichtenštejnů, kde uvidíte spíž, černou kuchyni, jídelnou, obytný prostor správce i vrchnostenskou kancelář, a v prvním patře "Letoviska přelomu 19. a 20. století", kde se dozvíte o životě a volném času nejen Pražanů na přelomu předminulého století. Expozice budou přístupné celoročně.
Z historie zámku
Koncem 13. nebo počátkem 14. století vznikla
na vltavském břehu tvrz. V kruhové hradbě stála
hranolová věž, jejíž základy jsou vyznačeny v dlažbě nádvoří. Na sklonku 14. století dali pražští měšťané, bratři Eberhard a Reinhard z Remeše, postavit na místě starší hradby
nový palác s kaplí, sevřený dvěma věžemi. Z kaple se dodnes dochoval arkýř.
Na přelomu 16. a 17. století nechali
rytíři Boryňové ze Lhoty přestavět tvrz na
renesanční zámek, který byl upraven v 18. století do dnešní podoby. Po celém obvodu nádvoří byly dobudovány
arkády, nad arkýř vztyčena vížka a vznikl dodnes zčásti zachovaný hospodářský dvůr se sladovnou, stodolou a stájemi v předzámčí. Od 19. století vyrůstal
anglický park se vzácnými a cizokrajnými stromy.
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Instituce byla oceněna v
Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2017 – II. místo v kategorii Muzejní počin roku 2017 – za projekt „Příběh jednoho pokladu“
2014 – III. místo v kategorii Muzejní počin roku 2014 – za projekt „Zámek Rekonstrukce a nové využití zámku v Roztokách u Prahy“
2007 – III. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2007 – za publikaci „České & Moravské obalové sklo – Historie a současnost“
2005 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2005 – za rehabilitaci budovy ateliéru Zdenky Braunerové v Roztokách a její využití pro stálou expozici
Cestování bez bariér: Zámek Roztoky
Komentované a interaktivní prohlídky s haptickou prohlídkou exponátů ve všech prostorách zámku, zejména v zámecké kuchyni. V prostorách půdy je umístěno 5 3D modelů mapující stavební proměny zámkuí s popisky v Braillově písmu. Možnost prozkoumat zámek od sklepa po půdu, všechna patra jsou přístupná výtahem. Okolo zámku je volně přístupný park.
Stálé expozice zahrnují Historii a stavební vývoj zámku, Ateliér malířky Zdenky Braunerové a Salon ve stylu biedermeieru.
V muzeu se konají tématické výstavy, pozorování zvířat a folklórní akce. Na jaře je muzeum centrem setkání historických vozidel.
V roce 2014 byly otevřeny expozice Sídlo hospodářské a úřednické správy 18. století a Letoviska přelomu 19. a 20. století.
Muzeum nabízí komentované a interaktivní prohlídky s haptickou prohlídkou exponátů, 3D modely s popisky v Braillově písmu a všechna patra jsou přístupná výtahem.
Muzeum získalo ocenění za projekt Příběh jednoho pokladu, za rehabilitaci budovy ateliéru Zdenky Braunerové a za publikaci České Moravské obalové sklo.
V parku se nacházejí sochy a vzácné dřeviny, což nabízí možnost pro klidné procházky nebo pikniky.
Objekt muzea se vyvíjel od vodní tvrze, přes renesanční zámek a později byl barokně upraven.
Muzeum organizuje různé kulturní akce, dílny pro děti a dospělé, a nabízí pravidelné sezónní aktivity a výstavy.
V kavárně si mohou návštěvníci odpočinout a v infocentru získají komplexní turistické informace.
Po stavebních úpravách se do areálu Braunerova mlýna přestěhovala celá administrativa muzea, včetně ředitelství, depozitářů a laboratoří.