Na Pastýřské stěně v Děčíně vznikla první česká via ferrata v centru města. Tras zajištěných ocelovými lany a stupačkami je na skále celkem 16, mají převýšení 90 metrů a jsou dlouhé od 150 do 170 metrů.
Děčín je jediným městem v republice kde si můžete vylézt od břehu řeky na vrchol stěny zhruba 150 m dlouhou ferratu přímo v srdci města. Nástup na ferratu je z Labského nábřeží, u objektu bývalého skalního výtahu na Pastýřskou stěnu.
Obtížnost cest je značena písmeny od A do E, kdy A představuje nejlehčí cestu a E označuje nejnáročnější cesty, které jsou vhodné pouze pro zkušené horolezce. Děčínské trasy mají obtížnosti A/B až D+, a lezcům kromě netradičního zážitku otevřou nové výhledy na údolí Labe a děčínský zámek. Jedná se především o jednosměrné cesty, sestup je pak přes vyznačené okolní turistické stezky. Jedna z tras je obtížnější a technicky náročná, tu nejlehčí by mělo zvládnout dítě od 10 let. Lze si také domluvit zkušeného průvodce.
Naleznete zde také lanový most dlouhý dvanáct metrů, který vybudoval autor ferraty Karel Bělina ve výšce šedesáti metrů nad zemí. Spojuje dvě jednotlivé skalní stěny. Ten, kdo po něm prochází, má nádherný výhled na Děčín, zámek či řeku Labe.
Vstup na ferratu je pouze na vlastní nebezpečí a pouze pro zkušené osoby vybavené přilbou, horolezeckým úvazkem a ferratovým setem. Podle provozního řádu na skále smějí lézt nováčci a nezkušení jen v doprovodu instruktora. Platí zde však přísný zákaz vstupu za mokra!