Komplex několika desítek funkcionalistických vil byl jednou z evropských ukázkových kolonií moderního bydlení předválečné doby. Osada Baba je od roku 1993 městskou památkovou zónou.
Funkcionalistická vilová osada na Babě v
Praze 6 – Dejvicích vznikla během let 1932 – 1940 a
tvoří ji 33 domů. Tvůrcem celého projektu byl Svaz československého díla, který
vedl architekt Pavel Janák.Inspirací pro skupinu architektů byla výstava ve Stuttgartu v roce 1927. Architekt Mies van der Rohe a další významní architekti Evropy zde prezentovali vilovou kolonii Weissenhof – výstavbu skupiny vil v duchu zahradních měst. Zajímavá byla především
jednoduchost a účelnost jejich staveb i možnost průmyslové výroby jednotlivých prvků.
Domy jsou různého typu s jedním bytem či dvěma byty nebo vily s ateliérem. Jejich
řazení napodobuje šachovnici, je
horizontální v několika řadách, umístěných ve stoupajícím terénu nad sebou a přitom situovanými střídavě, aby druhé řadě nebránily v oslunění.
Domy byly na vysoké úrovni kromě složení, které se lišilo dům od domu, měly ústřední topení, teplou vodou, moderní elektrické osvětlení, všude dostatek vzduchu, přímého denního světla a slunce. Z úsporných důvodů se počítalo se zřízením družstevní prádelny a skupinového telefonu.
Velká pozornost byla věnována i zahradám. Jednotlivá výměra byla od 420 do 1520 m2.
Také
celkový vzhled byl dokonalý. Se vzorně upravenými vozovkami a chodníky s veřejným elektrickým osvětlením. Samostatně byla osvětlena i popisná a orientační čísla. Budování dosud obvyklých masivních plotů a zdí bylo omezeno a jejich funkci suplovaly vhodně zvolené křoviny tvořící živé ploty.
Mezi původními prvorepublikovými majiteli vil patřili především majetnější
obyvatele z vyšší střední vrstvy, především politici, právníci, lékaři, ale i umělci a samotní architekti.
Kolonie Baba sousedí s
přírodní památkou Dolní Šárka. Baba je prudce se svažující území nad
Vltavou, otevřené na jih, které bylo osídlené již v době bronzové. Později bylo využíváno jako pastviny, jako vinice a viniční usedlosti. Na kraji ostrohu stojí
zřícenina Baba.
Prozkoumejte Vilovou kolonii Baba v Praze, významný příklad funkcionalistické architektury a moderne navrženého bydlení z 30. let 20. století.
Osada Baba byla založena v letech 1932 - 1940.
Projekt Vilové kolonie Baba vedl architekt Pavel Janák.
V osadě Baba lze najít domy různého typu s jedním bytem, dvěma byty nebo vily s ateliérem.
Inspirací pro architekty byla výstava ve Stuttgartu v roce 1927 a výstavba vilové kolonie Weissenhof.
Domy v osadě Baba nabízejí ústřední topení, teplou vodu, moderní elektrické osvětlení a jsou dobře situovány pro dostatek světla a slunce.
Vilovou kolonii Baba tvoří 33 domů.
Původními majiteli vil byli především majetnější obyvatelé z vyšší střední vrstvy jako politici, právníci, lékaři a umělci.
Pro úsporu nákladů bylo zřízeno družstevní prádelna a skupinový telefon.
Venkovní prostranství je charakteristické vzorně upravenými vozovkami, chodníky a veřejným elektrickým osvětlením s omezením masivních plotů ve prospěch živých plotů.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.