Na návrší Baba na levém břehu řeky Vltavy se nachází zřícenina stejného jména. Dodnes není zcela jasné, zdali jde o zbytek kaple nebo budovy viničního lisu. Od zříceniny je pěkný výhled na Vltavu, Prahu 6 a okolí.
Název tohoto návrší na levém břehu řeky Vltavy je doložen písemnými prameny od 15. století. Archeologické nálezy ze 70. let 20. století potvrdily osídlení této lokality již v mladší době kamenné.
Na vrcholu skály se tyčí záhadná zřícenina budovy, která bývá pokládána za zbytek viničního lisu. Tamější vinice byla založena roku 1622 novoměstským měšťanem Jindřichem Žežulem, avšak vlastní lis spolu s letohrádkem dal v místě postavit po roce 1650 tehdejší majitel vinice Servác Engel z Engelflussu. Po něm se stal majitelem nemovitosti děkan metropolitní kapituly u sv. Víta Tomáš Jan Pešina z Čechorodu, který ji v roce 1673 koupil. Proto bývala v té době vinice označována jako Děkanka nebo Čechorodka.
Za válek o rakouské dědictví byl ve 40. letech 18. století letohrádek vypálen a pobořen. V roce 1748 koupila pozemky A. T. Lohnerová, která je připojila ke svému šáreckému hospodářskému dvorci. Až v roce 1858 byl pozůstatek budovy letohrádku při stavbě železnice z Prahy do Podmokel upraven péčí státní dráhy v romantickém duchu v půvabnou dnešní dominantu Prahy 6 na ostrohu nad řekou Vltavou.
Ke zřícenině Baba se nejsnázeji dostanete z ulice Nad Paťankou, která vás zavede až k samotné zřícenině. Dále je možné vydat se sem po červené turistické značce od kostelíku sv. Matěje, případně z Šáreckého údolí.
Na návrší Baba na levém břehu řeky Vltavy se nachází zřícenina stejného jména.
Název návrší Baba je doložen písemnými prameny od 15. století.
Není zcela jasné, zdali zřícenina Baba je zbytek kaple nebo budovy viničního lisu.
Archeologické nálezy z 70. let 20. století potvrdily osídlení této lokality již v mladší době kamenné.
Vinici na Babě založil roku 1622 novoměstský měšťan Jindřich Žežule.
Za válek o rakouské dědictví byl letohrádek v 40. letech 18. století vypálen a pobořen.
Po zničení letohrádku v roce 1748 koupila pozemky A. T. Lohnerová a připojila je ke svému šáreckému hospodářskému dvorci.
V roce 1858 byl pozůstatek budovy při stavbě železnice z Prahy do Podmokel upraven péčí státní dráhy v romantickém duchu v půvabnou dnešní dominantu Prahy 6.
Ke zřícenině Baba se dá nejsnáze dostat z ulice Nad Paťankou nebo po červené turistické značce od kostelíku sv. Matěje.
Od zříceniny je pěkný výhled na Vltavu, Prahu 6 a okolí.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.