Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "pregéř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.
Hlavním cílem nové expozice s podtitulem "Jedinečná mincovna českých králů" je vyprávět poutavý příběh dějin Vlašského dvora v Kutné Hoře. Původně byla centrální mincovna nazvaná podle italských odborníků Vlachů. Po mincovní reformě Václava II. v roce 1300 se ve Vlašském dvoře začaly razit pražské groše. Vlašský dvůr se stal svědkem mnoha významných událostí, včetně královských voleb. Počátkem 15. století se stal dočasným sídlem panovníka Václava IV., který zde nechal Vlašský dvůr přebudovat na dvoupatrový palác s kaplí.
Expozice s interaktivními prvky, které ocení nejen dětský návštěvník, ale i hravý dospělý je rozdělena na tři tematické okruhy: Záhada ztraceného stříbra, Královská mincovna a Královský palác s filmovými komnaty. V nově zpřístupněném sklepení se ukrývá Záhada ztraceného stříbra, kde si mohou návštěvníci vyzkoušet průchod důlní chodbičkou a také se seznámit s kutnohorskou pověstí na světelných panelech.
Královská mincovna ukrývá na 160 mincí ražených v kutnohorské mincovně. Unikátním exponátem je mincovní volant, obsahující fotografickou sbírku mincí od středověku až po současnost, se kterou si můžete doslova zatočit. Poslední místnost v expozici je plna interaktivních exponátů, na které si můžete sáhnout nebo je vyzkoušet. V závěru si dokonce odnést ručně vyražený pražský groš. Ukázán je zde nejen postup zhotovení a nakonec ražení slavného Kutnohorského groše, ale i možnosti jak jej ve středověku šlo utratit.
Ve Vlašském dvoře můžete také nahlédnout do prostor někdejšího královského paláce. Nenechte si ujít královskou kapli se zcela jedinečnou secesní výmalbou. Královksý palác je komentovaná prohlídka a středeční se odehrávají dokonce za doprovodu kostýmovaného průvodce. Navštívíte audienční síň, královskou kapli a na závěr vám průvodkyně ukáží nové filmové komnaty českých panovníků, vztahujících se ke Kutné Hoře.
Návštěvnické centrum Letem kutnohorským světem
V návštěvnickém centru a části s názvem Letem kutnohorským světem, může návštěvník na chvíli spočinout nebo zde načerpat další informace o Kutné Hoře či o místních památkách. Na chodbách byly umístěny dotykové obrazovky pro seznámení se s kutnohorskými osobnostmi a historií městské správy.
Na nádvoří najdete úvodní informace, ve virtuální šmitně.
V autentickém prostředí sklepních prostor se nachází také Muzeum kutnohorských pověstí, duchů a strašidel, kde můžete potkat ducha kněžny Libuše, vodnika na mlýně nebo se seznámit s Mnichem Antoněm případně dalšími pohádkovými postavami.