Hrad je oblíbeným turistickým cílem a místem konání nejrůznějších kulturních a společenských akcí. Nachází se v centru města Česká Lípa, u řeky Ploučnice v těsné blízkosti mezinárodní červené turistické trasy E10.
Vodní hrad Lipý byl založen ve 13. století, do současnosti se z něho dochovala pouze část hradní zdi. Nejznámějším držitelem hradu byl Jindřich z Lipé. Do poloviny 17. století na hradě sídlili Berkové z Dubé, kteří jej v 16. století přestavěli na renesanční zámek s dvoupatrovým palácem. Z původní stavby se dochovala jen zřícenina se zachovanými sklepy, částí hradního zdiva a 2 brány. V 19. století sloužil jako divadlo, zvonařská dílna a rafinerie cukru. V roce 1957 byl odstřelen hradní palác.
Prohlídkový okruh v prostorách východní brány s expozicí seznamuje návštěvníky s podobou hradu a životem na tomto sídle od 18. do 20. století. Z původního vybavení se zachovala jen dvoje kamna. V zrestaurovaných prostorách východní brány tak může návštěvník získat představu, jak vypadaly místnosti v 19. století, kdy je využíval ředitel cukrovaru, který v té době v areálu byl.
Pestré osudy sídla, které mimo jiné sloužilo jako divadlo, zvonařská dílna či cukrovar, připomíná expozice ve východním křídle, v interaktivním Centru textilního tisku si prohlédnete výstavu zaměřenou na potiskování textilu a některé z historických i moderních technik si můžete sami vyzkoušet.
Velké oblibě veřejnosti se těší již tradiční akce na hradě, jako jsou Pašijové hry nebo Slavnost ku poctě patronů města sv. Petra a Pavla.
Poznejte vodní hrad Lipý v České Lípě, prozkoumejte jeho historické pozadí, kulturní akce a interaktivní výstavy. Oblíbený cíl turistů.
Vodní hrad Lipý se nachází v centru města Česká Lípa, u řeky Ploučnice.
Hrad byl založen ve 13. století.
Z původního hradu se dochovala zřícenina, sklepy, část hradního zdiva a 2 brány.
V 19. století sloužil hrad jako divadlo, zvonařská dílna a rafinerie cukru.
Návštěvníci se dozví o podobě hradu a životě na hradě od 18. do 20. století a mohou vidět dvoje zachovalé kamna.
Na hradě se konají tradiční akce jako Pašijové hry nebo Slavnost ku poctě patronů města sv. Petra a Pavla.
Návštěvníci si mohou prohlédnout výstavu zaměřenou na potiskování textilu a vyzkoušet si historické i moderní techniky.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.