Vodní nádrž Rozkoš bývá někdy přezdívaná Východočeské moře. Účelem vodního díla je protipovodňová ochrana, rekreace, vodní sporty a chov ryb pro sportovní i komerční využití. Přehrada byla dostavěna roku 1969. Má rozlohu 800 hektarů a průměrnou hloubku 10 m.
Stavba byla zahájena v roce 1951, v roce 1952 byla zastavena, v roce 1964 opět zahájena a v roce 1972 byla přehrada dostavěna.
Přehrada byla vystavěna jako boční intervenční nádrž napájená přivaděčem dlouhým z
řeky Úpy pomocí vzdouvacího objektu jezu pro tento účel vybudovaného ve Zlíči v blízkosti
Babiččna údolí.
Hlavní
výtoková hráz je v koruně 412,5 metrů dlouhá a vede po ní 6 metrů široká asfaltová silnice, samotná koruna je 8,5 metrů široká. Zajímavé je, že přehrada nemá bezpečnostní přeliv.
Samotná nádrž je rozdělena tzv.
Rovenskou hrází do dvou částí, hráz je 1,7 kilometrů dlouhá a na západní straně u Spyty je opatřena 200metrovým betonovým přelivem.
Vodní nádrž Rozkoš slouží k
letní rekreaci, vodním sportům a rybolovu. Milovníci vodních sportů a zejména surfování si na Rozkoši rozhodně přijdou na své. Rozkoši rozhodně přijdou na své. Při silnici z České Skalice do Náchoda se rozkládá
Autokempink Rozkoš.
Vodní nádrž Rozkoš je ideálním místem pro milovníky vodních sportů, rybolov a celkovou rekreaci. Osmá největší přehrada v ČR.
Účelem vodního díla Rozkoš je protipovodňová ochrana, rekreace, vodní sporty a chov ryb pro sportovní i komerční využití.
Vodní nádrž Rozkoš má rozlohu 800 hektarů a průměrnou hloubku 10 metrů.
Vodní nádrž Rozkoš byla dostavěna v roce 1969.
Na vodní nádrži Rozkoš se můžete věnovat různým vodním sportům, včetně surfování.
Ano, vodní nádrž Rozkoš je také využívána pro rybolov.
Ne, zajímavostí přehrady Rozkoš je, že nemá bezpečnostní přeliv.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.