ÚvodCo chcete dělat?PřírodaZámecký park a obora Zásmuky
Příroda

Zámecký park a obora Zásmuky

Důležitou osobností Zásmuk poloviny 17. století byl nejvyšší purkrabí království českého, tedy zástupce samotného císaře v Čechách. Snažil se vytvořit z venkovského statku reprezentativní sídlo: přestavěl jej na zámek, v místech bývalého opevnění zřídil park a za parkem založil oboru.
Za Adolfa Vratislava ze Šternberka (nejvyšší purkrabí království českého) byl v 17. století upraven barokně zámek a v místech bývalého opevnění na jeho východní straně pak vznikl park s jezírkem a kašnou a nové hospodářské budovy s novou vstupní bránou. Ta byla opatřena mohutnou věží se vstupním portálem s rodovým znakem (malovaný znak Oldřicha Vratislava a jeho manželky Anny Lucie Slavatové z Chlumu v patře věže mezi okny byl zakryt omítkou při opravě věže v roce 2002). Zámeckou zahradu tvoří dnes nevelký park se starými lípami, duby a jírovci.
 
Zřejmě podle návrhu Giovanniho Battisty Alliprandiho byla v parku při východním průčelí zámku postavena grotta. Zásmucká zámecká grotta patří k největším a z hlediska rozsahu dochované výzdoby (relikty mušlových růžic) i k nejzachovalejším grottám u nás – jedná se o objekt zcela unikátní. Stojí v zámecké zahradě samostatně, odděleně od ostatních budov, poněkud stranou hlavní osy této na východ od vlastní budovy zámku ležící části zahrady.
 
V nejjižnější a jihozápadní části parku s grottou, ke které tehdy přiléhala i malá vodní nádrž, byla soustředěna výsadba dřevin, takže okolí grotty mělo snad až charakter dosti uzavřené tajné zahrady (giardino secreto). Naopak větší severní a jihovýchodní část zahrady byla otevřenější, nejspíš osázená především nižšími křovinami, travnatými plochami či záhony trvalek a letniček. Nelze vyloučit, že v dobách dřívějších se tu nacházela i formálněji řešená zahrada.
 

Zámecká obora v dobách minulých a dnes

Až severně od zámecké budovy na zámecký areál navazoval rozlehlejší park s užitkovou zahradou, sadem, oborou a dvěma rybníky. Ty jsou zde ostatně dodnes, cestu k nim lemují špalíry ovocných stromů, lesnaté porosty i louky, východní hranici obory tvoří zbytky kamenné zdi. Na mapě z roku 1841 jsou sad a obora navíc ještě odděleny od prostoru zámku dalšími budovami, zřejmě hospodářskými, dnes již neexistujícími. Před vstupem do zámku najdeme i udržovaný parčík, poblíž kostela určitě zaujme také mariánský sloup z roku 1700.
 
Zámecká obora je dnes obehnaná kamennou zdí se vstupní bránou, měřila původně 50 ha. V 18. století ji přeťala císařská silnice PrahaKutná Hora. Obě části dodnes spojuje pod silnicí tunel pro jeleny. Oborou protéká zásmucký potok Špandava, pramenící v Sobočicích. Na dolním toku Špandavy jsou dva rybníky, Horní a Dolní Oborák.
 
Dolní část obory se nazývala a sloužila jako Bažantnice, uprostřed na centrální louce se pásli jeleni. Celkem se zde chovalo 25 kusů jelení a dančí zvěře, kterou v době německé vnucené správy v letech 1942 – 1945 němečtí okupanti vystříleli. Po znárodnění roku 1948 přešla Bažantnice do majetku města, jehož fotbalový klub zde zbudoval hřiště s příslušenstvím. V roce 1992, kdy byl v restituci vrácen majetek rodině Šternbergů, ponechala majitelka Bažantnici i s hřištěm městu výměnou za jiné pozemky.

Aktuality

Svatomikulášská obchůzka v Kouřimi

Zveme vás na další z národopisných pořadů v Muzeu lidových staveb v Kouřimi.
Kouřim, Středočeský kraj

Masopust v kouřimském skanzenu 2025

Pestrobarevný průvod tradičních masek z Hlinecka doprovázený hudbou a tancem projde skanzenem třikrát za den. Mezi obchůzkami si dáte zabijačku, ochutnáte likéry z Kutnohorské palírny, drobotina si vyrobí laufrovský klobouk. Pak si zapráskáte bičem a poslechnete si, jak to o masopustu bývalo kdysi.
Kouřim, Středočeský kraj

Letnice v Kouřimi – zapomenutá lidová slavnost

Celodenní pořad Letnice v kouřimském skanzenu připomene dnes již zapomenuté lidové obyčeje – otvírání studánek a králenskou obchůzku. Nebude chybět hudba, tanec a lidové občerstvení.
Kouřim, Středočeský kraj

Léto na vsi ve skanzenu v Kouřimi

Národopisný pořad, tentokrát o všedním životě na venkově i o zbožnosti a lidových obyčejích v létě. Přijďte se 12. července 2025 podívat do dob minulých.
Kouřim, Středočeský kraj

Advent a Vánoce v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

V dávných tradicích tkví opravdové kouzlo vánoc! Připomeňte si tradice adventu, přijďte se do našeho skanzenu přenést do dob dávno minulých a seznámit se s tím, jaké obyčeje se na českém venkově udržovaly od začátku prosince do svátku Tří králů.
Kouřim, Středočeský kraj

Podzim na vsi v kouřimském skanzenu

Národopisný pořad, v Muzeu lidových staveb v Kouřimi, tentokrát o řemeslech, všedním životě na venkově i o zbožnosti a lidových obyčejích na podzim.
Kouřim, Středočeský kraj

Tajemství svatojánské noci ve skanzenu v Kouřimi

Jak prožívali období letního slunovratu naši předkové? Proč se pálil svatojánský oheň? Co dívkám prozradil pelyňkový věnec?
Kouřim, Středočeský kraj

Svatohavelské posvícení ve skanzenu v Kouřimi

Posvícení v historické podobě, se starodávným zvykem "stínání kohouta" (nebojte, nikomu nebude ublíženo!), vyprávěním o tancovačkách s hudbou a tancem, dílnami pro děti, písničkami z Polabí, vesnickým trhem, pečením...
Kouřim, Středočeský kraj

Zámek Zásmuky

Ranně barokní zámek pánů ze Šternberka byl postaven přestavbou původní středověké tvrze pánů ze Zásmuk. Za minulého režimu byl zámek těžce zdevastovaný armádou, v současné době probíhá rekonstrukce, zámek je běžně nepřístupný. Otevřený je park.
Zásmuky, Středočeský kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Zásmukách

Neorománský kostel z let 1900 – 1903 byl postaven podle návrhu c.k. stavebního rady J. Krcha s pozdně barokní kaplí z 18. století, která je pozůstatkem staršího kostela.
Zásmuky, Středočeský kraj

Františkánský klášter Zásmuky

Františkánský konvent u kostela sv. Františka Serafinského leží v nejvyšší, jihovýchodní části města Zásmuky. Patří k němu i rozlehlá zahrada. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Zásmuky, Středočeský kraj

Naučná stezka Zásmucká Bažantnice

Naučná stezka Zásmucká Bažantnice vás provede okružní trasou po bažantnici. Na pěti zastaveních s herními prvky se dozvíte informace o dvou starých dubech, které zde rostou a o dalších zajímavostech zdejší obory.
Zásmuky, Středočeský kraj

Vlčí důl u Zásmuk

Vlčí důl představuje lesnatý úsek Vavřineckého potoka od barokního mostu k toušické bažantnici. Po pravé straně rokle vede žlutá značka, cesta vlevo, těsně kolem potoka, je neznačená.
Zásmuky, Středočeský kraj

Muzeum železnice v Horních Chvatlinách – Zahradní železnice Zásmucka

Zahradní železnice v Horních Chvatlinách se rozkládá na pěti zahradách o celkové rozloze 4000 metrů čtverečních. Vláčky tu jezdí po kolejích o rozchodu 30 centimetrů a na trase jízdy jsou i mosty, návěstidla i tunel.
Dolní Chvatliny, Středočeský kraj

Mlýn Davídkov – kouzelný resort mezi Prahou a Kutnou Horou

Mlýn Davídkov leží v nádherné přírodě, a přitom necelou hodinu autem od Prahy. Areál mlýna sestává z několika budov a okolí, své ideální místo tu tak najde každá akce. Pořádají se zde svatby a firemní akce.
Barchovice, Středočeský kraj

Kamenný most v Toušicích

Na Vavřineckém potoce, jihovýchodně od vesnice Toušice, existoval v minulosti velký rybník, z něhož se dochovala hráz, jejíž součístí byl i pozoruhodný barokní kamenný most přes oba přepady. Půvabná stavba je zapsána na seznamu nemovitých kulturních památek.
Toušice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Ždánické vinice

Vinice nad obcí Ždánice je zajímavou lokalitou, která svou polohou, nacházející se v bezprostřední blízkosti Středočeské ovocné stezky rozšiřuje pěstovanými odrůdami vinné révy, už tak pestrou rozmanitost pěstovaných druhů ovoce v tomto regionu.
Kostelec nad Černými lesy, Středočeský kraj

Apartmány č.p. 9 – kouzelné ubytování v Kouřimi

Na náměstí v Kouřimi stojí jeden z historicky nejcennějších domů ve městě, s popisným čísle 9. Dnes zde naleznete pohodlné apartmány, kde se budete cítit jako doma.
Kouřim, Středočeský kraj

Ubytování na Farmě Bláto

Ubytování v historické sýpce.
Uhlířské Janovice, Středočeský kraj

Glamping na Farmě Bláto

Zažij venkov plný klidu. U nás zcela jistě zapomenete na starosti všedních dnů. Nabízíme ubytování v komfortně vybavených glampingových stanech v klidné části farmy s výhledem na pastvinu.
Uhlířské Janovice, Středočeský kraj

Hotel Chateau Kotěra – užijte si atmosféru z počátku 20. století

Hotel – restaurant Chateau Kotěra je lahůdkou pro všechny, kdo milují atmosféru z počátku 20. století. V zámku, postaveném a dekorovaném zakladatelem české moderní architektury Janem Kotěrou, je dnes luxusní hotel.
Ratboř, Středočeský kraj

Ovocné sady Bříství – zdravé ovoce z Polabí

Na Kolínsku, v úrodném Polabí, naleznete starobylé místo, kde se pěstuje ovoce a zelenina v souladu s přírodou. Rodina Žertů zde hospodaří již od 17. století a nabízí kvalitní produkty ze sortimentu ovoce, zelenina, mošty, med, marmelády, medovinu a v sezóně samosběr jahod.
Bříství, Středočeský kraj

Relaxačně-pobytový areál Sázavský ostrov

Nový relaxačně-pobytový areál Sázavský ostrov ve městě Sázava najdete v krásném přírodním prostředí Středního Posázaví. Hosté i návštěvníci ocení přímo v areálu nejen oblíbenou restauraci, množství sportovišť a atrakcí na volný čas, ale i další možnosti, jak strávit příjemný den či dovolenou.
Sázava, Středočeský kraj

Hotel Sázavský ostrov

Hotel Sázavský ostrov je součástí moderního a zároveň romantického rekreačního areálu na řece Sázavě. V areálu hotelu je vám k dispozici stylová restaurace Sázavská taverna, kde si můžete posedět u otevřeného ohniště.
Sázava, Středočeský kraj