ÚvodAktualityVýlety za památnými stromy: největší, nejstarší a nejpamátnější duby
Příroda

Výlety za památnými stromy: největší, nejstarší a nejpamátnější duby

  • 5. července 2021
Duby jsou původními druhy stromů České republiky. Na našem území máme několik stromů, které pamatují velmi dávné časy, rostou a žijí již téměř tisíc let. Pojďte se s nimi seznámit a udělat si výlet k těmto nádherným zeleným velikánům. V dnešních tipech vám představíme ty největší, nejstarší a nejpamátnější duby, které u nás doslova zakořenily a po mnoho generací se těší velké úctě.
dub letníDub je stálezelený nebo opadavý listnatý strom, už na první pohled silný a majestátní. Není divu, že je jedním z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších původních českých stromů. Dub byl odjakživa symbolem síly, dlouhověkosti a odolnosti, u našich předků se tento strom těšil velké úctě a byl spojován s nejvyšším božstvem. Celý rod dubu má asi 600 druhů, u nás jsou nejběžnější dub letní a dub zimní, v Česku je původních 7 druhů dubů.

Pamatujete si na pohádku Jana Wericha „Až opadá listí z dubu“? Tehdy sedlák Čupera převezl čerta a měl pravdu – dub nikdy úplně neopadá. Část listí sice spadne už na konci podzimu, aby se zabránilo velkému odpařování vody přes zimu. Poslední lístky shazuje ale až na jaře, když už raší listy nové.
 

Nejstarší a nejmohutnější duby

dub perucNejstarší mezi českými duby je Oldřichův dub v Peruci. Jedná se o dub letní, jehož stáří je odhadováno na přibližně 1000 let. Vysoký je 31 metrů a po obvodu měří 760 centimetrů. Dub je také zapsán na seznamu nejvýznamnějších stromů UNESCO. Zmiňuje se o něm už Dalimilova kronika v souvislosti se setkáním knížete Oldřicha a pradleny Boženy. Dutina stromu byla silně poškozena požárem založeným vandaly. Strom přežil díky laskavé péči lidí, kteří ho pravidelně ošetřují, se mu daří celkem dobře a vypadá to, že s námi ještě několik staletí zůstane.
 
žižkův dub náměšťŽižkův dub v Náměšti nad Oslavou je považován za největší a pravděpodobně i nejstarší žijící dub na Moravě. Velkou zajímavostí je to, že na rozdíl od většiny ostatních nebyl vysazen, ale jedná se o pozůstatek původních dubin, které pokrývaly zdejší krajinu. Obvod kmene měří 1 010 cm, což je nejvíc ze všech dubů v ČR. O dubu se vypravuje, že pod ním tábořil hejtman Žižka, když husitské vojsko dobývalo zdejší hrad. To má historické opodstatnění. Stromů, pod nimiž podle pověstí Žižka odpočíval, těch je několik desítek, ale jenom o tomhle se vypravuje, že k němu slavný vojevůdce přivázal koně!

Svatováclavský dubJedním z nejstarších stromů u nás je také Svatováclavský dub (také známý jako dub svatého Václava nebo Tisíciletý dub). Nachází se ve městě Stochov nedaleko Kladna. Právě zde se měl roku 903 narodit svatý Václav. Jeho babička svatá Ludmila zasadila v místech jeho narození dub, který ve městě roste dodnes. Proutek prý zalévala vodou, v níž chůvy českého knížete koupaly. Na svůj opravdu požehnaný věk (kolem 1000 let) se dub těší vcelku dobrému zdraví.
 
listy dubuPetrohradský dub (také známý jako Selský dub nebo dub Petra Bezruče) u Jesenice na Rakovnicku je jeden z našich nejstarších památných stromů – dubů. Na čelní příčky se staví i díky svému obvodu 850 cm, který z našich památných dubů překonává jen Žižkův dub v Náměšti. Strom roste u obce Petrohrad na kraji háje Petra Bezruče, místní přírodní památky. Výška stromu je 28 m a stáří se odhaduje na 900 let. Patří také mezi nejlépe zachované, dostává se mu pravidelného ošetření. Je pravděpodobné, že strom je pozůstatkem původního lesa a nyní součástí zámeckého parku, jenž se rozkládá kolem petrohradského zámku. V kraji se tradovala pověst, že při selské rebelii v roce 1680 se pod dubem scházeli rychtáři z devatenácti vzbouřených vesnic panství a po prohrané při prorokovali, že nespravedlnost potrvá dokud se dub bude zelenat.


Dub Emy Destinové

dubEma Destinnová žila několik let v zámku ve Stráži nad Nežárkou, milovala místní krajinu a přírodu. Mezi její velké koníčky patřilo rybaření a oblíbeným místem se jí stal břeh Nové řeky nedaleko Leštiny. Na své místo vyrážela vášnivá rybářka často již po čtvrté hodině ráno a vracela se až za noci. Svědkem jejích nočních výletů je monumentální památný dub nesoucí jméno slavné pěvkyně. Je zde rovněž informační tabule se zajímavými podorbnosti o jejím životě. Obvod mohutného dubu činí 593 cm.


Strom svatebčanů v Terezině údolí

Strom svatebčanů v Terezině údolíOd roku 1989 je památný dub letní v Terezině údolí pod státní ochranou. Roste na hranici lesa a květnaté louky. Podle většiny dostupných zdrojů je strom více než 500 let starý. Vysoký je 25 m, obvod kmene měří cca 7 m. Dub je častým cílem návštěv turistů i svatebčanů, kteří pod ním polibky zpevňují své svatební sliby.
 

Dub ochránce ve Višňové

Dub ochránceV roce 2010 postihla Višňovou u Frýdlantu katastrofální povodeň. Řeka Smědá se vylila z břehů a nejvíce udeřila v části obce zvané Víska. Pod vodou zde bylo 42 domů z celkových 65. Voda s sebou vzala auta, stromy a další materiál. Proti naplaveninám se však postavil mohutný dub, který zde již dlouho roste. I když utrpěl četná zranění, odolal a nespadl. Mnoho hrázděných domů v jeho blízkosti mu vděčí za to, že ještě stojí, protože ne všechny domy měly takové štěstí. Strom zachránil život také manželskému páru se psem.
Dub svatého Václava ve Stochově Příroda

Dub svatého Václava ve Stochově

Stochov je město rozkládající se nedaleko Nového Strašecí. Podle pověsti se zde roku 903 narodil Svatý Václav. Jeho babička Svatá Ludmila zasadila v místech jeho narození dub, který ve městě roste dodnes a patří k nejstarším stromům v České republice.

Dub sedmi bratří u Karlštejna Příroda

Dub sedmi bratří u Karlštejna

17 metrů vysoký strom s obvodem kmene téměř 500 cm a asi 350 let starý roste 1 kilometr severně od Karlštejna. A minout ho nemůžete, protože stojí u rozcestníku pěších turistických stezek.

 Národní přírodní památka Hodonínská Dúbrava Příroda

Národní přírodní památka Hodonínská Dúbrava

V území mezi Hodonínem, Dubňany a Mutěnicemi leží les nazývaný Hodonínská Dúbrava. V roce 2014 byla v jeho nejcennější části na ploše velikosti 683,18 ha vyhlášena národní přírodní památka.

Žižkův dub v Podhradí Příroda

Žižkův dub v Podhradí

Dub je nazýván Žižkův na základě dvou výprav husitů, které dobývaly hrad Lichnice. Žádné z výprav se však sám Žižka neúčastnil. Dub údajně stál u původní brány hradu, kde jej při stavbě sídla okolo roku 1250 vysadili.

Strom svatebčanů v Terezině údolí Příroda

Strom svatebčanů v Terezině údolí

Statný dub vévodí loukám nad Lázničkami v Terezině údolí, které získalo svůj název po hraběnce Terezii Buquoyové. Strom je více než 500 let starý a jeho mohutný kmen obejme osm menších dětí.

Žižkův dub u Mnichovic Příroda

Žižkův dub u Mnichovic

Nejstarší pověsti o mohutném dubu nacházejícím se na konci obce Myšlín, která je dnes součástí Mnichovic, se datují již do 9. století, kdy kolem něj procházeli staří Slované na obětiště u Zvánovic.

Dub Emy Destinnové ve Stříbřeci Příroda

Dub Emy Destinnové ve Stříbřeci

Mohutný dub letní má obvod kmene rovných 593 cm a je do něj zasazen obrázek Emy Destinnové, která v těchto místech často rybařila. Stáří stromu se odhaduje na 350 let. Místo doplňuje malý pomník a informační tabule.

Obora Soutok u Břeclavi – největší obora v České republice Příroda

Obora Soutok u Břeclavi – největší obora v České republice

Je největší oborou v České republice, rozprostírající se severně od soutoku Moravy a Dyje, na území tzv. Dyjského trojúhelníku. Obora nabízí jedinečnou atmosféru lužního lesa, který je protkám vodními kanály, slepými rameny a tůněmi.

Panuškův dub u Kochánova Příroda

Panuškův dub u Kochánova

Strom tvoří významnou krajinnou dominantu a býval častým námětem obrazů akademického malíře Jaroslava Panušky, který v blízkém "srubu", jak svému domu říkal, žil od roku 1923. Zemřel v roce 1958 a je pohřben ve Světlé nad Sázavou.

Černická obora v Sudoměřicích u Bechyně Příroda

Černická obora v Sudoměřicích u Bechyně

Rozlehlou oboru nedaleko Bechyně založil v roce 1586 Petr Vok z Rožmberka. Sloužila zejména k chovu černé zvěře, daňků a jelenů. V roce 1880 byla v části obory zřízena jedna z nejstarších přírodních rezervací v Čechách.

Naučná stezka po varnsdorfských stromech Letní sporty

Naučná stezka po varnsdorfských stromech

Častými zastávkami výletníků jsou kromě klasických historických památek i památky přírodní. Mezi nimi vynikají památné stromy, ale i stromy, které svou krásou i mohutností upoutávají pozornost kolemjdoucích. Město Varnsdorf nabízí hned několik takovýchto stromů a novou naučnou stezku.

Oldřichův dub v Peruci Příroda

Oldřichův dub v Peruci

Oldřichův dub je strom, jehož stáří je odhadováno na přibližně 1000 let. Vysoký je 31 metrů a po obvodu měří 760 centimetrů. Dub je také zapsán na seznamu nejvýznamnějších stromů UNESCO. Zmiňuje se o něm už Dalimilova kronika v souvislosti se setkáním knížete Oldřicha a pradleny Boženy.

Petrohradský dub u Jesenice Příroda

Petrohradský dub u Jesenice

Petrohradský dub (také známý jako Selský dub nebo dub Petra Bezruče) u Jesenice na Rakovnicku je jeden z našich nejstarších památných stromů – dubů. Na čelní příčky se staví i díky svému devítimetrovému obvodu, který z našich památných dubů překonává jen ten Žižkův v Náměšti.

Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou Příroda

Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou

Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou je považován za největší a pravděpodobně i nejstarší žijící dub na Moravě. Velkou zajímavostí je to, že na rozdíl od většiny ostatních nebyl vysazen, ale jedná se o pozůstatek původních dubin, které pokrývaly zdejší krajinu.

Obora Obelisk u Lednice Příroda

Obora Obelisk u Lednice

Soukromá obora Obelisk leží nedaleko Lednice. Majitel se snaží pomocí starých dochovaných map ze 17. – 18. století přírodě v této oblasti alespoň částečně navrátit původní ráz tak, jak ji obhospodařovali Lichtenštejni v 19. století.

Hromův dub u Chomoutova na Olomoucku Příroda

Hromův dub u Chomoutova na Olomoucku

Památný strom Hromův dub (Dub letni) se nachází mezi obcemi Hlušovice a Chomoutov u Olomouce. Bohužel sem nevede žádná turistická trasa, ale pěšky nebo na horském kole se k tomuto památnému stromu dostanete po prašné polní cestě.

Žižkův dub v Borohrádku Příroda

Žižkův dub v Borohrádku

Dnes již neexistující dub rostl v lesích nedaleko Borohrádku. Dub prý pamatoval dávné časy, kdy okolím projížděli husité v čele s Janem Žižkou. V místě, kde památný strom stával lze dnes dohledat pozůstatky pařezu – dub zanikl při řádění bouře Kyrill v roce 2007.

Dub ochránce ve Višňové u Frýdlantu Příroda

Dub ochránce ve Višňové u Frýdlantu

V roce 2010 postihla Višňovou katastrofální povodeň. Řeka Smědá se vylila z břehů a nejvíce udeřila v části obce zvané Víska. Pod vodou zde bylo 42 domů z celkových 65. Voda s sebou vzala auta, stromy a další materiál. Proti naplaveninám se však postavil mohutný dub, který zde již dlouho roste.

Další aktuality

Užijte si letošní vánoční trhy v Jihlavě

Vánoční trhy s řemeslnými výrobky, jmelím, stromky, pamlsky a svařeným vínem najdou lidé během adventu na řadě míst Česka. V Jihlavě vánoční jarmark probíhá od 1. do 31. prosince 2024. Trhy na Masarykově náměstí budou všem návštěvníkům otevřeny od desáté do osmnácté hodiny a nabídnou bohatý program.
2. prosinec 2024 19:29
Kultura, Kraj Vysočina

Pivovarem roku se letos stal humpolecký Bernard, který získal čtyři další ocenění pro svá piva

Rodinný pivovar Bernard se stal pivovarem roku 2024. Titul získal od Sdružení přátel piva v soutěži vyhlašované pravidelně již od roku 1990. Pivovar také získal čtyři ocenění pro svá piva, z toho dvě první místa. Soutěž Pivovar roku, kterou pořádá Sdružení přátel piva, je jednou z nejstarších a nejprestižnějších u nás.
1. prosinec 2024 9:00
Gurmánská turistika, Kraj Vysočina

Památky na Vysočině zvou na prohlídku i v zimě

Řada památek se na zimní sezónu ukládá k dlouhému spánku a až do jara zavírá své brány. Je ale i spousta těch, které jsou otevřeny celoročně a pro návštěvníky si v tomto období připravily celou řadu akcí. Naplánujte si výlet na Vysočinu, kde na vás čekají hrady, zámky a další kulturní památky, které nezavírají ani v zimě. Projít se můžete i krásnou a rozmanitou přírodou tohoto kraje.
30. listopad 2024 9:44
Památky, Kraj Vysočina

Jedinečné prohlídky zimní zoo s průvodcem zažijete v jihlavské zoo

Jedinečná vánoční prohlídka jihlavské zoo s průvodcem spojená se zábavným programem pro rodiny s dětmi bude probíhat 30. listopadu, 27. a 28. prosince 2024. Zimní zoo má svoje kouzlo! Už v sobotu 30. listopadu 2024 na vás čeká v Zoo Jihlava začátek adventu a Putování za betlémskou hvězdou. Jako bonus mají všechny děti v tematických kostýmech vstup za symbolickou 1 Kč.
30. listopad 2024 9:10
Příroda, Kraj Vysočina

Na třebíčském zámku si prohlídnete betlémy z nejrůznějších materiálů

Muzeum Vysočiny Třebíč, které sídlí na třebíčském zámku, připravilo pro své návštěvníky tradiční výstavu betlémů nazvanou Třebíčské betlémy včera a dnes. Ta velkým i malým návštěvníkům nabízí pohled do současné betlemářské tvorby. Výstava trvá od 29. listopadu 2024 do 5. ledna 2025.
29. listopad 2024 6:13
Kultura, Kraj Vysočina

Rodinné klany: Lipští, komedianti, herci a režiséři z Vysočiny

Šest medvědů s cibulkou, Ať žijí duchové nebo Jáchyme, hoď ho do stroje: to je jen malá část filmů, na nichž spolupracovali bratři Lubomír a Oldřich Lipští. Narodili se v Pelhřimově, kde je připomíná malé muzeum, Síň Lipských. Po kom bratři zdědili své nadání a komediální talent? S Kudy z nudy se vydejte pátrat po historii rodinného klanu Lipských.
21. listopad 2024 8:40
Zážitky, Kraj Vysočina

Návštěvu v Zoo Jihlava si užijete v zimě i za tmy

Zoo Jihlava je otevřená každý den po celý rok, tedy i v zimě. Počátkem října pouze začaly platit zimní změny v otvírací době a vstupu do zoo. Nejvýraznější z nich je ta, že od začátku listopadu do konce února je otevřen pouze hlavní vstup do zoo! To znamená, že spodní pokladna – od města, nebo lesoparku Heulos, se na zimu uzavírá. Hlavní pokladna je otevřena v období od listopadu do března včetně, od 9:00 do 16:00 hodin. I po zavření hlavní pokladny v 16:00 hodin ale mohou návštěvníci v areálu zoo setrvat minimálně další dvě hodiny.
14. listopad 2024 8:00
Příroda, Kraj Vysočina

Jarní prázdniny 2025 – Kraj Vysočina

Kam na jarní prázdniny, když chcete udělat něco pro svou fyzičku? Týdenní volno je jako dělané pro zimní rodinnou dovolenou na Vysočině. Vyrazit na týden na čerstvý vzduch bude pro vás i vaše děti příjemná změna. Portál Kudy z nudy však přináší i tipy, co dělat, když počasí nebude přát, či když budete chtít relaxovat.
10. listopad 2024 17:00
Zážitky, Kraj Vysočina