Středověká tvrz známá již od roku 1045 se postupně změnila v sídlo renesanční a nakonec v barokní zámek. Půda zámku, ve kterém se dnes nachází škola a muzeum s infocentrem, se stala domovem pro velkou letní kolonii vrápence malého.
Na zámku se od roku 2012 nachází
Muzeum Lamberská stezka a infocentrum. K vidění jsou tu dvě stálé expozice zaměřené na zámek, rod Lamberků a jejich zdejší panství.
Expozice třetí,
„Flóra a fauna Pošumaví“, se věnuje místním přírodním krásám a seznámí návštěvníky podrobně i se zámeckými
obyvateli z řádu letounů. Sídlem mateřské kolonie vrápenců malých je vyhřátá půda. Zde se každoročně v létě zdržují
samice, které tu přivádějí na svět mláďata. V roce 2009 byl zámek vyhlášen v rámci soustavy chráněných území NATURA 2000 jako tzv. evropsky významná lokalita (EVL) pro tento druh. Návštěvníci se o zdejších okřídlených obyvatelích dozví více přímo z
výkladu průvodců a také si prohlídku mohou zpestřit s pomocí pracovních listů s netopýří tematikou, které obdrží na pokladně zámku.
Ponořte se do bohaté historie a přírodní diverzity zámku Žihobce, domova vzácné kolonie vrápence malého a místních expozic.
Zámek má středověký původ, známý již od roku 1045, který se postupně proměnil z tvrze v renesanční a nakonec barokní sídlo.
Na zámku se nachází Muzeum Lamberská stezka a dva stálé expozice zaměřené na zámek a rod Lamberků.
Expozice Flóra a fauna Pošumaví představuje místní přírodní krásy a zámecké obyvatele z řádu letounů, zejména vrápence malého.
Vrápenec malý je druh netopýra, který má na zámku v Žihobcích svou mateřskou kolonii na půdě.
Návštěvníci mohou získat informace o netopýrech z průvodcovských výkladů a pracovních listů s netopýří tematikou.
Zámek byl vyhlášen evropsky významnou lokalitou v rámci soustavy chráněných území NATURA 2000 kvůli kolonii vrápence malého.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.