ÚvodCo chcete dělat?Letní sportyNaučná stezka u Bukovníku – procházka místy bojů třicetileté války
Zdroj foto: Český rozhlas Plzeň
Letní sporty

Naučná stezka u Bukovníku – procházka místy bojů třicetileté války

Naučná stezka u Bukovníku připomíná historické bitvy v Pošumaví v době třicetileté války. Je dlouhá 1,026 km a vede z Bukovníku na legendami opředený vrch Bitovín, kde se v minulosti odehrála krvavá bitva třicetileté války.
V okolí Bukovníku na Klatovsku se odehrála bitva třicetileté války. Již samo jméno blízkého vrchu Bitovín (694 m) je údajně odvozeno od vítězné bitvy. Turistu zde zaujme i překrásný výhled do kraje. Bitva se odehrála na sklonku třicetileté války v roce 1648 a ještě dlouho poté zde zemědělci na polích nacházeli podkovy, ostruhy, části zbraní, mince různých měn, ale především lidské kosti.

Krajem tehdy táhla armáda švédského generála Königsmarka, císařským katolickým vojákům se ji však podařilo, za cenu mnoha životů, zastavit. Bojiště by bylo možné vymezit pomyslným trojúhelníkem, jehož strany tvoří spojnice mezi obcemi Soběšice – Bukovník – Mačice. Podle pověstí musela být bitva velmi krutá, s velkým množstvím zraněných a padlých vojáků. Potok, který pod kopcem protéká, byl prý tehdy rudě zbarvený od krve.
 

Procházka místy bojů třicetileté války

V roce 2021 vznikla v obci naučná stezka s názvem „Procházka místy bojů třicetileté války“. Po kilometrové trase naučné stezky uvidí návštěvníci čtyři cedule, na kterých jsou obrázky a texty, které přibližují atmosféru třicetileté války. Na jednom ze zastavení naučné stezky se nacházejí tři švédské mohyly. Jsou to až metr vysoké hromady kamenů, kde by údajně měli být pohřbeni švédští vojáci. Jelikož Švédové byli protestanté, neměli možnost nechat se pochovat na oficiálním pohřebišti. Zřizovali si tedy pohřebiště přímo na místě, kde došlo k bitvě.

Na návršíčku při okraji obce Bukovník, v místě zvaném Na Krchůvku stojí tři velké litinové kříže. Symbolizují bývalý hřbitov, který zde byl koncem 19. století zrušen. Na tomto místě byli pochováni císařští vojáci, katolíci, kteří padli v krvavé bitvě na Bitovíně právě se Švédy.

Aktuality

Novoroční výstup na Javorník

Tělovýchovný spolek Javorník pořádá tradiční výstup na rozhlednu Karla Klostermanna na Javorníku. K poslechu zahrají Šumavští mazáci a Šumaři ze Stach.
Vacov, Jihočeský kraj

Nebíčko a malé peklíčko na Rabí

Můžete si přinést vlastní mikulášskou nadílku pro své děti. Nechává se u vstupu andělům a dětem ji později předá sám svatý Mikuláš.
Rabí, Plzeňský kraj

Vánoce na hradě Rabí

Dozvíte se více o tom, jak dobu adventu a Vánoc trávili naši předci a poodhalíte také něco ze symboliky tohoto období.
Rabí, Plzeňský kraj

Zimní prohlídky hradu Kašperk 2024

V termínu 28. 12. až 1. 1. otevře brány návštěvníkům hrad Kašperk. Během sváteční otevírací doby vždy od 10:00 do 16:00 hodin se tradičně konají speciální komentované prohlídky hradu.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Jaromír Rybák – aktuality

V pořadí již šestá výstava v rámci filantropického projektu SKLO-GLASS přináší na Šumavu ukázku z díla akademického malíře, sochaře a především skláře Jaromíra Rybáka.
Sušice, Plzeňský kraj

Podzim se sušickým betlémem

Podzimní turistická soutěž, která vás provede zajímavými místy, která jsou znázorněna v jednom z největších pohyblivých betlémů v ČR – v sušickém mechanickém betlému. Ten v letošním roce slaví 20 let existence (27.11. to bude přesně 20 let od jeho představení veřejnosti)
Sušice, Plzeňský kraj

Vánoční prohlídka města Kašperské Hory

Městské kulturní a informační středisko Kašperské Hory vás zve na komentovanou vánoční prohlídku městem s šálkem horkého nápoje.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Vánoční prohlídka města s šálkem horkého moštu

Městské kulturní a informační středisko Kašperské Hory vás zve na komentovanou vánoční prohlídku městem s šálkem horkého nápoje.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Naučná stezka hajného Nasse Soběšickým hájem

Necelé tři kilometry dlouhá naučná stezka, která prochází nádherným lesním prostředím Soběšického háje na samém okraji bývalého lamberského panství.
Soběšice, Plzeňský kraj

Soběšický háj u Soběšic na Šumavě

Soběšický háj je velice zvláštní přírodní lokalitou, uvnitř které se ukrývají místa, která znali zdejší lidé ještě před nástupem křesťanství. Mohlo zde být pravěké hradiště a psychotronici usuzují, že se zde nachází místo pravěkých obětí.
Soběšice, Plzeňský kraj

Netopýři na zámku v Žihobcích

Středověká tvrz známá již od roku 1045 se postupně změnila v sídlo renesanční a nakonec v barokní zámek. Půda zámku, ve kterém se dnes nachází škola a muzeum s infocentrem, se stala domovem pro velkou letní kolonii vrápence malého.
Žihobce, Plzeňský kraj

Muzeum Lamberská stezka na zámku v Žihobcích

Muzeum Lamberská stezka přibližuje historii obce Žihobce spjatou s rodem Lamberků. Muzeum se nachází v krásných prostorách raně barokního zámku v obci Žihobce obklopeného zámeckým parkem. Součástí expozice je rekonstrukce zámeckého interiéru 19. stol. a expozice věnovaná přírodě Pošumaví.
Žihobce, Plzeňský kraj

Strašínská jeskyně na Šumavě

Strašínská jeskyně s jezírkem a pozoruhodnými mísovitými a hrncovitými prohlubněmi ve stropu je jediná větší krasová jeskyně v systému Sušicko-Strakonických vápenců. Jeskyně není přístupná.
Strašín, Plzeňský kraj

Zámecký park Žihobce a naučná stezka Netopýřím parkem

V rozsáhlém zámeckém parku v Žihobcích si můžete projít jeden kilometr dlouhou naučnou stezku, která vás seznámí s bohatou historií bývalého lamberského panství, ale především se životem rozsáhlé letní kolonie netopýrů. Ta žije na půdě zdejšího zámku.
Žihobce, Plzeňský kraj

Finské kulturní centrum Stella Polaris v Žihobcích

V Žihobcích, malé vesničce 12 km od Sušice, máte jedinečnou možnost navštívit nové a unikátní kulturní centrum Finska.
Žihobce, Plzeňský kraj

Kostel narození Panny Marie ve Strašíně

Kostel v románském slohu zde byl vybudován kolem poloviny 13. století a později prošel gotickou přestavbou. Dnešní barokní podobu získal v letech 1736 – 1739. V této době se stal Strašín významným poutním místem, jehož význam upadl až po druhé světové válce.
Strašín, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pidipivovárek u Pujiče na Šumavě

Soukromý Pidipivovárek u Pujiče se nachází v malé vesničce Lazny v Pošumaví. Jeho cílem je zachovat tradiční postupy vaření piva za použití těch nejkvalitnějších surovin. Pro výjimečnost piva hovoří i šumavská pramenitá voda z hor.
Strašín, Plzeňský kraj

Přírodní koupaliště a kemp Rohanov

Koupaliště Rohanov je přírodní nádrž a přístup k ní není nijak zpoplatněn. U koupaliště se nachází bistro a kemp.
Vacov, Jihočeský kraj

Tábor Javorníček

Tábor Javorníček je základna pro malé i velké táborníky, kteří mají rádi přírodu. I dospěláci se mohou vrátit do dětských let, spát v chatce a večery trávit u ohně pod hvězdnou oblohou. V táboře v Javorníku na Šumavě jsou k tomu dokonalé podmínky.
Vacov, Jihočeský kraj

Hotel Atawa – Outdoor na jezírku v Rabí

Pokud jste se rozhodli strávit svůj volný čas v přírodě, aktivně se odreagovat, relaxovat nebo připravit outdoorový program, jste na tom správném místě… Pro rodiny s dětmi připravíme týmové hry, paintball, lukostřelbu, vyjíždky na koních nebo čtyřkolkách.
Rabí, Plzeňský kraj

Vystřelený Vočko na Rabí

Stylově zařízený hostinec s českou kuchyní ležící pod největší hradní zříceninou u nás.
Rabí, Plzeňský kraj

Penzion U Svatého Jana Kraselov

Penzion je situován v malebné krajině, která vám nabídne pohodu a klid. Poskytuje komfortní ubytování v zařízených pokojích s vlastním příslušenstvím. Součástí penzionu je i společná plně vybavená kuchyně s jídelnou.
Kraselov, Jihočeský kraj

Tábořiště Velké Hydčice

Sjíždíte řeku Otavu nebo jen tak cestujete po Šumavě a chtěli byste přenocovat v kouzelném zákoutí přímo u řeky Otavy? K tomuto účelu Vám nabízíme veřejné prostranství – Kemp ve Velkých Hydčicích, které spravuje Sbor dobrovolných hasičů Velké Hydčice.
Horažďovice, Plzeňský kraj

Hotel Zlatý Potok

Horský hotel Zlatý Potok v šumavské obci Řetenice se nachází nad Amáliným údolím, které patří mezi nejkrásnější údolí na Šumavě.
Nicov, Jihočeský kraj