ÚvodCo chcete dělat?PřírodaČesko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země
Příroda

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.
Zatím nepříliš obvyklý termín "geopark" označuje území se skalními útvary a nevšedním tvarem terénu s vysokým stupněm geologické rozmanitosti. Jeho součástí bývají staré lomy, které dokumentují vývoj neživé přírody, nebo zpřístupněné doly a jeskynní systémy. Geopark nemá v terénu vyznačené hranice, ale tvoří harmonický celek určený převážně skrytou stavbou podloží, na povrchu je propojen naučnými stezkami a informačními tabulemi.

Součástí geoparku Egeria o rozloze 2 500 čtverečních kilometrů je takzvaný oherský prolom, tedy propadlina, která je geologicky nejaktivnější oblastí Českého masivu. Ačkoli nejmohutnější geologické projevy v ní ustaly před pěti miliony let, přetrvávají v ní tektonika, vulkanismus, vývěry termálních vod nebo i seismická aktivita. Geologickou pestrost území podtrhují ložiska hnědého uhlí, keramických surovin, rud a drahých kovů, výskyty vzácných nerostů a nesčetné minerální prameny. Mnoho míst je chráněno jako přírodní památky.


Lokality geoparku na české straně:

Pozornost laiků i odborníků přitahují zejména geologické a geomorfologické zajímavosti, jakými jsou  hluboká údolí, nápadné skalní útvary i tajemná rašeliniště jako například Andělská Hora, Božídarské rašeliniště, čedičové varhany u Hlinek, Dyleň, Chodovar – restaurace Ve Skále, Kladské rašeliny, Lazurový vrch, pískovna Horní Blatná, Přimda, Rotavské varhany, Smraďoch, Svatošské skály, údolí Ohře, viklan u Rybničné... a další.

Klíčový význam pro geologickou stavbu měl třetihorní vulkanismus, který byl oživen jako odezva na horotvorné alpinské vrásnění. Nápadné v krajině jsou zejména pravidelné kopce tvořené vulkanickými sopouchy – ideální místa pro stavbu středověkých strážních hradů. Mezi nejzajímavější lokality patří Andělská Hora nebo Komorní hůrka.

Juvenilní oxid uhličitý je hnacím motorem minerálních vod a termálních pramenů, které z našeho území učinily světově proslulou oblast. Díky nim vznikla významná lázeňská centra v pomyslném lázeňském trojúhelníku mezi Karlovými Vary, Mariánskými a Františkovými Lázněmi. Stovky dalších vývěrů minerálních vod a plynů se vyskytuje na řadě přírodních lokalit, mezi něž patří např. Soos, Prameny, Milhostovské mofety, Bublák, Jáchymov, Konstantinovy Lázně, Kynžvartské kyselky a další.

Bohatá ložiska nerostných surovin byla intenzivně využívána už ve středověku. Po těžbě hnědého uhlí, keramických surovin, rud a drahých kovů se zachovalo velké množství hornických památek ohromného kulturního a historického významu. Navštívit můžete Blatenský vrch, Dlouhou stoku pod Krásenským vrchem, Horní Slavkov, Jáchymov, Jeroným – středověký cínový důl u Čisté, hornické muzeum Krásno, štolu Ondřej Šlik a hornické muzeum Planá, Přebuz, Rumělkové doly u Bezdružic či hornický skanzen ve Stříbře.

Pro území je charakteristická neobyčejná pestrost zastoupených hornin a minerálů. Mnohé klasické lokality jsou už od 17. století zmiňovány v učebnicích a odborných publikacích. Vyniká především Jáchymov, odkud je známo přes 320 druhů nerostů a každý rok jsou popisovány další. Významné jsou i paleontologické nálezy.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.

Aktuality

Den otevřených lesů 2025

V sobotu 17. května 2025 proběhne na různých místech republiky 4. ročník akce pro širokou veřejnost Den otevřených lesů. Jejím pořadatelem je Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR a jeho členové. Hlavním cílem je zviditelnění vlastníků lesů a jejich přístupu k péči o les.
Cheb, Karlovarský kraj

Benefiční koncert pro Viléma Kolaju na zámku Kynžvart

Koncert.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Oživené obrazy času – 3D fotografická cesta zámeckými sny na zámku Kynžvart

Vstupte do světa, kde staré zdi a zapomenuté příběhy ožívají prostřednictvím 3D fotografií, a nechte se unést do snových obrazů času.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Víkend otevřených zahrad na zámku Kynžvart

Svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend) vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během druhého červnového víkendu.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Zámecké slavnosti na zámku Kynžvart

Tradiční slavnostní akce zámku Kynžvart pro širokou veřejnost.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Střední Evropa a mocenské uspořádání kontinentu na zámku Kynžvart

Výročí úmrtí diplomata a politika Richarda von Metternich-Winneburg.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Kdyby tisíc klarinetů na zámku Kynžvart

Legendární hudební komedie o tom, že ve válce múzy mlčí, pokud se nestane zázrak. Na zámku Kynžvart, 21. 6. 2025.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Robot orientierung na zámku Kynžvart

Závod.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Hora Dyleň u Mariánských Lázní – Napoleonův střed Evropy

Hora Dyleň se nachází v Českém lese, západně od Mariánských Lázní. Její vrchol je v nadmořské výšce 940 metrů a tím je druhým nejvyšším vrcholem Českého lesa. Na vrcholu stojí věž ze 70. let, která sloužila jako vojenská radarová stanice, veřejnosti je však nepřístupná.
Stará Voda, Karlovarský kraj

Kyselecký pramen v Českém lese

Pramen Kyselecký hamr vyvěrá z krystalinických hornin na okraji chebské pánve, ale složením patří ke skupině uhličitých vod Mariánských Lázní. Kyselka je zde jímána neobvyklým způsobem – kamenným pažením vyrobeným z granitu, které se až do současnosti dochovalo z roku 1648.
Lipová, Karlovarský kraj

Železná hůrka – nejmladší česká sopka

Národní přírodní památku Železná hůrka tvoří lom odkrývající část nejmladší známé sopky z území České republiky. Místo bylo objeveno roku 1823 německým básníkem J. W. Goethem. Nachází se u státní hranice se Spolkovou republikou Německo v blízkosti obce Mýtina.
Lipová, Karlovarský kraj

Mechové údolí

Přírodní rezervace Mechové údolí chrání evropsky významná přechodová rašeliniště, prameniště a mokřady v potoční nivě se vzácnou květenou. Přírodní rezervace byla vyhlášena v roce 1998 a nachází se u obce Dolní Žandov.
Dolní Žandov, Karlovarský kraj

Ultimate Paintball Tachovská huť

Provozování paintballu v bývalém vojenském areálu Slatina, nedaleko Mariánských Lázní. Areál je vybaven množstvím překážek různých typů, jako např. dřevěnými překážkami, budovami, auty, zákopy a je obklopen lesem.
Tři Sekery, Karlovarský kraj

Statek Salajna

Dvorec je nejstarší stavbou v Salajně a představuje charakteristický a velmi hodnotný příklad lidové architektury Chebska.
Dolní Žandov, Karlovarský kraj

Hrázděná architektura Chebska – chebský statek

Lidské ruce dovedou vytvořit jedinečné stavby. K tuzemským skvostům bezesporu patří unikátní chebská architektura, která nezaměnitelně umocňuje ráz krajiny. Hrázděné domy najdete v západních Čechách na mnoha místech, ale ty chebské jsou jedinečné.
Lipová, Karlovarský kraj

Skanzen Doubrava – Rustlerův statek

Vesnickou památkovou rezervací s unikátním souborem hrázděné lidové architektury chebského typu z 18. a 19. století je vesnice Doubrava u Lipové.
Lipová, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Farní penzion Dolní Žandov

Farní penzion je ubytovací zařízení určené pro rekreační, školicí či jiné pobyty jednotlivců i skupin.
Dolní Žandov, Karlovarský kraj

Hnatovo pekařství

Hnatovo pekařství je ve hře téměř 30 let. Celou tu dobu se starali o pečlivě vyváděný přírodní žitný kvas, vždycky je zajímala hlavně ona tradiční řemeslná výroba chleba. Krom čistého žita pečou i pšenično-žitný, někdy obohacený i semínka lnu, slunečnice, dýně nebo sezamu.
Dolní Žandov, Karlovarský kraj

Rekreační areál U Mlýna

Rekreační areál U Mlýna nabízí příjemné ubytování, restauraci a možnost odpočinku v krásném prostředí Českého lesa. Součástí rekreačního areálu je i původní stavba Šturmův umělecký válcový mlýn, který byl vybudován v letech 1912 – 1913.
Stará Voda, Karlovarský kraj

Hostinec Doubrava

V malebné budově v obci Doubrava najdete stejnojmenný hostinec, v kterém na vás dýchnou staré časy. Ochutnat zde můžete staročeská jídla, ale i moderní gastronomii.
Lipová, Karlovarský kraj

Kavárna Na Merisce

Jsme kulturní kavárna a bistro v karavanu na úpatí Českého lesa, kde naleznete nejen přírodu, domácí dezerty, sandwiche a mnoho dalšího, ale také výběrovou kávu z Lázeňské pražírny IVO coffee praženou přímo pro nás.
Tři Sekery, Karlovarský kraj

Velkostatek Manský dvůr na Chebsku

Penzion Manský Dvůr poskytuje ubytování s rodinnou atmosférou v kraji lázní, vhodné pro rodiny s dětmi, turisty, cyklisty, milovníky zachovalé přírody a historických památek.
Dolní Žandov, Karlovarský kraj

Roubenka Rudolf

Baby-friendly ubytování v klimatických lázních západních Čech.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Kemp Václav na břehu Jesenické přehrady u Chebu

Historie kempu sahá až do roku 1992. Areál vznikal postupně na zelené louce přímo u Jesenické přehrady. Nabízíme karavanová stání, privátní soc. kabinky, luxusní mobilhomy. Moderní sociální zařízení a zázemí pro hosty.
Cheb, Karlovarský kraj