Zřícenina gotického hradu vypínající se nad stejnojmennou obcí asi 10 kilometrů po silnici jihozápadně od Přeštic. Dominantou rozsáhlého torza hradu je osmiboký komín hradní kuchyně z konce 16. století.
Hrad založil ve 13. století Držek z Roupova. V letech 1380 – 1393 byl hrad zcela přestavěn královskou dvorní hutí pro Něpra z Roupova, významného úředníka své doby. Další vlastník, Jan Netolický, zde vybudoval na samém konci 16. století monumentální kuchyni, interiéry vyzdobil přepychovými kamny a částečně Roupov také renesančně přestavěl. Za třicetileté války hrad hodně utrpěl. V roce 1704, po necelých sto letech v rukou pánů z Klenové byl hrad prodán Janovi Jiřímu z Haubenu, který Roupov spojil s Červeným Poříčím. Nový majitel však zahynul roku 1716 jako císařský generál v boji proti Turkům, hrad začal chátrat a byl používán jako levný zdroj stavebního materiálu.
Jako zbytkový statek odkoupil po pozemkové reformě hrad s okolím vyslanec české republiky v Rusku. O jeho vztahu k hradu svědčí i to, že za hospodářské krize nechal nezaměstnanými vyčistit polozavalený hradní příkop. V jeho rodě zůstal hrad dokonce i po celou dobu komunistické vlády.
Z hradu se dodnes zachovalo obvodové zdivo hradního paláce, opevnění východního předhradí se dvěma baštami, torzo vstupního křídla s bránou a válcová obranná věž. Mimořádnou zajímavostí je již zmíněná hradní kuchyně se štíhlým osmibokým komínem, který je charakteristickou dominantou zříceniny hradu Roupov.
Areál hradu, nacházející se ve východní části obce, je v soukromých rukách, a proto je přístupný pouze příležitostně. Majitel bydlí v domě hned u hradu a po domluvě vstup zpravidla umožní. Přístup ke zřícenině je po značené cestě z podhradní vsi.
Poznejte tajemnou historii zříceniny hradu Roupov, gotické památce vypínající se nad obcí, s unikátním osmibokým komínem.
Hrad Roupov byl založen ve 13. století Držkem z Roupova.
V letech 1380 - 1393 byl hrad Roupov zcela přestavěn královskou dvorní hutí pro Něpra z Roupova.
Dominantou zříceniny hradu Roupov je osmiboký komín hradní kuchyně z konce 16. století.
Za třicetileté války hrad Roupov hodně utrpěl.
Po smrti posledního známého majitele začal hrad Roupov chátrat a byl používán jako levný zdroj stavebního materiálu.
Z hradu se zachovalo obvodové zdivo hradního paláce, opevnění východního předhradí, torzo vstupního křídla s bránou a válcová obranná věž.
Areál hradu Roupov je v soukromých rukách, ale přístup je možný příležitostně po domluvě s majitelem. Přístup ke zřícenině je po značené cestě z podhradní vsi.
Během hospodářské krize nechal vyslanec České republiky v Rusku nezaměstnanými vyčistit polozavalený hradní příkop, což svědčí o jeho zájmu o hrad.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.