ÚvodAktualityKam za českým sklem? Na letní prohlídky skláren, tvořivé workshopy a za produkty sklářských mistrů
Kultura

Kam za českým sklem? Na letní prohlídky skláren, tvořivé workshopy a za produkty sklářských mistrů

  • 16. srpna 2024
Poznejte historii i současnost českého sklářství, šperkařství, výroby bižuterie a unikátní umělecká díla! V muzeích poznáte vývoj technologií, významné osobnosti a unikátní sbírkové předměty. Vysoká kvalita a nadčasovost jsou hodnoty tradičního řemesla – českého sklářství. Ve sklárnách, které jsou přístupné zájemcům na vlastní kůži vyzkoušíte obnáší sklářské řemeslo i každodenní život drobných výrobců a budete-li chtít můžete si také sami vyzkoušet, jak pracovat s píšťalou.
Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči Zážitky

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Nahlédněte do světa unikátní výroby tradičního ručně broušeného českého křišťálu a tvořte spolu s mistry ve sklárně Rückl, která je tu s vámi již více než 120 let. Během prohlídek sklárny máte možnost spatřit jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla a také vyzkoušet foukání a broušení skla.

Prohlídka sklárny Liběnka v Hrádku u Sušice pro veřejnost

18. 4.
Prohlídka sklárny Liběnka v Hrádku u Sušice pro veřejnost

V naší sklárně uvidíte mistra skláře u rozpálené pece, jak vyrábí foukané i nefoukané originální kousky ze skla.

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech Zážitky

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Sklo patří k nejoblíbenějším suvenýrům. Navštivte Museum Moser v Karlových Varech, kde jsou k vidění současné kolekce i historické sklářské kousky z rytecké dílny, kterou v Karlových Varech založil roku 1857 Ludwig Moser.

Sklářský skanzen Huť Jakub Tasice Kultura

Sklářský skanzen Huť Jakub Tasice

Sklárna Huť Jakub v Tasicích byla založena v roce 1796 a je nejstarším dochovaným sklářským objektem ve střední Evropě. Areál sklárny je provozován jako jedinečný sklářský skanzen. Sklárnu v Tasicích proslavil televizní seriál Jaroslava Dietla „Synové a dcery Jakuba skláře“.

Sklárna Ajeto – poznejte práci sklářů opravdu zblízka Zážitky

Sklárna Ajeto – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto v Lindavě u Cvikova produkuje luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Kultura

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí, plaket a vánočních ozdob ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků ve skleněném krystalu. Vydejte se za třpytivou krásou!

Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách Zážitky

Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

Sklářské muzeum v Novém Boru Kultura

Sklářské muzeum v Novém Boru

V muzeu lze zakoupit kopie historického skla, tradiční skleněnou bižuterii a odbornou sklářskou literaturu. Ve výstavních prostorách se nachází sklo v časovém rozmezí od období baroka až po současnost.

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu Zážitky

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

Sklářské muzeum v Karolince Kultura

Sklářské muzeum v Karolince

Muzeum sklářství v Karolince na Vsetínsku připomíná místní historii tohoto oboru, která se datuje k roku 1860. K vidění jsou přes dva tisíce exponátů, od skla přes nástroje nutné k jeho výrobě, historické ručně kreslené katalogy anebo pracovní knížky. Výroba zde byla zastavena v červenci 2020.

Další aktuality

Historická šlechtická divadla: tipy, kam do divadel na hradech a zámcích

Městská divadla s dlouhou historií bývají okázalé budovy s nádhernými interiéry, která neodmyslitelně patří do kulturního života tamních obyvatel po řadu generací. O to překvapivější může být, že i na mnoha zámcích se najdou unikátní scény, které sloužily domácímu publiku z řad šlechty, jejich přátel i lidí z blízkého okolí. Mnohé z nich fungují i v dnešní době a těší se zájmu návštěvníků nejen při kulturních akcích, ale také na prohlídkách, jež se věnují zámecké divadelní historii. Na portálu Kudy z nudy najdete takových zajímavých scén hned několik, od starých a velmi vzácných až po nově vzniklé amfiteátry, zasazené v parcích a zahradách.
4. duben 2025 8:00
Kultura

Česko ve filmu: režisér Miloš Forman, filmy československé nové vlny i hollywoodské trháky

Miloš Forman, jeden z největších českých a světových filmových režisérů, za sebou zanechal nezapomenutelnou filmovou stopu. Od československé nové vlny až po hollywoodské oscarové triumfy, každý z jeho filmů nabídl nejen silný příběh, ale i zajímavé lokace, kde se natáčelo. Jeho tvorba je charakteristická věrností lidskému příběhu, důvtipným humorem a schopností vyprávět o společnosti s jemnou ironií i hlubokým porozuměním. Podívejte se s Kudy z nudy na jeho nejznámější snímky, na zajímavosti, které je provázely, i místa, kde se natáčely.
2. duben 2025 11:18
Kultura

Velikonoce pro děti: tvůrčí a zábavné dílny, prohlídky a programy

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 18. až 21. dubna 2025. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
2. duben 2025 9:00
Kultura

Tipy na místa, kde objevíte obrazy barokního malíře Petra Jana Brandla

Petr Brandl (1668 Praha – 1735 Kutná Hora) přední představitel českého vrcholného baroka, jehož bouřlivý život se odrážel i v jeho díle, které nás dodnes ohromuje. Nejprve navštěvoval jezuitskou školu, umění malířství se naučil v letech 1683 až 1688 u dvorního malíře Kristiána Schrödera, který pracoval také jako správce hradní obrazárny. Tam se také Brandl pod jeho vedením seznámil s díly italských a holandských mistrů. V roce 1694 se Brandl stal mistrem ve Staroměstském malířském cechu. Nelze mu upřít vytříbený styl propracovanosti šerosvitu a světelných zdrojů. Oceňována je i jeho práce s prostorovostí obrazových scén. Jeho práce naleznete na mnoha místech – kam se za nimi vypravit vám napoví portál Kudy z nudy.
26. březen 2025 8:46
Kultura

Cesty za uměním: renesanční malíř Raffael Santi, krásné madony i andělé jako rošťáci

Dáma s jednorožcem či Dáma se závojem, Athénská škola, proslulá Sixtinská madona, Madona della Sedia anebo Madona v zeleni: to jsou nejznámější díla jednoho z největších malířů vrcholné renesance, Raffaela Santiho (1483–1520). Italský umělec, který si podmanil dvůr papeže Julia II. i samotný Vatikán, překvapivě vydechl naposledy v den svých sedmatřicátých narozenin. Podívejte se s Kudy z nudy, jak se jeho umělecký odkaz otiskl v českých zemích a kde můžete jeho díla spatřit na vlastní oči?
25. březen 2025 10:03
Kultura

Noc divadel 2025: užijte si večer plný zábavy a největší divadelní svátek v Evropě

Největší divadelní svátek proběhne na konci března, v sobotu 29. 3. 2025 s podtitulem „Sousedství“ a opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance, které v běžném programu nenajdete – zdarma nebo za symbolické vstupné. Noc divadel koná v nejbližší sobotu v týdnu, v němž celosvětově slavíme Světový den divadla, který připadá na 27. března.
24. březen 2025 17:00
Kultura

Oslavte mezinárodní den loutkového divadla výletem za loutkami

Na 21. březen připadá Mezinárodní den loutkového divadla, a protože má české loutkářství letitou tradici, vzpomeňte si na dřevěné herce, za kterými se můžete i se svými dětmi vypravit do některého z divadel nebo muzeí. České loutkářství se dostalo dokonce na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, kam bylo zařazeno 1. prosince 2016. Kouzlo loutkového divadla a krásu českých loutek objevíte například v Chrudimi, Prachaticích, Českém Krumlově nebo v Plzni.
21. březen 2025 9:00
Kultura

Svatý Josef: zvyky a tradiční srdce z perníku

Na 19. březen připadá svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef čili Pepík. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách se kolem tohoto data tradičně koná spousta „josefských“ akcí. Znáte ale i zvyky, které se na Josefa dodržovaly? Anebo proč se Josefům vlastně říká Pepík? Připomeneme si i několik pranostik, které v tak významný den nemohou chybět.
19. březen 2025 11:00
Kultura