ÚvodAktuality10 tipů, kde můžete poznat památníky odboje
Památky

10 tipů, kde můžete poznat památníky odboje

Československé dějiny jsou protkány řadou odporových aktivit proti vládnoucím režimům. První odboj byl veden za první světové války proti dožívající Rakousko-uherské monarchii. Druhý československý odboj vznikl po okupaci ČSR nacistickým Německem. Formovat se začal v březnu 1939 a skončil s osvobozením našeho území v roce 1945. Jako třetí odboj se označuje protikomunistická činnost od února 1948 do listopadu 1989, která narušovala totalitní moc v tehdejším Československu. Poznejte zajímavé expozice, muzea a památníky věnované našim odbojářům! Kde je naleznete vám poradí Kudy z nudy.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech Kultura

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

V břežanském památníku naleznete multimediální expozici protifašistického odboje, který tvoří spolu s Lidicemi a Terezínem jakýsi trojúhelník paměti národa daného období. Mimo informací o životě za protektorátu a odboji obsahuje i část věnovanou historii zámku.

Památník Pečkárna – bývalá mučírna gestapa v Petschkově paláci Památky

Památník Pečkárna – bývalá mučírna gestapa v Petschkově paláci

Památník českého odboje 1939 – 1945 je v bývalém Petschkově paláci. Za války zde bylo sídlo řídící úřadovny gestapa v Čechách. Tisíce českých antifašistů zde byly podrobeny výslechům a mučení. Všechny prostory v suterénu byly v roce 1985 upraveny jako Památník českého odboje se stálou expozicí.

Zámeček – Larischova vila v Pardubicích Památky

Zámeček – Larischova vila v Pardubicích

Zámeček Pardubice nebo také „Larischova vila“ – více než stodvacetiletý novorenesanční skvost s bohatou, leč smutnou historií – najdeme v Pardubicích. Československá obec legionářská zde hodlá vytvořit muzeum heydrichiády a muzeum domácího a zahraničního odboje a postupně zámeček revitalizuje.

Vypálená usedlost Vařákovy paseky na Vsetínsku Památky

Vypálená usedlost Vařákovy paseky na Vsetínsku

Bývalá pasekářská osada, jejíž obyvatelé podporovali partyzány, byla vypálena gestapem 2. května 1945. Tuto tragickou událost připomíná pomník s pamětní deskou.

Partyzánský bunkr v Prlově Památky

Partyzánský bunkr v Prlově

Smutné tragické události z dob druhé světové války připomíná obnovený partyzánský bunkr v Prlově na Vsetínsku. Stojí nad obcí schovaný mezi stromy, pod hlínou, listím a kůrou a je téměř neviditelný.

Ruzyňská jízdárna v Praze Památky

Ruzyňská jízdárna v Praze

V pražských ruzyňských kasárnách, kde za 2. světové války zemřela řada československých odbojářů, můžete navštívit památník. Původní vojenské skladiště se v Praze-Ruzyni přeměnilo na pietní památník.

Památník obětí a vítězů druhého odboje na Klárově Památky

Památník obětí a vítězů druhého odboje na Klárově

Stylizovaná československá vlajka na mohutném žulovém podstavci, tak vypadá pomník 2. československého odboje.

Mašínův statek v Lošanech – Památník tří odbojů Kultura

Mašínův statek v Lošanech – Památník tří odbojů

Po téměř třiceti letech od pádu komunistického režimu získala Zdeňka Mašínová rodný statek svého otce Josefa Mašína v Lošanech. Ve stejném roce vznikl zapsaný spolek, jehož cílem bylo vytvořit na tomto místě veřejně přístupný Památník tří odbojů. Otevřen je od roku 2022.

Památník Zámeček v Pardubicích Kultura

Památník Zámeček v Pardubicích

Památník Zámeček je pietní místo, na kterém byla vybudována pod zemským povrchem nová moderní expozice, která multimediální formou přibližuje události roku spojené s druhým stanným právem v roce 1942 nejen na Pardubicku.

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha

Armádní muzeum Žižkov se po kompletní rekonstrukci otevřelo v říjnu 2022. V expozici si prohlédnete vojenské dějiny od prvopočátků do současnosti. Zažijte pocity, které prožívali naši vojáci v zákopech 1. světové války, vstupte rovnou do vřavy bojů.

Vojenský historický ústav v Praze Kultura

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav je vědecko výzkumné, muzejní a knihovní zařízení resortu Ministerstva obrany. Jeho posláním je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky k dějinám našeho vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat a zpracovávat.

Partyzánský památník Na Jedli u Dalečína Památky

Partyzánský památník Na Jedli u Dalečína

Nad malebnou vískou Veselí u Dalečína se nachází trojice mohutných železobetonových kvádrů s motivy pěticípé hvězdy, pušky a samopalu. Jde o pomník partyzánů z oddílu Dr. M. Tyrše.

Památník obětem internace Králíky Památky

Památník obětem internace Králíky

Památník na Velkém náměstí v Králíkách je důstojnou připomínkou III. odboje a internace řeholníků, kteří byli komunistickým režimem na základě státem řízené centralizace násilím deportováni do kláštera na Hoře Matky Boží v Králíkách.

Památník Operaci Anthropoid v Praze-Libni Památky

Památník Operaci Anthropoid v Praze-Libni

Památník Operaci Anthropoid se nachází v Praze-Libni nedaleko křižovatky u Vychovatelny. Připomíná československé parašutisty, kteří v těchto místech provedli 27. května 1942 atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, pod kdycím názvem "Operace Anthropoid".

Další aktuality

Objevte československé opevnění: nejzajímavější pevnosti a pěchotní sruby na hranicích

Hledáte tip na letní výlet? Vydejte se na průzkum československého opevnění, které vznikalo zejména ve 30. letech 20. století. Navštivte pevnosti, pevnůstky a tvrze, ve kterých je uložena a představena minulost naší armády. Připravte na velmi nízké teploty v rozmezí od 5° do 10°C. Máte tak ojedinělou příležitost se zchladit, když je horko, nebo se schovat před deštěm v nepříznivém počasí.
10. červenec 2025 21:44
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: známá i neznámá česká, moravská a slezská dvojměstí

Co znamená ta divná pomlčka v názvech měst Frýdek-Místek nebo Sedlec-Prčice? Nic jiného, než že jde o jedno z mnoha dvojměstí, tedy samostatných měst, která se kdysi spojila do jediného. Jak to spojování vypadalo a kdy k němu došlo nebo dochází právě teď? Kolik dvojměstí vlastně v České republice máme? A které je nejznámější, největší anebo má nejdelší název?
10. červenec 2025 21:33
Památky

Objevte tajemství hradních a zámeckých kaplí

Kaple v aristokratických sídlech byly vždy nejkrásnějšími a nejreprezentativnějšími prostory. Sloužily k soukromému rozjímání, ale byly také spojeny s významnými okamžiky šlechtického života – s křty, svatbami nebo posledními rozloučeními se zemřelými. Udělejte si netradiční večerní výlet do hradní či zámecké kaple a objevte zajímavé sakrální památky.
10. červenec 2025 16:00
Památky

Věda a historie není nuda: města a vesnice, kde najdete víc hradů, zámků a klášterů

Určitě znáte města, kde mají starší hrad a novější zámek. Co ale spojuje Potštejn, Valašské Meziříčí, Panenské Břežany, Dačice anebo většinu velkých měst? Jsou to místa, kde mají hradů a zámků víc. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy! Společně objevíme nejenom zajímavé turistické kuriozity, ale také města, kde můžete jít ulicemi doslova od kláštera ke klášteru!
8. červenec 2025 22:47
Památky

100 tipů, jak poznat české baroko

Česká barokní krajina, kostely, statky, zámky, usedlosti, ale i drobné sakrální stavby, patří podle některých kunsthistoriků k nejcennějšímu příspěvku, který v oblasti kultury dala Česká země celému světu. Ne nadarmo je soubor našich barokních památek tím nejrozsáhlejším památkově chráněným souborem u nás a nikoli nadarmo chrání jeho notnou část i UNESCO.
8. červenec 2025 21:25
Památky

Nový život starých památek – co dnes zažijete v českých a moravských klášterech aneb klášterní mapa Česka

Ještě před pár desítkami let byly zarostlé, opuštěné, s okenicemi jako zavřenýma očima. Dnes se v jejich zdech znovu ozývají hlasy – ale místo gregoriánských chorálů to bývá jemné cinknutí lžičky o porcelán, zvuk přednášky nebo smích z víkendové svatby. Českým klášterům se vrací život. Ne ten původní, ale nový – civilní, moderní, a občas trochu překvapivý. Vydejte se s Kudy z nudy do klášterů, které chytily druhý dech.
6. červenec 2025 11:42
Památky

Jako fénixové z popela: prázdninové výlety na hrady a zámky, které už nemusely existovat

Některé hrady a zámky povstaly z popela, jiné z vody. Pojďte se podívat na ty, které poničily požáry či povodně, a přesto je uvidíte ještě hezčí než dřív. Podíváme se rovněž do míst, která se znovu narodila, i když v to doufal už jen málokdo.
6. červenec 2025 11:30
Památky

100 tipů k poznávání poutních míst a poutních cest Česka

Dlouhá staletí existují na našem území místa, která jsou uctívána a obdivována. Poutní místa lákají návštěvníky i dnes. Zvláště v této pohnuté době, kdy potřebujeme víc než kdy jindy nabrat duchovní síly, nám návštěva takových míst může pomoci k duševní relaxaci. Navštivte areály krásných kostelů, kaplí a poutních míst, které vám dodají klid na duši. Duchovně zaměřené turistické stezky vám umožní zpomalit, uvolnit se a najít nový směr. Poznejete půvab naší krajiny, nejkrásnější poutní stezky a poutní místa v České republice.
6. červenec 2025 10:53
Památky