ÚvodAktuality10 tipů, kde můžete poznat památníky odboje
Památky

10 tipů, kde můžete poznat památníky odboje

Československé dějiny jsou protkány řadou odporových aktivit proti vládnoucím režimům. První odboj byl veden za první světové války proti dožívající Rakousko-uherské monarchii. Druhý československý odboj vznikl po okupaci ČSR nacistickým Německem. Formovat se začal v březnu 1939 a skončil s osvobozením našeho území v roce 1945. Jako třetí odboj se označuje protikomunistická činnost od února 1948 do listopadu 1989, která narušovala totalitní moc v tehdejším Československu. Poznejte zajímavé expozice, muzea a památníky věnované našim odbojářům! Kde je naleznete vám poradí Kudy z nudy.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech Kultura

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

V břežanském památníku naleznete multimediální expozici protifašistického odboje, který tvoří spolu s Lidicemi a Terezínem jakýsi trojúhelník paměti národa daného období. Mimo informací o životě za protektorátu a odboji obsahuje i část věnovanou historii zámku.

Památník Pečkárna – bývalá mučírna gestapa v Petschkově paláci Památky

Památník Pečkárna – bývalá mučírna gestapa v Petschkově paláci

Památník českého odboje 1939 – 1945 je v bývalém Petschkově paláci. Za války zde bylo sídlo řídící úřadovny gestapa v Čechách. Tisíce českých antifašistů zde byly podrobeny výslechům a mučení. Všechny prostory v suterénu byly v roce 1985 upraveny jako Památník českého odboje se stálou expozicí.

Zámeček – Larischova vila v Pardubicích Památky

Zámeček – Larischova vila v Pardubicích

Zámeček Pardubice nebo také „Larischova vila“ – více než stodvacetiletý novorenesanční skvost s bohatou, leč smutnou historií – najdeme v Pardubicích. Československá obec legionářská zde hodlá vytvořit muzeum heydrichiády a muzeum domácího a zahraničního odboje a postupně zámeček revitalizuje.

Vypálená usedlost Vařákovy paseky na Vsetínsku Památky

Vypálená usedlost Vařákovy paseky na Vsetínsku

Bývalá pasekářská osada, jejíž obyvatelé podporovali partyzány, byla vypálena gestapem 2. května 1945. Tuto tragickou událost připomíná pomník s pamětní deskou.

Partyzánský bunkr v Prlově Památky

Partyzánský bunkr v Prlově

Smutné tragické události z dob druhé světové války připomíná obnovený partyzánský bunkr v Prlově na Vsetínsku. Stojí nad obcí schovaný mezi stromy, pod hlínou, listím a kůrou a je téměř neviditelný.

Ruzyňská jízdárna v Praze Památky

Ruzyňská jízdárna v Praze

V pražských ruzyňských kasárnách, kde za 2. světové války zemřela řada československých odbojářů, můžete navštívit památník. Původní vojenské skladiště se v Praze-Ruzyni přeměnilo na pietní památník.

Památník obětí a vítězů druhého odboje na Klárově Památky

Památník obětí a vítězů druhého odboje na Klárově

Stylizovaná československá vlajka na mohutném žulovém podstavci, tak vypadá pomník 2. československého odboje.

Mašínův statek v Lošanech – Památník tří odbojů Kultura

Mašínův statek v Lošanech – Památník tří odbojů

Po téměř třiceti letech od pádu komunistického režimu získala Zdeňka Mašínová rodný statek svého otce Josefa Mašína v Lošanech. Ve stejném roce vznikl zapsaný spolek, jehož cílem bylo vytvořit na tomto místě veřejně přístupný Památník tří odbojů. Otevřen je od roku 2022.

Památník Zámeček v Pardubicích Kultura

Památník Zámeček v Pardubicích

Památník Zámeček je pietní místo, na kterém byla vybudována pod zemským povrchem nová moderní expozice, která multimediální formou přibližuje události roku spojené s druhým stanným právem v roce 1942 nejen na Pardubicku.

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha

Armádní muzeum Žižkov se po kompletní rekonstrukci otevřelo v říjnu 2022. V expozici si prohlédnete vojenské dějiny od prvopočátků do současnosti. Zažijte pocity, které prožívali naši vojáci v zákopech 1. světové války, vstupte rovnou do vřavy bojů.

Vojenský historický ústav v Praze Kultura

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav je vědecko výzkumné, muzejní a knihovní zařízení resortu Ministerstva obrany. Jeho posláním je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky k dějinám našeho vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat a zpracovávat.

Partyzánský památník Na Jedli u Dalečína Památky

Partyzánský památník Na Jedli u Dalečína

Nad malebnou vískou Veselí u Dalečína se nachází trojice mohutných železobetonových kvádrů s motivy pěticípé hvězdy, pušky a samopalu. Jde o pomník partyzánů z oddílu Dr. M. Tyrše.

Památník obětem internace Králíky Památky

Památník obětem internace Králíky

Památník na Velkém náměstí v Králíkách je důstojnou připomínkou III. odboje a internace řeholníků, kteří byli komunistickým režimem na základě státem řízené centralizace násilím deportováni do kláštera na Hoře Matky Boží v Králíkách.

Památník Operaci Anthropoid v Praze-Libni Památky

Památník Operaci Anthropoid v Praze-Libni

Památník Operaci Anthropoid se nachází v Praze-Libni nedaleko křižovatky u Vychovatelny. Připomíná československé parašutisty, kteří v těchto místech provedli 27. května 1942 atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, pod kdycím názvem "Operace Anthropoid".

Další aktuality

Koně, dřevce, brnění: na české i moravské hrady vyrážejí stateční rytíři!

Máte v plánu výlet na některý hrad či zámek? Tak proč si nevybrat takový, kde se právě něco děje? Prozkoumejte kalendář akcí na portálu Kudy z nudy anebo se nechte inspirovat některým z našich tipů. Nabízíme vám velkolepé rytířské turnaje, bitvy i speciální prohlídky o životě ve středověku – uvidíte souboje s meči i dřevci, brnění nejen pro rytíře, ale také pro jejich koně. Tak kam se za železnými pány vypravit?
18. červenec 2025 10:00
Památky

Kam v červenci a srpnu na středověké bitvy i za moderní vojenskou historií?

Patříte k fanouškům historie a vojenství? Pak se vám bude hodit přehled zajímavých bitev, šarvátek a ukázek historických událostí na našem území. Co se chystá v příštích týdnech, až do konce srpna vám prozradí Kudy z nudy. A věřte, že se máte na co těšit!
17. červenec 2025 6:00
Památky

100 tipů, kde vidět zajímavé mosty v Česku

Most – označovaný také jako „mladší bratr cesty“ – představuje prvek, který pomáhá překonávat nejrůznější překážky. Tak třeba na fotografie Karlova mostu narazíte téměř na každém rohu. Skoro by se zdálo, že jde o jediný most u nás. A přitom v České republice ale teče spousta řek, říček i potoků a na řadě z nich najdete jedinečné a krásné mosty. Přejděte s portálem Kudy z nudy suchou nohou po nejzajímavějších mostech u nás.
16. červenec 2025 7:10
Památky

Nejkrásnější a nejdelší tunely v Česku: historie, rekordy a tipy na výlety

Tunely nejsou jen inženýrské stavby, jsou to brány do historie i do přírody. Ať už zamíříte na výlet k historickému tunelu nebo se projdete tajemným tunelem pro pěší, vždy objevíte něco nového. Vydejte se s Kudy z nudy do silničních, tramvajových a železničních tunelů a užijte si skvělé dobrodružství pod zemí!
15. červenec 2025 16:43
Památky

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

Blaničtí rytíři, praotec Čech, hrdinný kůň Šemík, česká verze krvavé paní z Čachtic, zlý rybníkář Krčín anebo slavná bílá paní rožmberská. Máte dojem, že o nich už bylo napsáno úplně všechno a slyšeli jste to přinejmenším stokrát? Přesvědčíme vás, že ještě pořád se zpod nánosu „kdysi“, „prý“ a „možná“ dá vykutat leccos zajímavého.
15. červenec 2025 9:18
Památky

10 tipů, kam vyšplhat na skalní hrádky a zahrát si na loupežníky a princezny aneb ve stínu i na výsluní

Co mají společného skalní hrady a hrádky? Samozřejmě romantické okolí plné skal, lesů a hlubokých strží. Spousty schodů a schůdků, často vyšlapaných do strmých kamenných stěn – nahoru tudíž polezete po svých, ale dolů se dá tu a tam sklouznout po zadku. Ideální cíle výletů pro rodiny s dětmi, plné her a zábavy. Čekají vás také fantastické příběhy plné loupežníků, unesených panen a rytířů bez bázně a hany. Vydejte se s Kudy z nudy na skalní hrady a hrádky!
14. červenec 2025 18:09
Památky

Zlato, zlato, zlato – poznejte místa Česka, která jsou vzácnému kovu zasvěcena

Míst spojených se zlatem, jeho dobýváním anebo výnosným obchodováním je u nás více než dost. Pojďte se za nimi vypravit a poznat neobyčejné turistické trasy po stopách žlutavého kovu, staré štoly a doly související s dobýváním nejvzácnější kovové suroviny minulosti.
13. červenec 2025 10:04
Památky

50 tipů na místa, kde můžete pozvávat vodárenské věže, vodojemy a technické unikáty

Vodárenské věže a vodojemy překvapují svou krásou i technickou účelností. Některé se starších „dam“ dnes slouží jako originální rozhledny, jiné se staly lukrativním místem na bydlení anebo volnočasovým prostorem. Ovšem nechybí ani takové, které byly postaveny zcela nedávno a svou funkci zásobárny vody vzorně plní. Nahlédněte do našich tipů! Která věž vám přijde nejzajímavější?
13. červenec 2025 9:26
Památky