ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)
Památky

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Poslechněte si audio verzi článku
Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.

1. Kdy se konaly první Dny evropského dědictví?

Akce, která se koná po celé Evropě jako European Heritage Days / Dny evropského dědictví, je největší kulturní slavnost, sdílená lidmi z celé Evropy. Iniciativu zahájila Rada Evropy už v roce 1985, Evropská unie se k ní připojila v roce 1999. Programy, které probíhají současně v desítkách evropských zemí vždy druhý zářijový týden, pravidelně přilákají přibližně 20 milionů návštěvníků.

Dny EHD v kalendáři akcí
 

2. Co Evropské dny kultury nabízejí?

Rádi poznáváte málo známá místa, anebo dokonce taková, která jsou pro veřejnost běžně nepřístupná? Pak jsou Dny evropského dědictví jako stvořené právě pro vás: během doby jejich konání se otvírají dveře a brány tisíců památek, budov a prostor včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Poselstvím celé akce je snaha zapojit Evropany do ochrany svého kulturního dědictví a jeho zachování pro současné i budoucí generace.
 

3. Jednotné téma aneb co Dny evropského dědictví spojuje

Akce Dny evropského dědictví má každý rok speciální a společné celoevropské téma, které si jednotlivé země mohou přizpůsobit podle vlastních tradic či výběru. V roce 2015 to bylo Průmyslové dědictví, o rok později Dědictví a komunity, v roce 2017 Dědictví a příroda a rok 2018 byl Evropským rokem kulturního dědictví. Rok 2019 se nesl v duchu Umění a zábavy, rok 2020 patřil Dědictví a vzdělávání. V roce 2021 počet zapojených evropských zemí poprvé překročil padesátku, téma ten rok bylo Dědictví: All Inclusive. Rok 2022 nabídl jednotné téma Udržitelné dědictví, v roce 2023 bylo společným tématem Živé dědictví a témata zaměřená na tradice, dovednosti, postupy a vzpomínky předávané z generace na generaci. Pro rok 2024 je připraveno téma Dědictví tras, sítí a spojení.

Zapojená místa mohou s tématem nakládat podle svého uvážení: třeba prozkoumat, jaké vlivy se podílely na utváření místní historie anebo zaměřit programy na obchodní trasy, silnice a stezky, vlaková nádraží a tržiště. Dny evropského dědictví také mohou připomenout příběhy lidí, kteří po těchto trasách cestovali, co si s sebou vzali na cesty a jaké hodnoty, praktiky a tradice na svých cestách sdíleli a šířili dál do světa.
 

4. Dny evropského dědictví v Česku od roku 1991

Celorepubliková akce od roku 1991 v České republice každoročně otevírá stovky zajímavých a výjimečných památek. Platí to i pro města, kde probíhá národní slavnostní zahájení Dnů evropského dědictví. Ta se se střídají, akci tak už například zahajoval Cheb, Uherské Hradiště, Olomouc, Litomyšl, Havlíčkův Brod, Chrudim, Slavonice, Český Krumlov, Opava, Kutná Hora, Žatec, Příbor, Šternberk, České Budějovice, Jičín, Tábor, Prachatice, Praha, Jihlava, Kroměříž, Nový Jičín, Třeboň, Znojmo nebo Poděbrady. Zahájení Dnů evropského dědictví roku 2024 se ujal Klášterec nad Ohří.
 

5. Kam se můžete podívat?

Při Dnech evropského dědictví můžete nahlédnout například do muzeí a galerií, do knihoven, do technických, církevních, vojenských i archeologických památek. Většina míst nabízí vstupy zdarma, někde se platí snížené vstupné. To je samozřejmě velmi lákavá nabídka, a tak si vstupenky rezervujte co nejdřív. Kapacita prohlídek je omezená a na místě se lístky už většinou neprodávají.
 

6. Dny evropského dědictví a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Tradiční Dny evropského dědictví každý rok organizuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Vzniklo z iniciativy měst v listopadu 1990, uděluje cenu Historické město roku a cenu Památka roku, a kromě EHD organizuje také další akce zaměřené na uchování a ochranu kulturního dědictví. Na jaře například pořádá akci Brány památek dokořán, kdy se členská města připojují k Mezinárodnímu dni památek a sídel (18. dubna). Ve městech zapojených do projektu se v dubnu otvírají zajímavé památky a nové prohlídkové okruhy, konají se výstavy, koncerty, přednášky a další akce.
 

7. Tipy a inspirace, co můžete na EHD vidět a zažít

Podívejte se na Kudy z nudy do kalendáře akcí a vyberte si z bohaté nabídky oslav Dnů evropského dědictví! Zajímavý program pravidelně chystá třeba Vědecká knihovnaOlomouci, Oblastní galerieLiberci , zámek Liblice, hrad Bítov, vodní hrad Švihov, hrad Landštejn anebo hrad Grabštejn. V Praze se do oslav zapojuje třeba Novoměstská radnice, pro Nové Město nad Metují jsou Dny evropského dědictví tradiční akcí na zakončení turistické sezony. Běžně nepřístupné památky bývají otevřené v Nymburku, Telči, Ústí nad Labem anebo třeba v Liběchově či Ostrově.
EHD 2024: Dny evropského dědictví na hradech a zámcích

EHD 2024: Dny evropského dědictví na hradech a zámcích

Dny evropského dědictví (European Heritage Days, neboli EHD) budou v letošním roce zahájeny 7. září a trvat budou do 15. září. Tématem roku 2024 je „Památky spojují svět“ a zahájení proběhne v Klášterci nad Ohří. Již tradičně se k EHD připojují také objekty ve správě Národního památkového ústavu. Na Liberecku, Pardubicku a Královéhradecku jsou připraveny prodloužené prohlídky pod vedením osob nejpovolanějších – kastelánů, ale také koncerty, přednášky a šermířská klání.

Studium samotné nestačí, poznávejte – levně nebo zadarmo!

Studium samotné nestačí, poznávejte – levně nebo zadarmo!

Podobně jako ke studentskému životu patří zkoušky, písemky, referáty, semináře a další ohavnosti, (…pardon, povinnosti…), patří k němu i tipy, jak ušetřit – na bydlení, na dopravě, na jídle, zkrátka všude. Kudy z nudy pro vás má množství nápadů a tipů, kam se podíváte za pár drobných anebo zcela zdarma. Takže hurá za kulturou bez koruny v kapse!

EHD 2024: Kam se podívat při Dnech světového dědictví v Praze

EHD 2024: Kam se podívat při Dnech světového dědictví v Praze

Dny evropského dědictví (European Heritage Days) jsou velkým podzimním svátkem všech památek, kdy se otevírají každoročně brány těch nejzajímavějších objektů, ale i takových prostor, které bývají běžně nepřístupné. Většinou o víkendech 7. – 8. a 14. – 15. září se můžete na taková místa vypravit i v Praze. V hlavním městě budou otevřeny nejrůznějších památky, a to i ty, kam se běžně nedostanete. Přehled těch nejzajímavějších vám přináší Kudy z nudy.

Dny evropského dědictví tradičně otvírají brány památek po celé republice

Dny evropského dědictví tradičně otvírají brány památek po celé republice

Dny evropského dědictví (European Heritage Day – EHD) každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Letošní Dny evropského dědictví proběhnou od soboty 7. září do následující neděle 15. září 2024. Vyberte si z tipů Kudy z nudy, kam se podíváte!

Dny evropského dědictví 2025

6. 9.14. 9.
Dny evropského dědictví 2025

Dny evropského dědictví (EHD) proběhnou v roce 2024 ve dnech od 6. do 14. září. Jejich cílem je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace. Proto jsou v rámci EHD pořádány nejrůznější doprovodné akce – přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže.

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Můžete se těšit na ledové sochy, závody v běhu na lyžích, Mistrovství České republiky v snowboardcrossu, Světový pohár v biatlonu, folklorní pořady o životě našich předků, Slavnosti Svobody, Smetanovu Litomyšl, vinařské akce, automobilové závody... atd. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí a portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, avšak již nyní pro vás připravil malou ochutnávku!

Tradice: soutěž Památka roku a přehlídka vítězů jednotlivých ročníků

Tradice: soutěž Památka roku a přehlídka vítězů jednotlivých ročníků

Jak dobře znáte vítěze jednotlivých ročníků soutěže Památka roku? Ceny za nejlepší projekty a obnovy nemovitých kulturních památek každoročně uděluje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Poprvé se vítězové vyhlašovali v roce 2013, soutěž tak má za sebou již deset ročníků.

Deset nepřístupných památek, které v září otevřou mimořádně své nedostupné brány

Deset nepřístupných památek, které v září otevřou mimořádně své nedostupné brány

Více než 700 památek se zapojí do Dnů evropského dědictví, a to většinou zdarma nebo za výhodné vstupné. Akce se koná od 9. do 17. září, letos s podtitulem Život v památkách. Z letošní nabídky je opravdu co vybírat. Portál Kudy z nudy vám přináší deset tipů na běžně nedostupné památky, jejichž návštěvu byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Další aktuality

Kde najít starobylá keltská oppida a hradiště v Česku?

Víte, že Keltové jsou nejstarším historicky doloženým národem na českém území? Nejen podzimní atmosféra složená ze sychravého počasí a vzpomínek přímo vyzývá k navštívení míst, která mají starobylou historii a jsou spjatá s životem našich předků. Oppidum je nejčastěji protourbánní opevněné výšinné sídliště Keltů. Oppida byla zakládána od počátku 2. století př. n. l. především v jižní polovině země podél toku Vltavy. Vykročte spolu s námi do historie a nechte se inspirovat k návštěvě prastarých míst, kde se nacházela keltská oppida a hradiště dávných obyvatel našeho území. Znáte třeba keltské oppidum Závist u Zbraslavi a kulturní památku Oppidum Hradiště nedaleko Nižboru?
23. listopad 2024 9:53
Památky

10 tipů na oblíbená místa krále Karla IV. aneb ve stínu i na výsluní

Český král a římský císař Karel IV. byl jedním z nejvýznamnějších vládců středověké Evropy. Syn dědičky Přemyslovců Elišky a českého krále Jana Lucemburského se narodil 14. května 1316 v Praze, byl pokřtěn jako Václav a jméno Karel přijal při biřmování ve Francii. Zbožný a schopný panovník ovládal pět jazyků, stavěl hrady a katedrály, jako rytíř se účastnil mnoha turnajů a v naší zemi ho připomíná řada míst. Pojďte se na ně podívat s Kudy z nudy!
23. listopad 2024 8:54
Památky

Muzea v přírodě zahajují o prvním adventním víkendu vánoční pořady

Během prvního adventního víkendu začínají ve dvou muzeích, spadajících pod Národní muzeum v přírodě, adventní a vánoční pořady. V sobotu 30. 11. 2024 mohou návštěvníci Hanáckého muzea v přírodě prožít atmosféru hanáckých Vánoc jako za starých časů. A Muzeum v přírodě Vysočina připravuje od soboty 30. listopadu do neděle 8. prosince program Vánoce na Veselém Kopci spojený ukázkou výroby vánočních předmětů a kulturním programem.
22. listopad 2024 16:00
Památky

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky