ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)
Památky

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Poslechněte si audio verzi článku
Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.

1. Kdy se konaly první Dny evropského dědictví?

Akce, která se koná po celé Evropě jako European Heritage Days / Dny evropského dědictví, je největší kulturní slavnost, sdílená lidmi z celé Evropy. Iniciativu zahájila Rada Evropy už v roce 1985, Evropská unie se k ní připojila v roce 1999. Programy, které probíhají současně v desítkách evropských zemí vždy druhý zářijový týden, pravidelně přilákají přibližně 20 milionů návštěvníků.

Dny EHD v kalendáři akcí
 

2. Co Evropské dny kultury nabízejí?

Rádi poznáváte málo známá místa, anebo dokonce taková, která jsou pro veřejnost běžně nepřístupná? Pak jsou Dny evropského dědictví jako stvořené právě pro vás: během doby jejich konání se otvírají dveře a brány tisíců památek, budov a prostor včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Poselstvím celé akce je snaha zapojit Evropany do ochrany svého kulturního dědictví a jeho zachování pro současné i budoucí generace.
 

3. Jednotné téma aneb co Dny evropského dědictví spojuje

Akce Dny evropského dědictví má každý rok speciální a společné celoevropské téma, které si jednotlivé země mohou přizpůsobit podle vlastních tradic či výběru. V roce 2015 to bylo Průmyslové dědictví, o rok později Dědictví a komunity, v roce 2017 Dědictví a příroda a rok 2018 byl Evropským rokem kulturního dědictví. Rok 2019 se nesl v duchu Umění a zábavy, rok 2020 patřil Dědictví a vzdělávání. V roce 2021 počet zapojených evropských zemí poprvé překročil padesátku, téma ten rok bylo Dědictví: All Inclusive. Rok 2022 nabídl jednotné téma Udržitelné dědictví, v roce 2023 bylo společným tématem Živé dědictví a témata zaměřená na tradice, dovednosti, postupy a vzpomínky předávané z generace na generaci. Pro rok 2024 je připraveno téma Dědictví tras, sítí a spojení.

Zapojená místa mohou s tématem nakládat podle svého uvážení: třeba prozkoumat, jaké vlivy se podílely na utváření místní historie anebo zaměřit programy na obchodní trasy, silnice a stezky, vlaková nádraží a tržiště. Dny evropského dědictví také mohou připomenout příběhy lidí, kteří po těchto trasách cestovali, co si s sebou vzali na cesty a jaké hodnoty, praktiky a tradice na svých cestách sdíleli a šířili dál do světa.
 

4. Dny evropského dědictví v Česku od roku 1991

Celorepubliková akce od roku 1991 v České republice každoročně otevírá stovky zajímavých a výjimečných památek. Platí to i pro města, kde probíhá národní slavnostní zahájení Dnů evropského dědictví. Ta se se střídají, akci tak už například zahajoval Cheb, Uherské Hradiště, Olomouc, Litomyšl, Havlíčkův Brod, Chrudim, Slavonice, Český Krumlov, Opava, Kutná Hora, Žatec, Příbor, Šternberk, České Budějovice, Jičín, Tábor, Prachatice, Praha, Jihlava, Kroměříž, Nový Jičín, Třeboň, Znojmo nebo Poděbrady. Zahájení Dnů evropského dědictví roku 2024 se ujal Klášterec nad Ohří.
 

5. Kam se můžete podívat?

Při Dnech evropského dědictví můžete nahlédnout například do muzeí a galerií, do knihoven, do technických, církevních, vojenských i archeologických památek. Většina míst nabízí vstupy zdarma, někde se platí snížené vstupné. To je samozřejmě velmi lákavá nabídka, a tak si vstupenky rezervujte co nejdřív. Kapacita prohlídek je omezená a na místě se lístky už většinou neprodávají.
 

6. Dny evropského dědictví a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Tradiční Dny evropského dědictví každý rok organizuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Vzniklo z iniciativy měst v listopadu 1990, uděluje cenu Historické město roku a cenu Památka roku, a kromě EHD organizuje také další akce zaměřené na uchování a ochranu kulturního dědictví. Na jaře například pořádá akci Brány památek dokořán, kdy se členská města připojují k Mezinárodnímu dni památek a sídel (18. dubna). Ve městech zapojených do projektu se v dubnu otvírají zajímavé památky a nové prohlídkové okruhy, konají se výstavy, koncerty, přednášky a další akce.
 

7. Tipy a inspirace, co můžete na EHD vidět a zažít

Podívejte se na Kudy z nudy do kalendáře akcí a vyberte si z bohaté nabídky oslav Dnů evropského dědictví! Zajímavý program pravidelně chystá třeba Vědecká knihovnaOlomouci, Oblastní galerieLiberci , zámek Liblice, hrad Bítov, vodní hrad Švihov, hrad Landštejn anebo hrad Grabštejn. V Praze se do oslav zapojuje třeba Novoměstská radnice, pro Nové Město nad Metují jsou Dny evropského dědictví tradiční akcí na zakončení turistické sezony. Běžně nepřístupné památky bývají otevřené v Nymburku, Telči, Ústí nad Labem anebo třeba v Liběchově či Ostrově.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
EHD 2024: Dny evropského dědictví na hradech a zámcích

EHD 2024: Dny evropského dědictví na hradech a zámcích

Dny evropského dědictví (European Heritage Days, neboli EHD) budou v letošním roce zahájeny 7. září a trvat budou do 15. září. Tématem roku 2024 je „Památky spojují svět“ a zahájení proběhne v Klášterci nad Ohří. Již tradičně se k EHD připojují také objekty ve správě Národního památkového ústavu. Na Liberecku, Pardubicku a Královéhradecku jsou připraveny prodloužené prohlídky pod vedením osob nejpovolanějších – kastelánů, ale také koncerty, přednášky a šermířská klání.

Studium samotné nestačí, poznávejte – levně nebo zadarmo!

Studium samotné nestačí, poznávejte – levně nebo zadarmo!

Podobně jako ke studentskému životu patří zkoušky, písemky, referáty, semináře a další ohavnosti, (…pardon, povinnosti…), patří k němu i tipy, jak ušetřit – na bydlení, na dopravě, na jídle, zkrátka všude. Kudy z nudy pro vás má množství nápadů a tipů, kam se podíváte za pár drobných anebo zcela zdarma. Takže hurá za kulturou bez koruny v kapse!

EHD 2024: Kam se podívat při Dnech světového dědictví v Praze

EHD 2024: Kam se podívat při Dnech světového dědictví v Praze

Dny evropského dědictví (European Heritage Days) jsou velkým podzimním svátkem všech památek, kdy se otevírají každoročně brány těch nejzajímavějších objektů, ale i takových prostor, které bývají běžně nepřístupné. Většinou o víkendech 7. – 8. a 14. – 15. září se můžete na taková místa vypravit i v Praze. V hlavním městě budou otevřeny nejrůznějších památky, a to i ty, kam se běžně nedostanete. Přehled těch nejzajímavějších vám přináší Kudy z nudy.

Dny evropského dědictví tradičně otvírají brány památek po celé republice

Dny evropského dědictví tradičně otvírají brány památek po celé republice

Dny evropského dědictví (European Heritage Day – EHD) každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Letošní Dny evropského dědictví proběhnou od soboty 7. září do následující neděle 15. září 2024. Vyberte si z tipů Kudy z nudy, kam se podíváte!

Národní zahájení Dnů evropského dědictví 2025

12. 9.14. 9.
Národní zahájení Dnů evropského dědictví 2025

Národní zahájení proběhne v Českých Budějovicích. Tentokráte s podtitulem „Architektonické dědictví aneb od Přemysla Otakara II. po Havla“ aneb od Přemysla Otakara II. po Havla“. Po celý den je pro návštěvníky připraven bohatý program.

Dny evropského dědictví 2025

1. 9.30. 9.
Dny evropského dědictví 2025

Dny evropského dědictví (EHD) proběhnou v roce 2025 po celý měsíc září. Jejich cílem je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace. Proto jsou v rámci EHD pořádány nejrůznější doprovodné akce – přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže.

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Můžete se těšit na ledové sochy, závody v běhu na lyžích, Mistrovství České republiky v snowboardcrossu, Světový pohár v biatlonu, folklorní pořady o životě našich předků, Slavnosti Svobody, Smetanovu Litomyšl, vinařské akce, automobilové závody... atd. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí a portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, avšak již nyní pro vás připravil malou ochutnávku!

Tradice: soutěž Památka roku a přehlídka vítězů jednotlivých ročníků

Tradice: soutěž Památka roku a přehlídka vítězů jednotlivých ročníků

Jak dobře znáte vítěze jednotlivých ročníků soutěže Památka roku? Ceny za nejlepší projekty a obnovy nemovitých kulturních památek každoročně uděluje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Poprvé se vítězové vyhlašovali v roce 2013, soutěž tak má za sebou již dvanáct ročníků.

Deset nepřístupných památek, které v září otevřou mimořádně své nedostupné brány

Deset nepřístupných památek, které v září otevřou mimořádně své nedostupné brány

Více než 700 památek se zapojí do Dnů evropského dědictví, a to většinou zdarma nebo za výhodné vstupné. Akce se koná od 9. do 17. září, letos s podtitulem Život v památkách. Z letošní nabídky je opravdu co vybírat. Portál Kudy z nudy vám přináší deset tipů na běžně nedostupné památky, jejichž návštěvu byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Další aktuality

10 tipů, kam vyšplhat na skalní hrádky a zahrát si na loupežníky a princezny aneb ve stínu i na výsluní

Co mají společného skalní hrady a hrádky? Samozřejmě romantické okolí plné skal, lesů a hlubokých strží. Spousty schodů a schůdků, často vyšlapaných do strmých kamenných stěn – nahoru tudíž polezete po svých, ale dolů se dá tu a tam sklouznout po zadku. Ideální cíle výletů pro rodiny s dětmi, plné her a zábavy. Čekají vás také fantastické příběhy plné loupežníků, unesených panen a rytířů bez bázně a hany. Vydejte se s Kudy z nudy na skalní hrady a hrádky!
14. červenec 2025 18:09
Památky

Zlato, zlato, zlato – poznejte místa Česka, která jsou vzácnému kovu zasvěcena

Míst spojených se zlatem, jeho dobýváním anebo výnosným obchodováním je u nás více než dost. Pojďte se za nimi vypravit a poznat neobyčejné turistické trasy po stopách žlutavého kovu, staré štoly a doly související s dobýváním nejvzácnější kovové suroviny minulosti.
13. červenec 2025 10:04
Památky

50 tipů na místa, kde můžete pozvávat vodárenské věže, vodojemy a technické unikáty

Vodárenské věže a vodojemy překvapují svou krásou i technickou účelností. Některé se starších „dam“ dnes slouží jako originální rozhledny, jiné se staly lukrativním místem na bydlení anebo volnočasovým prostorem. Ovšem nechybí ani takové, které byly postaveny zcela nedávno a svou funkci zásobárny vody vzorně plní. Nahlédněte do našich tipů! Která věž vám přijde nejzajímavější?
13. červenec 2025 9:26
Památky

Kubismus kolem nás: poznejte kubistické ikony a světové rarity v Česku

Ostré hrany, průniky ploch, krystalické struktury – typické prvky českého kubismu, světově unikátního hnutí, které se zrodilo v Praze okolo roku 1910. Avantgardní malířský směr z počátku 20. století, proslavený Pablem Picassem, se v Čechách kreativním způsobem projevil i v architektuře. Naší nejznámější kubistickou stavbou je pravděpodobně Dům U Černé Matky Boží s Grand Café Orient. Víte, že Česko se může pyšnit také světovým kubistickým unikátem? Jediná funkční kubistická lucerna se nachází v Praze na Jungmannově náměstí. Objevte s Kudy z nudy kubistické stavby napříč republikou!
12. červenec 2025 10:50
Památky

Prohlédněte si neobvyklá místa ve večerních hodinách

Noční prohlídky hradů a zámků již nejsou ničím neobvyklým, ale navštívili jste v noci třeba starobylou radnici, kostnici, tajuplný klášter nebo vojenský bunkr? Kam se vypravit na neobvyklé noční prohlídky vám poradí Kudy z nudy!
12. červenec 2025 10:28
Památky

Vypravte se s dětmi za princeznami, Ohnivcem nebo bílou paní

Hrady a zámky již tradičně nabízejí v době letních prázdnin množství kulturních akcí, ale také speciální prohlídky pro nejmladší návštěvníky. Zkrácené dětské prohlídky jsou vedeny zábavnou formou, která potěší i dospělé výletníky. Můžete na ně vyrazit například na zámek Sychrov, Zákupy, Náchod, hrad Grabštejn, Bouzov či zámek v Hluboká.
11. červenec 2025 16:00
Památky

Český permon: když technické památky vyprávějí své příběhy

Věděli jste, že i technické památky mezi sebou každý rok svádějí souboj o prestižní ocenění? Cena Český permon se uděluje osobnostem i institucím, které se výrazně zasloužily o zachování či rozvoj hornických tradic u nás. A výsledkem nejsou jen diplomy na zdi, ale i fascinující místa, která můžete navštívit a dotknout se živé historie pod zemí i nad ní. Objevte s Kudy z nudy hornické poklady Česka, které skrývají víc, než se na první pohled zdá!
11. červenec 2025 12:59
Památky

Objevte československé opevnění: nejzajímavější pevnosti a pěchotní sruby na hranicích

Hledáte tip na letní výlet? Vydejte se na průzkum československého opevnění, které vznikalo zejména ve 30. letech 20. století. Navštivte pevnosti, pevnůstky a tvrze, ve kterých je uložena a představena minulost naší armády. Připravte na velmi nízké teploty v rozmezí od 5° do 10°C. Máte tak ojedinělou příležitost se zchladit, když je horko, nebo se schovat před deštěm v nepříznivém počasí.
10. červenec 2025 21:44
Památky